G-HH501HMZHX

Kombi Barı Kaç Olmalı Tüm Detaylar

Makalede Neler Var

 

Kombi Barı Kaç Olmalı Tüm Detaylar olarak konu içinde size aktarılmıştır. kombinin basınç göstergesi sürekli düşüyor veya sürekli yükseliyor ise zaman kaybetmeden yetkili servis ile iletişime geçiniz.

Kombinizin doğru bir şekilde çalışabilmesi için kombi barı kaç olmalı ? Kombi, içinde bulunan suyun devir daim edilmesi sayesinde ısıtma işlemi yapabilen bir makinedir. Sıcak suyun petekleri gezebilmesi için kombinizin su basıncının doğru değerlerde olması gerekmektedir. Düşük basınç ya da yüksek basınç düzeylerinde kombi çalıştırmak tesisatınıza zarar verir.

Bu sebeplerden doğalgaz tesisatınızın ve kombinizin su tesisatınızın sorunsuz bir şekilde çalışması için kombinizin manometresini düzenli olarak takip ederek, su basıncınızı doğru değerlerde tutmalısınız. Kombiler, yaz ve kış modu olarak iki farklı çalışma düzenine sahiptir. Kış modunda çalışan kombinizin; çalıştığı süre boyunca 2.0 bar civarında su basıncına ulaşması mümkündür. Bu durumda kombiniz herhangi bir problem yaşamadan çalışacaktır. Kombi barı kaç olmalı ? Kombi basıncının 1 – 2 bar arasında bir basınç aralığında kalması beklenir.

İdeal çalışma basıncı ise 1.5 bar olarak kabul edilir. Sayılan normal değerler dışında kombinizin çalışması büyük problemlere sebep olma riskini taşımaktadır. Gerekli onarımlar için uzmanlardan yardım alarak doğru şekilde basınç dengeleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Kombi Basıncı Kaç Olmalı ?

Kombi su basıncının, 1 – 2 bar arasında ortalama bir değerde tutulması gerekir. Bu değerlerin altındaysa su basma işlemi yapılmalı; üstündeyse kombinizin su sistemindeki fazla suyun alınarak basınç düşürülmesi için gerekli işlemin yapılması gerekmektedir.  Kombinizin altında bulunan, genellikle mavi renkteki, vanayla kombinizin düşük su basıncını ideal seviyeye doğru bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Kombi su basıncı kaç olmalı? Kombinin doğru şekilde çalışması için gerekli suyun miktarına işaret eder. Kombinin su basıncının dengelenmesi, doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kombi tarafından peteklere yollanarak devir daim edilen su, tüm tesisatı dolaşarak, ısınmayı sağlar. Kalorifer tesisatının doğru çalışması bu suyun miktarına bağlıdır.

“Bu suyun basıncında meydana gelebilecek herhangi bir değişim, evinizin doğru şekilde ısınmamasına; doğalgaz faturanızın ciddi oranda artmasına sebep olur.”

— Kombi Basıncı Kaç Olmalı

Kombi basıncının ayarlanması kombiden kombiye değişiklik gösterdiğinden, kombinizin kullanım kılavuzunu bulmak kombi basıncını ayarlamanız konusunda sizlere kolaylık sağlayacaktır.

İhtiyaç duymanız durumunda, kombinize en yakın peteğin hava alma vanası üzerinden fazla suyu boşaltabilir bir başka şekilde de büyük su boşaltma vanası -genellikle banyoda bulunur- aracılığıyla kombi basıncı düşürme işlemini yapabilirsiniz.

Kombide Basınç Dengesizliği Oluyorsa Ne Yapmalısınız ?

Kombi basıncının, çalışma ve doğalgaz ekonomisi konusunda oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu durumda kombinin doğru bir şekilde çalışması için kombi basıncının stabil bir şekilde kalması gerekmektedir.

Çok düşük farklılıklar, kombinin çalışmasında bir etki yaratmamakla birlikte, büyük farklar, kombi tesisatınızın sağlığı için oldukça zararlıdır. Kombiniz çalışırken çok fazla basınç değişikliği ve dengesizlik yaşıyorsa kombi tesisatınızın kontrol edilmesi ve kombi bakımlarınızın yapılması için bir profesyonelden destek almalısınız.

Kombinizin basıncının sürekli düşmesi sistemde bir kaçak olduğuna işaret edebiliyorken sürekli artış olması da bir yerlerde sensör arızalarının bulunduğuna ya da su tesisatınızda yüksek su basıncına işaret eder. Kombi basıncı yükseliyor ve kombiniz sürekli arızaya geçiyorsa dikkatli olmalısınız.

Kombi basıncınız çok fazla yükseldiğinde, kombiniz; güvenlik moduna geçerek kendini kapatmaya alır. Bu gibi durumlarda kombinizin arızalarına doğru şekilde teşhis koyabilmek için servis desteği alarak kolay bir şekilde arızasını çözebilirsiniz.

 

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi basıncı düşmesinde, en önemli sebeplerden birisi; tesisatınızda kaçak olmasıdır. Kombi basıncınız sürekli olarak düşüyorsa bu problemi önemsemeniz gerekmektedir. Küçük çaplı kaçaklarda belirti vermesi geç fark edilir. Bu sebepten dolayı ilk fark ettiğinizde firmamızdan destek alabilir, tesisat kaçağınızla ilgilenerek gerekli onarımları gerçekleştiririz.

Kombi tesisatındaki bir kaçak, apartmanınızın kolonlarına zaman içinde sızarak zarar verir. Kombi tesisatı onarımı şu adımlar uygulanarak gerçekleştirilir.

Kombi Barı Kaç Olmalı Tüm Detaylar ve kontrol edilmesi gerekenler

  • Kombi tesisatınızda bir kaçağı belirlemek için kombi basıncı kontrol edilir.
  • Kombi tesisatınızdaki kaçağın miktarı tespit edilir.
  • Kaçağın boyutuna göre gerekli onarım gerçekleştirilir.
  • Gerekli durumlarda kaçak kameralı sistemle tespit edilerek, kırma ve onlarım işlemleri yapılır.
  • Tamir işlemleri sonrasında gerekli kapatma ve kullanıma hazır hale getirme için ihtiyaç duyulan işlemler profesyonel bir şekilde yapılır.

Kombinizin su kaçaklarını erken zamanda tespit ederek, evinizin ya da ofisinizin su basmasına engel olmak için düzenli olarak kombi basıncı kontrollerinizi yapmanız önerilir. İhtiyaç duyduğunuz onarım desteği için de firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

kombinin Barı Kaç en doğrusudur
kombinin Barı Kaç Olması İdeal Isı Sağlar

kombinin Barı Kaç Olması İdeal Isı Sağlar

kombinizin normal çalışmasını sürdürmek için ” kombi barı kaç olması lazım” 1 ile 1,5 bar arasında olmalıdır. 1,5 bar yaptığınız halde hayla evin içi soğuk mu? Apartman oturuyorsunuz ve kombinin barı kaç olmalı neden ısınamıyorum. Diye düşünüyorsanız

Belki de yan veya üst komşularınız kombisinin ısı değerlerini düşük yapmışlardır. Bu durum haberlere konu olmuştur. Yan komşusu kombisi açmadığı için evini ısıtamayan birinin mahkeme yolu ile haklarını araması ile alakalıydı…

” Ev alma komşu al ” atasözünü büyüklerimiz den en az 1 kez duymuşuzdur.

Kombi Barı Kaç Olmalı Tüm Detaylar

Kombi Barı Ne Kadar Olursa Ev Isınır ? Kombinizin bar göstergesi görebileceğiniz bir noktaya koyarlar ya kombi ön paneline gömülüdür. Yada kombinin hemen altında yer alır.

Sizin de kombiniz yeterince ısıtmıyor ise kombi gerekli bar kaç olmalı diye internet de araştırmalar yapıyorsanız 1,5 bar olabilir…

Önemli olan bar basıncınız düşük ise kombi altında su takviye yapmanızdır. Bu işlem kolaydır siz yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi için kombi basıncı nasıl yükseltilir.

Kombi Bar Derecesi 3 üstünde ise bu seferde kombide fazla suyun boşaltılması gerekecek. Bu konu ayrıntılı olarak sizle buradan paylaşılmıştır kombi barı nasıl düşürülür.

Kombinizdeki bar göstergesi baktığınızda 1,2 ile 1,5 arasına ayarladınız. Fakat rakamlarla aranız iyi değil ise ön göstergede yeşil ile gösterilen kısım ideal olacaktır.

Kombi Su Barı Kaç Yaparsak Doğru Ayarlamış Oluruz

kombi içindeki genleşme tankı vardır. Bu parçanın görevi suyun sıcaklığının sabitlemeye yarar.

zamanla kombi içindeki parçalar yıpranır. Senelik bakımları yapılmayan, kombiler özellikle aniden arıza durumları sizi madur eder. Gaz, su ve elektrik gibi bir den fazla bileşeni bulunan kombiler sizce de bakımı hak etmiyor mu ?

Bulaşık makinanız bozulsa ki bozulmasını istemem 🙂 elinizle de olsa idare edersiniz. Kombinizde var olan bir bozukluk sizi soğukta kalmanıza neden olur. Evde küçük çocuğunuz var ise işiniz çok daha zor olacaktır.

kombinizde aşırı su ( üç yollu vana işlevini yitirdiğinde olabilir ) bar basıncı yükselebilir. Bu durum kombinizin arıza konumu geçmesine neden olur.

Kombi Barı Kaçta Olursa Doğru Ayarlanmış Olu
Kombi Barı Kaçta Olursa Doğru Ayarlanmış Olu

Kombi Barı Kaçta Olursa Doğru Ayarlanmış Olur ?

kombinizin kullanım kılavuzunda yazar. Ayrıca kombinizin ilk kurulumu yapan yetkili servis de sırası ile kombiye dair her şeyi anlatır.

Ben ustadan izin aldım. videoya çektim sonradan anlamadığımız bir husus var ise tekrar izleriz diye, bize 1,5 bar ideal bir ayar olacaktır. diye söyledi sonradan araştırmalarımda sonucu değiştirmedi.

kombi barı ayarlamak için kombinizin altında çeşitl renkerde ( markalara göre değişiyor ) su takviye vanalarında kombiye su aktarmak gerekir…

kombinizi su takviyesi yaparken açık olması ve kesik kesik su aktarmak bence doğru olacaktır. Ben ilk zamanlar musluğu çok açarak su doldurduğum için kombi peteklerin den fazla suyu dışarı atmak zorunda kalmıştım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

    Yorum Yaz

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.