G-HH501HMZHX

Kombi Su Kaçağı Bulma – Tahribatsız Muayenesi

Makalede Neler Var

 

Kombi Su Kaçağı Bulma – Tahribatsız Muayenesi uygulamaları, üretim sürecinde test parçalarından boru hatları ve proses sütunları gibi uzun süre ayakta duran yapıların incelenmesine kadar aklınıza gelebilecek neredeyse tüm mekanik sistemlere kadar uzanır. Kombi boruları bir istisna değildir ve etrafı kırmadan günümüz teknolojisi ile kaçak tespiti yapılabilir.

Kombi Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Kombi borusu muayenesi için çeşitli yöntemler mevcuttur, birincil teknolojilerden biri  (Ultrasonik Test) ve bu genellikle kalan duvar kalınlığını ve aşınma oranlarını belirlemek için her kombi borusunun çeşitli yerlerinde sıkıştırma dalgası yoluyla yapılır.

Kombi Su Kaçağı Bulma - Tahribatsız Muayenesi ve tesisat

Boya nüfuz eden bir başka yaygın olarak uygulanan tekniktir;  bu, genellikle ultrasonikler den daha az yaygın olarak kullanılan riskli alanlarda çatlak aramak için kullanılabilir.

Girdap akımı, endüstriyel kombi muayenesinde kullanılan üçüncü bir tekniktir, girdap akımı özellikle yüzey ve hafif yüzey çatlaması ve özellikle kaynak muayenesi için yararlıdır.

Tüpün yüzey alanının incelenmesi için LFET (Düşük Frekanslı Elektromanyetik Teknik) ultrasonik yerine veya ultrasonik ile birlikte başka bir seçenektir. LFET, tüpün 130 derecelik bir bölümünü tek geçişte kapsar ve dakikada 10ft tarama kapasitesine sahiptir. Bu, kalan duvar kalınlığının düşük olduğu tüpler için tüpleri hızlı bir şekilde taramak için mükemmeldir.

 

Muayene Sıklığı

Çalışan kombinin türüne bağlı olarak, muayene sıklığı değişebilir, kombi içindeki enerji dönüşümü gibi daha sert ortamlar için, daha düzenli kontrol önerilir, yıllık kontroller yaygındır. Genel olarak ilk bir kaç inceleme daha düzenli olarak gerçekleşecek ve daha sonra korozyon oranı hakkında iyi bir fikir oluşacaktır, makul bir denetim takvimi tasarlanabilir.

Sorunları Önleme

Muayene eksikliğinden kaynaklanan ana sorun, kombi borularının üflenmesi dir. Genellikle, kalan duvar kalınlıkları düşük olan tüpler ömürlerini uzatmak için değiştirilir, izlenir veya işlenir. Kullanılan bir teknoloji Inconel katmanıdır. Bu, tüplerin ömrünü birkaç milimetre kalınlığında bir Inconel tabakasıyla kaplayarak uzatabilir.

Kombi borularının düzenli incelemesinde önemli bir itici güç, sektörde büyüyen ve sürekli artan düzenleme ve güvenlik bilincidir. Ölümleri, yaralanmaları ve gittikçe yaygınlaşan, doğal afetleri ve çevresel hasarı önleyen, yeni düzenlemeler getiren artan baskıları ve endüstriyel kazanlarla ilgili endüstriler için giderek daha sıkı düzenlemeleri yönlendiren endişelerdir.

Kombi Su Kaçağı Bulma - Tahribatsız Muayenesi neler yapılabilir bilmeniz gerekenler

Kombi Su Kaçağı Bulma – Tahribatsız Muayenesi

Bulunduğumuz apartmanda Alt komşumuzun başına gelen bir olayı sizlerle paylaşmak isterim. kombi tesisatında su kaçağından dolayı yeni aldığı evde sorunları bitmeyen alt komşumuz evi satın aldığı müteahhit’in kapısını aşındırmaya başladı.

Evinin tamiratını ücretsi yapılmasını talep etti . müteahhit prestij kaybetmemek için sanırım kendi müdahale ederek salon ve bir çok yeri köstebek gibi kazdı. Fakat kaçağın yerini tesbit edemedi. Bu durumdan sonradan haberim olduğu içi kendisine  yukarıda yazılan kırmadan , dökmeden kaçağı tespit etme yöntemini söylemeyemedim.

Komşumuzun sorunu zor yolla da olsa çözüldü. Sonradan kendisini gördüğüm ( müteahhit ) durumu izah ettim. Türkiye’ de her kez müteahhit olur bunu bir teknik okul sertifikasına mecburi kılınmaz ise köstebek gibi su kaçağı arayan kişiler bitmeyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.