Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

 

kombi basıncı nasıl ayarlanır. Kombinin alt kısmında bulunan su takviyesinin yapıldığı musluk benzeri bir aparat var dır. Bu su basma aparatı bazı kombilerde mavi renk bazı kombilerde siyah veya alyan benzeri bir aparat yardımı ile çalışan gibi farklılık gösterebilir.

Bu sebeple kombiye su basma durumu aynı olsa da, bar basınç ayarlaması genellikle 1,5 bar gibi ayarlanmalıdır.

Sıva altı su kacağı var ise; bu durumu maalesef anlamanız zordur. Anca alt veya yan komsunuz sizin taraftan su akışının kendi taraflarına geldiğini söylediklerinde anlaşılır. Bu sebeple kombinizin suyu ikide bir düşüyor ise tesisatta kaçak olabilir. Bir kombi ısıtma tesisatında dolaşan suyu kısa sürede azalmaz Yetkili servis çağırmak gerekebilir.

Teknolojinin gelişmesi kaçak su sızıntıların bulunmasını eskisi kadar zorlaştırmıyor. parkeleri, duvarları kırmadan hızlı bir şekilde kaçak gideren özel sıvılar ile kaçak tespit edilip tamir işlemi gerçekleşiyor

Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

Kombinin altında bulunan kombiye su takviyesi yapmaya yarayan vana saat yönünün tersine doğru açılır. Kombinin su bar basıncı 1 altına düştüğünde kombiniz zaten su basınç düşüklüğünden dolayı arıza verecektir. bar basıncını 1,5 sevisinde ayarlanabilir.

 

Dikkat edilecek husus su basıncını ayarlarken musluğu çok çevirip birden kombiye fazladan su basmamak kombinin ön tarafında görülen su basınç ayarını gösteren ibreden ne kadar kombiye su aktardığınızı görebilirsiniz. Kombinizdeki su azaldığında yavaş yavaş su takviyesi yaparak 1,5 bar alabilirsiniz.

Su takviyesi yaptığınız halde su bar basınç göstergesinde gösterilmiyor ise, bir zaman sonra basınç düşüyor ise yetkili servisi veya kurumsal bir mühendislik firmasından tesisat için destek talep ede bilirsiniz.

Kombinin Suyu Nasıl Ayarlanır

kombi suyu ayarlayabilmek için öncelikle kombinin ön panelinde bulunan basıç ayarından ibrenin kaç ta olduğuna bakmak gerekir;

kombi su bacıncı Düşük ise; Kombi bar basınc ı 1 in altına indiğinde kombiniz zaten hata verecektir ( su bacıncı düşük anlamına gelen kısa kod ) kombinin altında bulunan su basma musluğundan kombiye takviye yapmanız gerekmektedir. olması gereken su basınç ayarı 1,5 ile 2 arasında olmalıdır.

kombinin ön tarafında yuvarlak basınç göstergesi bakılmalıdır. derece düşük ise kontrollü bir şekilde su takviyesi yapılabilir.

Dikkat edilecek husus çok fazla su takviyesi yapılır ise aynı şekilde kombiniz yine hata verecektir. İdeal su devir aralığı yukarıda belirtildiği gibi 1,5 ile 2 arasındadır.

Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır

kombi su bacıncı yüksek ise; kombinin bar basıncı olması gerekenin üstünde ise 2,5 ve üzeri gibi kombiniz hata verecektir. bu suyu tahliye etmeniz gerekecektir. Peki bu fazla suyu nasıl tahliye edilir. size bir kaç tanesinden bahsetmek istiyorum.

  1. peteklerin üst kısmında bulunan hava alma müşürü denen kısımdan bir tornavida yardınmı ile suyu tahliye edebilirsiniz. Dikkat edilecek husus su aktarmadan önce müşürün altına su kabı koymanızdır. pis suyun etrafa yayılmasını istemeyiz.
  2. Banyoda bulunan havlupanın altında bir tahliye musluğu olmalı genellikle köt tıpa ile mühürlü olan o tıpadan kombinin suyunu tahliye edebilirsiniz

Kombiye su aktarımı yapmadığınız halde bar basıncı kendi kendine yükseliyor ise kombinin altındaki su basınç ayarının yapıldığı vananın bozulma olasılı yüksektir. çözümü vanayı sıktığınız halde yinede bar bacınç yükseliyor ise kombinizin markasına ait Yetkili kombi servisini çağırmanız dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.