G-HH501HMZHX

Kombi Kartı Tamiri

Makalede Neler Var

 

Kombi Kartı Tamiri , devre üzerinde Ölçüm yaparken çıkan değerler. Arızalı olan bir parça tespiti için önemlidir. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir devre elemanı olduğunda o parçayı karttan söküp tekrar ölçmenin En doğru karar olacaktır kısa bir temizlik yaptıktan sonra işleminize devam edelim. Bu da kombinizin ekran kartıdır. Anakart’ında arıza olduğu söylendiğinde yapılacak 2 şey vardır.

Anakartın Tamiri yada Anakartın değiştirilmesi , Değişiklik yapmak ile tamirat içinde averaj fiyat farkı yarı yarıya değişmektedir. Kombi Kartı Tamiri sonrasında tamiratı meydana getiren şirket 1 yıl güvence vermelidir. Satmaca talep ediniz sonrasında elinizde bir belge bulunmuş olacaktır.

Anakartın Yenilenmesi eski kartın tamamen kullanımı söz mevzusu olmadığında değişiklik seçeneği size bildirilir. Sizde onay alındıktan sonrasında değişiklik gerçekleşir. Tamiratına nazaran fazlaca daha maaliyetli bir vakadır. Kombi anakart arızası belirtileri

Sık karşılaşılan ve buradan sizleri uyarmak istediğim bir durum dan anlatmak isterim. Yetkisiz kombi servisi çağırdınız ve size dedi ki kombinizin kartı bozuk dedi. Aslen bozuk olmayan yalnız haksız kazanç elde etmeye çalışan firmalar ile karşılaşılıyor. Hatta Haberlere bile mevzu olmuştur altta sizlere Yetkili servislerin yazışma numaralarını vereceğim. Isterseniz ararsanız.

Kombi Kartı Tamiri ve değişimi
Kombi anakart arızası belirtileri

Kombi Kartı Tamiri tespiti: kombi kartı Üstünde minik bir arıza onarım yapacağız, arızalı kısma voltaj verildiği vakit anakart anahtar Ayaklarında birinde akım geçişi olmuyor. 12 volt verilerek dönem üstünde voltaj geçmesi gerekmektedir. Anot ve katot uçlarına bakılırsa voltaj verilir. uzun anot ve katot uçlarını tamamlanmamış voltaj geçisi verir.

Hangi markaya ilişkin kombiniz olursa olsun mesela Demirdöküm kombi, Baymak kombi, Bosch kombi, Buderus kombi, vaillant kombi vs. kombilerinizin elektronik kart tamiri kolaylıkla meydana getiren bir oldukca şirket internetden den bulabilirsiniz.

kombilerdeki genel anlamda elektronik kartlardaki sıkıntılar görmüş olduğunuz benzer biçimde üstlerinde röle grupları kondansatör grupları vardır yada altta yüksek voltajları patlatan elektriksel arızalar vardır. Bunların Bakımlarını yapılabilir.

Bozuk Kombi Anakart Çalışır durumda teslim edilmelidir.  Bazı firmalar karttın sökülüp kargo ile göndermenizi bazı firmalar ise kendileri bizzat gelip, hizmet vermektedir.

Kombi Kartı Tamiri

Kombi Kartı Tamiri arızayı tespit ve öneriler

Herhangi markaya ait kombinin anakartında meydana gelen arızayı tespit edip bu arada önermeye çalışacağız kombin sıkıntısı şuydu kombiye voltaj girmesine rağmen hiçbir şekilde çalışmıyor Ne bir ses ne bir ışık hiçbir şekilde tepki vermiyor isterseniz hemen işleminde başlayabiliriz gözle kontrol işlemini gerçekleştirdim de herhangi bir yanık yada deforme olmuş bir devre elemanı ile karşılaşmadım.

kombi kartının 220 volt ile beslendiği giriş kısmına, besleme kısmı Gereken voltajı sağlamaktadır.(Dikkat Edilecek Husus kombi anakartın diğer bölgeden ayıran 34 at dışında herhangi bir bağlantı yoktur bu tür kartlarda genellikle cam sigorta köprü diyor Entegre ya da röle dediğimiz manyetik anahtarlar arızaya geçmiş olabiliyor)

Bu tür parçaları devre üzerinde ölçerken devreye bağlı olmaları sebebiyle çıkan değerler bazen bizleri yan atabiliyor şüphelendiğiniz bir devre elemanı olduğunda o parçayı karttan söküp tekrar ölçmemiz En doğru karar olacaktır

Kombi kartının kontrol işlemi

Öncelikle kartın sigortamızı kontrol edilir. multimetre diyot kademesi ne alınır. kartın sigortası sağlam görünüyor ise köprü diyot da kısa devre olup olmadığına bakılır kabaca baktığımızda Herhangi bir sıkıntı görünmüyor ise siyah eleman derimizde anahtarlama görevinde bulunan manyetik bir öyledir yani Devrem Bize gelen voltajın istendiği zaman açık yada kapalı konuma gelmesini sağlayan manyetik bir anahtardır hücrelerinde sağlamlık testini yapılır

Kartın üzerindeki iki ayak büyüklüğüdeki kısım 4 ayakta büyük rölenin anahtarlama kısmıdır iki ayak küçük Örneğin sargı kısmıdır aynı rölenin anahtarlama kısmıdır . ( rölelerde Ölçüm yaparken multimetre direnç kademesinde iken aynı ürünün sargı ayakları arasında belli bir direnç değeri olmalıdır)

Kartın üzerindeki robotların yerin değiştirdiğinizde de aynı değeri almanız gerekir anahtarlama kısımlarını ölçerken de kısa devre olmaması gerekir

multimetre 210 seviyesini alınır. Herhangi bir değer yok multimetre uygun seviyesini alınırve olması gereken değeri veya farklı bir değer gösterir. (programı yeni değiştirdiğinizde çıkan değerini değişmemesi gerekir)

Kombi kartının küçük röle kontrol edelir. Herhangi bir değeri yok ise Multi metreyi uygun seviyeye alınır. küçük rölenin sarı bir kısmı sağlam olup olmadığı kontrol edilir Diğer röleyi kontrol ederim bir değer gösterdi
Anakartın üzerindeki Gruplarını yerin değiştirdiğimizde de aynı değeri göstermesi gerekir. yani kabaca baktığımızda bu üçlü kısım sağlam olup olmadığı gözden geçirilir.

Rölenin manyetik anahtar ayaklarını, multimetre diyot kademesine alınır. küçük röle kontrol edildiğinde kısa devre olmadığına bakılır.(yani devre üzerinde kabaca bir ölçüm yaptığımızda bu hücrelerinde sağlam olduğu görünüyor)

Kombi Anakart Tamiri

Kombi Anakart Tamiri, devre üzerinde Ölçüm yaparken çıkan değerler. Arızalı olan bir parça tespiti için önemlidir. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir devre elemanı olduğunda o parçayı karttan söküp tekrar ölçmenin En doğru karar olacaktır kısa bir temizlik yaptıktan sonra işleminize devam edelim Bu da kombinizin ekran kartıdır

Giriş kısmına kablo bağlayarak voltaj vermek gerekiyor ise bu tür konularda açık bir devreyi voltaj verirken çok dikkatli olmanız gerekir arkadaşlar eliniz yatkın değilse Lütfen böyle bir işe kalkışma yayın multimetre iyi 750 volt voltaj kademesine aldım kartımıza voltajın girdiğini görüyorsunuz ancak ekran yanmıyor kartın güç bağlantısı kestikten sonra ekran soketini çıkarıyorum karta tekrar güç vererek ölçüm yapmaya başlıyorum elektrik akımı Sigorta kutupsuz kapasitör ve variste üzerinden geçtikten sonra köprü diyorsun şu iki ayağına kadar gelmektedir iyisi hakkım köprü diyot a doğrulduktan sonra şu iki ayaktan Dize akım olarak çıkmaktadır köprü diyordun çıkış ayakları arasında ölçüm yapmak gerekir.

 

Kombi Anakart Tamiri Nelere dikkat edilmelidir.

Bu 2 metre 1000 volt voltaj kademesine alınır. Ayaklarından voltaj çıkmaktadır köprü diyot sigortanın kutupsuz kapasitörün varistörün sağlam olduğunu gösterir.

Şu 400 voltluk kapasitörlerin ayaklarına gelen voltaj ölçmek gerektiğinde, voltajın geldiğini görüyoruz 400 voltluk kapasitörleri voltajın gelmesi demek voltajın verildiği noktanın sağlam olduğu anlamına gelmektedir yani sigorta kutupsuz kapasitör varistör köprü diyot bobin ve kutuplu kapasitörler sağlandır.

devredeki ayaklara gelen voltajı ölçülür bu verilen enerj değeri voltaj kademesine alınır herhangi bir voltaj yok voltaj bu bölgeye kadar gelip buralarda bir yerlerde çıkarmaktadır.

şimdi de voltaj regülatörü kontrol edelim Entegre yani negatif bağlantını bu ayakları yapıldığını görüyoruz 5 ayak sonuç dediğimiz pozitif voltaj girişidir güç kaynağına bağlanır Yani bu Entegre bir tadına baktığımızda 5 ayakta onun uygun voltajın olması gerektiği görülür 7 ayakta Dream, Bu da yüke bağlanır.

Yani bu yüksek bir voltaj olması beklenir Aslında bu Entegre düşük bir voltajla yüksek voltaj kontrol etmek için kullanılan bir transistör diyebiliriz multimetre 1000 volt voltaj kademesine alınır siyah grubu gene de bacağına sabit tuttuktan sonra 5 bacaktaki voltaj ölçüyorum herhangi bir voltaj yok Oysa burada onun 5.1 voltajını olması gerekirdi 7 Bacak arasındaki voltaj ölçüyorum bacağında 306 voltluk bir voltaj

Kombi anakart tamiri ve değişim hizmetlerii
Kombi Kartı Tamiri

Kombi Anakart Tamiri arıza tespiti

Burada herhangi bir sıkıntı görünmüyor karta gelen voltajı kestikten sonra multimetre diyor kademesinde iken ölçüm yapıyorum siyah grubun gene de Ayağında iken 5 aya ölçüyorum çok düşük bir değer çıktı grupların yerin değiştirdiğimizde de bir değerin olmaması gerekir.

Aynı değeri gösteriyor gene de ile 5 arasında bir sıkıntı olduğu aşikârdır İstersen şu integre söktükten Sonra işleminize devam edelim entegreyi sökerken diğer elemanlara zarar vermemek için öncelikle şu kapasitörü ile Şuradaki bobini sökerek çalışma alanını genişletmek istiyorum.

Entegre 200 derecelik bir sıcaklık uyguluyorum Entegre Mini söktük Entegre modeli fsd210 dur entegrelerde Ölçüm yaparken Öncelikle gene de Dream Resort gibi bacakları dikkate almamız gerekir iki bacak arasında Ölçüm yaparken Tek yönlü bir lider olması gerekir her iki yönde bir değer varsa ya da hiçbir değer Yoksa bu entegre’nin arızalı olma ihtimali yüksektir her iki yönde çok düşük bir değer varsa ve bu değerler aynıysa yine bu Entegre için arızalıdır

Bacaklar hariç bacaklar arasında kısa devre varsa entegre’nin arızalı olma ihtimali yüksektir bu kısa Bilgiden Sonra işleminize devam edelim multimetre diyot kademesinde iken ölçüm yapıyorum 1 2 ve 3. bacaklar gene de bacağı olduğu için bu bacaklar arasında kısa devre olması normaldir siyah prop gene de bacağında iken 5 bacağı ölçüyorum.

Çok düşük gider çıktı blokların yerini değiştiriyorum yine çok düşük ve aynı değer çıktı yani bu iki bacak arasında bir sıkıntı olduğu görülüyor yine siyah Grup gene de bacağında iken 7 bacağı ölçüyorum herhangi bir değer yok grupların yerini değiştiriyorum yine herhangi bir değeri yok Oysa Tek yönlü bir değer olması gerekirdi

Kombi Anakart Tamiri ve iletişim Kombi anakart ücreti

 • Alarko carrier kombi Anakart Kartı Arızası
 • Arçelik kombi Anakart Kartı Arızası
 • Ariston kombi Anakart Kartı Arızası
 • Baymak kombi Anakart Kartı Arızası
 • Bosch kombi Anakart Kartı Arızası
 • Buderus kombi Anakart Kartı Arızası
 • Daikin kombi Anakart Kartı Arızası
 • Demirdöküm kombi Anakart Kartı Arızası
 • Eca kombi Anakart Kartı Arızası
 • Immergas kombi Anakart Kartı Arızası
 • Vaillant kombi Anakart Kartı Arızası
 • Vıessmann kombi Anakart Kartı Arızası

Kombi Anakart Tamir Ücreti

Markaİletişim
Arçelik Kombi Kart Tamiri fiyatları 444 0 888
Alarko Carrier Kombi Kart Tamiri fiyatları 444 0 128
Ariston Kombi Kart Tamiri fiyatları0850 840 92 12
Baymak Kombi Kart Tamiri fiyatları 444 0 235
Bosch Kombi Kart Tamiri fiyatları444 63 33
Buderus Kombi Kart Tamiri fiyatları 444 5 474
Daikin Kombi Kart Tamiri fiyatları 444 999 0
Demirdöküm Kombi Kart Tamiri fiyatları 0850 222 1 833
Eca Kombi Kart Tamiri fiyatları 444 0322
 İmmergas Kombi Kart Tamiri fiyatları444 88 22
 Vaillant Kombi Kart Tamiri fiyatları 0850 222 2 888
Kombi anakart arızası belirtileri

Yani gene de ile 7 ayak arasında bir sıkıntı olduğu Aşikardır internetten sipariş ettiğimiz yeni Entegre mizin devre kartı montajına başlayabiliriz

Entegre ayaklarının bağlanacağı noktalara çok az bile hem yedirelim kısa bir temizlikten sonra entegre mizi yerleştirelim 200 derecelik bir sıcaklık uyguluyorum bacakları sağlam bir şekilde bağlandığından Emin oluyorum devre kartında oluşan kirli tabakayı temizleyelim.

Kombi Kartı Tamiri ücreti

Gördüğünüz üzere Entegre mizi sağlam bir şekilde yerine bağladık devre kartından döktüğümüz kapasitörle bobini tekrar yerine bağlayalım kapasitörü bağlarken kesinlikle ters bağlamayın arkadaşlar eksi eksiği artı artı gelecek şekilde bağlayın ters bağlamanız durumunda kapasitör patlayacaktır

işlemin sonuçlandırdı ki kombi ekran soketini yerine bağladıktan sonra kartımızı test edelim kartımıza voltaj veriyorum gördüğünüz gibi ekranınıza görüntü gelmeye başladı.

Şu an hata kodu mu vermesinin nedeni Şuradaki kombi bağlantılarını devredışı olmasından dolayıdır bu soket bağlantılarını yaptıktan sonra kartımız çalışmaya başlayacaktır Arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik kanalımıza

ilk defa konut olduysanız diğer videolarda göz atabilirsiniz bu video ile ilgili soru ve görüşleriniz varsa bana yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz daha sonraki videolarda görüşmek üzere hoşçakalın Merhaba arkadaşlar kanalımıza

Kombi Kart Değiştirmek Yerine Yenisini Taktırın

Günümüzde kullanılan en eski proses kazanı bile kombine bir elektronik kart içerir. Tabii ki, herhangi bir makine ve elektronik cihaz gibi, bu kartlar da zamanla yıpranır, bu durumda birkaç seçeneğiniz vardır.

Kazan panosunun tamiri elbette seçeneklerinizden biridir ve bizim tarafımızdan yapılırsa en ekonomik ve verimli olacaktır, diğer seçenekler ise çok yüksek maliyetlere dönüşebilir. , kazanın genel hizmet ömrü dikkate alınarak yenisinden daha az verimli çalışamayacağından, yeni bir kazan satın almak elbette gereksiz bir masraftır, kazanı değiştirmek çok yanlış bir davranış olur.

Onarım kartı uzman ekibimizle en uzun süre dayanacaktır, aksi takdirde sizi uyarır ve onarımlar yerine diğer seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Tamir edilmesi gereken herhangi bir engel yoksa kazan kartını tamir ettikten sonra 1 yıl garantili kart alarak olası arızalara karşı kartınızı sigortalıyoruz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.