G-HH501HMZHX

petekler çok ısınıyor çözüm yolları nelerdir

Makalede Neler Var

 

Kombinizin ısı ayarlarını çok açmadığınız halde suyun aşırı derecede ısınıyorsa petekler çok ısınıyor çözüm yolları nelerdir adlı makalemiz okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yapılması gereken ilk iş Kombinizin yanına gidip kombinin ön panelinde görülen sıcak su ayarının sıcaklık derecesine bakmanızdır. sıcak su ayarlarının olması gerekenden yüksek dereceye ayarlanması neticesinde petekler aşırı ısınıyor olabilir. Çözüm Kombinin petekler için su sıcaklık ayarını düşürmeniz dir.

Not: burada bir derece veremiyorum çünkü her evin ısı değerleri bir çok etkenden direk etkilenir, evin büyüklüğü, konumu,komşunuzun ısı ayarları, mevsimsel farklık vs.

Her kombi için geçerli olmayan başka bir husus ise banyo suyu ( sıcak su ) çok kullanan evlerde kombi içinde ısıtılan sıcak su olması gerekende çok ısındığında kombi bu aşırı ısınan suyu bazen ( parçalarına zarar vermesin diye ) peteklere gönderebilir. Bu konuda önem arz etmiyormuş gibi olsa da tavsiyem yetkili servis ile iletişime geçmeniz.

petek aşırı ısınması
petekler çok ısınıyor çözüm yolları nelerdir

petekler çok ısınıyor çözüm yolları nelerdir

kombiniz suyu aşırı ısıtıyor ise bunun bir çok nedeni olabilir. Kombi ısınma sorunları

  • Kombinin ısı ölçen sensörü arızalanmış olabilir. Bu arızanın çözümü için Yetkili servisin müdahale etmesi gerekir. Kombi ile petekler arasında sıcak su dolaşımı sağlayan tesisatta tıkanıklık oluşmuş olabilir. Çözüm konusunda uzman bir tesisat firmasını çağırmanızı öneriyoruz.
  • Peteklerde hava olması neticesinde kombiniz suyu aşırı ısıtıyor olabilir. Bu durum var ise; peteklerin alt kısmı ısınmadığından veya peteklerin hava alma kısımlarından ( üst vananın diğer yanında dır kolaylıkla yapabilirsiniz. etrafı batırmamak için peteğin altına kova koymayı unutmayın ) Bir farklı sorun ise Devir daim pompası bozulmuş olabilir. Çözüm Yetkili servis tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Bu gibi durumların anlatıldığı ” petekler çok ısınıyor çözüm yolları nelerdir ” makalenin devamında ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Kombi ustasını evinize çağırdınız peteklerin aşırı ısınmasının nedenini sorduğunuzda yukarıda belirtiğim hususları ve fazlası da olacak şekilde müdahale etmesi gerekir. Burada tüketicinin beklentisi gereksiz işlemlerin yapılıp cebinden fazladan para çıkmasıdır.

Belki çok küçük bir problem olmasına rağmen büyük bir arıza gibi gösterilmesi neticesinde bir çok kullanıcı gerçekleri sonradan öğrendiğinde şikayet sitelerinde başvuruyor. Çözüm Yetkili servis çağrılması ve yıllık kombi bakımlarının yapılmasıdır.

Benim de başıma gelen bir durumu sizlede paylaşmak isterim. kombi petekleri çok ısıtıyordu. kombinin altında bulunan su filtresi tıkanmış, gelen yetkili servis hızlı bir şekilde ve cüzi bir ücret karşılığında çözdü. Halbuki haberlere de konu olan olmayan kombi arızasını var mış gibi gösterip ayrıca para talep eden yetkisiz kombi firmaları ile ilgili bir çok olumsuz haberle dir.

kombi peteklerin aşırı ısınmasına neden olan durumlar nelerdir

Aşağıda belirtilen durumların çözümü için önerilen Yetkili servis ile iletişime geçilmesidir. Peteklerin altı neden ısınmaz

 

Kombinin beyni konumundaki Anakart’ında arıza nedeni ile ” peteklere aşırısı ısınıyor ” olabilir. Anakart kombinin pahalı bir parçasıdır. Hangi marka veya hangi model olursa olsun fark etmez, yapılması gereken kombinin Anakart’ının değiştirilmeden önce tamiratının yapılıp yapılmayacağını öğrenmeniz dir. Çünkü değişim ile tamirat arasındaki fark yarı yarıyadır. Ayrıca tamiratını yaptırdığınız firmadan tamirat karşılında fatura talep ediniz. Çünkü ileride aynı problem ile karşılasırsanız. bir çok firma 1 yıl garanti veriyor ( tamirat için ), aynı problem 1 yıl içinde tekrar ederse ücretsiz tamirat talep edersiniz.

kombiniz eski tip bir model ise peteklerin sıcak su ayarı manüel ayarlanıyor ise bazen bu eski tip kombilerde zamanla yıpranma neticesinde düğme bozulabiliyor.

petekler çok ısınıyor çözüm yolları nelerdir

Siz düşük bir sıcaklığa alsanız bile kombi sıcak su ayarını değiştirmiyor. Çözüm servis çağırmanız ve yapılan ufak bir tamirat ile tuş değişimidir.

Marka Yetkili Servisİletişim
Arçelik Kombi Neden ısınır Servis444 0 888
Alarko Carrier Kombi Neden ısınır Servis444 0 128
Ariston Kombi Neden ısınır Servis0850 840 92 12
Baymak Kombi Neden ısınır Servis 444 0 235
Bosch Kombi Neden ısınır Servis444 63 33
Buderus Kombi Neden ısınır Servis 444 5 474
Daikin Kombi Neden ısınır Servis444 999 0
Demirdöküm Kombi Neden ısınır Servis0850 222 1 833
Eca Kombi Neden ısınır Servis444 0322
 İmmergas Kombi Neden ısınır Servis444 88 22
 Vaillant Kombi Neden ısınır Servis0850 222 2 888

NTC sensörü zamanla bozulabiliyor. Bu parça sıcak suyun derecesini ayarlıyor. siz müdahale etmeyin servisin kontrol ederek arızanın tamiratını yapabileceği bir işlemdir.

sıcak suyu açınca petekler ısınıyor

Kombinizin ayarları yaz modunda olabilir, önemli sıcak su , açmadan petekler ısıtma olduğu görülebilir. Böyle bir durum var ise arıza tespiti daha kolay olacaktır.

Örneğin  sıcak suyu ( banyo suyunu) açtığınızda aşırı ısınana su peteklere tahliye edilebilir. Elektonik kart arızası tamirat veya değişim gerektirebilir. NTC sensörü bozulmuş olabilir.  peteklerin içinde dolaşan suyun sıcaklığını tam olarak ayarlamadığı için su devir daim yaptığında ısıyı sürekli sıcak yapacaktır.

Yaz ile sıcak moduna aldığınızda kombinin içinde anahtar bozulduğunda işlevini yitirir sonuç , siz yaz moduna aldığınız düşünürken kombiniz kış modunda kalmış ve peteklere sıcaksu devirdaimi yapmaya devam ediyor olabilir.

üç yollu valf arızalanmış ve banyo suyuna gönderilmesi gereken sıcak suyun peteklere gönderilmesi söz konusu olabilir.

Yukarıda belirtilen hususlar yetkili servis çağırdığınız da çok daha iyi anlaşılacak konulardır. ve kombinize sizin müdahale etmenizi tavsiye etmiyoruz .

Kombi sıcak su çok ısınıyor

Kombi sıcak su çok ısınıyor nedenleri altta belirtilmiştir. Kombi ısınma sorunları

elektronik kartın arızalanması (kombinasyon ana kartı);

Anakart üstündeki ısı ayarını elde eden elektronik malzemede bir problem olabilir. Bu durumda, kazanın ana kartını onarmak yada değişiklik yapmak gerekir.

Radyatör ayar düğmesi arızası;

Aşırı kullanımdan dolayı ısıtıcı anahtarının arızalanması yada arızalanması aşırı ısınmaya niçin olabilir. Bunu düşük bir ısı ayarı olarak görseniz bile, ısıtıcı ısı ayarı yüksek kalmış olabilir. Bu şekilde bir arıza durumunda düğme değiştirilmelidir. Ek olarak elektronik kart üstündeki parçanın da arızalı olma ihtimali vardır. Anakartı da onarım etmeniz gerekebilir.

Radyatör ısı sensörünün (NTC) arızası;

Çekirdekleriniz, ısıtma şebekesindeki suyun sıcaklığını ölçen NTC’nin arızalanması sebebiyle aşırı ısınabilir. Durum buysa, radyatör ısı sensörünü (NTC) değiştirin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.