Kombi Sıcak Su Neden Vermiyor

 

Sıcak su ile ilgili sorun, kombi de en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kombi Sıcak Su Neden Vermiyor adlı yazımızda ayrıntılı olarak bilgi sahibi olacaksınız. En çok rastlanılan kombi arızası sorunları, genellikle kombi servisinin senelik bakımlarının yapmadığı kombilerde oluyor.

Tüm bu nedenler, kombi hizmetlerinin önemini bir kez daha göstermektedir. kombide sıcak su üretmeyen bir dizi kontrol yapılmalıdır. İlk olarak, kombinasyonun ısıtma modunda çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kombi üzerindeki göstergeyi kullanın.

Kombi Isıtma Konumunda Çalışmıyor Mu ?

Problem, kombi fırının ısıtma konumunda çalışmasına neden olacak sıcak su ve parçalarla ilgili problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Ancak kombi ısıtma konumunda çalışmasında sorun yoksa, sıcak su ile ilgili kısımlardan kaynaklandığı düşünülebilir.

Dikkat: sıcak su arızası marka ve kombi modeline göre değişiklik gösterecektir. En iyi çözüm her zaman Yetkili kombi servisinin hizmetlerini almaktır.

Kombiden Sıcak Su Neden Gelmiyor ?

kombi neden sıcak su sağlamıyor ? Bunu kombiden veya dış etkelerin yüsünden oluşmuş olabilir. Kombiler de su akış şalteri kombinin iç kısmında yer almaktadır. Kombi sıcak su sorunu sıcak suyu kontrol eden contadan kaynaklanıyor olabilir.

Genellikle ” sıcak su gelmiyor” arızalarına giden ekiplerin rastladıkları bir durumdur. Kombi su akış anahtarı sorun olacaktır.

Yukarıdaki sorunlardan biri değilse, sıcak suyla ilgili diğer durumları kontrol edin. Örneğin sorun şebeke suyunun hiç olmayışı mı ? veya NTC sensörün de mi dir?

Bu tür sorunlar, kullanıcıların kendileri tarafından çözülmez.

Kombi Sıcak Su Neden Vermiyor

Gerekirse kombi içinde arızalı parça yetkili servis tarafından değiştirilmesi gerekebilir. kombi sıcak suyu az da olsa verebilir.

Ancak başka nedenlerle su uygun sıcaklık dercesinde olmayabilir. Şebeke suyunun debisi düşük olabilir. Öncelikle kombi ısıtma gücünden bahsetmemiz gerekiyor. Bu durum bazı kombi markalarının dizaynlarının Türkiye şartlarına göre yapılmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz.

Kombi suyu ve petekleri aynı anda sıcak su gönderecek kadar kuvvetli olmayabilir. Yetersiz şebekede debisi yüksek soğuk su bulunması, kışın en sert günlerinde sıcak suyun istenilen değere ulaşmasını engelleyecektir.

Kombi istediğiniz konforda suyu ısıtamıyor ayrıntılar ;
Alttaki konumuz ilginiz çekebilir

Kombi sıcak su ayarı ayrıntılı olarak öğrenmek için ;
Alttaki konumuz ilginiz çekebilir

Bazen Peteklerin altı ısınmaz üstü ısınır Çözümü için ;
Alttaki konumuz ilginiz çekebilir

Kombi Sıcak Su Neden Vermiyor

Şebeke sistemi eski ve zamanla kireçlenme bile suyun düzgün ısınmasını engeller. Hatta demir boru döşeli eski tip şebeke sistemine sahip hayla evler vardır. Bazı durumlarda banyodan sıcak suyun geldiği fakat mutfaktan sıcak suyun akmadığı söyleniyor.

Bunun bir nedeni bataryanın önündeki filtrenin tıkalı olmasıdır.

Şebekeden gelen su zamanla kireç taşı haline geldiğinde kireçlenme filtreleri tıkar.

kombinizin düzenli ( yılda en az 1 kere ) yetkili servis ile bakımının yapılmaması kireçlenme olasılığını olsa gerekli bakımlar yapılır. sıcak su kombi neden vermediği hakkında gerekli bilgilerden biri de budur.

Dikkat: sıcak suyun yeterince gelmemesi veya hiç gelmemesinin filitre den ise

Gözeneklerde görülen kireçlenme belirli bir asit türü ile temizlenmeli veya uygun görülmesi halinde değiştirilmelidir.

 

Üç yollu Vananın Arızalı Olabilir ?

Sıcak su arızasının bir başka nedeni de üç yollu vananın zamanla sıcak suyu şebeke yerine peteklere göndermesidir. Tam tersi bir durumda olabilir.

Yazın ortasında Petek neden sıcak olur ? sorunun cevabı da 3 yollu vananın bozulmasından kaynaklanır.

Üç yollu vana, konum değiştiren bir elemandır. Üç yollu vananın suyun istenen kısma aktaramaz ise sıcak suya erişemezsiniz. Bu durumda, üç yollu vanadaki değiştirilmeli uygun fiyatı vardır.

Kombi Sıcak Su Vermiyor Pratik Çözümler

Kombi sıcak su gelmiyor ! Her kombi ön panelinde bir ısıtıcı ve sıcak su ayar düğmesi bulunmaktadır. Sıcak su kaydırıcısını saat yönünde çevirirseniz sıcaklık ayarı artacaktır. Yeni kombilerde dijital ekranlar vardır.

“Kombi ayarları ön panelde bulunur. kombi sıcaklığını kısmak için tam ters tarafa çevrilmelidir.”

— Kombi Sıcak Su Neden Vermiyor

Ancak kışın suyun çok soğuk olduğu zamanlarda gereklidir.

Sıcak su sıcaklığını elde edebilmemiz için sıcaklık ayarı yüksek tutulmalı ve su debisi fazla geliyor ise azaltılır.

Aksi takdirde sıcak ve soğuk su normal bir şekilde ısıtılamaz ve kombiın sıcak su verememesinden şikayet ederiz.

kombi, su sıcaklığına göre ayarlanabilen bir cihazdır. Kombi tarafından tüketilen su sıcaklığı, cepteki para miktarını ve konforu bile belirler. Bu nedenle ekonomik ve konfor sorunlarına yol açmayacak şekilde kombi uygun seviyede kullanılmalıdır.

oda termostatları eviniz için uygun sıcaklığı belirlemenizi sağlar. Bu nedenle salon 15 derece, yatak odası ve mutfak 20 derece, banyo 24 derece olmalıdır. Sizin konforunuz farklı bir ısı değeri mi ?

sizle paylaşılan ısı değerleri Makine Mühendisleri Derneği’nin yayınıdır.

Yani odanın 20 dereceye ulaşması için gerekli olan kombi sıcaklığına ulaştığında diğer yerler için uygun bir sıcaklığa ulaşması gerekir. Bu aynı zamanda kombiın markasını ve gücünü de belirler.

Kombi Neden Sıcak Su vermiyor

Kombi sıcak su sağlamazsa, ekipmanın teknik kusurları olabilir. Servis tarafından müdahale ile kolayca onarılabilecektir. Tabi hemen servis çağırmak yerine suyun akış hızında bir azalma var mı ? veya kombi doğalgaz az veya kesik olabilir mi ? veya elektriklerin kesik olma ihtimali olabilir ? ayrıca son bir uyarıda yapalım kireçlemenin etkisi ile muslukların filtreleri tıkanmış olabilir.

Bunun kombi sıcak su arızası olduğunu emin olduktan sonra Yetkili servis çağırınız.

Yetkili servis parça değiştirdi yeni parça 1 yıl garanti kapsamında olduğunu biliyor muydunuz?

Kombi Neden Sıcak Su Sağlamıyor?

kombi neden sıcak su sağlamadığı çok yaygın bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Sizin de musluklarınız dan sıcak su gelmiyor mu ? Servisin kombiyi incelemesi ve ayrıntılı bilgi vermesi gerekir.

Bazı durumlarda Telefonda Ana kart yanmıştır veya arızalıdır gibi yetkisiz servislerden duyulan kelimelere itibar etmeyiniz.

kombiniz de belki de ısı ayarları düşüktür ve yetersiz sıcak su ısıtamıyordur ? kombiler en çok kışın arıza verir ve zor durumda bırakırlar yıllın bakım ve tamirat işleri aksatılan kombiler en lazım oldukları zamanda arıza verirler…

Kombi ayarlarınız kontrol ettiniz mi ?

Kombi kış konumunda iyi çalışıyorsa yani petekler ısınıyor fakat banyo suyunu aktarmasında mı sorun var ?

3 yollu vana zamanla yıpranır ve iş kombi sıcak su cihazın içindeki parçaların dan biri ve bir kaçının bozulmasında ötürü oluşmuş olabilir. Yoğunlukla kış aylarında tam performans beklediğimiz kombilerin bakımlarını zamanında yaptırınız.

Su basıncının az olması kombiniz yeni nesil bir ürün ise dijital ekranında bir uyarı verecektir. Bunun çözümü kombinizden ziyade şebeke sununun az gelmesi, sizin yüksek bir apartmanın en üst dairelerinde oturmanız olabilir.

kombi Bu arızayı verdikten sonra resetleme işlemi yapınız. Kombinizi açıp kapatmadan önce su vanaların kapatılmış veya yarı kapalı olup olmadığı bakınız

kapınızın kenarında duran gaz vanasının kapalı kontrol ediniz.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır

Kombi sıcak su alınamıyor mu ? kombi sıcak su sağlamazsa, kombi cihazının teknik bir arızadan dolayı sıcak suyu banyoya aktaramıyor olabilir.

Bazen yeterince sıcak su alınamaz ( yani sıcak su var ama tam ısıtmaz ) Bunun çözümü için…

Yapmanız gereken kombi ön panelinde sıcak su ayarı vardır ? derecesini arttırmanızdır. Bu banyo suyunun sıcaklığını istediğiniz sıcaklığa getir dimi ? Kış aylarında bazen kombi 50 derece sıcaklık ayarında olsa da su soğuk verir. 55 derecede bir deneyiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.