G-HH501HMZHX

Bosch Kombi Isıtmıyor Nedenleri Nelerdir

Makalede Neler Var

 

Bosch Kombi Sıcak Su Sorunları

Kombiler hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmayı başardı. Artık beyaz eşyalar gibi hepimizin evlerindeler. Isınma sorunumuzu tamamıyla ortadan kaldıran kombiler, sadece ısınma konusunda değil sıcak su, ocakta da ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Bosch Kombi Isıtmıyor Nedenleri Nelerdir Pratik kullanım sunmasının yanında işlevsel özellikleriyle de beklentileri karşılamaktadırlar. Çalışmaya başladıktan itibaren 7/24 çalışırlar. 7/24 çalışan kombiler elbet bizleri sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır. Kombinin sorunsuz kullanılması için periyodik olarak bakımlarının yaptırılması gerekir. Bu konuda profesyonel olan yetkili servislerden hizmet alabilirsiniz. Bakımı düzenli olarak yapılan bir kombinin kullanım ömrü uzar ve karşımıza çıkaracağı sorunlar en aza iner.

Bosch Kombi Isıtmıyor Nedenleri Nelerdir

Bosch Kombi Isıtmıyor Nedenleri

Bosch kombiniz su ısıtmıyorsa öncelikle sebebi tespit edebilmek adına bazı şeyleri kontrol etmeliyiz. Dairenizde elektrik yok ise kombinizde çeşitli arızalar baş gösterir. Gaz olmadığı zaman kombi zaten çalışmayacaktır. Mutfakta ocağa bakıp gaz olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer ocakta gaz yok ise daire girişinde bulunan saatin pimini ve vanasını kontrol etmeliyiz. Gaz alarm cihazımız sistemimizi durdurmuş olabilir. Bu sebeple gaz saatinin üstündeki gaz kesicinin bobin pimi çıkmış olabilir. Pimi kendinize doğru çekmeli ve küresel vanayı kontrol etmelisiniz. Bazı durumlarda fatura ödenmediği için hizmet aldığınız gaz firması küresel vanaya kırmızı bir mühür vurur ve gazın akışını keser. Bunun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kombi vanası ve sigortası kapalı ise de gaz gelmez ve dolayısıyla kombimiz çalışmaya başlayamaz. Bunların hepsinin açık konumda olup olmadığına bakın. Boru üzerindeki vanaların boruya paralel konumda olması gerektiğini unutmayın. Eğer bunlar da bir sorun söz konusu değilse sorun basınçtan kaynaklı olabilir. Öncelikle kombimizin ekranından basıncın kaç olduğuna bakmalıyız. İstenen seviye 1,5 ile 2 arasındadır. Değer bu aralıkta ise bir sorun yoktur. Eğer ekrandaki değer 1,5 altında ise su doldurma musluğunu kullanarak kombiye su basmamız gerekir.

Bosch Kombi Su Isıtmıyor

Değer 2’nin üzerindeyse fazla basınç oluşturan suyun tahliye edilmesi gerekmektedir. Bu suyu tahliye vanasını kullanarak tahliye edebilirsiniz. Bu musluk, Bosch marka kombilerde genelde kombinin alt kısmında yer almaktadır. Kombinin altında değilse banyodaki havlupanın alt kısmında da bulunabilir. Eğer bu işlemi yapamıyorsanız, peteklerden su alarak da basıncı düşürebilirsiniz. Basınçla alakalı sorun ortadan kalktıysa on/off tuşuna basınız. Ekranda hiçbir yazı çıkmıyorsa yetkili servisten destek alabilirsiniz. Açıldı ise artık ısı ayarı yapabiliriz. Bosch kombide ısı ayarı yapmak için sol kısımdaki kalorifer düğmesini açıyoruz ve sıcaklığı istediğimiz derecede ayarlıyoruz. İdeal olan ise 55 derecedir.

Bosch kombimizi çalıştırabilmek için son adım olarak oda termostatını çalıştırıyoruz ve ekranda sıcaklık değerini insan bedeninin ideal ısısı olan 23,5 dereceye getiriyoruz. Kombimizde oda termostatı bulunmuyorsa bu adımı geçiniz. Kombiniz oda termostatı ile açmış olmanıza rağmen çalışmıyor ise oda termostatının pillerini kontrol etmeliyiz. Tüm bu ayarlardan sonra kombimizi kontrol etmeliyiz. Devreye girdi ise 5 dakika içerinde ekranda bir alev işareti belirmiş olması gerekmektedir. Eğer alev işareti görünmüyor ise kombi oda termostatı kombinin çalışmasını engelliyor olabilir. Bosch kombiniz ile kombi oda termostatı arasındaki kablo kopmuş olabilir. Bosch kombinizin arızasının tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için kombinizin ekranına bakınız.

 
Bosch Kombi Isıtmıyor Nedenleri Nelerdir

Bosch Kombi Suyu Isıtmama Nedenleri

Bosch kombi ekranında herhangi bir arıza kodu yanmakta ise Bosch kombi arıza kodları ile karşılaştırıp arıza uyarısının ne anlama geldiğini ve asıl sorunun nereden kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Bu kod size arızanın sebebini anlatır, buna göre çözüm arayışına girebilirsiniz. Eğer alev işareti çıktı ise ama yine de tüm peteklerde eşit ısınma gerçekleşmiyor ise ilk önce peteklere reglaj ayarı yaptırmak gerekir. Bosch kombi Reglaj ayarları yapılırken sıralama mantığı ile yapılır. Fakat sizin evinizdeki sıralama farklı olabilmektedir. Ama genelde kombiye en yakın birinci petektir, uzaklaştıkça sıralama yükselmektedir. Birinci peteğin vanalarını, alttaki ve üstteki vanayı tamamıyla kapatın.

 Sonra alttaki ve üstteki vanayı 1 tur açın. İkinci peteğin vanalarını tamamen kapatıp daha sonra 1,5 tur olacak şekilde açın. Üçüncü peteğin vanalarını tamamen kapatıp sonra alt ve üst vanaları 3 tur açın. Dördüncü peteğin vanalarını tamamen kapatın ve sonra alt ve üst vanaları 5 tur açın. Altıncı peteğin vanalarını tamamen kapatın ve sonra alt ve üst vanaları tamamen açın. Bunların hepsini yapmanıza rağmen halen ısınmıyorsa Bosch kombi tesisat filtresi temizlenmelidir. Kombi tesisat filtresi kombimizin alt kısmında en sağda bulunan kalın borunun üstündedir. Tesisat filtresi tesisatın üstünde bulunduğundan dolayı hemen sökülemez, tesisattaki tüm su boşaltıldıktan sonra sökülebilir.

Kombi etek ısıtmama sorunlarının çözümü için dilerseniz ” Bosch Kombi Petekleri Isıtmıyor Çözüm Önerileri Nelerdir ” okuyabilirsiniz.

kombi servisi

Daha sonra temizlenip yerine takılır. Tesisat filtresini temizleyip yerine geri taktıktan sonra suyun basıncını 1,5 bara ayarlayacak şekilde tesisatın içine su doldurulur.  Başka bir durumlardan kaynaklı olarak da kombiniz ısıtmıyor olabilir. Sirkülasyon pompası peteklere su pompalar. Bu parça arızalandığında peteklerde ısınma gerçekleşmez. Kombiniz musluk suyunu ısıtıyor lakin petekleri ısıtmıyorsa sirkülasyon pompası yetkili servis tarafından kontrol edilmelidir. Kombiniz musluk suyunu ısıtırken bir sorun yaşamıyor ama petekleri ısıtıyorsa peteklerinizde hava olabilir. Peteklerin içinde bulunan hava, peteğin içindeki suyun dolaşımı engellenir ve petekleriniz ısınmayabilir.

Bosch Kombi Isıtmıyor Nedenleri Nelerdir

Sıcak suyunuz varsa ve petekleriniz ısınmıyorsa ilk kontrol edilmesi gereken yer peteklerdir. Peteklerin havasını purjör anahtarıyla alabilirsiniz. Eğer purjör anahtarınız yok ise tornavida kullanarak da gevşetebilirsiniz. Elinizde ufak bir kap olmalı, peteklerdeki purjör vanasının altına koymalısınız. Purjör anahtarı veya düz tornavida kullanarak vanayı gevşetin. Yarım tur veya çeyrek tur gevşetmek yeterlidir. Su akıncaya kadar gevşetmeye devam edin. Su boşaldıktan sonra purjör vanasını tamamen kapatın. Sıra ile bu işlemleri tüm peteklere uygulamalısınız bu sayede peteklerin tüm havasını boşaltmış olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

    Yorum Yaz

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.