G-HH501HMZHX

Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri

Makalede Neler Var

 

Kış aylarında kombiniz den beklentiniz evinizin her köşesini istediğiniz ısı aralıklarında ısıtmasıdır. Bilhassa evinizde minik evladınız yada yaşlı aile fertleri var ise ısınmak oldukça daha önemlidir. Kombinizi açtığınız halde evinizin tamamı yada odalardan her hangi biri ısınmıyor ise be bunun sebebi peteklerden kaynalı ise ” Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri ” adı yazımızı okumaya devam ediniz.

Petekler temizlendi ama ısınmıyor . Şundan dolayı probleminin kaynağının birden fazla sebebi olabilir. Kombi tamircisini çağırmadan sizin de kolaylıkla yapabileceğiniz önerilerde bulunacağım.

Bütün petekler ısınıyor bir tanesi ısınmıyor ise ; Diğer peteklerin vanaları kapalı olabilir kontrol ediniz. Açık ise Kombinizin altında bulunan her peteğe ayrı ayrı gönderilen sıcak su boruları kapalı ve tıkalı olabilir.

Evinizdeki Öteki Petekleri Denetim Edin

İlk ve son aşama temel adım, eviniz yada iş yerinizdeki değişik petekleri denetim etmektir. Yalnız bir radyatör ( petek) soğuk mu yoksa, peteklerin tamımı ısınmıyor.

 

Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri
Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri

 

Petekler Niçin Isıtmaz Çözüm Önerileri

Tek Petek ısınmıyor ise; ısınmayan petek de hava yapmış olabilir. Bunun anlamanın yolu petek alt kısmı ısınıyor üst kısmı soğuk ise hava yapmış anlamına gelir.

Çözümü peteğin üst kısmında hava alma müşüründen tornavida vasıtası ile havasının alınmasındır. Başka bir problem ise termostatik vana bozulmuş olabilir. Iyi mi anlaşılır ses yapar tıslama sesi, su damlası sesi vs. çözümü kabiliyetiniz var ise siz yada servis tarafınca yenisi ile değiştirilmelidir.

Tüm Petekler ısınmıyor ise; Kombiden kaynaklı problem olmuş olabilir. ( altta kombiden kaynaklı oluşacak sorunlara değinilmiştir.)

Senelik bakımları yapılmayan kombi birden fazla niçin den dolayı peteklere sıcak suyu gönderemeyebilir. tek tek çözüm önerilerini yazının devamında sizle paylaşacağım.

Fakat bir başka mevzu ise kombi borularında yada sıcak su tesisatında tıkanıklıktan dolayı yaşayacağınız sorunlardır. Çözümü için yetkinlik belgesine haiz mühendislik şirketi yada tesisatçı çağırmanız ve şu borularının denetim ettirmenizdir. Eski tesisatlar da yaşanmış olan genel bir sorundur.

Kombi çalışıyor petekler Isınmıyor

Kombi çalışıyor petekler Isınmıyor ise su basıncı olması gereken den düşük seviyede olabilir

kombi su basıncı olması ideal ayarı 1,5 bar olması yeterli olacaktır.

kombinin iç aksamında bulunan 3 yollu vana yani sıcak suyun aktarma aparatı bozuluş olabilir.

tesisat eski bu nedenle borular tıkalı olabilir. kırmadan dökmeden artık tıkalı borular kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Petekler ısınıyor ama oda ısınmıyor

Petekler ısınıyor ama oda ısınmıyor ise;

 
  • Peteklerin içinde hava kalmış ve olması gerekenden daha az ısıtıyor olabilir
  • Petekler odanızın büyüklüğüne göre küçük kalmış olabilir. Mühendislik firmasının ücretsiz keşif olanaklarından yararlanın ve doğru odaya doğru ebatta petek taktırın
  • Evinizin dış izolasyonu yeterli değildir.
  • Kombi Musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor ise sıcak su tıkalı veya 3 yollu vana arızalı olabilir
  • Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor ise peteklerinizde hava kalmış olabilir. peteklerde hava alındıktan sonra sorun çözülecektir. ayrıca kombi vanaları da kontrol ediniz kapalı olabilir.

Kombi petekleri ısıtmıyor ne Yapmalıyım sorununun cevabı için yapmanız gerekenler yukarıda belirtilmiştir. Yetkili servis ile iletişime geçiniz.

Düşük Kombi Su Basıncı

Kombi sistem olarak aynı suyu sistem içinde devir daim ettirir, Düşük Kombi Su Basıncı kombinin çalışmasını etkisinde bırakır ( kombiniz marka gözetmeksizin hata verir ) olması ihtiyaç duyulan su tazyik aralığı 1 ve 2 bar aralığıdır.

Düşük basınç olması durumunda, su ısıtıcısı evinizi ısıtmak için lüzumlu kaynar suyu taşımaz. Ağırlığı, ısıtıcının cephesinde yada hazne kafasında (sık sık havalandırma kabinlerinde bulunur) dışa doğru denetim edebilirsiniz.

Kombide Düşük Kombi Su Basıncı denetim etme için kombiniz ön panelinde bar tazyik göstergesi vardır, su basıncı düşün ve kombinize su doldurmak için kombinizin altında su takviye valfini çevirerek su basıncını artırabilirsiniz, sadece dikkatli olun, fazla su içeri girmemesine izin vermeyin, aksi durumda gene kombiniz doğru çalışmaz yada hata verir ve asla çalışmaz.

Oda Termostatında kaynaklı ısıtma sorunları

Yaygın olarak kullanılmasa da dışarının sıcaklığına göre evin ısınını anlık ayarlayamaya yarayan ve tasarruf maksimum seviyeye çıkaran oda termostatları muntazam çalışmıyor olabilir. Kombinize olması ihtiyaç duyulan ısı değerlerini bildiren oda termostatı arızalanmış olabilir.

Isıtma hatalarının kontrolünü ( elektronik eşyalardan anlıyorsanız denetim etmeniz oldukça basittir.)

Kullanma talimatlarını yada oda termostatını aldığınız firmanın alan kişi hizmetlerini aramanız neticesinde en doğru bilgiye haiz olacaksınız.

Üç Yollu Vananın Arızalanması

zaman içinde bozulma ihtimali yüksek olan üç yollu kombi vanası suyun sıcaklığını ayarlayarak kombinin peteklere iletmesini elde eden bir parçadır. sıcak su akışı peteklerde yok fakat banyo suyunda var ise üç yollu vananın bozulma ihtimali olabilir.

Kombi Musluk suyunu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor gibi bir durumla karşı karşıya kaldıysanız 3 yolu vana arıza olabilir servis ile iletişime geçiniz

Arızanın çözümü yetkili servis tarafınca yapılmalıdır.
Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri

Peteklerin altı neden ısıtmaz atlı yazımızı okumak için…

Not: Petekler Niçin Isıtmaz Çözüm Önerileri mevzusunda verilen bilgiler derinlemesine anlatılmamıştır. Kesinlikle gaz borularına dokunmayınız. Kombi duyarlı bir makine dır. Ayarlarını yetkili servis bilir ve gerekiyor ise yetkili servis çağırınız, Çekince arz eden durumlardan uzak durunuz.

Buderus kombinizde ekonomik mod alarak çok daha fazla kar elde edebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

    Yorum Yaz

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.