G-HH501HMZHX

Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

 

Evinizde veya iş yerinizde ısınmak için ve sıcak su ihtiyacı için kombiye ihtiyacımız var. Sizde tasarruf etmek istiyorsanız Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır  adlı bilgi içeren yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

özellikle kışın ısıtma ve sıcak su sorunları yaşamaktan daha kötü bir şey yoktur, bu her zaman Yoğuşmalı Kombinin özellikle kışın ortasında arıza durumuna geçmesi neticesinde soğukta kalırsınız.

Yoğuşmalı Kombinize Ne Olabilir ?

Günümüzde Yoğuşmalı Kombiler en çok tercih edilen kombi sistemleridir. Soğuk havalarda evinizi ısıtmanız çok daha verimli ve tasarruflu olacaktır. Kombinizin markasına ait Yetkili Servis çağırarak Cihazınızın yıllık bakımlarını yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır çözüm önerileri

Eviniz büyük ( kombinin yoğuşmaya geçebilmesi için gerekli bir husustur ) yoğuşma teknolojisi için gerekli olan bi durumun oluşması gerekir. Yoğuşmalı kombiler Hermetik kombi modellerine göre ortalama % 35 daha verimli çalışır. Ancak Bu sistemler dikkat gerektirir. Nedeni ise Gaz , su, elektirk gibi bir den fazla maddinin beraber bir potada eritildiği bir sistemdir. Hasas ayarları olan kombilerin yanma oranı , verimlilik gibi kendi içinde ayrı modlları vardır. Düzenli kombi bakımları sistemin doğru çalıştığını denetler ve içiniz rahat olur.

Yoğuşmalı Kombilerin veya Hermetik kombi fark etmeksizin teknik sorunlar oluşmaması için özen gösterilmeli aksi taktirde kombiniz2de bozulan parçaların değişimi garantisi de bitmiş ise pahalıya mal olacaktır. Yoğuşmalı kombi bakımı ve tamiratı özellikle kış aylarına gelinmeden yaptırılmalıdır.

Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Teknik Servis Tarafından yapılması gerekenler sırası ile sizle paylaşmak gerekir ise;

 
  • Kombinizin su sızdırmalığı veya gaz sızdırmazlığı servis tarafından kontrol edilir.
  • Kombinizin içinde elektronik devre vardır ve her elektronik parçadan olan şey tozdan aşırı etkilenmesi. Özellikle Kombi Anakart’ın ve kombinin ön paneli açılarak içi özel temizlik maddeleri ile temizlenir
  • Kombinin fabrika çıkış ayarları olan Gaz Ayarları özel cihazlar yardımı ile kontrol edilir.
  • Kombi sıcak su ayarları ve petekleri ısıtma ayarları kontrol edilir.
  • Petekler ısınmıyor ise peteklerin özel biralet yardımı temizlenir
  • Su filitreler ( kombinin hemen altında dır ) temizlenir ayrıca filtrenin takıldığı yuvada temizlenmelidir.
  • Kombinin içinde bulunan olumsuz durumda gaz kesme modülü işini yapması gerekir bu cihaz kontrol edilir.

Yoğuşmalı Kombi Bakımı Dikkat edilecek Husular

Yoğuşmalı Kombinin Tesisat Borusu Kontrolü

Yoğuşmalı Kombinin Tesisat Borusu , sızıntı olup olmadığı ve soğuk havaya karşı iyi yalıtıldığını kontrol etmesi gerekir.

Soğuk havalarda en yaygın kombi arızalarından biri, yoğuşma borusu donar ve tıkanır, bu gerçekleştiğinde kombi kilitlenir. Bu sebeple Kombiler artık balkonda olsa da ayrıca bir kabin ile muhafaza edilir. Tersden esen soğuk rüzgardan etkilenmemek için bulunduğunuz bölgedeki gaz dağıtım firmasının kurallarına uyunuz

Yoğuşmalı Kombinin Su Basıncı

Yoğuşmalı Kombinin Su Basıncı kontrol edilmesi ve sistem soğukken 1,2 bar civarında olmasına dikket edilmelidir. Son birkaç ay içinde basınç biraz düzensizse, genleşme kabinin sıfırlanması gerekebileceğinin bir işaretidir. Tekne her zaman yıllık kombi bakımının bir parçası olarak yıllık olarak kontrol edilmelidir.

Yoğuşmalı Kombinin Bacaları

Bu bir zorunluluktur, kazan bacalarının güvenlik nedeniyle kontrol edilmesi gerekir. Baca güzergahı izlenmelidir. Herhangi bir boşluktan geçerse, denetlenmesi gerekir. Baca borusundaki tüm bağlantılar görünür olmalı ve herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmelidir.

Dikkat: Baca bağlantılarından biri sızıntı belirtisi gösteriyorsa, etrafa karbon monoksit sızabileceği için hemen onarılması gerekir.

Yıllık kombi bakımına ihtiyacım yok

Kombiniz garanti hayla devam ediyor, bu yüzden yıllık bakım gerektirmez, arızalanırsa kombi servisi çağırır yaptırırım. Yanlış Kombinize gerekli yıllık bakımlarını yaptırmazsanız ve bu nedenden dolayı olaşan arıza kombinizin garantisini geçersiz kılacaktır. Kombinizin kutusundan çıkan garanti kitapçığı dikkatli okumanızı tavsiye ederim belirtiğim husus veya benzer bir açıklaması olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.