G-HH501HMZHX

Kombi Donmaması için Ne yapmalı

Makalede Neler Var

 

Kombi Donmaması için Ne yapmalı Kışın açık balkonlarda kombilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri Kombi donmasıdır. kombi donduğunda arızalanır ve çalışmaz.

Bazı bölgeler de iklimsel olarak sorunlardan kombinin ani soğuk karşısında Yoğuşmalı kombi donma sorunu oluşur ve kombi kendini arıza konumuna aldığı için maalesef çalışmaz, Bazı kombi markalarında donmaya karşı ayrıca bir özellik vardır

Uzun süre kullanılmayan kombi çalışmadı için şebekenin içindeki su soğuktan donabilir. Kışın ortasında soğukta kalmak istemiyorsanız. kombinizi kapatmayınız. bazı markalarda ” Kombi donma koruması ” özelliği olduğunun bilmeniz gerekiyor. Yeni bir kombi alacağında Markanın satıcısından Yoğuşmalı kombi donma sorunu yaşanır mı? Kombi donması garanti kapsamında mı gibi sorunlarınız mutlaka iletiniz.

Kombi donması masrafları ile karşılaşmamak için uzun süreli bir yere gitmiyorsanız kombinizi kapalı konumda bırakmayanız.

Kombi Donmaması için Ne yapmalı
Kombi Donmaması için Ne yapmalı

Kombi Balkonda Olunca Ne Olur

Kombi balkonda olunca ne olur aslında şimdi bir çok projede doğalgaz onayı için kombinin balkonda olması gerekiyor. Balkonda kombi dolabı zorunlu olmasının nedeni ise kombi donmalarına karşı bir koyucusu olmasıdır.

Ayrıca şöyle düşünün Antalya gibi sıcak bir iklimde yaşıyorsunuz. Bu seferde kuş vb. canlıların kombinizin şalterin ne veya baca çıkış noktasına yuva yaptığını, bu durum da karşılaşmamak için balkonda kombiyi muhafaza etmek için bir dolap olması uygun olacaktır.

Kombi Donmaması için Ne yapmalı Çözüm önerileri

Mühendislik firması ahşap olmayan ( sert plastik ) bir malzemeden kombiyi muhafaza edecek dolap önerisinde bulunacaktır.

Kombi balkonda olunca ne olur; Kombi açık bir balkona olması durumunda, Ayrıca bir dolap içine yerleştirilmesi gerekmektedir. Plastik dolaplar bunun için kullanışlıdır ve donma riskini azaltır.

iklim olarak sert geçen bir yerleşkedeyseniz dolabın içine ısı yalıtımı yapılmalıdır. sadece bir dolap yeterli değildir. Kombinizi açık bir balkonda kullanmanız gerekiyorsa, mümkünse balkonu kapatın. Kapalı balkonlarda risk azaltılır. kombi baca deliği açılıp hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

KOMBİNİZİN YETKİLİ SERVİSDE YILLIK BAKIMLARINI YAPTIRINIZ

Kombi Donmaması için Ne yapmalı
Kombi Donmaması için Ne yapmalı

Kombi Donarsa Ne Olur

Kombi Donarsa Ne Olur Soğuk havalarda kombileri kısa bir süre kullanmayı düşünmediğiniz durumlarda, donmayı önlemek için gaz vanasını ve elektrik prizini açık tutmalısınız. Böylece donma durumunda güvenlik sistemi devreye girmiş olacaktır.

Aksi halde soğuk havalarda uzun süre kullanmayacaksanız bu sefer elektrik beslemesini ve gaz vanasını kapatmalısınız.

Uzun süreli evde olmayacaksanız ve kombi donması masraf çıkmasını istemiyorsanız kış aylarında Kombi donma koruması için tesisattaki tüm su boşaltılmalıdır. Kombinin içerde olması durumunda ise bankon gibi soğuk bir ortam olmayacağı için donmada olmayacaktır.

Doğalgaz Soğukta Donar Mı ?

Doğalgaz soğukta donar mı ? soğuk havalarda donmaz gaz formunda bulunan madde Türkiye şartlarında ki soğuk havanın etkisi ile donmaz sadece şöyle durumlar meydana gelebilir.

Kombi tesisatı eskidir ve zamanla pas kir gibi durumlardan etkilenir. ve yıllık bakımı yapılmayan kombilerin arıza vermesi sık rastlanır.

 Kombi Donmaması için Ne yapmalı

soğuk havlarda doğalgaz donması değil suyun şebeke içinde donma olasılı çok yüksek bir durumdur. Haberlerde suyun içinne yetkisiz servislerin farklı sıvılar ilave ederek suyun donmasının geciktirdikleri görülmektedir.

Fakat Bu sınuç neticesinde kombi donması engellesede kombiniz garanti kapsamında çıkabilir.

SERVİSİNİZİN GARANTİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİN

Kombi kaç derecede donar ; kombi donma olayı aslında şebeke içindeki suyun donma olayıdır ve su soğukluğun 0 derecenin altına gelmesi neticesinde donar. balkonda bulunan kombinin altındaki borularda muhafaza edilmemiş ise, boruların donma olasılığı vardır.

Yapılası gereken boruların izole edilmesi ve uzun süreli bir yere gitmiyorsanız kombinin donma koruma butonu var ise çalıştırmalıdır.

Kombi Donmaması için Ne yapmalı
Kombi Donmaması için Ne yapmalı

Donmuş Kombi Suyu Nasıl Boşaltılır

Kombi açıkken sıcak yada soğuk su musluğunu açtığınızda su çıkmıyorsa ilk olarak dışarıdan eve gelen su vanasının kapalı olup olmadığını denetim etmelisiniz. Donmuş Kombi Suyu ile karşı karşıya iseniz beklemekden başla bir şey yok. Yetkili teknik servisten yardım almalısınız.

Sadece sıcak su akmıyorsa kombinin şebekesi donmuş olabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda, kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. En kısa zamanda teknik servisi aramalısınız.

Yukarıdaki yöntemlerin tümü, kazanın evinizde donmasını önlemek için uygulayabileceğiniz rahat yöntemlerdir. Bu donma riskini en aza indirir. Tüm bu önlemlere karşın kazanınız donmuşsa yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Destek için kesinlikle teknik servis ile iletişime geçmelisiniz

Yoğuşmalı Kombi Donma Sorunu

Soğuk kış aylarında kalorifer tesisatlarının tehlikelerinden biri de kazanın donmasıdır. Isınması ihtiyaç duyulan soğuk kış günlerinde kombilerde donma nedeni ile ısı verememesi gerçekten şaşırtıcı bir durumdur.

Yoğuşmalı kombi donma sorunu yaşıyorsanız. Yoğuşmalı kombi tasarımları gereği baca gazlarını uzaklaştırmak için dış ortama bağlı alanlara yerleştirilmelidir.

Balkona monte edilen kombinin kışın soğuğa dayanması gerekiyor kombi borusunun donması neticesinde evin içi ısı gönderemeyen kombi hata verecektir. kombinizin çalışması durdurusanız ( içindeki suyu boşaltmadan )kapatıldığında donabilir. Yazımızda devamında Yoğuşmalı kombi donma sorunu Nasıl engelleyebileceğiniz anlatılmaktadır.

Kombi Donma Emniyeti Nasıl Çalışır

bazı kombilerde kombi donmasını engellemek adına özel bir buton vardır. Kombinizi yeni alacaksanız kombi satan müşteri temsilcisine sorunuz. ayrıca böyle bir özelliği yok ise kombinizin ve uzun süreli evden gitmiyorsanız. yapmanız gereken kombnizi en düşük sıcaklık derecesine almanız ve kombinizin çalışır durumda olmasını sağlamanızdır.

Yıllık bakımları yapılmamış kombiniz donma olasılı çok daha yüksektir. çünkü bakım sırasında yapılan onarım işleri kombinin donmasını engeller.

kombiniz donmasın diye yapılacak önlemler;
Dolap içinde bulunan kombiyi kullanarak riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu iş için plastik dolaplar önerilir.
Kombi açık balkonda kullanmamaya dikkat edin. Açık bir balkonunuz var ise donmaması için kapatın.
su şebekesi borularının kombi haricinde yalıtılması kombinin donmasını engelleyecektir.

Kombi Tahliye Borusunun Donması

kombinin altında bulunan kombi tahliye borusu donması netiecesinde yapıalcak şey Yetkili kombi teknik servisi çağırmanızıdır. kombinideki fazla suyun otomatik veya manuel olarak dışarı atılması neticesinde kombiniz düzgün çalışacaktır. Aksi durumda kombi hata kodu verecektir.

Kombinin aldında bulunan tahliye vanası bilginiz ve teknik yeterliliğiniz yok ise dokunmamanızı tavsiye ederim.

Kombi Donmaması için Ne yapmalı

Balkonlar açık ve soğuha karşı izole edilmemmiş dolap da yok ise kombiniz direk soğuha maruz kalır ve donar. Donan kombi evin içine sıcak suyu aktaramadı için arıza verecektir ve maalesef sizin de çözüm üretebileceğiniz bir durum söz konusu değildir.

Kombinizin donduğunu banyo sıcak suyu aktarmayışından anlayabilirsiniz. Bazı durumlarda peteklere giden sıcak suyun olduğunda gözlemlenmiştir.

ECA yetkili servisi ile size en yakın teknik servisi ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.