G-HH501HMZHX

Vaillant Kombi Sıcak Su Ayarı

Makalede Neler Var

 

Bir kombinin en belirgin özellikleri arasında sıcak su gelir. Zaten bir kullanıcı için de sıcak su olmazsa olmazlarıdır. Yaz aylarına oranla en çokta kış aylarında daha fazla ihtiyaç olduğundan tüketimi çok fazladır. Yazın kullanım oranı %20 ise kışın bu oran rahatlıkla % 60’a kadar çıkar.

Bu da yazın tüketime göre kışın daha fazla enerji sarfiyatı olduğu için faturalar biraz daha fazla gelmektedir. Bu ekonomik yükü biraz da olsa hafifletmek için sıcak su ayarlarını düzenli olarak yapmak gerekir. Vaillant kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı

Vaillant kombi sıcak su ayarı özellikle  mevsim olarak değil de kullanım şekline göre belirleyerek yapmak daha uygun olacaktır.

vaillant kombi kaç derecede çalıştırılmalı Vaillant kombi sıcak su ayarı
Vaillant kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı

Diğer türlü ihtiyaç olsun veya olmasın sıcak su ayarını hep standart olarak tutmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Vaillant kombi sıcak su ayarı genellikle kullanıcılar mevsimsel olarak yaparlar.

Vaillant kombi sıcak su ayarı nasıl yapılır

Kış ayları için petekleri de çalıştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden kışın havalar daha soğuk ve serin geçtiğinden sıcak su ayarlarını artırmak gerekir. Kış şartlarını göz önünde bulundurarak sıcak su ayarı ortalama olarak 60 ila 70 derece arası olması gerekir.

Çok ağır kış zamanlarında bu derecelerin altında yanması durumunda kombiniz dış mekanda ise tesisatta donmalara karşı karşıya kalabilirsiniz.

Vaillant kombi sıcak su ayarı Kış aylarında da bu tip olayların olması kullanıcı için istenmeyen bir durumdur. O yüzden kış aylarına göre sıcak su ayarı yapıp kullanmamız gerekir.

Yazın ise havalar sıcak olması sebebi ile peteklerin yanmasına ihtiyaç yoktur. Yazın sıcak su banyo veya mutfak kullanımı için gerekli olacağından dolayı sıcak su ayarını çok daha düşük bir ayarda kullanabiliriz.

Sıcak su ayarı yapılırken yazın sıcak su ayar düğmesi musluk durumuna getirilir. Kışın ise sıcak su ayarı petek konumuna getirilerek kullanılmaya başlanır

Vaillant kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı

Vaillant kombi sıcak su ayarı

Vaillant Kombi Kaç Derecede Çalıştırılmalı ?

Vaillant kombi kaç derecede çalışırsa çalışsın eviniz tam ısınmıyor ise bunun nedeni dünyanın en kaliteli kombisinde aramayın.

 
  • Evinizin ısı izolasyonu yapıldı mı?
  • Kombinizin bakımlarını her yık yaptırıyor musunuz?
  • Kombinizin bar basınç ayarı 1,5 bar da mı?
  • Peteklerin içinde hava kalmış olabilir mi?
  • Peteklere reglaj ayarı yaptınız mı?
  • Yan komunuz ile cephenizden soğuk geliyor mu?

Vaillant kombi kaç derecede çalıştırılmalı dan ziyade bir çok faktör kombinin performansını etkiler.

Belirtmek istediğim husus vaillat gibi kaliteli bir kombi aldıysanız uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız. Arıza durumunda yetkili servis ile iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.

Vaillant Kombi Sıcak Su Ayarı

Vaillant kombi yaz konumunda sıcak su ayarlaması işlemi için kombi cihazının ana şalterinin açık olması gerekir. Sonrasında ise kalorifer tesisatı sıcaklık ayar düğmesinin soldaki  düğme tam sola, yaz konumuna (minimum) getirildikten sonra pompa ve kalorifer sistemi duracaktır.

Kullanım suyu beslemesi, program saati ve termostatın gerilim beslemesi devam eder. Su sıcaklığı sağ tarafta bulunan musluk işeratli sıcak su düğmesi vasıtasıyla 40’dan 60 dereceye kadar ayarlanabilmektedir.

Ayarla yapılan sıcak kullanım suyu sıcaklığı gösterilmemektedir.  Fakat kullanım suyu talebi olması halinde, display de ondalık bölümün noktası yanıp söner ve anlık kullanım suyu sıcaklık değeri görüntüye gelmektedir.

Vaillant Kombi Dikkat Edilecek Hususlar

Yani ondalık kısım yanıp sönmesi halinde kombinizin kullanım suyu devresinde olduğu gözlemlenmektedir. İsteğe bağlı minimum 35°, maksimum 65° aralığında ayarlanabilmektedir.

İdeal sıcak su kullanımı duş sıcaklığı baz  alındığında bayanlarda 41°, erkeklerde 39° dir. Kombi cihazından musluk arasındaki mesafe ve mevsimsel ısı kayıpları dikkate alındığında standart bir meskende (100 – 150 m²) verimli kullanım ayarı 45 – 50° dir.

Sıcak su konumunu yüksek ısılara ayarlayıp, bol miktarda soğuk su ile aşılama yapmak doğalgaz enerjisiyle ısıttığımız suyu, tekrar suyla soğutmak anlamına gelir.

Kombi cihazları maksimum enerji tüketimini sıcak su konforu için kullanmaktadır.

Cihazınızın sıcak su kombi ayarları için müşteri hizmetlerimizi veya teknik servis hizmetlerimizi arıyarak da bilgi alabilirsiniz.

Her daim karşınıza çıkan sorunlarınızı en kısa sürede  çözüme kavuşturan tek marka Vaillant kombi dir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.