G-HH501HMZHX

Doğalgaz Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır

Makalede Neler Var

 

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır. Evinizdeki petekler ısıtmıyor, yeni kombi aldınız fakat kombi tesisatı eski, tesisat petek temizliğini de yaptırdınız. Kombinin alt tarafında bulunan filtreleri de temizlendi. Fakat hala evinizi ısıtmada şikayetiniz var. Reglaj ayarı yani dogalgaz petek vanaları ayarı yapılmasını gerekebilir.

Bütün beteklerin vanalarını kapatın. Kombinize en yakın peteğin vanasını Bir tur çevirin. Sonra kombinize 2 yakın peteğin vanasın 1,5 veya 2 tur çevirin. Kombinize en uzak peteğin vanasını sonuna kadar açınız

Petek Reglaj ayarı

Buradaki amaç kombiye uzak olan peteğin vanasının sonuna kadar açık kombiye en yakın peteğin az açık olması mantığını kavramanız ve evinizde bu duruma göre ayarlamanız dır…


petekler nasıl açılır Dogalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır
Dogalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır konularında pratik bilgiler

Kombinizin peteklerinde meydana getirilen reglaj  ( peteklerin vanalarının doğru ayarlanması) , evinizde ve iş yerinizin tümünün aynı oranda ısınması için uygulanan bir yöntemdir.

Aslına bakarsak her insanın bilmiş olduğu fakat uygulamadığı bir yöntem olan reglaj ayarının yapılması basit ve mantık olarak da çok zorlanmayacağınızı düşünüyorum. Reglaj ayarı özetlemek gerekirse kombiye en yakın Petek vanasının saat yönünün tersine doğru kısılması ve odanın en uzak noktasında peteğe doğru vanının tamamen açılması işlemidir.

Reglaj Ayarı Neden önemlidir.

Kombinin evin içinde veya balkonda olduğunu olduğunu düşünür isek ; Kombiye en yakın olan petek daha çok ısınmış olduğu için peteğin üstündeki vanaları tamamen kapatılır ve çevirme yönüne doğru az çeviriniz.

Bu işlem peteğin üst tarafındaki vanadan yapmalısınız.  peteğin Alt vanadan da yapılabilir. ( genelde tamemen kapatmak için kullanılır ) fakat ısı kontrolü için üst vanadan yapmanız daha uygundur.

Kombiden uzaktaki odaların içinde  öteki peteklerin üst vanaları birazcık daha açılır ve son peteğin vanası ( kombiye en uzak petek den bahsediyoruz. )  tamamen açılır. Şimdi meydana getirilen bu işlemi sırasıyla anlatalım.

Kullanılmayan odanızın petekleri tamamen kapatın ( peteğin alt vanası )
Evinizde veya iş yerinizde olan bütün peteklerin üst vanalarını açın.
Peteklerinizi kombiye göre uzaktan yakına doğru sıralayınız. rakam olarak numaralandırınız ki vanalarını tur açılacak tur sayılarını karıştırmayınız
Birinci sıradaki peteğin üst vanasını tamamen kapatın ve sonrasında yarım tur açın. Sonrasında kafanızda numara verdğiniz diğer peteğe geçiniz.  aynı işlemi diğer petekelre açarak işlemini birazcık daha arttırarak son peteğe kadar ilerleyin ve son peteğin vanasını tamamen açın.

Meydana getirilen bu işlem sonrası peteklerin son ısıtma değerlerini anlamak için biraz bekleyiniz . Bundan sonraki süreç ince ayar yapmanız gerekir. Bu işlemi peteklerinizin ısınma seviyelerine göre manuel ayarlamanız gerekecektir.

Sağlıklı reglaj ayarı nasıl yapılır

Sağlıklı reglaj ayarı nasıl yapılır Peteklerde yaşanmış olan ısınma kayıpları zaman içinde rahatsız çok fazla olacaktır. Peteklere giden su zaman içinde ivme kaybetmiş olduğu için son olarak petekte alt kısımlarda ısıtma sorunları meydana gelir. Bu ve buna benzer durumlarda yapılması gereken şey Reglaj ayarıdır.

kombinize yakın bulunan petek vanaları çok daha fazla ısındığınız unutmayın Bu sebeple kombinize yakın peteklerin vanlarını kısarak sıcak su dağılımını doğru ayarlanacaktır. Kombiye uzak olan peteklere daha çok sıcak su gitmesi sağlanır. Reglaj ayarının yararları içinde termostatik vana kullanımı daha ideal bir çözüm yolu olacaktır. Termostatik vanalarda reglaj ayarı yapılmamaktadır. Reglaj ayarı yalnız düzgüsel vanalarda yapılır.

Termostatik vana faydaları

Termostatik vana faydaları Termostatik vanalar üstünde 5 aşama bulunur. Bu kademeleri isteğinize bakılırsa ayarlamak sizin elinizdedir.

Termostatik vanalar özelliği evin ısı değerleri istenen seviye geldiğinde peteğe gelen sıcak suyun otomatik olarak kısar.

Termostatik vanalar bu özelliklerinden dolayı düzgüsel vanalara bakılırsa oldukça daha çok maliyetlidir. Sadece yakıt tasarrufu açısından termostatik vana kullanmak daha akılcı bir çözümdür.

Petek Vanaları Nasıl Olmalı

Petek vanaları nasıl olmalı, karşısında durduğunuz kalorifer peteğinin vanasını kapatmak için saat yönünün doğru çevirmek gerekirken açmak için ise tam tersi istikamate ( saayönünü tersine çevirmek gerekir )

Kullanmadığınız odanın peteklerinin yanmasını istemiyorsanız odada bulunan peteğin vanasını kapatmanız yeterli olacaktır.

Oda sıcaklığını manuel olarak ayarlanacak sanız kombiye yakın petek az kombiye uzak olan peteğin vanasını sonuna kadar açarak doğru bir ayarlama yapılabilir

Kullanmadığınız odanın peteğini kapalı olması yakıt sarfiyatının azalmayacaktır. Yıllık bakımları yapılan kombiler çok daha az yakıt harcadıkları gözlemlenmiştir.

Not: Bakım işleri uzun zaman yapılmayan kombilerde sudan kaynaklı balçık kıvamında tesisatta oluşmaya başlar. Bu durum peteklerin ısınmasını engeller yakıt sarfiyatı fazlalaşır üstelik üşüdüğünüz hallede petek vanaları bir nebze oda sıcaklığını eşitlese de peteğe takılacak  Termostatik vana çok daha iyi bir çözüm olacaktır.

Petek havalarının alınma işlemi

peteklerin ısıtmamasının bir başka nedeni ise peteklerin içinde hava kalmasından dolayı suyun akışının gerçekleştirememesi, peteklerinizin hava yaptiğini nasıl anlarsınız sorunun cevabı ise bölgesel bir ısı yani üst ısınıyor alt ısınmıyor veya peteğin bir yani ısınıyor bir yani ısınıyor ise bu sorunun çözümü için petek deki havanın alınması gerekebilir.

Bizim tavsiyemiz Evinizin veya iş yerinizin Tesisat temizliğini konusunda uzman, güvenilir firmalar yaptırmanızdır. Firmaların verdiği hizmet den memnun olmanız gerekmektedir. Kombi servislerinden mutlaka diploma, sertifikalarına olup olmadığını sorunuz.. MYK Belgesi artık her tesisat firmasının edinmesi gereken yasal zorunluluk tur.

 

Mesleki yeterlilik belgesini siz ve sizin gibi değerli müşterilerin alacağı servis hizmetlerinden memnun olaması için şarttır.

illa petek temizliğini kendi basiniza yapmak istiyorsaniz video paylasim sitelerinden gerekli açiklamalarin oldugu bir çok video izleyebilirsizi buradan belirmek isterimki havasini alacaginiz petegin suyunu almadan önce elinize bir kova alin ve petegin altina koyun aksi taktirde odayi batirisiniz.

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır petek ayarı Petek vanası nasıl kapatılır
petek ayarı – Petek vanası nasıl kapatılır Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır

Petek vanaları nasıl ayarlanmalı

Petek vanaları nasıl ayarlanmalı aşağıdaki kısımda size maddeler benzer biçimde açıklayacağız; Petek vanası nasıl kapatılır ve Petekler Nasıl Açılır

 • Evinizde yada iş yerinizde bulunan bütün petekler, kombi cihaz, en yakın peteklerden başlayarak sıralanmalıdır.
 • Kombi aygıt en yakın bölgede bulunan, maksimum ısı yürüyerek Petek. Bu peteğin su giriş valfini kapatın, sadece valfi tamamen kapatmayın. az bir boşluk olabilir.
 • sonrasında, üst kısımdaki kombi cihazınıza en yakın ikinci peteği ayarlayın. (Biraz daha vanayı açınız )
 • Kazana yakınlık için, öteki vanaları aynı halde ayarlayın. (Her vana izin daha açık önceki vana ayarı)
 • Son vana söz mevzusu olduğunda, bu peteğin valflerinin tamamen açık olmasına izin verin.
 • Yukarıdaki tüm ayarları yaptıktan sonra, bir süre bekleyin (6-7 dakika) ve Petek içerisindeki ısının durumunu deneyin.

Petek vanası nasıl kapatılır ve Petek vanası nasıl Açılır konusunda bilgi edinmek için makaleyi okumaya devam ediniz.

Peteğin ısısını eliniz ile kontrol ettiğinizde, ısının eşit olarak yayılmadığını anlarsanız, ısıyı küçük ayarlarla eşit olarak yaymaya çalışın. Isı dağılımı eşit olarak dağıtılırsa, doğal gaz Petek valflerini doğru biçimde ayarladınız demek oluyor.

petekler nasıl açılır - Radyatör ( Petek ) Muslukları Açma ve Kapama işlemi
Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır petek ayarı – Petek vanası nasıl kapatılır

Radyatör ( Petek ) Muslukları Açma ve Kapama işlemi

peteklerin ısı değerlerini ayarlamak için muslukların açma ve kapama işlemlerini yapmak gerekir ( musluğu açmak için saat yönünün tersine, musluğu kapatmak için saat yönünde çevrilmelidir.)

Damlayan Radyatör Vanasının Onarımı Düşük nitelikli radyatör vanaları birkaç kez açılır ve kapanır ve su damlamaya başlayabilir. Onarım için; bir tornavida yardımı ile valfin ortasındaki yıldız vidasını açın.

Musluğun plastik kapağını çıkardığınızda, altın sarısı, altıgen bir kayıt göreceksiniz. Eğer ağır ağır sıkmak bu kayıt ile saat yönünde anahtarı, damlama duracaktır.

Reglaj ayarı hangi vanadan yapılır. Kombiye en yakın petek den başlanarak peteğin üstünde bulunan vana azar azar açılır. Burada dikkat edilecek husus kombiye en uzak odadaki peteğin vanası sonuna kadar açılır


Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır

 • Peteklerin ısınabilmesi için kombinin açık olduğundan emin olun.
 • Tüm peteklerin alt ve üst valflerini bütünüyle açın.
 • Peteklerin valflerini açtıktan sonra, örneğin, evde 4 Petek var ise, bu petekleri en az ısıtılan olana kadar sıralayın. Örneğin, dördüncü Petek çok sıcak, 3. Peteğin en az ısıtıldığını unutmayın.
 • Daha sonra en ısıtılmış Petek valfini ayarı bütünüyle kapatın ve yalnızca yaklaşık olarak açın. İkinci en sıcak peteği bütünüyle kapatın ve yaklaşık 2 cm açın. Bu işlemi en fazla ısıtılmış olandan en az ısıtılmış olana kadar tüm peteklerde yapın. Bu işlemi son Peteğe kadar gerçekleştirin.
 • Son tarağın, en az yanan tarağın bütünüyle açıldığından emin olun.

Bu işlemlerden sonra, 15-20 dakika bekleyin ve durumun düzelip iyileşmediğini kontrol edin. Sabit değil ise, en iyi ayarı ve sonucu gerçekleştirene kadar Petek ayarını ayarlayın.

petek vanası nasıl açılır

 • Petek vanaları saat yönünün tersine açarken aynı şekilde kapatmak için ise saat yönünün tersine çevirmeniz gerekir.
 • Kullanmadığınız odanın Petek vanasını kapatsanız bile, diğer petekler normal şekilde çalışmaya devam eder.
 • Petek vanalarını doğru ayarlarsanız ( konunun için de anlatılmıştır ) petekler daha iyi ısınır
 • Kapalı alanların Petek valflerini açtığınızda, yakıtta büyük bir fark yoktur
 • Kombi Petek sistemi zamanla balçık ve çamur oluşturur, böylelikle Petek tam verimli ısıtmaz ( bölgesel ısınır) kombi devamlı olarak devreye girer, çünkü yakıt maliyeti artar, Petek bakımı bahsettiğiniz tüm problemlerden kurtulabilir.

Doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır

Kış aylarında evinizin ve iş yerinizin ısı ayarlarını yapabilmeniz adına bu başlık açılmıştır. Peteklerin ısıyı evin tamamına doğru bir şekilde yayması için, petek vanasının ayarlaması anlatılacaktır. Kalorifer peteği Nasıl Çalışır.

Kış modun da kombi petek ısı ayarı yapmanın püf noktaları nelerdir. Kombi markası ve tesisatın durumuna göre görecelik gösterse de yazının içeriği genel petek ısı ayarları anlatılmaktadır.

ısının evizin tamamını ısıtabilmesi için odalarınızdaki peteklerinin her birinin açılmış olması gerekir. Haberlere de çıkan bir konuda sizleri bilgilendirmek isterim kullanmadığınız odanızı peteklerini kapattıysanız ve o oda komşunuzun tarafında ise ve komşunuz sizi mahkemeye verebiliyor.

Televizyonlarda gösterilen bu haber ne kadar komşuluk ilişkilerini sekteye uğratsada 🙂 kullanmadığınız odanın soğuk oluğu yan komşunuzun ısınmasını etkiliyor ise karşı komşuyuda düşünmek gerekir.

ön panelde görülen ısı ayarı evinizin konumu, kombinin markası, ısı yalıtımı gibi bir çok durumdan etkiler.

Kombi Petek Isı Ayarı – Kalorifer peteği Nasıl Çalışır

Kullanılmayan petekler nasıl kapatılır

Kullanılmayan petekler nasıl kapatılır peteğinizin sol tarafında üst ve altta bulunan vanaların saat yönünün tersine çevirmeniz yeterli olacaktır

kullanmadığınız Odanın peteklerini kapatmak istiyorsanız, geçen günlerde haberlerde izlediğim.

komşunuz ile mahkemelik olabilirsiniz

komşunuz ile karşılıklı gelen bir odanızın peteğini kapattığınızda ve bu durum tespit edilir ise komşunuz odasını ısıtabilmek için çok daha fazla enerji harcayacaktır.

Mahkemede tazminat vermek istemiyorsanız. kullanmadığınız odanın peteklerini kapatırken bir kez daha düşünün

Alarko Yetkilisinin açıklamaları izleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  Yorum Yaz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.