G-HH501HMZHX

kombi

1851 yılında Maria Goetzen isimli birinin Almanya da kurduğu firmada ilk kombi üretmiş ve ürettiği bu cihazı tüm dünya ya pazarlamışlar dır.

kullanılan ilk su ısıtıcıların ev içi şofbenlerin yerine kombilerin geliştirilmesi ve duvar dibi kombilerin su ısıtmak için kullanıldığını tarihsel bir gelişim olgusudur. kısaca kelime anlamı olarak kapladığı alan bakımından küçük duvar tipi gaz yakıtlı kombiler olarak tanımlanabilir.

kombi çeşitleri yanma havası ve atık gaz gönderimi olarak kendi arasında hermetik kombi ve yoğuşmalı kombi olmak üzere 2 sistem olarak üretilmektedir. konunun ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı olarak aralarında ki farlar ve gerekli açıklamalar yapılacaktır

Hermetik kombi

Hermetik kombi modelleri yanma odalı olmaktadır. ortamdan aldığı havayı bacadan içeri alarak lpg veya doğalgaz çalışması farkektmez yanmayı gerçekleştiri ve yanan gaz tekrar baca yardımı ile dışarı atılır.

bu tip baca sistemleri kombi üreticisi firmalar tarafından temin edilir bu durum binaların kendi içerisinde herhangi bir değişiklik yapılmasının da gerekmediği göstermektedir. ayrıca içeriden hava almadığı için sadece dışarı değil farklı odalara da ( yatak odası hariç ) takılabilir. bir başka husus ise doğalgazı dağıtan firmanın bulunduğunuz şehirdeki yetkili kurumları mevzuatlarında nerelere hangi şartları da takılması gerektiğini anlatıyorlar .

” Hermetik kombierin çalışma prensibi bacalı kombilerin yakıt tüketimine göre dağa az sarfiyat gerçekleştirmektedir.”

kombi


Yoğuşmalı kombi modelleri

hermetik kombilere göre en önemli fark yoğuşmalı kombilerin alt ısıl ve üst ısıl değerlerini kullanılarak su buharındaki yoğuşmadan faydanılması ve bu durumun mümkün olduğunuca ısıdan faydanılmasını sağlamasıdır.
günümüzde doğalgazda dış ülkelerden temin ettiğimiz doğalgazın cari açık oluşturması ülke ekonomisne verdiği zararı düşünürseniz yoğuşmalı kombilerin avrupada özellikle almanya i şngiltere ,fransa gbi ülkelerin yoğuşmalı kombileritercih ettiğini anlarsınız.

Yoğuşmalı kazanların çalışma prensibi

yoğuşmalı kombi nin kazan sistemindeki ısı sensörlerinin baca gazından kaçan ısı gazının önlenerek atıl durumdaki ısının kazanın içinde yoğunlaştırmasıdır . ana eşanjör baca gazının 54 derecenin altında soğutabiliecek özelliğe göre taraslanmıştır. sıcaklığı 54 derecenin altına düşüren baca gazı içerindeki su buharı yoğunlaşır ve baca tertibatındaki ayrı bir zenedekten kaçan ısı geri kazandırılır hermetik kombilerin baca sistemleri ile yoğuşmalı kombilerin baca sistemleri farklı oluşunun nedenide budur çünkü hermedik ombiler de bu yoğuşma teknoloji yoktur.

kombi

Kazan kapasitesi evinizin büyüklüğüne göre seçilmeli

kombinizin iç kazanın kendi arasında su ısıtma kapasitelerinin olduğunu biliyor muydunuz ? küçük evinize Büyük kazan tercih edilir ise bunun yakıt sarfiyatına neden olacağını biliyor muydunuz ? bu durumlar ile karşılaşmamak için evinize ücretsiz çağıracağınız yetkili kombi servis elemanlarının size evinizin konumundan tutunda izolasyonuna evinizin büyük veya küçüklüğüne kadar analizler ederek doğru tercihi size sunacaklardır.  Şunu unutmamanız gerekir yoğuşmalı kombiler hermetik kombilere göre daha pahalıdır.bir yoğuşmalı kombinin hermetik kombiye göre ilk masraflarını amorti edebilmesi için 3 yıl ortalama geçmesi gerekmektedir. yapılan son çalışmalar dünya genelinde yoğuşmalı kombi üreticilerinin kalitelerinden ödün vermeden çevreye en az zarar veren yoğuşmalı kombi modelerin de devlet destekli kampanyalar düzenlemektedirler. özellikle ötv oranlarındaki düşüşlerin bilinçli tüketiciler tarafından takip edildiğini ve az yakıt tüketen kombi modellerini tercih ettiklerini farketmekteyiz.

Evlerde yetersiz petekler

evlerinizde kullanılan peteklerin yetersiz oluşu veya olması gereknden büyük ebatlarda oluşu yoğuşmalı kombinin sürekli yoğuşma ya geçmesine ve klasik kazanlara göre % 20 kadar olması gerken yakıt asrufunun oranını düşürmektedir. yanma miktarına göre ayarlanan yanma havası tankın içerinde yoğuşma olmasa bile hermetik kombilere göre % 10 tasaruf sahlamaktadır. radyatör tercihlerinde yetkisiz servis lerin veya sertifikasız çalışan ustaların alalade ytaktıkları peteklerin kombiniz kaliteli bile olsa yakıtda fazla tasaruf malesef sağlıyamamktadır. en doğru tercih yetkili servis elemanları ile konusmanızdır.

Brülür

Yoğuşma teknolojisinde özellikle kazanların ortak özellikleri

Servis ve bakım ihtiyacı kolay giderilebilcek şekilde tasarlanmış olmaları yüksek verim elde etme

Geniş modülasyon aralıkları

Doğalgaz veya lpg ye göre kolay kullanım özellikleri

Not: yoğuşma teknolojisi gerçekleşe bilmesi için kazan yani brülör genişliği doğru ayarlanmalıdır ısı değerleri süreklilik arz etmeli aksi taktirde cihazının dur kalk yaparak tasarruf sağlama oranı düşer

kombide baca tertibatının önemi

Konut ve iş yerlerinde kullanılan duvar tipi kombilerin iç aksamında yanan doğalgazın yanma sonuçlandıktan sonra çıkan atık gazın dışarı atılabilmesi için baca tertibatına ihtiyaç vardır.

Bacadan kaynaklı oluşan sorunları genellemek gerekir ise bacanın atık gazı çekememesi , bacanın yanlış takımından dolayı ( eğim olayı ) doğru açı ile yanılmadığı için içine su girmesi ve baca borunun doğru hesaplanmadığı için geri tepme olayları

Not : Genel itibari ile eksik ve bilinçsiz kişilerin müdahalesi ile oluşan sorunların genelinde böyle aksilikler ile karşılaşılıyor. yukarıda belirtiğimiz baca sorunları bir çok müşterinin ortak sorunlarını ortaya koyarak yazılmış bir konudur. kombinin arıza vermesi ve kendini kapatması ile sonuçlanan sorunların çözümü noktasında yetkili servis ile konuşmanız tavsiye ediyorum.

iyi bir bacada olması istenen özellikler

Baca çekilerinde evin içi ile dışarının havanın sıcaklık farkıdır

Bacanın gaç çıkış alanı yani iç kısım pürüzsüz olmalıdır. ( baca temizliklerinde bazı illerde itfaiye ekiplerinin temizlik birimleri vardır binalarda randevu ile binanın baca temizlikleri yapılmaktadır.