G-HH501HMZHX

Vailant Kombi Basınç Ayarı

Makalede Neler Var

 

Her kombi cihazı için yapılan bir uygulamadır. Vailant Kombi Basınç Ayarı nasıl ayarlamanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmek isterim. Özellik kombinizin bar ayarının yapılmasına neden olan  gerekçeyi tanımlamak istersek ; cihaz çalışma esnasında görevini yerine getirirken bazı nedenlerden dolayı basıncını kaybetmesi ile ortaya çıkar.

Çünkü basıncı sağlayan kullanım suyu yeterli olmadığından kombiye bar ayarı yapılır. Bir kombinin düzenli olarak çalışabilmesi için normalde basınç değerlerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Bu yüzden de kombinin basıncı düştüğünde mutlaka su takviyesine ihtiyaç vardır. Basınç kaybının yaşandığı durumlarda bar saati çevresindeki basınç vanası ile basınç artırılır.

Dilerseniz Bar basınç ayarı nasıl yapılır adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Böylelikle kombiye aktarım gerçekleşmesi halinde su basıncının yükselmesi sağlanmış olur. Cihaz tekrar devir alarak düzenli bir şekilde çalışmaya başlar. Bir çok kombi markası cihazlarda basınç vanası farklı şekillerde karşınıza çıkabilir.

Vaillant Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır

Örneğin ; Basınç vanası vida şeklinde veya musluk şeklinde olarak da görebilirsiniz. Kombinizin basınç ayarlama vanasının en büyük özelliği ise basıncı artırdığınız zaman kombinin su aldığını duyuran ses olmasıdır.

Böylelikle su vanası açıldıktan sonra ise kombinize gelen su akışını hissedebilir ve rahatlıkla duyabilirsiniz.Diğer bir özellik ise bar vanasının gereklilik halinde fazla açılması ve oluşan basıncın fazlaca artması neticesi de emniyet ventili aracılığı ile mevcut suyun dışarı atılmasıdır.

Vaillant Basınç Düşürme 1,5 bar gibi ayarlanması ideal olacaktır

Vailant Kombi Basınç Ayarı

Kısacası; eğer basınç normalin üstüne çıkması halinde tehlike arz eden kombi , bulundurduğu küçük bir hortum yardımı ile suyu alt bölümden tahliye eder . Fakat fışkıran suyun direk ev içerisine gitmemesi için önlem almayı unutmayınız.  Kombiniz ile ilgili bir bar ayarlaması yapacağınız durumlarda yanınızda bir kap veya kova bulundurmanızda fayda vardır.

 
Vailant  Kombi Basınç Ayarı
Vailant Kombi Basınç Ayarı Vailant Kombi Basınç Ayarı

Vailant Kombi Basınç Ayarı nasıl olmalı

Kombiye basınç ayarı yaparken müdahale şekliniz çok önemlidir. Müdahaleyi yaparken bir eliniz vanada olacak şekilde diğer bir yanda gözünüz ile bar basınç göstergesinde olmalıdır. İşlem yapılırken basınç istenilen düzeye geldiğinde hemen vana kapatılmalıdır. Bu şekilde istenilen bar ayarı yapılmış olur.

Vaillant kombi bar düşürmek için gereken bir durum söz konusu olduğunda ise ;  kalorifer peteklerinin kenarlarında yer alan su tahliye vanalarından yapılır. Evininiz içerisinde bulunan herhangi bir odadaki peteğinin vanasını açarak su boşaltmanız halinde yüksek olan kombi basıncının azalttığını göstergeyi takip ederek görebilirsiniz. Bu konuda teknik bir bilginiz yok ise mutlaka ilgili kombi servisinden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Çünkü her kombi cihazı bir olmadığında ve çalışma sistemindeki farklıkların dan dolayı bu tip durumlarda teknik servis  almanız önemlidir. Bar ayarını yapmadan önce cihaz üzerinde bulunan manometre olarak nitelendirilen kısımdan basınç okunabilir.

Bazı marka kombi cihazlarda ise anolog manometre ve dijital manometreler bulunmaktadır. Yani anolog manometrelerin özelliği basınca kolaylıkla gözlem şansı tanıması dır. Analog manometre özelliğine sahip kombiler ise cihaz menüsü üzerindeki basınç butonu seçilerek o anki basınç durumu görülmektedir.

vaillant kombi bar düşürme
vaillant kombi bar düşürme

Vailant Kombi Basınç kontrolü

Özellikle kombi çalışmaya başladığı andan itibaren belirli bir zaman sonra cihaz ısınmaya başlar ve bu ısınma sonrası basınçta artar. Su kütlesi yüksek olan tesisatlara sahip geniş dairelerde basıncı çok fazla yükseltmemekte fayda görülür.

Eğer cihazın basıncını yükseltir ise bu kez genleşme hacmi küçülür. Yüklenen su basıncına rağmen eğer basınç sabit kalmıyor ise genleşme tankında yada tesisatta bir kaçak durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ilgili firmanın teknik servisi aranmalı veya servis talebinde bulunulmalıdır.

Şimdiye kadar bu tarz gelen talepler sonucunda genellikle sorunun kombiden kaynaklı olmadığı, su tesisatından kaynaklı bir durum olduğu  ortaya çıkmıştır.

Bu yüzden su tesisatlarımızı da gözden geçirmemiz gerekir. Kombinizi yeni almış iseniz ; ilk montaj sonrası yeni kullanılmaya başlandığı için haftada bir, sonrasında ise ayda bir bu basınç kontrolü yapılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.