Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri

 

Kış aylarında kombiniz den beklentiniz evinizin her köşesini istediğiniz sıcaklık aralıklarında ısıtmasıdır. Özellikle evinizde küçük çocuğunuz veya yaşlı aile bireyleri var ise ısınmak çok daha önemlidir. Kombinizi açtığınız halde evinizin tamamı veya odalardan her hangi biri ısınmıyor ise be bunun nedeni peteklerden kaynalı ise ” petekler neden ısıtmaz çözüm önerileri ” adı yazımızı okumaya devam ediniz.

petekler neden ısıtmıyor sorununun tek bir cevabı yoktur. Çünkü sorunun kaynağının birden fazla nedeni olabilir. Kombi tamircisini çağırmadan sizinde kolaylıkla yapabileceğiniz önerilerde bulunacağım.

Kolaylıkla sizin kontrolleriniz ve yazımızın kılavuzluğu, Peteklerinizini ( radyatör ) neden çalışmadığına karar verme ve sorunun çözüm noktasında size fikirler verecektir.

Evinizdeki Diğer Petekleri Kontrol Edin

İlk ve son derece temel adım, eviniz veya iş yerinizdeki farklı petekleri kontrol etmektir. Yalnız bir radyatör ( petek) soğuk mu yoksa, peteklerin tamımı ısınmıyor.

Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri

Tek Petek ısınmıyor ise; ısınmıyan petek de hava yapmış olabilir. Bunun anlamanın yolu petek alt kısmı ısınıyor üst kısmı soğuk ise hava yapmış demektir. Çözümü peteğin üst kısmında hava alma müşüründen tornavida vasıtası ile havasının alınmasındır. Başka bir sorun ise termostatik vana bozulmuş olabilir. Nasıl anlaşılır ses yapar tıslama sesi, su damlası sesi vs. çözümü yeteneğiniz var ise siz veya servis tarafından yenisi ile değiştirilmelidir.

Bütün Petekler ısınmıyor ise;Kombiden kaynaklı sorun oluşmu olabilir. ( altta kombiden kaynaklı oluşacak sorunlara değinilmişitir.)

Yıllık bakımları yapılmayan kombi birden fazla neden den dolayı peteklere sıcak suyu gönderemeyebilir. tek tek çözüm önerilerini makalenin devamında sizle paylaşacağım. Fakat bir başka konu ise kombi borularında veya sıcak su tesisatında tıkanıklıkdan dolayı yaşayacağınız sorunlardır. Çözümü için yetkinlik belgesine sahip mühendislik firması veya tesisatçı çağırmanız ve şu borularının kontrol ettirmenizdir. Eski tesisatlarda yaşanan genel bir sorundur.

 

Not: Petekler Neden Isıtmaz Çözüm Önerileri konusunda verilen bilgiler derinlemesine anlatılmamıştır. Kesinlikle gaz borularına dokunmayınız. Kombi hassas bir makina dır. Ayarlarını yetkili servis bilir ve gerekiyor ise yetkili servis çağırınız, Tehlike arz eden durumlardan uzak durunuz.

Düşük Kombi Su Basıncı

Kombi sistem olarak aynı suyu sistem içinde devir daim ettirir, Düşük Kombi Su Basıncı kombinin çalışmasını etkiler ( kombiniz marka gözetmeksizin hata verir ) olması gereken su basınç aralığı 1 ve 2 bar aralığıdır.

Düşük basınç olması durumunda, su ısıtıcısı evinizi ısıtmak için gerekli kaynar suyu taşımaz. Ağırlığı, ısıtıcının cephesinde veya hazne kafasında (sık sık havalandırma kabinlerinde bulunur) dışa doğru kontrol edebilirsiniz.

Kombide Düşük Kombi Su Basıncı kontrol etme için kombiniz ön panelinde bar basınç göstergesi vardır, su basıncı düşün ve kombinize su doldurmak için kombinizin altında su takviye valfini çevirerek su basıncını artırabilirsiniz, ancak dikkatli olun, fazla su içeri girmemesine izin vermeyin, aksi durumda yine kombiniz doğru çalışmaz veya hata verir ve hiç çalışmaz.

Oda Termostadında kaynaklı ısıtma sorunları

Yaygın olarak kullanılmasada dışarının sıcaklığına göre evin ısınını anlık ayarlayamaya yarayan ve tasaruf maxsimum seviyeye çıkaran oda termostatları düzgün çalışmıyor olabilir. Kombinize olması gereken ısı değerlerini bildiren oda termostadı arızalanmış olabilir.

Isıtma hatalarının kontrolünü ( elektronik eşyalardan anlıyorsanız kontrol etmeniz oldukça basittir.)

Kullanma talimatlarını veya oda termostatını aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini aramanız neticesinde en doğru bilgiye sahip olacaksınız.

Üç Yollu Vananın Arızalanması

zamanla bozulma ihtimali yüksek olan üç yollu kombi vanası suyun sıcaklığını ayarlayarak kombinin peteklere iletmesini sağlayan bir parçadır. sıcak su akışı peteklerde yok fakat banyo suyunda var ise üç yollu vananın bozulma ihtimali olabilir.

Arızanın çözümü yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.