G-HH501HMZHX

Petekler Isınmıyor 5 Çözüm Önerisi (detaylı)

Makalede Neler Var

 

Kombi çalışıyor Petekler Isınmıyor 5 çözüm önerisi (detaylı) olarak konu içinde size bilgi aktarılmıştır. Eğer petekler ısınmıyorsa, bu durum bir kaç farklı sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Kombin çalışıyorsa peteklerin ısınması için ön paneldeki kış ayarına kombinizi alınız. 5 farklı sorundan dolayı kombine makine çalışma sırasında manyetik çekirdeği ısıtmayacaktır. Gelin bu konuları farklı şekillerde ele alalım.

1.
Kombi çalışıyor fakat petekler neden ısınmıyor

Hepimizin bildiği gibi kombi, çalışma prensibi doğal gaz ve elektriği birleştirir ve su ısınız bu su devir daim yaptırılarak peteklere sıcak su gönderilir.

Elektrik veya doğalgazdan biri eksikse kombiniz arıza verir. Elektrik problemi varsa kombi çalışmaz ve dijital ekranda bu arızanın kısa kodu görülür. Örnek vermek gerekir ise doğalgaz kesildiğinde kombi çalışmaya devam ediyormuş gibi görünür. Aslında arıza konumuna geçer eski kombilerde kombi çalışmaya devam ediyormuş gibi görünür.

Dikkat kombi ön panelinde dijital ekranda Doğalgaz uyarı işareti varsa doğalgaz vanasının kontrol ediniz. veya genel bir sorundan dolayı gaz kesintisi vardır. Bu durumda, belirti panelini dikkatlice incelemelisiniz. Doğalgaz vanasını açtıktan sonra sorununuz çözülecektir.

Gaz vanasının kapatılması belki siz tarafında yapılmasa yan komşunuz kendi gaz vanası ile sizin kini karıştırmış olabilir. Bizim başımıza geldi…

Gaz açtınız fakat kombiniz yine de çalışmıyor ise kombinizi resetleyiniz.

kombi resetleme hakkında bir den çok markanın yazılarını alta sizle paylaşıyorum.

Kombi açık olduğu sürece işlem devam edecektir. ısıtma sistemi tekrar kendini yenilemelidir.

kombi arıza durumuna geçmesinde asıl neden kendini korumaya almasıdır.

RESET işlemi için markalara göre yazılarımız

petekler fazla ısınmıyor
Petekler Isınmıyor 5 Çözüm Önerisi (detaylı)

2.
Petekler Isınmıyorsa ne yapmalı?

Kombi petekleri tam olarak ısıtamıyor ise fakat çalışmaya da devam ediyor ise basıncı kontrol edilmelidir. Çünkü kombi basıncı düştüğünde kombi suyu peteklere aktaramaz ve çok fazla enerji harcar. Kombi altında su besleme ( kombiye su aktarım ) vanası bulunmaktadır. oradan su ekleyiniz.

Eski petekler ısınmıyor olabilir. uzun yıllar önce takılmış ve artık işlevini kaybetmiş eski petekleri değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Kiracı iseniz evdeki petekler ısınmıyor diye tabi ki ev sahibi ile konuşmanız gerekecektir.

kombi altında bulunan filtreler tıkalı olabilir. Su devir daim yaptıkça kireçlenir ve bu kireç filtreler tarafından tutulur.

3.
Doğalgaz petekler neden ısınmaz?

Filtreler Kombi içerisine yabancı maddelerin girmesini önlemektir. oluşabilecek arızaların

Petek tıkalı bir şekilde uzun süre kalır ise petekler eşit ısınmıyor olabilir. oluşacak arızalara davetiye çıkarmış olursunuz.

Bazen de petekler çok ısınmıyor olabilir. Sıcaklık ayarının üzerinde ısınmasının 2 nedeni vardır bunlardan 1. ci si eco mod gibi otomatik sıcaklık ayarlama modun dan kaynaklanır. ön panelde eco modundan çıkarın.. 2.ci çözüm ise kombi içinde sıcaklık sensörü arızalı olabilir. bahsettiğim 2 arıza neden ile kombiniz petekler düzgün ısınmıyor olabilir.

Bir komşumuz petekler 40 derece ısıtılmıyor diye servis çağırdığında kombide herhangi bir arıza olmadığı tesbit edilmiş. Yetkili servis evin dış izolasyonun olmadığını bu durumun da evin 40 derece sıcaklık da kombinin ısıtamayacağını belirtmiş.

Dış etkenler aynı kombinin farklı evlerde aynı değerlere alınsa da evin izolasyonun olup olmayışının bütük bir etken olduğunu göstermektedir. doğalgaz petekler ısınmıyor ise bunun bir nedenide dış izolasyonun olacağını biliniz.

petekler hiç ısınmıyor
peteklerin hiçbiri ısınmıyor

4.
Petekler nasıl daha iyi ısınır?

Ben evimde bosh marka kombi kullanıyorum ve ek garanti yaptırdım. ek garantide şöyle bir husus vardı. ek garanti yaptırana yıllık bakım ücretsiz. Şimdi 1 servisi çağırdınız da bakım ücretini hesaplayınız. Ben yetkili servise yaptırdığım bakımlar ücretsiz.

 

Eminim farklı markalarında bu tarz kampanyaları vardır. Kombiyi almadan önce mutlaka servise böyle bir ayrıcalığın olup olmadığını sorunuz.

Kombi çalışıyor fakat bazı petekler neden ısınmıyor. Hem kombi kullananlar hem de merkezi sistemi kullananlar küçük bu tarz problemler yaşıyor. Peteğinin yarısı ısınır veya petekler aynı ısınmıyor ise konunun devamında sizlere gerekli açıklama yapılacaktır.

peteğin reglaj ayarını yaptınız mı ? peteklerin altı ısınmıyor reglaj ayarı yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Konu hakkında bilginiz yok ise altta paylaşılan ling den öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır

peteğin ısısı doğru ayarladıktan sonra konumuza devam edelim.

petekler altı ısınmıyor ise büyük bir ihtimal peteklerde hava olabilir. bu durumda petek ya tamamen ısınmaz yada altı sıcak olmaz

Not: Bazı ısıtma cihazlarımızda oda termostatı bağlıdır. ve doğru ısı ayarı sahip olmayabilir. termostadı kontrol etmenizi tavisye ediyorum.

petekler ısınmıyor neden ? Peteğin bir kısmı sıcak bir kısmı soğuk ise kesinlikle içinde hava vardır ve o havanın alınması gerekir.

Basit bir işlemdir ince düz bir tornavida ile peteğin üst tarafında bulunan hava alma yerinden dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz.
burada dikkat edilecek husus kombi çalışır durumda olmasıdır.

bu arada hava çıkında su basıncı düşecektir. kombiye su basmanız gerekebilir. Bar basıncına kombi ön panelinde vardır oradan kontrol edin ve 1,5 bar ayarlamanız yeterli olacaktır.

yukarıda bahsedilen yöntemler denediniz ve olmadı ise yetkili servis arayınız. petekler temizlendi ama ısınmıyor gibi sorunlar sıklıkla yaşanıyor.

Filtreyi temizleyecek ve genleşme deposunun basıncını uygun basınca ayarlayacaktır. baymak peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım sorunun öncelikle konu içinde verilen çözüm önerileri deneyiniz. Örnein reglaj ayarı veya kombi eco modu vs. gibi eğer sorun çözülmüyor ise yetkili servis ile iletişime geçiniz.

5.
Kombi Periyodik bakım yaptırdınız mı ?

ısınmayan petekler kombi çalışıyor olsa da öncelikle Böyle durumlarda Kombiniz zamanla yıpranır. sürekli kullanılan bir üründür ve kombi bakımları yapılmalıdır. kombi için en öneli husus Her yıl en az 1 kez olmak üzeri bakımlarını yetkili servise yaptırmanızdır.

petekler ısınmıyor ne yapmalıyım ? peteklerin her birinin havasının alınmasında fayda vardır. petekler ısınmıyor sıcak su gelmiyor ise 3 yollu vana arızalanmış olabilir. bu parça pahalı değildir ve değiştirmesi çok zaman almaz.

Bazı durumlarda peteklerin yüzü ısınmıyor? gibi sorunlara karşılaşılır. Zamanla peteklerin iç kısımlarında pas birikintileri oluşur ve sıcak su devir daim yapamaz.

Peteğin biri ısınmıyor diğerleri ısınıyor ise mutlaka o petek de sorun vardır. peteklerin bazısı ısınmıyor sorunu temizleterek çözebilirsiniz. Bu durum sık sık karşılaşıyorsanız. peteği değiştirmekte fayda göreceğinizi düşünüyorum.

Petekler Isınmıyor 5 çözüm önerisi (detaylı)

Eski kombiniz yakın petekler ısıtıyor kombiye uzak petekler ısınmıyor mu ? Bütün petekler ısınmıyor ?

Örnek: son odanızı yatak odası olarak farz eder isek ya tamamı yada üst kısmı sadece ısınıdır.

Tesisat eski ve zamanla özellikle demir olanlarında paslanmadan ötürü tıkalı olabilir. Şimdi bazılarınız o kadar eski tesisatlar var mı? diye soracak evet var maalesef ekonomik sıkıntılar sağlıksız tesisatın var olmasına neden olmaktadır.

Peteklerin içinde zamanla tortular birikir ve peteklerin içinde sıcak su dolaşamaz. ve petek ısınmaz

petek ısınmama sebepleri arasında en çok karşılaşılan sorun Petekler için yıllık bakım lar yaptırılmamasıdır. . özel sıvılar tesisatın içinde dolaştırılır ve bir makine ile tahliye edilir.

Yetkinlik belgesi olan bir firma ile çalışın kombinizin bakımı yetkili servise yaptırmanızı tavsiye ederim.

Özellikle tek bir petek ısınmıyor ise havasını almak gerekir ki bu işlem için kombiniz açık durumda olsun ve elinizde bir kova su tahliye kısmında peteğin havasını alınız.

petekler çalışmıyor ise, ortamı ısıtan ve belirli aralıklarla bakım gerektiren bir sistemdir. Bu nedenle kışa girmeden petek bakımlarının yapılması gerekir.

kombi peteği neden ısıtamaz ? Petekler Isınmıyorsa ne yapmalı yetkili servis çağırmadan önce peteklerin hepsi mi yoksa bir kısmımı sıcak değil ? sadece 1 tanesi ise hava yapmış olabilir.

Petek sıcak değilse ne yapmalı … kombi açık mı bar basıncı 1,5 da mı ? kontrol ediniz.

gaz açık mı ( ocak dan gaz olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol ediniz )

elektrik şalteri arızalı olabilir

Kombi Dijital Panel de Bir Arıza Yazar kontrol ediniz

bu dediklerimden biri veya bir kaçınında sorun var ise petekleriniz ısınmaz veya bir kısım petek ısınır.

kombi Isıtma ayarının 40 dereceden düşük olmadığından bakınız ! sıcaklığın düşük olduğundan şüphelenebilirsiniz. Isıtma ayarı 40 derecenin altındaysa, petekler ısınmaya bilir. Birde bazı durumlarda tam tersi bir olay vardır. Airfel marka kombide başımıza geldi. Yapılan ayar nedeni ile sıcaklık hep yüksek eko modu alın veya tam tersini deneyin yoksa servis gelir ve ufak bir tuşa basar ve ücret talep eder.

petekler bazen ısınıyor bazen ısınmıyor ise bu durum kombinizi eco modundan kaynaklanıyor olabilir. Ayarlarını kontrol ettikten sonra sorunu hayla çözemiyorsanız.

Yetkili servis ile iletişime geçiniz bazen kombi ısı sensörü arızalanabiliyor. Tamiri basit ve uygun fiyatlı bir işlemdir. Yetkisi olmayan firmalar ile çalışmayın

kombi için olması gereken basınç 1,5 bar dır. kombinizin basıncının 1,5 Bar’dan az sa sıcaklığı yeterince vermez.

Ana sayfa » Petekler Isınmıyor 5 Çözüm Önerisi (detaylı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.