Ariston Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

 

Değerli tüketiciler Ariston kombi ayarları nasıl yapılır. Konusunda sizleri kısaca bilgilendirmek isterim. Yeni aldığınız kombinin yanında kullanma klavuzu verilecektir. Ariston kombi kullanma kılavuzu kaybetmiş veya temin etme şansınız yoksa yazımızın devamında bilgi edine bilirsiniz.

Mevcut veya yeni almış olduğunuz Ariston model kombi cihazınız mı var ? Öncelikli olarak tüm peteklerin havasının alınması gerekiyor. Peteklerin havasının alınması için, petek üzerinde bulunan su, hava çıkış deliklerini fazla suyu çıkartılır. Su çıkışı olacağından dolayı petek alt kısmına bir kova veya geniş bir kap olsun. ince uçlu bir tornavida ile Vidayı sola çeviriniz ve su gelene kadar petekte oluşan havayı dışarı çıkarınız.

Ariston Kombi Yetkili Servis Müşteri Hizmetleri 444 8 284 İletişim Numarası

Kombinizin basınç göstergesi ortada olacak şekilde ayarlanmalıdır. Gerekli ayarlama yapıldıktan sonra uygunluğunu kontrol ediniz. Eğer uygun ise kombinin alt kısmında bulunan vanayı açınız.

Ariston kombi ayarları nasıl yapılır ve Ariston kombi Modelleri için

Ariston kombi ayarları nasıl yapılır
Ariston kombi ayarları nasıl yapılır konusunda açıklama içeren yazı dır

Ariston Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ve Su Basınç Ayarı

Su basıncı uygun dereceye geldiğinde su vanasını kapatınız. Kombilerde su ve petek sıcaklıkları için iki ayrı bölüm bulunmaktadır. Kombinizin su sıcaklığını yaz ayı için 40 , kış ayı için ise 45 dereceye ayarlayınız.

Petek sıcaklığını ise yazın en düşük, kışın ise 55- 60 dereceye ayarlayınız. Kombinizi hangi ayarda kullanmanız gerektiği Biliyor musunuz ? Genel anlamda halk arasında bir çok aslı olmayan Bilgiler dolaşıyor. Yanlış kullanıma sevk edebilecek bilgiler dolaşmaktadır. Örneğin bir komşu ben çok ısınıyorum derken diğer bir komşu ise hiç ısınamadığın’dan dert yakınmaktadır.

Oysaki her evin ısı kaybı farklıdır. Çünkü bir takım etkenler ısı artışına veya ısı kaybına neden olabilmektedir. Isı kaybı evin izolasyonu , cephesi , eski pencere etkenler önem arz eder. Hatta üst komşusunun kullanıma göre çok nedenli farklılıklar gösterebilmektedir.

ariston kombi kullanma kılavuzu Ariston Kombi Ayarları Nasıl Yapılır Ariston Kombi Auto Modu Nedir
Ariston Kombi Auto Modu Nedir

Ariston Kombi Auto Modu Nedir ?

Ariston kombi auto modu kombinin evin ısı değerlerini otomatik olarak belirlemesidir. Avantajları ve dezavantajları vardır.

Ariston Kombi Auto Modu Avantajı : Sıcaklık değerlerini otomatik olarak belirlediği için eviniz hep sıcak olarak kalır. Evde yalnız kalan ve kombi ayarlarından anlamayan için güzel bir durum.

Ariston Kombi Auto Modu Dezavantajı: Kombinizi AUTO moduna aldınız ve artık evinizin ısı değeri kombiniz tarafından otomatik olarak ayarlanır. Bu durum yakıt sarfiyatı fazlalaşır. Özellikle böyle zor dönemde yüksek faturalar ile karşılaşılabilir.

Ariston kombi de Auto modunun açmanızdaki neden evinizin bir türlü ısınmaması mı ? Kombinize yakın zamanda bakım yaptırdınız mı? Belki de kombinizde çalışmasında problemler vardır. Filtreleri tıkalı olabilir.

Ariston Kombi Kaç Derecede Çalışmalı ?

Ariston kombi kaç derecede çalışmalı ev sıcaklık ayarları bölgesel durumlar evin izolasyonunu etkiler. 40 derece İstanbul’da bir ev ısısı için ( normal bir ısı değeri ) olarak kabul edilebilir.

Kombiyi hangi ayarda kullanacağınız bütün bu etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Ariston kombi çalıştırma 40 derece ortalama ısı değeridir 38 ile 82 derece arasında ısı değerleri üretir.

Bu yüzden herhangi bir kimsenin bir başkasına hiç bir şekilde kombiyi şu ayarda yak veya artır. Bilgiler vermesi doğru değildir. Eviniz veya iş yeriniz hangi ayarda ısınıyor ise o ayarda kombinizi kullanmanız daha doğrudur.

Ariston kombi kaç derecede çalışmalı ? Ayar kısmı kombinizin ön panelinde yer almaktadır. Kombiniz eski tip ise düğmeli yeni tip bir kombi ise dijital ekrandan anında müdahale edilebilir.

Ariston Kombi Kullanımı Ariston Kombi Yaz-Kış Ayarı

Ariston Kombi Kullanımı…

Her kış mevsimden önce kombi bakımlarınız yaptırmayı unutmayınız. bakım ve onarımı yapılmayan kombilerde kışın yoğun kullanıldığı için problemlerle çıkarabilir.

Ariston Kombi Yaz-Kış Ayarı

Hemen altta yer alan görsel de bakabilirsiniz. Ariston marka kombinizin ön panelinde yer alan ( yeni ariston kombilerde düğmeli ) butonu saat yönünde çevirdiğinizde Kış modu’na almış olursunuz. Butonu sol tarafa çevrildiğinde Yaz Modu na almış demektir.

Önceden yapılan müdahaleler sayesinde ileride oluşabilecek büyük arızaların önüne geçilmiş olur. Kombiniz Kombi Yetkili Servisinden yardım alarak arızayı gidermek daha uygun olacaktır.

Basit bir şekilde ” Ariston Kombi Yaz-Kış Ayarı ” yapmış bulunmaktasınız.

 Yaz-Kış Modu Nasıl Ayarlanır
ariston kombi yaz-kış ayarı
ariston kombi yaz-kış ayarı nasıl yapılır

Ariston Kombi Kaç Derecede Yanmalı

Ariston Kombi kaç derecedeYanmalı 38 ile 82 derecesinde istediğini sıcaklığa göre ayarlıya bilirsiniz. Fakat bu durum iklim şartlarına göre görecelik gösterir. Soğuk havalarda 45 derecelik ev ısı değeri uygun olacaktır. Dış cephesi olmayan bir evi 45 derecelik bir ısı değer ile ısıtmak mümkün olmayacaktır.

Bu şekilde kullanılması durumunda hem kişi yapmış olduğu ayar sonrası kendisini denemiş olur. Bunun yanı sıra eğer evinizin daha düşük ayarda ısınmasını istiyorsanız. Mutlaka evinizin sağlam bir şekilde izolasyonun yapılmış olması gerekmektedir.

Kullanıcıların en çok sorduğu ve merak ettiği konulardan biri de kombi ayarlarının kaç olması gerektiğidir. Bu konuda tüketiciler oldukça tereddüt yaşamakla birlikte kafalarında soru işaretleri oluşmaktadır.

Kombi ayarlarınızı çevre faktörlerini de göz önünde bulundurulmalıdır. İlk başlangıç olarak düşük ayarda yakmaya başlayıp evinizin ısınmasını bekleyin. Ayarladığınız ısı değeri yeterli değil ise kombinizin ayarlarını arttın. veya tam tersi için kombinizin ısı değerini azaltabilirsiniz. Yapacağınız bu yöntem sayesinde kombinizi hangi ısı ayarında kullanacağınızı da çözmüş olursunuz.

Ariston kombi ayarları nasıl yapılır
Ariston kombi ayarları nasıl yapılır bilgi içeren bir yazıdır – ariston clas kombi parametre ayarı

Ariston Kombi Ayarları

Böylelikle kafanızdaki soru işaretlerini cevaplamış olursunuz. Eğer hem düşük ayarda kombiyi yakmak hem de çok fazla aylık fatura gelmemesini istiyorsanız.

Mutlaka yeni yapılmış izolasyonlu ev veya iş yeri bakarak taşınmanızı tavsiye ederiz. Çünkü aradaki hem ısı farkını hem de gelecek olan aylık faturalarınız da ki rakamların ne kadar da düşük meblağlar olduğunu görürsünüz.

Kombinizin ayarlarını yapmak için herhangi bir kişinden yardım almadan yapabilirsiniz. Ayarlamaları kendiniz yapacak iseniz kombi kullanma kılavuzunu incelerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ariston kombi kullanma kılavuzu bilgilerle de çok rahat kombinizin ayarlarını yapabilirsiniz.

”Sizlere gerek kombi ayarları hakkında gerek ise diğer teknik konularda her zaman haftanın 7/24 ”Kombi Ayarları Hakkında veya Teknik Konularda 444 8 284 müşteri hizmetlerinden gerekli desteği alabilirsiniz. ARİSTON KOMBİNİN SLOGANI Unutmayın size bir telefon kadar yakınızdır.”

ariston clas kombi parametre ayarı

Ariston Kombi Parametre Ayarları

Ariston kombi parametre ayarları hakkında altta belirtilen işlemleri yapabilirsiniz.

Dijital menüde görülen Bileşenler

 • Isıtma Sistemi Ayarları
 • Kullanım Suyu Ayarları
 • Ekran Ayarları

Ariston marka kombinizin parametre ayarlarına ulaşabilmek için yapılması gerekenler. Kombinzin ön panelinde bir kapak var ise ( resimdeki gibi ) açın ve ” Ok” düğmesine basın Yukarıdaki dijital ekranda İsediğiniz parametrelere ulaşmış olacaksınız.

Yapmak istediğiniz Isıtma sistemleri ayarları ise seçin ve işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

ariston kombi parametre ayarları
Ariston Kombi Parametre Ayarları

Ariston Kombi Ayarları Sırası İle Anlatmak Gerekir İse;

 • Farklı bir evdeki aynı marka ve model kombinin ayarı ile sizin evin kombi ayarları aynı olmaya bilir. Önemli olan evin size göre sısı ayarıdır.
 • İzolasyon, periyodik bakım, yoğun kullanım v.s. etkenler kombinin performansını etkiler.
 • Eviniz ısınmıyor ise peteklere hava kalmış olabilir.
 • Odanızın hacmi ile kombiniz veya peteklerinizin büyüklüğü karşılamıyor olabilir.
 • Yetkisiz servislerin parça değişimi veya bakımları kombinizin performasını etkilemiş olabilir.
 • Doğalgaz tesisatınız eskimiş olabilir. Bu durum kombinizin yakıt tüketimini fazla olmasına neden olabilir.

Ariston UNO Kombi Kullanım Nasıl dır ?

Ariston UNO kombi ebatları 400×700 mm olarak üretilmiş ergonomik bir tasarıma sahiptir. Ariston uno Kombi sıcak su konforunu peteklerinize ve banyo suyuna ekonomik olarak iletmektedir. Bakımları periyodik olarak ( yıl da en az 1 defa ) yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
Gaz kokusu hissettiğiniz de mutlaka öncelikle gazı vana dan kapatın. Yetkili servisi aramanızı tavsiye ediyoruz.

Ariston one kombi kullanımı öncesi kullanım klavuzunu ve servis elemanın anlattıklarını dikkatlice dinleyiniz.

Yeni aldığınız uno marka kombinizi mutlaka yetkili servis eşliğinde kutusundan açmalısınız. performanslı kullanım için oda termostadı takılması gerekmektedir. Evinizin ve iş yerinizin aynı sıcaklık oranlarını koruya bilirsiniz. Ariston uno marka kombi ile uyumlu bir oda termostadı takılması gerekmektedir.

Kombinizi uzun süre kullanmıyorsanız. Kombinizin yanında bulunan gaz vanası ve elektrik şalterini kapatabilirsiniz.

Soğuk kış günlerinde tesisatın donmaması için kombinin donma olayına karşılık kendini korur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Koray bağrıaçık dedi ki:

  Benim genius premiumm kombim yaklaşık 9 yıl olucak çok rahat ediyorum fakat son zamanlarda pek ısınamıyorum

  1. admin dedi ki:

   Koray Bey Merhaba
   Ariston kombi modelleri kaliteli ve hızlı servis ağı ile müşterilerinin memnuniyetini kazanmıştır.
   Dilerseniz güncel kampanyalardan haberdar olmak için Müşteri Hizmetleri 444 8 284 arayabilirsiniz.

   1. Mehmet SULAYICI dedi ki:

    Kaliteli mi ? Ariston DENİZLİ yetkili servisi KANTAR MÜHENDİSLİK arızayı gideremedi. 2 kere geldiler gittiler, arızayı bulamadılar. Servis elemanları cahil. Kombi arızalı ama arızayı teşhis edemediler. Evde soğuktan üşüyoruz.

 2. abdurahim TEMİZ dedi ki:

  Ariston genus yeni aldım evim izalosyonlu iki kat alt kat boş evim dört cephesi açık benim kombinin dinlenmeye geçmiyor.sürekli çalışıyor.dereceyi 45 ten 37 ve 36 ya düşürdükten sonra 5 dakika dinlenmeye geçiyor tekrar çalışmaya geçiyor.sıkıntı ne olabilir acaba

  1. admin dedi ki:

   Abdurahim BEY Merhaba
   Ariston Genus Marka kombi kaliteli ve Son zamanlarda bir çok kişi tarafından tercih edilen bir modeldir.
   Kombiniz Yeni olduğu için garanti kapsamındadır. Dilerseniz Müşteri Hizmetleri 444 8 284 arayıp, konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 3. KEMAL dedi ki:

  Merhaba,
  Ariston genus one kombinin ısıtma suyu sıcaklığını 20/45 C basık sıcaklık formatına nasıl ayarlarız. Isıtma suyu sıcaklığı 35 c’den aşağı düşmüyor. 35/82 ayarlanmış.Kılavuza baktım basık (düşük ) sıcaklık parametreleri var ama ayar bölümünü bulamadım. En düşük 35 C’de devamlı yandığı için doğalgaz tüketimi fazla oluyor. Minumum sıcaklığı en azında 30 gibi ayarlama şansımız yok mu? Çünkü sabah evden çıkıp akşam geliyoruzi gün içinde boşuna ısıtma yapıyor gibi geliyor. Sistem yerden ısıtma. Teşekkürler

 4. Erkan yeler dedi ki:

  Merhaba,
  Ariston class one kombinin ısıtma suyu sıcaklığını 20/45 C basık sıcaklık formatına nasıl ayarlarız. Isıtma suyu sıcaklığı 35 c’den aşağı düşmüyor. 35/82 ayarlanmış.Kılavuza baktım basık (düşük ) sıcaklık parametreleri var ama ayar bölümünü bulamadım. En düşük 35 C’de devamlı yandığı için doğalgaz tüketimi fazla oluyor. Minumum sıcaklığı en azında 30 gibi ayarlama şansımız yok mu? Sistem yerden ısıtma. Teşekkürler

 5. Özkan dedi ki:

  Slm arıston clas evo konbi aldım auto confort açtığım zaman basınç normalde 1.5 ikin 4 e kadar çıkıyor sorun nedir

 6. Gülay dedi ki:

  Ariston class one kombim var kaloriferleri 35 C nin altına ayarlayamıyorum evimiz çok sıcak oluyor ve rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor

  1. admin dedi ki:

   Gülay Hanım

   35 c çok düşük bir ısı ayarı dır. Sanırım dijital ekranınızda arıza oluşmuş olabilir. Yapılması gereken Yetkili Ariston servisi çağırmanızdır. İletişim numarası 444 8 284 Bu dur.
   Her h

  2. Sibel dedi ki:

   Merhabalar bizim de aynı 35 aşağıya dusuyormu gerçekten ev çok sıcak oluyor gereksiz yere çok patura geliyor

   1. admin dedi ki:

    Sibel Hanım,

    444 8 284´ten Ariston Müşteri Hizmetleri arayabilir. Ariston kombinizin marka ve modeline göre sizi yönlendirmeleri sağlayabilirsiniz.

    Not: Gerekli arıza ve bakım için Yetkili servis tercih edilmelidir.

 7. Davut hatipoglu dedi ki:

  Ariston cares x kombi gaz ayarı yapılıyor mu günde 15 m3 gaz tüketiyor bu normal mi birde parametre ayarı nedir teşekkürler

 8. Emeleaa dedi ki:

  Altı es one kullanıom siyah rengi cok memnunjm termostatı kendınden vardı 55derece yakıom

  1. murat dedi ki:

   Ariston clas Evo kombim var auto modta sıcaklık çıkmıyor düz bir çizgi var bu düz çizgide eksi .sıfır.arti var nasıl sıcaklık gosterbiliriz

 9. Mevlüt koçak dedi ki:

  Mrhabalar benim bı sorum olcakti benim kombi daha önceleri 1 dakika çalışıp duruyordu şimdi ise daha fazla yaklaşık 7 dakika sürüyor bunun nedeni nedir

 10. admin dedi ki:

  Mevlüt Bey,

  Kombinin çalışma zamanları evin ısınması, Reglaj ayarı ( kombi petek ayarı ) kombinin yıllara göre yıpranmışlığı , filtrelerin tıkalı oluşu vs. bir çok etken çalışma düzenini etkiler;
  Yapılması Gereken : kombinizin bakımlarını yaptırın ( yıl da en az 1 defa ) uzun süreli çalışması devam eder ise Yetkili servis çağırıp kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.