G-HH501HMZHX

Peteklerin Altı Neden Isınmıyor

Makalede Neler Var

 

Bir çok müşterimizden aldığımız geri dönüşlerde ortak sorunlardan birisininde peteklerin altı neden ısınmıyor sorusudur.

Peteklerin altı veya belli bir kısmı ısınmıyor ama üst kısmı sıcak ise teknik servis çağırmadan önce bu yazımızın fotoğrafı ve bir çok videoda görüntülü olarak anlatım videolarını seyredebilirsiniz.

Havası alındığı halde ısınmayan petek var. Kombinin bağlantısı su filtresi var ve zamanla kireçli Tıkalı üst ısınıyor alt ısınmıyor ne anlama geldiğini belirtiğim neden de olabilir muhtemel.

yapması ve peteklerin içinden geçmekte olan zamanla tortular oluşturması kombide bulundu ufak gözenekli su filtresini tıkamış olabilir

Kombiye uzak petekler ısınmıyor

Kombiye uzak petekler ısınmıyor ise kombide basınç düşük veya reglaj ayarı yapılmamış olabilir. reglajayarı kombinin peteklerinin yanında bulunan vanaların ayarlanması demek tir. Yaz aylarının sonuna geldiğimiz şu dönemlerde, artık evlerde doğalgaz ve kombi kullanımı artış göstermeye başlayacak bir dönemin içine giriyoruz. Yaz aylarında daha az çalıştırdığımız kombi ve doğalgaz, kış aylarının başlangıcında çalıştırdığımızda uzun süreli beklemelerin ardından belirli problemlerle karşı karşıya bırakmaktadır.

Eğer sizde uzun bir aranın ardından veya düzenli olsa bile çalıştırdığımız kombinizde zaman zaman çeşitli hata ve problemlerle karşı karşıya kalıyorsanız peteklerin ısınmama problemine karşı 5 farklı çözüm önerisi sunduk.

Kombi düzgün çalışıyorsa buna rağmen petekler ısınmıyorsa buna birden fazla sorun sebep olabilir. Doğalgaz, kombinin basıncı, kombi filtresi, peteklerden kaynaklı ya da kalorifer borularından kaynaklı olabilmektedir.

Doğalgazdan Kaynaklı iken Petekler Isınmıyorsa Ne yapmalıdır?

Hepimizin bildiği üzere kombi doğalgaz ve elektrikle çalışan cihazlardır. Eğer bunlardan herhangi biri eksik olursa kombi aktif olmaz. Sorun elektrikten kaynaklı ise kombiye elektrik gelmez, gösterge paneli açılmaz ve sorunun elektrikten kaynaklı olduğunu rahatlıkla çözebiliriz.

Lakin sorunumuz doğalgazdan kaynaklı ise gösterge paneline baktığımızda kombi çalışıyor sanabiliriz. Halbuki gösterge panelinde bizi ikaz eden bir gösterge çıkar, buna dikkat etmez isek kombinin çalıştığını düşünürüz.

Peteklerin Altı Neden Isınmıyor

“Buna benzer durumlarda öncelikle dikkatlice gösterge panelini incelemeliyiz. Doğalgazla ilgili bir uyarı işareti var ise öncelikle doğalgazın açık olduğundan emin olmalıyız.  Bu sorunu vanayı açarak ortadan kaldırabiliriz. Ama bazı marka ürünlerde vana açıldıktan sonra kombimizi yeniden başlatmak gerekebilmektedir.”

— Peteklerin Altı Neden Isınmıyor

Petek sıcak oda ısınmıyor Ne yapmalıdır?

Petek sıcak oda ısınmıyor ise ısı izolasyonu olmayan bir evde oturuyor olabilirsiniz. Bazen de odanın alanı ile peteğin ebatları birbirine göre ayarlanmaz ise petekler sıcak olsa da oda ısınmaz. Kombilerin çalışma prensibi, kalorifer sisteminin içindeki suyun ısıtılarak peteklere gitmesidir. Bunu ancak kombi açık olduğu sürece sağlayabiliriz.

Kalorifer sisteminin içindeki suyun basıncı belirli bir seviyenin altında olmamalıdır. Düştüğü durumlarda kombinin pompası gereksiz yere fazla enerji harcamaktadır. Lakin kombi firmaları bu pompanın gereksiz enerji harcamasını engellemek adına bazı önlemler almışlardır.

Kombinin basıncı istenen seviyenin altına düştüğünde kombimiz çalışmayı durdurmaktadır. Bu standart bir güvenlik önlemidir ve bütün kombilerde bulunur. 

Bazı petekler ısınmıyor

Kombi çalışır durumdayken Bazı petekler ısınmıyorsa öncelikle kombinin basıncını kontrol etmek gerekir. Çünkü kombinin basıncı düştüğünde bunu gösterge paneline bakmadan anlayamayız ve halen kombinin çalıştığını buna rağmen peteklerin ısınmadığını düşünürüz.

Kombimizin altında su takviye vanası bulunur. Bu vanayı saat yönünün tersi yönünde çevirerek kombi basıncını 1.5 bar ve üzerine çıkarmalıyız. Bu işlemi yaptıktan sonra bazen kombiyi yeniden çalıştırmak gerekebilir. Böylece peteklerinizin ısınmaya başladığını görebilirsiniz.

Kombi basıncının haricinde kombi termostatı sebebiyle de bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Kombi termostatının derecesi istenenin altındaysa petekler ısınmayabilir. Bu sorundan kurtulmak için termostat derecesini artırmalısınız.

2.
Petekler Isınmıyorsa Ne yapılmalıdır?

Kombilerin alt kısmında kombi filtresi bulunur. Filtrenin görevi ise dönen suyun içine yabancı cisim ve maddelerin taşınmasını önlemektir. Bu şekilde kombi olası muhtemel arızalardan korunmuş olur. Bu filtre uzun süreler kontrol edilmemiş olursa yabancı maddeler birikir ve suyun kombiye gireceği kısmı tıkamış olur.

Bu tıkanıklık yüzünden suyun dolaşması engellenir ve peteklerin ısınması söz konusu olmaz. Kombinin çalıştığını ve peteklerin ısınmıyor olduğunu düşünürken suyun dolaşımının engellendiğini fark etmeyiz. Bu sebepten petekler ısınmayabilir.

Kombi filtresinin bazen çıkartıp temizlenmesi bu sorunu engeller. Ama filtrenin çıkarılması kombinin içindeki suyun dışarı çıkmasına yol açar. İlk olarak kalorifer tesisatının içindeki suyu boşalmamız gereklidir. Bu yüzden bazı tesisatlar da banyoda ya da balkonda su tahliyesi için musluk bulunmaktadır.

Bu musluğu kullanarak tesisatın içindeki suyu boşaltarak, filtre çıktığında suyun dışarı çıkmasını engelleyebiliriz. Eğer bu tahliye musluğu sizde bulunmuyor ise   peteklerden birinin altındaki purjör vanasını açarak bu suyu boşaltabiliriz.

Eğer kombinin altında kolektör var ise suyu boşaltmaya çalışmaya gerek olmaz. Kolektörün su giriş çıkış vanasını kapatır filtreyi çıkarabiliriz. Daha sonra kombi filtresini bir diş fırçası yardımı ile temizleyip yıkayabiliriz. Ama kesinlikle deterjan kullanmamalısınız.

Son Petek Neden Isınmaz ek bir cevap’ı ve tek bir sorunu yoktur. Sorununun cevabını evinize keşif petek reglaj ayarı ( peteklerde bulunan ısı vanalarının kademeli olarak ayarlanması ) yapabilir ve b
peteklerin altı neden ısınmıyor

Filtreyi temizledikten sonra ise yerine takıp, kombi suyunu da boşaltmış iseniz kombinin altındaki su takviye vanasını açıp su ilavesini yapabilirsiniz. Bar göstergesine bakıp 1,5 bar seviyelerine gelene kadar vanayı kapatmamalısınız. Bu seviyeyi geçtikten sonra vanayı kapatabilirsiniz. Sorununuz filtreden kaynaklı ise bu işlemlerden sonra petekleriniz ısınacaktır.

3.
Peteklerden Kaynaklı iken Petekler Isınmıyorsa Ne yapmalıdır?

Peteklerden kaynaklı sorun yaşıyor iseniz ilk önce petek vanalarına bakmalısınız. Öncelikle peteğin vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. Hem giriş hem de çıkış vanalarını kontrol etmelisiniz.

Petek içinde dolaşımda olan su zamanla peteğin iç kısmında tortu birikmesine sebebiyet verir. Bu tortu dibe çöker ve bazen suyun çıkış kısmını tıkayabilir. Tortu suyun çıkış kısmını tıkadıktan sonrasında ise peteklerimiz doğal olarak ısınmayı durdurur.

Petek içindeki bu tortunun temizlenmesi işlemi için petek temizliği yaptırmak gerekebilir. Bazı firmalar bu hizmeti profesyonel olarak vermektedirler. Peteklerin temizliği esnasında ise petek sökme işlemi gerçekleşmez (alüminyum petekler hariç) yani evinizde tadilat yapılmış olmaz.

4.
Kalorifer Borularından Kaynaklı Petekler Isınmıyorsa Ne yapmalıdır?

Kaloriferin içindeki su zamanla peteklerin içinde istenmeyen yabancı cisimlerin birikmesiyle tortu oluşturur. Bu içerde biriken tortuların bir kısmı ise kalorifer borularında tıkanmaya sebebiyet verebilir. Tortunun dışında bir diğer etken ise sudaki kireçlenmedir. Bu kireçlenme de kalor,fer borularını tıkayabilir.

Tıkanan bölgenin üzerindeki tüm petekler bu durumdan etkilenir ve ısınmayı durdurur. Eğer tıkanıklık kombinin çıkış kısmında meydana gelirse evinizdeki peteklerin hiçbiri ısınmaz, bu durum tüm petekleri etkisine alır.

Petek temizliği sadece tortuları ortadan kaldırıp tıkanan kısmın açılmasıyla kalmaz sistemin korunmasına da yardım eder. Ve kullanılan kimyasal sayesinde borularda meydana gelen kılcal çatlakları kapatması da mümkün olur.

Peteklerin Altı Neden Isınmıyor 

bir başka şekilde konuyu açıklamak istersen kombinin suyu devir daim yapması ve peteklerin içinden geçmekte olan zamanla tortular oluşturması kombide bulundu ufak gözenekli su filtresini tıkamış olabilir.

çözüm noktasında ne yapmak yapıldı; Doğalgaz tesisatının icin de dolaşan suyu Önce Temizlemek Sonra kombinin filtresini temizleyin Orada Kardiyo sorunu devam ediyor mu gözlemlemek .”

— Peteklerin Altı Neden Isınmıyor 

evinizi ısıtmak için kombi kazanın içindeki sıcak suyun odalarının içindeki petekleri sıcak su dolaşımı ile ısıtması gerekmektedir. Bazı hususlara değinmek gerekir ise Petek ısıtamıyor veya peteğin alt bölümü ısınmıyor ise, bu bir sıkıntı olduğu anlama gelir. Boşa giden enerji ve Kombi petek ısı ayarı aile bütçenizi de etkiler

Kombi Reglaj Ayarı

Petek Isınmıyor ne yapmalıyım? ( Kombi Reglaj Ayarı ) Isıtmayan peteği için ilkin vanaları kontrol etmenizi tavsiye ederim. ( Valfler saat yönünün tersine açılır. Eğer kapalıysa, açarsanız, Petek orantılı olarak ısınır.)

Kombi su basıncı kontrol ediniz test etmeniz önemlidir. Basınç belli bir bar seviyesinin altına düşerse, kazan arıza durumuna geçer. Kazanın göstergeye bakana kadar başarısızlık niteliğinde olduğu ayrım edilmez. Çözümü için ; ( Kazanın altındaki su takviye valfı açılır ve su takviyesi yapılır.)

peteklerin altı neden ısınmıyor çözüm yolları
Isıtma peteklerinden ancak biri ısı altındaysa, peteklerin havası olabilir. Bu durumda, Petek havası alınmalıdır. Hava alındıktan sonrasında peteğin yarısı ısınmazsa, su döngüsü kısmen petekte sedimantasyon kararı oluşmaz. Bu durumda Petek temizlenmelidir.

Son Petek Neden Isınmaz Reglaj Ayarlaması
Son Petek Neden Isınmaz Reglaj Ayarlaması

Son Petek Neden Isınmaz Reglaj Ayarlaması

Kombinizde 55 derece aldınız ilk peteğe giden sıcak su derecesi 53 oldu bir sonraki peteğe aktarılan sıcak su derecesi ise 51 bu oran ortalama olarak verilmiştir. Isı deer kayıpları farklılık gösterebilir. Son peteğe giden ısı değeri oldukça düşük olabilir. Bu neden le oda içine verilen ısı değeri de maalesef azalacaktır.

Problemin asıl nedeni kombiden gelen sıcak peteklere ulaşana kadar ısı kaybına uğrar ( ısı kaybına uğrama nedenleri bir den fazla olabilir. Örneğin hatalı döşenen, bir çok ek yapılan sıcak su aktarım boruları, peteklerin oda boyutlarına gre ayarlanmaması vs. ) Ayrıca peteklerin yıllık bakımları yaptırılmamış ise zamanla petek içerinde oluşan oksitlenme neticesinde ısıtma sorunları yaşanmaktadır.

Kalorifer petekleri eşit ısınmıyor. Yukarıda da Belirtiğim gibi sertifika sahibi kurumsal bir firmadan alınan petek temizliği hizmeti ısı değer kayıtlarını minimum düzeye indirecektir
son petek neden ısınmaz, nın tek bir cevap’ı ve tek bir sorunu yoktur. Sorununun cevabını evinize keşif petek reglaj ayarı ( peteklerde bulunan ısı vanalarının kademeli olarak ayarlanması ) yapabilir.  bir nebzede olsa ısıyı evinizin tamamına eşit yaymaya çalışabilirsiniz. 

Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınmıyor
Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınmıyor

Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınmıyor

Bu konuda sizin yapabilecekleriniz nelerdir ? sorularının cevaplarını konunun ilerleyen kısımlarına sizlerle paylaşılacaktır. Kombinizde ısı değerleri eşit bir şekilde dağılabilmesi için sistemde dolaşan suyun içinde ya hava yada kir birikiminden dolayı peteklerin bir kısmı ( özellikle alt kısmı soğuk kalabilir )  petekleri ve kombinizi yıllık bakımlarını yaptırırsanız. ısıyı oluşturan kombi ile petek arasında dolaşımdaki su değiştirilir. Bu değişim özel bir makina yardımı ile değiştirilir. 

peteklerin özellikle alt kısımları neden soğuk ? Peteklerin havasını alınarak bu durum ( peteklerin alt kısmı neden ısınmıyor ) sorununu çözüm bulunabilir. Nasıl yapılacağı konunun ilerleyen kısımlarında ayrıntılı olarak sizlerle paylaşılmıştır.

 
Peteklerin yarıdan aşağısı Neden Isınmaz
Peteklerin yarıdan aşağısı Neden Isınmaz

Peteklerin yarıdan aşağısı Neden Isınmaz 

GüneşliBulutluYağmurluKarlı
☀  ☁  

Neden kaloriferin altı ısınmaz ?

 • Isıtmama işlemi sadece evin bir peteğinde var  ise, peteklerin havası olabilir. Bu durumda, Petek havası alınmalıdır.
 • Hava alındıktan sonra peteğin yarısı ısınmazsa, petekte çökelme sonucu su döngüsü kısmen gerçekleşmez. Bu durumda Petek temizlenmelidir.
 • Bazı durumlarda, Petek bağlantıları yanlış bağlandığından istenen verim elde edilemeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekiyor.
 • En az muhtemel olanlardan biri, kazan Petek Valfindeki conta tıkanıklığa neden olacaktır.
 • Kombi kombi Petek altına yakın ısıtır, ancak Petek tabanından uzakta ısıtır, düzenleme ayarlanmalıdır. Reglage ayarı sorununuzu çözecektir.
 • Petek tıkanması sonucu kombi filtrede sorun yaşanabilir. Kombi filtre temizlenmelidir.
 • Isıtma tesisatındaki bir sızıntı, Petek altının ısınmasına neden olabilir. Bu durumda, kurulum termal kamera ile kontrol edilmeli ve sızıntı tespit edilmelidir.

Peteklerin altı neden ısınmıyor çözüm yolları 

Bazı durumlarda, Petek bağlantıları yanlış bağlandığından istenilen verim elde edilemeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekmektedir.
En az olası biri, kazan Petek Vana conta tıkanıklık neden olur.

Kombi kombinin alt kısmına yakın Petek ısınır, ancak alttan uzak Petek ısınır, regülasyon ayarlanmalıdır. Reglage ayarı sorunu çözecektir.
Petek tıkanması sonucu kombi filtre sorun yaşanılabilir. Kombi filtresi temizlenmelidir.

Peteğin havası nasıl ALINIR - Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınmıyor
Peteğin havası nasıl ALINIR

Isıtma tesisatındaki bir sızıntı, Petek altının ısınmamasına sebep olabilir. Bu durumda, kurulum termal kamera ile test edilmeli ve sızıntı tespit edilmelidir.

Yerden ısıtma sisteminde radyatör olmadığından, kazanın altındaki toplayıcıdan hava alınır. Peteğin havasını çıkarmak biçiminde bir şey. Bunun için, toplayıcı üzerindeki purjor valfini gevşetin. Saat yönünün tersine çevirerek açılır. Su gelene kadar bekledikten sonra vanayı tekrar sıkın. Yani yerden ısıtma sisteminden hava almak.

Sık sık yerden ısıtma sisteminden hava almak mecburiyetinde kalırsanız. Otomatik hava temizleyici, toplayıcı da ki kör fiş yerine takılırsa, hava almak mecburiyetinde kalmazsınız.

Kombi Filtresini Nasıl Temizleyebilirim ? Her yılın Eylül / Ekim, kombi filtre temizliği yapılacak rutin bir iştir. Uzman insanların bunu yapması teknik olarak daha uygundur. Ama bunu kendiniz yapmak istiyorsanız;
Kombinin altındaki kombi filtresi saat yönünün bilakis çevrilerek açılır. Kombi filtreyi eski bir diş fırçası yardımı ile temizledikten sonra yerine yerleştirilir ve valf sıkıca kapatılır.

Bu Petek den gelen ses Petekten gelen sesin değişik sebepleri olabilir. Petek ısınana kadar ses gelir, ses ısındıktan sonrasında kesilir, bu, kalitesiz malzemeden yapılma Petek genişlemesinden meydana gelmektedir.
Su damlayan sesine benzer bir ses var ise, bunun nedeni petekte biriken çamurdan meydana gelmektedir. Petek temizliği yapılmalıdır.

Petek temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Nasıl Petek Havayı Alabilirim veya Peteğin havası nasıl ALINIR Petekten hava almak oldukça fazla rahat bir iştir. Birkaç dakika sürmez. Bunu yapmak için ne yapmanız gerekmektedir; Purjor valfini gevşeterek radyatör peteğinin havasını alabilirsiniz. Bir purjor anahtarınız yoksa, vanayı düz bir tornavida ile gevşetin. Vanayı bütünüyle açmayın. Su vanadan gelene kadar bekledikten sonrasında, purjor valfini yeniden sıkabilirsiniz. Bu halde, hava radyatör peteğinden çıkarılır
 • Yapılandırma Nasıl Ayarlanır Düzenleme ayarı mantığı, tüm petekleri eşit olarak ısıtmaktır. En azından kazana en yakın Petek, peteğin ısı dengesi en fazla açarak uzaktan kumandayı senkronize etmektir.
 • Her Şeyi Denedim. Peteğin altında hala sıcak. Bu durumda, yükleme sızdıran olabilir. Bu konu da uzmanlaşmış bir firmadan yardım almalısınız. Termal kameralar kaçağın yerini tespit ediyor.
 • Peteğiniz deki tortu birikiminden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir. Yine, bu işte uzman olan firmalardan yardımcı alarak Petek temizliğine sahip olmalısınız.
 • Petek Nasıl Temizlenir? Kimyasal deva, banyodaki havludan hususi makinelerle peteklere gönderilir. Bu kimyasal ilaç ile Petek çökelleri, kalsifikasyon ve temizleme boruları.
 • Tıkanmış peteği kendim temizleyebilir miyim? İçinde balçık ile Petek temizlemek için, Petek bağlantılarını kaldırmanız icap eder. Sonra peteği duvardan çıkarmalısınız. Banyoda veya bahçede, Petek içerisine Basınçlı su tutarsınız. Bununla birlikte, bütün prosedürleri yapsanız bile,  bütünüyle  temizlenmez. Çamurlu tortu, su basıncı ile petekten çıkarılmaz. Bunun için profesyonel yardım almalısınız.
 • Petekleri Temizlerken Petekler Çıkarılır Mı? Hiçbir tadilat söz mevzusu değildir. Peteği temizlemek için banyodaki havlu Valf’inden kimyasal ilaçlar gönderilir.
 • Ne Zaman Yapılması Temizleme Petek Gerekir? Sağlıklı ve problemsiz bir kış geçirebilmeniz için, her 2-3 senede bir Petek temizlemeniz icap eder.
 • Düzenli Petek Temizliği Ne Kadar İyi? Kurulum sisteminde meydana gelecek Olası problemlere evvel müdahale edilecektir.
 • Bu problemlerin gelecekte daha pahalı ve zahmetli problemler haline gelmesini önleyecektir.
 • Isıtma sisteminiz verimli çalışır. Kombiniz daha çok enerji harcar ve kurulumda kireç ve balçık kayması sebebiyle su pompalarken yıpranır.
 • Düzenli Petek temizleme kombi ömrünü uzatır.
 • İdeal ısıtma daha az enerjiyle sağlanır.
GüneşliBulutluYağmurluKarlı
☀  ☁  

Petekler Neden Isıtmaz ?

Petekler Neden Isıtmaz

konusunda uzman ekiplerin müdahale etmesini neticesinde ısıtma tesisatı bakımı yaptırmanız öneririz.. Sıhhi tesisat işleri evinizde ve iş yerinizde gerekli kontroller yapıldıktan sonra gerçekleştirilmelidir. Profesyonel ekiplerin çözümler üreterek gereksiz masraf çıkarmadan çözümler üretmesi gerekmektedir. ( herhangi bir işlem yaptırmadan önce yeterlilik belgesi talep ediniz )

Bakım ve narım işleriniz ( kombi parçalarda bakım ve temizlik ) yapmaktadır.Kir sebebiyle suya gitmeyen ısıtma borularındaki tıkanmalar temizlik esnasında açılır. Bu temizlik ile alakalı olmayan ısıtma problemleri daha iyi alıyorsanız. Her 2 senede bir yapılması gerekli olan ısıtma temizleyicilerini bozmadan yapmanızı öneririz.

peteklerin altı neden ısınmıyor cevap nedir

Petekler Temizlendi Ama Isınmıyor? Ne Yapmam Gerekir?

✔ Kombinizde su basınç ayarı ortalama 1,5 bar olduğundan emin olun. Montaj hattında ve peteklerden yapılmış eklemlerde tıkanıklık olabilir. Aşağıdaki prosedürler, bazı peteklerin ısındığı ve bazılarının ısınmadığı şikayetlerini çözmek için yazılmıştır. Eviniz veya iş yerinizde peteklerin ısınmaması, kombinin su basıncının bir sorun olduğunu unutmayalım.

✔ Petek valfleri saat yönünde kapanır ve saat yönünün tersine açılır. Hava alım işlemi sırasında tesisattaki su basıncı azaltılır. Petekleriniz kombinizin ısı ayarlarını açtığınız halde sıcaklık vermiyor Petek alt üst sıcaklık farkı ise Bunun en büyük nedeni Peteklerinizde hava kalmış olabilir. Peteklerini de hava yok ve kombinin derecesi açtığınız halde hayla ısınmıyor ise su basınç ayarı fazla ve ya  az da olabilir.

   ✔ Öncelikli olarak peteklerin altındaki vana, açılış pozisyonu yakından ayarlanmalıdır. En yakın valf çok düşük olmalı, en uzak valf çok açık olmalıdır. Bu Ayarlamalar ev ve kurulum bağlı şekilde değişebilir. Petek vanaları arızalanması sebebiyle, petekler yeteri kadar ısınamaz veya hiç ısınmaz. Bu tür valf arızaları peteği ısıtamaz. Bu çok nadir bir sorundur.

✔ Peteğin üst kısmında hava hava ama yerinden havası alınmalıdır. Benim evimdeki düz tornavida ile yapılabiliyor, bazı peteklerde ise; tornavida, pense, karga-burun araçları, vidalar, açık gibi, hava bitene kadar, su hava Petek kaldırılır. Hava emilirken peteklerin valfleri açık konumda olmalıdır. Borularda her ekleme yapılması su akışı zorlayacaktır ek yapılan noktalar ustanın da acemiliği yüzünden yanlış kaynatılmış olabilir. Su akışını zorlayacaktır. Siz müdahale ettiniz fakat çözüm bulamadıysanız. Yetkinlik belgesine sahip kurumsal bir firmadan yardım almanızı tavsiye ederim kombiservisidunyasi sitesi bilgi amaçlı yazılar yayınlamaktadır.

Peteklerin Altı Soğuk Olmasının Nedenleri;

Bu durumda, bir petek temizleyici şirkete başvurmak ve radyatörlerin içini temizletmek adında olan katkı maddeleri ile temizlemek icap eder. Temizlenmiş radyatör ilk gün benzer biçimde bir verimle ısınır. Aynı şekilde, altında ve üstünde sıcak bir halde çalışabilir.

Başka bir sorun sıhhi tesisat  yanlış yapılmış olmasıdır.

Normalde 1 metreye kadar olan  radyatörlerin bağlantıları, radyatöre sıcak su rabıtası alttan ancak sağdan veya soldan olabilir. Bu nedenle sağ – üst – sağ dönüş yada sol-üst-sol dönüş şeklinde olabilir.

Bununla beraber, 1 metreden daha uzun uzunluklara haiz radyatörler çapraz bağlanmalıdır. Buna çapraz bağlantı denir; radyatöre giriş suyu sıcaklığı sağ üstten yapılırsa, çıkış sol alttan yapılır yada tersi, giriş sol üstten yapılırsa, çıkış sağ alttan yapılır, bundan dolayı çapraz bağlantı yapılmalıdır.

Bu bağlantılar yanlış yapılırsa, radyatör alt tarafta soğuk ve üst tarafta sıcak olabilir. Yani, eğer radyatör girilmiş ve alttan yanlış bir şekilde çıkmışsa, radyatörün verimlilik kaybı %10-20 si’dir.

Peteklerin Altı Isınmıyor Çözüm Önerileri

Yıllardır hayatımızda olan doğalgazlı evler, tüm odalarda aynı sıcaklığı vermek üzere tasarlanan bir petek sistemine sahiptir. Peteklerinizin ısıtma performansını korumak, bakımlarının doğru bir şekilde ve zamanında yapılmasıyla doğrudan ilişkilidir. Zaman içinde tesisatta meydana gelen çeşitli problemler dolayısıyla; peteklerin altı ısınmıyor gibi birçok problem başınıza gelebilir.

Peteklerinizin üst kısımları gayet sıcakken, alt kısımlara doğru gidildikçe neden soğuduğunu hiç merak ettiniz mi? Peteklerinizin alt kısmı ısınmıyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Peteklerinizde hava bulunması, tesisatınızda yaşanan tıkanıklıklar; peteklerin kireçlenmesi bu sebeplerden birkaçı olarak sıralanabilir. Bu sorunla karşılaşmanızın altında yatan temel sebep ise kalorifer tesisatınızın bakımlarının düzenli olarak yapılmamasıdır.

Kalorifer tesisatınıza düzenli olarak bakım yaptırdığınızda kombinizin ve tüm peteklerinizin görevini doğru bir şekilde yerine getirdiğini rahatça fark edebilirsiniz. Peteğinizin ısınması, tesisattaki mevcut sıcak suyun peteklerin iç çeperindeki ızgaralarda dolaşarak peteklerin dış yüzeyini ısıtması yoluyla gerçekleşmektedir. Pislik ve tortuların peteğin alt kısımlarında birikerek, suyun alt kısımlara ulaşmasını engellemesi dolayısıyla peteklerde sirkülasyon yeterince doğru bir şekilde sağlanamaz. Bu sorun dolayısıyla Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz diye merak eden tüm müşterilerimiz servisimize ulaşarak gerekli desteği almaktadır.

Peteklerinizin alt kısımları ısınmıyorsa sorunun teşhisinin doğru bir şekilde konması gerekir. Bu sorunlara teşhisi doğru bir şekilde koyabilmek ve en uygun maliyetlerle sorununuzu çözmek için uzman ekiplerimizden yardım alarak; peteklerinizin ısınma problemini rahatça çözebilirsiniz.

Kombinizin petekleri ısıtmada sorun yaşadığını düşünüyorsanız bu sorununuzun peteklerde biriken pislik dışında belli başlı birkaç sebebi daha olabilir. Kombinizin arızalı olması, kombi su basıncınızın gerekenden çok daha düşük veya yüksek olması da peteklerinizin doğru biçimde ısınmasına engel olmaktadır.

Bu durumlarda yapabileceğiniz en doğru işlem; peteklerinizin ve kombinizin kendiniz yapabileceğiniz kontrollerini gerçekleştirdikten sonra profesyonel destek için servisimizle irtibata geçmeniz olacaktır.

Peteklerinizin Isınma Sorunları Birçok Farklı Sebepten Kaynaklanıyor Olabilir

Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım diye merak eden müşterilerimizin ilk baktığı detaylar kombinin su basıncı ve peteklerin havasının alınmış olması olmalıdır. Görünürde hiçbir sorun yoksa; peteklerinizin ya da doğalgaz tesisatınızın geri kalanında bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Bu sorunlardan bazılarını sizler için listeledik:

Kombinizin Isısı Doğru Değerlerde Olmayabilir

 Kombinizin ısısını doğru dereceye ayarlamadığınızda kombi tesisatındaki su yeterince ısınmaz ve uzak odalara gidene kadar ısı kaybı yaşar. Bu durumda peteklerinizin alt kısmı ısınmayabilir hatta uzak odalardaki petekleriniz hiç ısınmayabilir. Bu durumda kombiniz daha fazla ateşleme yaparak daha fazla doğalgaz harcar. Bu sebeple doğalgaz faturanızın beklediğinizden yüksek gelmesi normaldir. Soğuk havalarda kombinizin derecesini bir miktar arttırmak, sizleri doğalgaz israfından koruyarak, daha stabil bir ısınma sağlayacaktır.

Havası Alındığı Halde Isıtmayan Petek

Kombi filtrenizin tıkandığının bir işareti olabilir. Tüm kombilerde, tesisata yabancı maddelerin girmesi için bulunan filtre zamanla tıkanarak, tesisatın sağlıklı bir şekilde su devir daim etmesini engeller. Bu sebeple peteklerinizin alt kısımları ısınmaz ve odalarınız istediğiniz derecelere ulaşmaz. Bunun önüne geçmek için filtre temizliği ve kombi bakımlarınızı düzenli olarak yaptırmalısınız.

Peteklerinizin İçinde Pislik Birikmiş Olabilir

Peteklerin içinde biriken pislik zamanla peteklerinizin ısıtmamasına yol açacaktır. Servisimizle iletişime geçerek, belli aralıklarda petek yıkama işlemini tekrarlayabilirsiniz. Düzenli olarak temizlenen petekler daha sağlıklı çalışacaktır.

Reglaj Ayarı Doğru Bir Şekilde Yapılmalıdır

Peteklerin reglaj ayarı, kombiye olan uzaklıklarına göre, peteklerin vanasının ayarlanmasıdır. Uzakta bulunan petekler tamamen açılır ve yakınlardaki petekler bir miktar kısılırsa uzaktaki peteklere suyun daha basınçlı bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece petekleriniz daha dengeli biçimde ısınacak, odalar arasında sıcaklık farkı olmayacaktır.

Kombinizin Bakımlarını Profesyonellere Emanet Edin

Firmamız, uzman ekiplerle kombinizin doğru şekilde çalışması için sizlere hizmet vermektedir. Kombi bakım – onarım hizmetleri konusunda deneyimli olan çalışanlarımızla, kombinizin marka modeli fark etmeksizin en iyi şekilde ısınmanıza yardımcı oluyoruz.  Sağlıklı bir şekilde çalışan peteklerin de tüm yüzeyleri aynı sıcaklıkta değildir. Peteklerinizin tamamının aynı ısıda olması, kombilerin çalışma prensibi dolayısıyla mümkün olmamaktadır. Üst kısımları çok sıcakken alt kısımlara doğru daha soğuk, ılık bir şekilde ısınır. Böylece sıcaklığı odaya dağıtabilmektedir. Peteğin alt kısımları soğuk ise gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Petek, kombi bakımı doğalgaz tesisatı ile ilgili detaylı bilgi almak için servisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Peteklerin altı ısınmıyor ne Yapmalıyım

Peteklerin altı ısınmıyor ne Yapmalıyım. Alttan radyatör girişi ve tabandan çıkış bu durumda yapılırsa, radyatördeki bereketlilik kaybı %45’e kadar olabilir . Bu durumda, radyatörün alt kısmı soğuk kalacaktır.

Bir gidiş-dönüş toplayıcı sıcaklıkdan oluşan bir kombi  var ise, akla gelen başka bir sebep, kazana bağlı gidiş-dönüş toplayıcılarının yanlış yapılmış olmasıdır. Başka bir deyişle, dönüş kollektörünü çevirmek, dönüş kollektörünü bağlamak için gitmek için tüm radyatörleri soğuk alt tarafında üst tarafında sıcak olmasına niçin olabilir. Buna da dikkat etmeniz gerekebilir.

Diğer bir sıkıntı, kazandaki ana malzemelerden önde gelen sirkülasyon pompasının tam verimlilikle çalışmamasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  Yorum Yaz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.