G-HH501HMZHX

Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

Makalede Neler Var

 

kombi basıncı nasıl ayarlanır. Kombinin alt kısmında bulunan su takviyesinin yapıldığı musluk benzeri bir aparat var dır. Bu su basma aparatı bazı kombilerde mavi renk bazı kombilerde siyah veya alyan benzeri bir aparat yardımı ile çalışan gibi farklılık gösterebilir.

Bu sebeple kombiye su basma durumu aynı olsa da, bar basınç ayarlaması genellikle 1,5 bar gibi ayarlanmalıdır.

Sıva altı su kacağı var ise; bu durumu maalesef anlamanız zordur. Anca alt veya yan komsunuz sizin taraftan su akışının kendi taraflarına geldiğini söylediklerinde anlaşılır. Bu sebeple kombinizin suyu ikide bir düşüyor ise tesisatta kaçak olabilir. Bir kombi ısıtma tesisatında dolaşan suyu kısa sürede azalmaz Yetkili servis çağırmak gerekebilir. Kombi markanızın yetkili servisi ile iletişime geçiniz.

Teknolojinin gelişmesi kaçak su sızıntıların bulunmasını eskisi kadar zorlaştırmıyor. parkeleri, duvarları kırmadan hızlı bir şekilde kaçak gideren özel sıvılar ile kaçak tespit edilip tamir işlemi gerçekleşiyor

Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

Kombinin altında bulunan kombiye su takviyesi yapmaya yarayan vana saat yönünün tersine doğru açılır. Kombinin su bar basıncı 1 altına düştüğünde kombiniz zaten su basınç düşüklüğünden dolayı arıza verecektir. bar basıncını 1,5 sevisinde ayarlanabilir.

Dikkat edilecek husus su basıncını ayarlarken musluğu çok çevirip birden kombiye fazladan su basmamak kombinin ön tarafında görülen su basınç ayarını gösteren ibreden ne kadar kombiye su aktardığınızı görebilirsiniz. Kombinizdeki su azaldığında yavaş yavaş su takviyesi yaparak 1,5 bar alabilirsiniz.

Su takviyesi yaptığınız halde su bar basınç göstergesinde gösterilmiyor ise, bir zaman sonra basınç düşüyor ise yetkili servisi veya kurumsal bir mühendislik firmasından tesisat için destek talep ede bilirsiniz.

Kalorifer kazanları kapalı bir ısıtma sisteminde evinizi ve iş yerinizi  ısıtan cihazlar olduğu için sistemin toplam su basıncını (radyatör, kalorifer boruları, basma boruları) manometrede gösterirler. 

kombi bar ayarı öğrenmek için 

  • analog gösterge
  • dijital + analog (artı model) 
  • dijital ekran

kombinin bar seviyesi kaç olmalı sorusuna ise; marka ne olur sa olsun 1,5 bar ideal kombi bar ayarı olacaktır. Bar basıncı 1 altına geldiğinde kombi hatalar verebilir. kombi sık sık su eksiltiyor ise yetkili servis ile iletişime geçiniz.

Demirdöküm Kombi Bar Ayarı 

kombi altında yer alan musluk açılır . kombi içine su doldurulur ve göstergede ( ön panelde yer alır) 1,5 bar olması yeterli olacaktır.

 Kombi Basınç Ayarı nı görmek için ısıtma sistemindeki suyun ısıtılmaması yani soğuk olması ve kazanın kapatılması gerekir. 

demirdöküm  marka kombinizde bar ayarı  normal de 1,5 bar olması yeterli olacaktır.

kombi tesisatında herhangi bir  kaçak yoksa, bu basınç kolay kolay düşmeyecektir. burada ek bilgi vermem gerekir. Bazen tesisatda kaçak olmasa da basınç düşer bu durum sık sık oluyor ise tesisat veya kombi iç kısmında bir kaçak olabilir. yetkili servis çağırmanızı tavsiye ederim.

Buharlaşma ve küçük, farklı sızıntılar bazen basınç düşüşlerine neden olabilir, bu nedenle yılda birkaç kez basıncı kontrol etmek ve doldurma musluğundan su eklemek gerekebilir. 

Ayrıca yıllık bakımların yapılması çok önemlidir. aksi durumda kombi arızalar verir. kışın ortasında kombi bozulur ise yaptırmak da zahmetli olacaktır.

 Vaillant Kombi Bar Ayarı Kaç Olmalıdır.

kombi altında yer alan renkli bir musluk vardır. Bu musluk kullanıcı için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. o musluk dan kombi içine içene su doldurulur fakat musluk sonuna kadar çevirmenize gerek yok yavaş yavaş çevirin ve su sesini kulağınızla dinleyin ( bar basınç ayarı hassas bir durumdur 2 üstüne çıkmaması  mümkünse 1,5 bar olmalıdır )

vaillant  marka kombi bar basınç ayarı 1,5 bar olması yeterli olacaktır.

Not: Borularınız sabit basınç altındaysa ve su ile doldurmanız gerekiyorsa, boruların görünen tüm kısımlarını (radyatörler, kolektörler, borulara giden giriş ve çıkış vanaları) kontrol edin ve gördüğünüz sızıntıları gidermek için tesisatçınıza başvurun. Kazandan su geldiğini fark ederseniz lütfen yetkili servisimizi arayınız.

Kombiniz sıcak su sağlamıyorsa, kombi üzerinde bazı kontroller yapmalısınız. Sıcak su arızaları kombi marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda en iyi çözüm yetkili bir servisten yardım almak olmalıdır. 

 

Kazanın zamanında bakımı, bu tür sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. Kombi kış aylarının vazgeçilmez bir cihazdır . Oda sıcaklığındaki her 1°C’lik artış, yakıt tüketiminde yaklaşık %6’lık bir artış anlamına gelir. Evinizdeki her oda için ideal sıcaklığı biliyorsanız ve o odaları konfor seviyenize göre ısıtırsanız verimli ve ekonomik bir kombi kullanmış olursunuz. 

Sıcak su için ideal kullanım sıcaklığı, duş sıcaklığına bağlı olarak kadınlar için 41° ve erkekler için 39°’dir. Kazan çalışırken, su bakır borulardan dolaşır. Bir kazandaki olası arızalardan biri, sıcak su sağlamamasıdır. .Kazan sıcak su vermiyor olabilir, sıcak su sensöründen kaynaklanıyor olabilir.

Eca Kombi Bar Ayarı Kaç Olmalıdır

eca cihazınız su basıncı düşük ise yani 1 Bar’ın altında ise suya basılarak ayarlanabilir. 

eca kombi altında yer alan Doldurma musluğunu kullanın, bu basitlikle sizin de gerçekleştirebileceğiniz bir durumdur.  İdeal su basıncı seviyesi bu şekilde ayarlanabilir. ECA KOMBİ su basıncı yüksek ise yani 2,5 veya 3 Bar’ın üzerinde ise fazla su tahliye edilerek ayarlanabilir. Bu durumda kombinize en yakın olan petek üstünde yer alan (emme contası) açıp oradan su alıp basıncı istediğiniz konuma ayarlayabilirsiniz.  ( 1,5 bar olması yeterlidir ) kombi sıfır aldıysanız yanında verilen kullanım klavuzundan modele uygun olan kombi bar basınç ayarına bakınız.

eca kombi değil bir çok kombi modeli için  basınç regülasyonu için aynı yöntemi kullanır. 

Kombinin Suyu Nasıl Ayarlanır

kombi suyu ayarlayabilmek için öncelikle kombinin ön panelinde bulunan basıç ayarından ibrenin kaç ta olduğuna bakmak gerekir;

kombi su bacıncı Düşük ise; Kombi bar basınc ı 1 in altına indiğinde kombiniz zaten hata verecektir ( su bacıncı düşük anlamına gelen kısa kod ) kombinin altında bulunan su basma musluğundan kombiye takviye yapmanız gerekmektedir. olması gereken su basınç ayarı 1,5 ile 2 arasında olmalıdır.

kombinin ön tarafında yuvarlak basınç göstergesi bakılmalıdır. derece düşük ise kontrollü bir şekilde su takviyesi yapılabilir.

Dikkat edilecek husus çok fazla su takviyesi yapılır ise aynı şekilde kombiniz yine hata verecektir. İdeal su devir aralığı yukarıda belirtildiği gibi 1,5 ile 2 arasındadır.

Kombi Bar Ayarı Nasıl Olmalıdır ? 

Doğru basıncı görmek için ısıtma sistemindeki suyun ısıtılmamış yani soğuk su olması ve kazanın kapatılmış olması gerekir. Tesisatın herhangi bir noktasında kaçak veya kaçak yoksa bu basınç kolay kolay düşmeyecektir.  

Kapalı kombinasyon çubuk düzenine sahip merkezi ısıtma sisteminde ısı sağlayan ekipmanların bulunması nedeniyle, üç tip basınç okuması vardır: sistemdeki suyun toplam basıncı (radyatörler, ısıtma boruları, transfer boruları) analog ve dijital + analog (Plus modelleri) ve yalnızca sayılar. Kalorifer tesisatının basıncını gösteren manometreden doğru basınç nasıl okunur Doğru basıncı görebilmek için kalorifer tesisatındaki suyun ısıtılmamış, yani soğumuş ve kazan kapalı iken ısıtılmamış olması gerekir. Bu durumda gerçek basınç 1 ile 1,5 bar arasında olmalıdır.

Kombi sızdırmıyorsa, bu basınç kolayca düşmez ve buharlaşmadan önce ara sıra basınç düşüşleri ve ayrı küçük sızıntılar olabilir. Basıncı bir yıl boyunca kontrol edin ve doldurma ağzından suyla doldurun. Sisteminiz sürekli basınç altındaysa ve su eklemeniz gerekiyorsa, sistemin görünen tüm unsurlarını kontrol edin. Kombide kaçak tespit ederseniz lütfen Yetkili Servis Departmanımız ile iletişime geçiniz.

Buharlaşma ve küçük  sızıntılar, ara sıra basınç düşüşlerine neden olabilir. Basıncın yılda birkaç kez kontrol edilmesi ve doldurulması gerekebilir. Kurulumun tüm görünür bileşenlerini (radyatör giriş ve çıkış valfleri, kollektörler, borular) kontrol edin ve sızıntıları gidermek için bir tesisatçıyla iletişime geçiniz. Dikkat edilecek husus konusunda uzman bir doğalgaz mühendislik firması ile faturalı ( resmi kayıtlı ) iş yaptırın böylelikle yapılan işçilik den memnun kalmadığınızda karşınızda bir muhatap bulursunuz.

Tüm kombi tiplerinde tüm marka ve modeller basınç regülasyonu için aynı yöntemi kullanabilir. Sadece doğru ve yanlış olduğu kanıtlanmış kazan suyu basıncı bilgileri.

Kombinizin su basıncı sürekli düşüyor ve sürekli su almak zorunda kalıyorsanız veya basınç sürekli artıyorsa mutlaka yetkili Kombi Servisi’nden yardım almalısınız.

Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır

kombi su basıncı yüksek ise; kombinin bar basıncı olması gerekenin üstünde ise 2,5 ve üzeri gibi kombiniz hata verecektir. bu suyu tahliye etmeniz gerekecektir. Peki bu fazla suyu nasıl tahliye edilir. size bir kaç tanesinden bahsetmek istiyorum.

  1. peteklerin üst kısmında bulunan hava alma müşürü denen kısımdan bir tornavida yardınmı ile suyu tahliye edebilirsiniz. Dikkat edilecek husus su aktarmadan önce müşürün altına su kabı koymanızdır. pis suyun etrafa yayılmasını istemeyiz.
  2. Banyoda bulunan havlupanın altında bir tahliye musluğu olmalı genellikle köt tıpa ile mühürlü olan o tıpadan kombinin suyunu tahliye edebilirsiniz

Kombiye su aktarımı yapmadığınız halde bar basıncı kendi kendine yükseliyor ise kombinin altındaki su basınç ayarının yapıldığı vananın bozulma olasılık yüksektir. çözümü vanayı sıktığınız halde yinede bar bacınç yükseliyor ise kombinizin markasına ait Yetkili kombi servisini çağırmanız dır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.