G-HH501HMZHX

Ariston Egis Kombi Arıza Kodları

Makalede Neler Var

 

Ariston egis marka kombi modelleri ledli sisteme sahip ürünlerdir. Bu yazımızda Ariston Egis Kombi Arıza Kodları hakkında bilgiler verilecektir. Ariston ürünlerinin kalitesi ve oluşabilecek teknik sorunlar hakkında bilgiler edineceğiniz güzel bir yazı ortaya çıkmıştır.

Bu ürünlerin ekran görünümü olmayıp arıza durumlarında ise yine ekran olmadığı için ledler ile belirtilen özelliğe sahiptir. Kombi özelliği itibari ile bakıldığında led panel sayısı 40’dan başlayıp 90’a kadar devam eden led sayısı mevcuttur. Eğer led ler yanıyor ise bu şu anlama gelmektedir. Cihaz içerisindeki su sıcaklığının derecesini ifade etmektedir.

Led ler sürekli değilde yanıp sönüyor ise arıza kaynaklı bir durum söz konusudur. Cihaz üzerinde ince-leme yaptığınızda üç adet daha ayrı bir led olduğunu görürsünüz. Bunlar Açma – kapama ve reset tuşlarıdır. ( On – of ve reset ) olarak nitelendirilir.

Tüm işlemleriniz için ☏ 444 8 284 den ulaşabilirsiniz.

Ariston Egis Kombi Arıza Kodları , Led ler sürekli değilde yanıp sönüyor ise arıza kaynaklı bir durum söz konusudur. Cihaz üzerinde ince-leme yaptığınızda üç adet daha ayrı bir led olduğunu görürsünüz. Bunlar Açma - kapama ve reset tuşlarıdır. ( On - of ve reset ) olarak nitelendirilir.

Ariston Egis Kombi Arıza Kodları

ledlerin çalışma özelliği

Bu ledlerin çalışma özelliklerini açıklayacak olur isek ; Birinci led (açma -kapama ) ledli olup çalışma şekli, yeşil ışık sürekli yanmasıdır. Diğer ikici led ( duman sensörü ) ledi olup çalışma şekli,sarı Led olarak yanar veya yanıp söner ).

Üçüncü led ise ( ateşleme arızası ) ledli olup kırmızı olarak yanar veya yanıp söner. Bu led uyarılarına göre kombiye gerekli müdahale yapılır. Ariston Egis Kombi Arıza Kodları Ne anlama geldiği konusunda sizleri bilgilendirmek isteriz.

Çünkü karşılaşabileceğiz durumlarda cihazınız ile ilgili ne tür bir önlem almanız gerektiğini bilmeniz için sizlerle bildiklerimizi paylaşacağım.

[table id=8 /]

Ariston Egis Kombi Arıza Kodları 90 led sorunu ve çözümü

* Kombinizin gösterge panelinde 90 led  kırmızı olarak yanıyor ise cihazınızın aşırı ısınma problemi olduğu arızası söz konusudur. Çözüm olarak cihazın alt kısmında bulunan petek ve diğer vanaların kapalı olmadığından emin olun.

Kapalı ise mutlaka açınız. Sonrasında ise cihazınızın resetleme tuşuna basınız. Resetleme işlemi sonrası düzeltmemesi halinde Ariston kombi yetkili servisinden destek alınız. Çünkü bu durumda sizin yapacağınız çok fazla bir müdahale yoktur. Tamamen sorunun çözümü teknik servis tarafından yapılacak bakım sonrası ortaya çıkacaktır.

* Kombiniz 50 ve 60 ledi sarı olarak yanması durumunda ise ; cihazınızın  su basıncının yetersiz olduğu anlaşılmaktadır.Çözüm olarak ekranda görüldüğü üzere bar göstergesine bakılmalıdır.Bar göstergesinin 1 barın altına düştüğünü görürsünüz. Bu demektir ki kombinizi su takviyesine ihtiyacı vardır.

Yapılması gereken kombiye su basmaktır. Bar değeri 1,5 olana kadar su basmanız gerekir.Su basıncından sonra cihazınızın tekrar devreye girdiğini hemen ateşleme yaptığında anlayabilirsiniz. Su basıncına rağmen kombinizin arızası devam ediyor ise cihazınıza bir kez Reset atmanız yeterlidir.

 
Ariston Egis Kombi Arıza Kodları , Cihazınız 60 ve 70 ledi sarı olarak yanıp sönmesi durumunda ise

Cihazınız 60 ve 70 ledi sarı olarak yanıp sönmesi durumunda ise 

kalorifer sensöründe meydana gelen arıza sonucu bu uyarıyı vermektedir. Çözüm olarak merkezi ısıtma sensöründen veya ntcolarak nitelendirdiğimi parçada sorun olduğunda bu tip arızalar meydana gelmektedir.Bu parça sorunlarının dışında sensör kablolarında veya borularında da problem çıkabilmektedir.Sorunun tespiti ve kesin bir çözüm için mutlaka teknik servis hizmet desteği alınmasıdır. Bireysel müdahale ile çözülecek bir durum değildir.

”Kombiniz 50 ve 70 ledi sarı olarak yanıp sönüyor ise ; cihazınızın sıcak su sensörü arızalıdır. Çözüm olarak kullanım suyu veya ntc olarak nitelendirdiğimiz parçadan kaynaklı bir sorun olabilir.Yine bu sorunların dışında sensör kablosu yada borularında bir sorun oluşmuş olabilir. Sorunun çözüme kavuşturulması için ariston kombi teknik servis hizmetlerinden destek alınması gerekir.”

Kombinizin 70 ledi sarı yanıp sönüyor ise

Eeprom sorunu meydana gelmiştir.Çözüm konusunda ise elektronik kartı üzerindeki entegrede bir sorun oluştuğunun tespit edilmesi durumudur.Bu tip arıza durumlarında cihaza müdahale edilmeyerek Ariston teknik servisi aramanız gerekmektedir. Kendinizin müdahale ederseniz daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.

  • Cihazınızın 80 ledi sarı yanıp sönmesi durumunda, elektronik kart ile kumanda panosu arasında irtibat kopukluğu vardır. Sorunun hangi parça ile ilgili olduğunu anlamak için Ariston teknik servisi tarafından yapılacak müdahale sonrası ortaya çıkar. Bu neticede gerekli bakım veya parça değişimi yapılarak kombiniz aktif hale getirilir.
  • Cihazınız 40,50,60,70 ve 80 ledi ve sarı ledi yanıp sönüyorsa ; cihaza üst üste çok sayıda reset atılmış anlamına gelir.Çözüm olarak ; Arıza durumunda 10 dakika içerisinden birden fazla kez resetleme  düğmesine basıldığından yani kombi 10 içerisinde olması gerekenden fazla resetlendiği için arıza oluşur. Böyle durumlarda biraz beklemek gerekir. Geçen süre zarfından sonra sorun giderilmez ise bu kez cihazın şalterinden kapatıp açınız.Tekrar baktığınızda kombiniz düzelmiş olacaktır.
  • Kombiniz 70 ledi yanıp sönüyor ve kırmızı ledi de yanıyorsa sorun dahili elektronik kart sorunundan kaynaklı bir durumdur. Çözüm olarak ise elektronik kartta meydana gelen sorundan kaynaklı olup cihazın bloke durumda olduğunu gösteren arıza kodudur. Bu arıza kodu yanması halinde cihaz çalışmaz.Arıza kodunun giderilmesi için Ariston teknik servis hizmetlerinden destek alınması gerekir. Teknik servis tarafından yapılan müdahale sonrası cihaz çalışır halde teslim edilir. Aynı arıza kodunda sadece kırmızı ledi yanması halinde ise, cihazın alev algılamasında bir sorun oluşmuş demektir.Çözüm olarak önce bina gelen gazın kontrol edilmesi , gaz vanası kapalı ise açık duruma getirilmesi. Sonrasında bina gaz girişi, dairenizin içine ve kombinize gazın geldiğinden emin olunuz. Kapalı durumunda olan gaz vanalarını da açmanız halinde yine de sorun devam ediyor ise cihazınızı resetleyiniz. Yapmış olduğunuz resetleme sonrası arıza giderilmez ise Ariston teknik servis hizmetlerinden destek alınız.

60,70 ve 80 ledi ve sarı led yanıp sönmesi halinde

cihaz çalışırken alev sönmesi arızası verir. Çözüm için kombinizi resetleyiniz. Resetleme işlemine rağmen sorun devam eder ise 3 kez daha belirli aralıklarla kombinizi resetleyiniz.Sonuç alamıyorsanız problemin başlıca sebepleri elektrotlarda, elektronik kartta veya gaz armatöründen kaynaklı sorun var demektir.

Yapılması gereken teknik servis çağrılması ve sorunun bu şekilde giderilmesi sağlanmaktadır.Eğer cihazınızın sadece sarı ledi yanıyor ise ; atık gaz tahliye sorunu vardır.Cihazın hava tahliyesini yapamadığı anlaşılmaktadır.Sorunun atık gaz sisteminden kaynaklanmaktadır.Bu durumda teknik açıdan yapılacak bir müdahale yoktur. Tespit ve müdahale için Ariston servisinden destek alınmalıdır.

* 50,60 ve 70 ledi ile sarı led yanıp sönmesi durumunda ; gaz valfi kapalı olmasına karşın alev algılıyor olmasıdır. Çözüm olarak ; gaz valfisinin kapalı olmasına rağmen alevin algılanmaya devam ettiğini gösteren bir arızadır.Sorunun anakartta veya iyonizasyon elektrodunda arıza olabilir.Net bir tespit ve çözüm için Ariston servisinden hizmet desteği almanızdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.