G-HH501HMZHX

Kombi Ateşleme Yapmıyor

Makalede Neler Var

 

Kombi ateşleme yapmıyor ise doğalgaz bağlantı vanasına kontrol ediniz. Dış kapınızın yakınında doğalgaz sayacının yanındaki vanaları kontrol ediniz kapalı konumda olabilir.

Gaz vanalarının hangi konumda açık hangi konumda kapalı olduğu konusunda  resim altta sizle paylaşılmıştır.

Bina Doğalgaz Ana Kesme Vanası

Kombi ateşleme yapmıyor ne yapmalıyım? kombi ateşleme yapmıyor
kırmızı ışık yanıyor

Gaz ile çalışan ocağınızda gaz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

kombi ateşleme sorunu neden dir.

Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne yapmalıyım ?

Resetleme işleme ( kombinizi yeniden başlatma ) marka veya model olarak farklı değildir. İlk etapta kombinizin ön panelinde bulunan ”RESET” düğmesi veya Butonun basın veya çevirin. Sıfırlama işlemi en fazla 3 kere denemelisiniz. Kombiniz ateşleme yapmıyor ise yetkili servis aramanızı tavsiye ediyorum.

Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalıyım? yanıp Sonra Hemen sönüyor ise;

 • Gaz vanası kapalı olabilir.
 • 3 adet gaz vanası vardır. ( kombinin yanında, evin kapısının yanında, ocağın yanında)
 • Yan komşunuzsa sorunuz belki apartmanın tamamında GAZ kesintisi vardır.
 • Gaz dağıtım şirketini aramanız arızanın nedenin öğreniniz.
 • Kombideki Gaz valfi Ateşleme yapılamaz.
 • Kombilerin Ana Kartın’da bir arıza olabilir. Bu sebeple ateşi kesiyor olabilir.
 • kombi bacasını tıkalı olabilir. ( pislikten veya kuşların yuva yapması gibi )

Kombi arıza konu kombini ön panelinde yazar. kullanım klavuzu yanınızda yok ise markanın müşteri temsilcisi ile iletişime geçiniz. Belki kombiyi resetleme işlemi yaparak arızayı düzeltebilirsiniz.

“”””””””””””””””””””””””

Kombi Ateşleme neden yapmaz

Kombi alev almıyor mu? Kombi günümüzde olmazsa olmaz bir üründür. Rahat yaşamamızı sağlayan ekipmanlardan biridir. Kombiniz zamanla yıpranır. Bu deformansyon sonucu bazı arızalar zamanla verebilir… kombi servisi için Yetkili marka servisleri iletişime geçiniz.

Düzenli bakım eksikliği de birçok soruna neden olabilir. Yetkili servisler kombide meydana gelen ateşleme sorunlarının çözümünde sizlere büyük kolaylık sağlar.

Kombini ateşleme yapıyor ve sönüyor

Kombiniz ateşlemeden kısa bir süre sonra kapanıyorsa, birden fazla neden olabilir.

Kombi resetleme işlemi yapınız arıza düzeliyor ise sorun yok fakat sık sık tekrarlıyor ise zaman kaybetmeden servis ile iletişime geçiniz…

Dikkat: kombi içindeki Gaz akışını kontrol eden gaz vanası yıpranmış ve arızalı olabilir. Kazanın ana kartı veya elektronik kartı arızalı olabilir.

Kombi Ateşlemiyor Musluktan Sıcak Su Gelmiyor

kombi ateşlemezse yetkili servisi başvurunuz. servis elemanı önce kombiyi sıfırlayacak ( siz de kombi çağırmadan önce Resetle me yapınız .) Sonra ki işlem kombiniz detaylı incelenir

kombinizin neden alev almadığına dair detaylı inceleme yapılır.
Kombi bakımlarını yılda en az 1 kez yapmanızı tavsiye ederim. Ateşleme sorunu veya farklı bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Kombi alev almıyor ve musluktan sıcak su gelmiyor mu ? Hayatınızı önemli bir yeri olan sıcak suyun her evde olması şarttır. Banyo ihtiyaçları, temizlik gibi bir çok olmazsa olmaz durumda sıcak su kullanılır. Kombi sıcak su gelmemesinin ateşleme sorunundan kaynaklandığında kombinizi tekrar başlatın.

ateşleme sorunu bitmiyor ise servis ile iletişime geçiniz.

Özellikle kombine tutuşmama ( ateşleme ) sorunu, sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

Böyle bir sorun ile karşılaştığınız da kombinin içini açmaya sakın kalkışmayın ! Tehlikeli bir ürünün içindeki parçaları sadece yetkili servis tarafından müdahale edilmelidir.

kombinizin Hava çıkışları, arızalı parçalar veya gaz problemleri varsa ateşleme yapmaz. Çalışmayan kombi

Kombi petekleri soğuk Ateşleme sorunu nasıl çözülür

Kombi petekleri ısınmıyor ateşleme sorunu neden olur ? Kombide en çok rastlanılan sorunların başında Ateşlemenin başlamaması ve ateşlemenin başladıktan sonra sönmesidir.

Servis tarafından müdahale edilmesi gerekir. kombinizin bakımlarını yaptırmanızı öneriyoruz. Bu bakımsız kombiler sizi kışın ortasında bırakabilir. Gerçi 2021 yılındayız mart ayındayız ve hayla kar yağıyor. Yazın veya sonbahar aylarında yapılması gereken bakım işlerini kışın ortasında yaptırmakta mantıklı değildir.

Su musluktan geliyor fakat kombi ateşleme yapmıyor kırmızı ışık yanıyor. İse kombinizin içinde bir arızadan dolayı ateşlemesi sönüyor olabilir.

Kombi Neden Ateşleme Yapmaz

Kombiye gazın ulaşamaması durumunda, iyonizasyon elektrotunun arızalanması, gaz valfinin arızalanması, ateşleme elektrodunun arızalanması, su basınç seviyesinin alta doğru düşmesi, elektronik kart arızasının oluşması, fan motorunun devrede olmaması, baca kirliliğinden dolayı, ateşleme trafosunun arızalanması, fitrenin tıkalı olması gibi sebeplerle kombi ateşleme yapmaz.

kombi ateşleme yapmıyorsa sorun nedir? kombi ateşleme sorununun nedeni tespit etmek gerekmektedir. Kombi neden ateşlemez ? Neden alev almaz? Özellikle şikayetlerin çoğu kombinin ateşleme yapmadığına dair olmaktadır.

Kombi Ateşleme Sistemi

Kombi ateşleme sorunu kapsamında kombi ateşleme sistemi şu parçalardan oluşmaktadır:

 • Çakmak buji
 • Iyonize çubuğu
 • Çakmak trafosu
 • kombi ateşleme manyetosu baca fanı
 • Elektronik ana kart
 • Hava akış sensörü

kombi ateşleme yapmıyor arızaya geçiyor ise ya da ateşlendikten sonra geri sönen bir kombi var ise bu durumda neler yapılabilir? Öncelikle kombinin ateşleme yapması için ateşleme elektrotlarının olması gerekmektedir. Yani kombi ateşleme elektrotları ile ateşleme yapmaktadır ve ateşleme parçalarından oluşur.

Kombinin ateşleme yapmamasının en büyük sebeplerinden birisi kombinin bakımsız olması olabilir. Kombide ateşleme problemi varsa öncelikle bu ateşleme probleminin neden olduğunu tespit etmek önemlidir. Kombi ateşleme sorunu kapsamında akla gelecek olan sorular şunlardır:

 • Baca ağzı yukarıya bakıyor mu
 • Baca yerinden bir çıkış var mı
 • Dış cephe mantolama yapıldı mı
 • Yapıldıysa baca altı kapalı mı
 • Bacı ağzında kuş yuvası var mı
 • Poyraz rüzgâr ya da lodos ya da kar var mı gibi soruları öncelikle netleştirmek gerekmektedir.

Baca Ağzının Yukarıya Bakması Sorunu

Kombi ateşleme sorunu çözümü için kontrol edilecek olan bölüm bacanın yukarı bakıp bakmadığıdır. Eğer bacanın ağzı yukarıya doğru eğimli ise kombide ateşleme sorununa yol açabilir. Yağmur yağdığı zaman yağmur suyu kombi cihazını ve parçaları bozar. Bu yüzden kombinin baca ağzının yukarı meyilli olmaması çok önemlidir. Eğer böyle bir durum var ise bacayı kendi imkanlarınızla da aşağı doğru alabilirsiniz ya da servis çağırmanız önerilmektedir.

Baca Yerinden Çıkış Var mı ?

Kombinin ateşleme yapmaması sorununu tespit etmek için baca yerinden çıkış olup olmadığına bakılmalıdır. Baca yerinden çıkmışsa kombi ateşleme sorunu yapabilir. Herhangi bir nedenden ötürü, güvercinlerin bacaya konması çamaşır ipi gibi birçok sebepten dolayı baca yerinden çıkabilir.

Baca yerinden çıkmış ise kombi ekranında bir hata kodu ortaya çıkar. Bu hata koduna göre kombideki ateşleme sorunun bacadan çıkıp çıkmadığı anlaşılmaktadır. Eğer sorun bacanın yerinden çıkması ise bacanın nereden çıktığını kontrol ederek sorun çözümlenebilir. Bunun için servis çağırmak önerilmektedir. Çünkü eğer yanlış takılırsa bunun sonucunda da bir takım hayati tehlikeler ortaya çıkabilir.

Baca Ağzında Kuş Yuvası

Kombide ateşleme sorunlarından biri bacanın ağzında kuş yuvasından kaynaklı olabilir. Eğer baca ağzında bir kuş yuvası varsa bu sorunun çözümü için bacayı iyice temizlemek ve yuvayı başka yere almak gerekmektedir. Yani bacının bakımını yapmak gerekir.

Dış Cephe Mantolama Kontrolü

Eğer dış cephe mantolama yapılmışsa bacı ağzının kapalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dış cephe mantolama sırasında baca ağzı kapatılabilir. Bu da kombinin ateşleme sorununu ortaya çıkarır. Böyle bir durumda kombi uyarı vererek arıza ışığı yanmaya başlar.

Rüzgâr, Lodos, Kar Durumu

Rüzgâr lodos poyraz gibi durumlarda kombi ateş almaz. Eğer rüzgâr azalırsa kombi kendi kendine düzelir. Ayrıca karlı havalarda da kombi hata vermektedir. Kombi ateşleme sorunu olabilir. Baca ağzını kardan temizlemek gerekir.

 
kombi niçin ateşleme sorunu yapar
Kombi Ateşleme Sorununda Yapılması Gerekenler

Kombi Ateşleme Sorununda Yapılması Gerekenler

Kombi ateşleme yapmadığında servis öncesi yapılması gerekenler şunlardır:

 • Doğal gaz kontrolü
 • Restleşme işlemi

Doğalgaz kontrolü kapsamında kombiye gazın gelip gelmediğini kontrol edilmelidir. Dairede kombi dışında eğer ocak doğalgaza bağlıysa bacanın çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Eğer ocak yanmıyorsa gaz kesintisi olduğu anlamına gelir. Gaz vanasını kontrol etmelisiniz.

Gaz vanası boru ile aynı hizada ise bu açık olduğu anlamına gelir. Eğer gaz vanası ters yönde ise kapalı demektir ve gaz vanasını açık öne çevirebilirsiniz. Gaz vanası açık olduğu halde ocak yanmıyor ve kombi ateşleme yapmıyor ise bölgede gaz kesilmiş ya da gaz çalışması olabilir. Böyle bir durumda doğalgaz firması ile görüşerek bilgi almanız gerekmektedir.

Resetleme işlemi nedir? Eğer dairede gaz varsa bir ocağınız yanıyorsa kombi resetleme işlemi yapabilirsiniz. Kombinin model marka ve çeşitlerine göre resetleme işlemi de farklılaşmaktadır. R harfi ya da reset yazan düğme bulunabilir. Bu düğmeye basılı tuttuğunuz zaman resetlemiş olursunuz. Eğer kombide herhangi bir düğme ya da bir buton yok ise o zaman kombi açma kapatma düğmesinden kapatmanız gerekiyor ve kapattıktan birkaç dakika sonra da açabilirsiniz.

Kombi Ateşeme Yapıyor Fakat Yanmıyor

kombi çalışıyor ama ateşleme yapmıyor. Oluşan Arızanın tek bir sebeple açıklanamaz. Kombi ateşleme yapıyor yanmıyor ise Öncelikle doğalgazın açık mı? kontrol etmeniz gerekiyor. Doğal gaz vanası açık değilse Kombi sürekli ateşleme yapıyor olsa da süreç arıza verir. kombinin ateşleme yapsa da devamında çalışmaz.

kombi çalışıyor ateşleme yapmıyor ise; Magneto’ya arızalıysa, kombi ateşleme yapıyor hemen sönüyor ise yetkili servisle iletişime geçiniz. Gerekli onarımlar yapıldıktan sonra kombiniz normal şekilde çalışmaya devam edecektir.

kombinini bacası kontrol edilmelidir. Uzun süreler temizlenmeyen kombi bacaları tıkanabilir. Çözüm bacanın borularını servis tarafından temizlenmesidir. ( kombinizin bakım ve onarım işleri için senede en az 1 defa yaptırın.)

Kombinin filtrelerin tıkalı olabilir. Aşınmış filtreler kombinin yanmasını da önleyebilir.

Kombi Ateşleme Yapıyorsa Sebebi Nedir?

✔ Kombinizde gaz vanası kapalımı kontrol ediniz.

✔ Gaz kontrol için ocağınızı yakabilir. Kontrol edebilirsiniz.

✔ Bölgesel olarak gaz dağıtım firmasının bakımı olup olmadığına telefon açarak veya komşularınıza sorunuz.

Gaz vanası Kapalı ise kapının dışındaki vanayı kontrol edin, AÇIK konuma getirin.

✔ Gaz vanası açık fakat apartmanın girişindeki ana vanının kapalı olabilir.

✔ Doğalgaz şirketini aradığınızda sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

✔ Diğer doğalgaz ürünü eşyalarınız ( ocak ) çalışıyor. Fakat kombiniz çalışmıyor ise, kombinizin yanındaki vanayı açınız.

kombi ateşleme yapmıyor Aparatı ile gazın borusu aynı hizada getirerek anlaştı. Sorunu hayla çözemediğiniz gaz ile çalışan ocağınızda gaz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
kombi ateşleme yapıyorsa sebebi nedir

Kombi Ateşleme Yapmıyor Nedenleri

kombiniz pek çok sebepten dolayı ateşleme gerçekleştiremez. Doğalgaz kombi ateşleme yapmıyor ise Yetkili servis çağırmadan önce yapılması gerekenler var. kısaca bilgileri paylaşacağım..

Önemli!!! kombilerin genelinde ateşleme arızası var ise, ekranda hata kodları görünebilir. Bu tür hata kodlarında, açıklamasına kullanım klavuzun bakabilirsiniz . Ateşleme Problemleri genellikle İyonizasyon problemlerine neden olmaz.

kombi ateşleme yapmıyor neden ve kombi ateşleme arızaya neden olmuyor

Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor adlı yazımızı okumak isterseniz

Yetkili Kombi  Servisi Adıİletişim
Arçelik Ateşleme Yapmıyor ise;444 0 888
Alarko Carrier Ateşleme Yapmıyor ise;444 0 128
Ariston Yetkili Ateşleme Yapmıyor ise;0850 840 92 12
Baymak Yetkili Ateşleme Yapmıyor ise;444 0 235
Bosch Yetkili Ateşleme Yapmıyor ise;444 63 33
Buderus Yetkili Ateşleme Yapmıyor ise;444 5 474
Daikin Yetkili Ateşleme Yapmıyor ise;444 999 0
Demirdöküm Yetkili Ateşleme Yapmıyor ise;0850 222 1 833
Eca Ateşleme Yapmıyor ise;444 0322
İmmergas Ateşleme Yapmıyor ise;444 88 22
Vaillant Ateşleme Yapmıyor ise;0850  222 2 888
Viessmann Ateşleme Yapmıyor ise;0 216 528 46 00
Kombi Ateşleme Yapıyor sonra sönüyor ise yetkili servis ile iletişime geçiniz

Vaillant Kombisini Sıfırlayın: Vaillant kombi arızalandığında ve ateşlemediğinde, ekranda arıza kodu görünür veya arıza LED’i yanıp söner. Bu gibi durumlarda, Çağırmadan önce Kombinizi resetleme yaparak arızayı sonlandırabilirsiniz.

Vaillant kombinin ön panelindeki alev üstündeki iconun x düğmesini basılı tutunuz ( birkaç saniye basılı tutabilirsiniz ) , kombiniz otomatik olarak kapanır ve tekrar kendi kendine açılır. Bu durumda, sıfırlama işlemi tamamlandı. Başarısızlık devam ederse, işlem birkaç kez daha tekrarlanabilir.

Kombi Ateşleme Arızası

Kombi Ateşleme Arızası olması durumunda, bu uygulamalar ve kontroller servis öncesi gerçekleştirilir. Uygulamadan sonra sorun çözülürse, cihaz kullanılmaya devam edilir. Arıza durumunda herhangi bir gelişme olmazsa, Vaillant hizmeti çağrılmalı ve yardım alınmalıdır.

kombi ateşleme yapıyor ama petekler ısınmıyor ise;

 • kombi ateş etmezse, nedenleri ne olabilir?
 • Anakart bir sorun olabilir,
 • Gaz akışı ile alakalı bir sorun olabilir,
 • İyonizasyon-ateşleme elektrot ile sorun olabilir,
 • Ateşleme transformatörü arızalı olabilir.
 • Bu bilgiyi sunmamızın sebebi yalnızca bilinçli olmaktır. Bu tür başarısızlık
 • durumlarında, işi uzmana bırakmalı ve uzman Vaillant servisinin yardımını almalısınız.

Kombi arıza durumunda ateşleme durur;Kombi kazanın iyonlaşmasını görmemek: iyonizasyon çubuğu bozuldu, kombi alev söndü, elektronik kart kırıldı, topraklama hattından sıkıntı var. kombi ateşleme yapmıyor neden kırmızı ışık yanıyor ?

Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalısınız

Alev kırılması: Alev kırılması fan motoru kombi fan çalışıyor ama ateşleme yapmıyor sorunu verir . Baca yerinden çıkarsa yada müsait şekilde uymuyorsa, sorun budur.
Kombi kazanın elektronik kartı kırıldı: kombi elektronik kartın beyni kırıldı bunun sonucu olarak bu sorun yaşayabilirsiniz. Sorunu çözmek için elektronik kart yerinden sökülüp tamir edilmelidir.

Kombi ateşleme yapıyorsa sebebi nedir bir cevabı olmadığını tekrar belirtmek isterim. Kombi sık sık yanıp sönüyor ve resetleme işlemi neticesinde kombiniz belli bir zaman çalışsada zaman kaybetmeden yetkili servis ile iletişime geçiniz.

kombi ateşleme yapmıyor Ne yapmalısınız, kombinizin çalışabilmesi için bir den etkene ihtiyaç vardır. Su, elektirik ve doğalgaz bu durumlar kombinizin önemini bir kez daha bizlere hatırlatıyor.

Kombi ateşleme Yapıyor sonra sönüyor kombi ateşleme sorunu ve çözüm önerileri

Ayrıca kombi de dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise ön panelde görülen dijital ekran bir hata veriyor mu? ( Kombi ateşleme yapmıyor ne yapmalıyım ) veya dijital ekran da herhangi görüntü var mı ? elektronik kart çalışmadığı sürece kombinizde çalışmayacaktır.

Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalıyım

kombi ateşleme yapıyor alev almıyor? ne yapmalıyım. Yukarıda bir çok ayrıntı sizle paylaşılmıştır.

Konunun tam anlaşılabilmesi için dilerseniz kombinizin Yetkili servisi ile görüşebilirsiniz. Belkide kombiniz dış etkenlerden ziyade içsel sorunlar yüzünden çalışmıyor olabilir. ” Kombi Ateşleme Yapmıyor Ne Yapmalıyım ” gibi bir sorunun cevabını eksiksiz olarak tanımlanmıştır sanırım.

Kombiniz Yaz konumunda kalmış olabilir ; kombinizin yaz ve kış ayarlarını ön panelde görülen kısımlardan yapılmalıdır. Kullanma klavuzu kombi ile beraber gelir. Kaybettiyseniz yapmanız gereken kombi üzerindeki dijital ekranda görülen hata nın yetkili servisinizi aramanız ve belirtmenizdir.

Kombinizin içinde su var mı ; Su bar basıncından kombinizde olması gereken su miktarına bakınız fazla veya hiç yok ise çalışmaz ve hata verir. sorunu gidermek için yapılması gereken işlem sizin tarafınızdan yapılabilir. Su basmanız veya fazla suyu tahliye etmenizi gerekir.

kombi ateşleme yapmıyor ne yapmalıyım. Nasıl çözüm bulurum Yukarıda verilen örnek çözümler işinize yaramadıysa yapmanız gereken kombinizin yetkili servisi ile irtibata geçmenizdir.

Kombi Ateşleme Yapmıyor Baymak

Baymak marka kombiniz var ve ” kombi ateşleme yapmıyor baymak ” marka kombinizin Yetkili servis numarasını araştırıyorsanız. ” 444 0 235 ” aramanız gerekmektedir.

Yetkili servis aramanız veya bu linkden baymak resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Baymak marka kombiniz var ise kaliteli bir kombiye sahipsiniz demektir. Her kombi ( elektronik eşya ) zamanla yıpranır. Özellikle bakım ve onarım zamanları geldiğinde ihman edilmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.