G-HH501HMZHX

Viesmann Kombi Sıcak Su Akmıyor Nedenleri Nelerdir

Makalede Neler Var

 

Viessmann kombi sıcak su akmıyor arızası, kombilerde genel olarak en sık görülen arızadır. Viessman kombi su ısıtmıyor ise arızanın kesin tespiti için yetkili servise danışabilirsiniz. Kombinin su ısıtmıyor oluşunun birden fazla sebebi olabilmektedir. Kombi sıcak su vermiyor ise, cihazınızda teknik bir arıza da olabilir. Veya kullanıcı müdahalesiyle düzelebilecek basit bir durumda söz konusu olabilir.

Kombinizde sıcak su arızası olduğundan kesin emin olmak için kombimizi kış konumuna alıp peteklerin yanıp yanmadığına bakabiliriz. Eğer kombiniz kış konumunda düzgün çalışmaya başlıyorsa, kombinizin kesin olarak sıcak su yedek parçalarında oluşan bir problem olduğunu söylemek mümkündür. Eski model kombi kullanıyor iseniz diyafram contası arıza yapmış olma ihtimali göz önünde bulundurulur.

Bu parçanın değişim işlemi yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Yeni nesil kombi kullanıcısı iseniz durum daha farklıdır. Sıcak su türbini arızalı veya kırık olabilir. Bu nedenle su ısıtmıyor olabilir. Kombi servisinin ilgilenebileceği bir konudur. Kombimizin kapalı konumda olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Kombiniz kapalı durumda iken suyu ısıtamaz. Dairenizde doğalgaz kesik veya açılmamış olabilir.

Viesmann Kombi Sıcak Su Akmıyor Nedenleri Nelerdir

Viesmann Kombi Sıcak Su Akmıyor Nedenleri Nelerdir

Gaz vananızın açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gaz vananız açıksa ve ocağınız yanıyor ise kombinizde bir sorun var demektir. Bu durumda servisten destek almalısınız.

Gaz vananız açık durumda iken ocak da yanmıyor ise sorun kombinizde değildir. Bu dairenize gaz gelmediğini göstermektedir. Böyle bir durum yaşıyorsanız gaz dağıtım şirketinizi arayıp evinize niçin gaz gelmediğini öğrenebilirsiniz.

Bazı kombi modelleri dışında, kombinin içindeki su basıncı 1 barın altına düştüğü durumlarda da bu sorunla karşılaşırsınız. Su basıncı az ya da kombinin devreye girmesi için yeterli değilse kombiniz suyun açıldığını hissetmeyip suyu ısıtmaya başlamayacaktır. Bu sebepten su basıncının kaç bar olduğunu kontrol ediniz.  Viessmann sıcak su Sensörü problemli olabilir.

Sensörünüzün kullanım ömrü tamamlanmış ve bozulmuş olabilir. Bu sorunun ortadan kalkması için yetkili servisin bu sensörü değiştirmesi gerekmektedir. Sıcak suyun açıldığını anlayıp ve kombinizi devreye sokmakla görevli olan tribün arızalanmış ve kullanım ömrünü doldurmuş olabilir.

Bu parçayı değiştirmek için yetkili servisten destek almalısınız. Viessmann kombinin bazı modellerinde bulunan 3 yollu vana grubu vardır. İç tamir takımlarından biri ömrünü tamamladığında da kombi suyun açıldığını hissedemez. Ve suyu ısıtmak için devreye girmez.

Viesmann Kombi Sıcak Su Gelmeme Nedenleri Nelerdir?

Markası ne olursa olsun bütün kombilerde bazı ortak sebeplerden kaynaklı olarak çeşitli arızalar meydana gelebilir. Örneğin su basıncının düşmesi, peteklerin ısınmaması ya da sıcak su gelmemesi gibi sebepler her kombi cihazında yaşanan ve sıklıkla görülen arızaların başında yer alır.

Viessmann marka kombilerde de en sık aratılan ve sorulan şikâyet konuların başında sıcak su gelmemesi durumudur. Sıcak su gelmemesi birden fazla neden üzerine gerçekleşebilir.

Viessmann kombi suyu Isıtıp Soğutuyor. ise yani Kombiden Sıcak Su Gelmiyor problemi nin çözümü için farklı bir makalemizde ayrıntılı olarak açıklama yapılmıştır.

 

Eşanjör’de kireçlenme, su basıncının düşmesi, vana giderlerinde sıkıntı olması, kombinin yıllık bakımının yapılmaması, gaz akışının kesilmesi gibi çeşitli nedenlerden ötürü su ısınmayabilir. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğine dair bilgi vermek gerekirse;

Öncelikle meydana gelen hata durumuna göre çözüm zorluğu da değişmektedir. Örneğin su basıncı düştüyse küçük bir işlem ile basıncı dengeleyerek suyunuzun ısınmasını kendiniz çözebilirsiniz.

Lakin eşanjör cihazında bir hata meydana geldiyse yetkili teknik servisi aramanız gerekmektedir. İşte bu nedenden ötürü hatanın çözümünün tespiti önemlidir.

Viessmann kombi sıcak su ayarı

İlk olarak kombiniz çalışıyorsa ve sıcak su gelmiyorsa kontrol edilmesi gereken işlemler sırasıyla; gaz akışının gelip gelmediğidir. Ödenmemiş bir faturanız varsa gaz akışınız durdurulduğu için kombi cihazı açık olsa bile gerekli işlevleri yerine getiremez. Ya da kapı önünde yer alan doğalgaz vanasının açık olup olmadığını kontrol edin.

Ardından kombi cihazınızın yanına giderek üstünde yer alan dijital ekranda bir hata kodunun olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir hata kodu varsa hata kodunu araştırarak çözümü bulabilirsiniz.

Viessmann kombi sıcak su ayarı yaparken Ayrıca su basınç barometresini takip ediniz. Kullanma belgesinde yer alan önerilen seviyeler arasında değilse su ısınma problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Tabii şöyle bir durum da var basınç kaynaklı problemlerde hata kodu ekrana yansır. Bu tür problemler kolaylıkla çözebileceğiniz hatalardır. Eğer bu noktalarda sorun yoksa eşanjör kısmında sıkıntı olabilir, vanalarda sıkıntı olabilir ya da su kablolarında sıkıntı olabilir. Kombi cihazınızın içerisinde de bakımsızlıktan kaynaklı bir hata olabilir.

Bu tür durumlarda çözüm için cihazınızın üzerinde yer alan yetkili teknik servis numarasını arayarak destek ekiplerini çağırıp arıza kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Kolay arızaların dışında yapılan zor diye tabir edilen işlemlerde bilginiz yoksa ve yaptığınız bakım ya da tamirat sonucunda cihazınıza zarar verebilirsiniz.

Ürün kaynaklı olmayan, kişisel kullanım sonucu gelen hatalarda cihazlar garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Böyle bir durumda cihazınızın garanti kapsamı dışında kalacağı için maliyetiniz iki ya da üç kat fazlasına çıkacaktır. Bu nedenle hata çözümünü bulamadığınız durumlarda cihazınız ile ilgili yetkilendirilmiş teknik servis ekiplerinden destek almak en faydalı iş olacaktır.

Viessmann Kombi sıcak su dalgalanması

Viessmann Kombi sıcak su dalgalanması bir çok nedeni olabilir. Genel hatları ile sıcak su ısıtmıyor konusunu detaylı açıklama yaptığımız konudan bakabilirsiniz.

Viessmann kombi cihazı su ısıtmıyor problemi ile karşılaştığınızda öncelikle hatanın neden kaynaklandığını bulmak ve tespit etmek oldukça önemlidir. Hata kodu gibi durumlarda kodu araştırmak için cihazınızın kullanım belgesini inceleyin.

Ayrıca hata kodu çözümleri için sitemizi inceleyebilir ya da Youtube gibi video sitelerinde hata kodu ve cihaz markasını yazarak çözüm videolarını izleyebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz tarzda kolay denilebilecek hata problemleri ile karşılaşmadığınız takdirde direkt olarak yetkili servis ekibini arayarak arıza kaydını oluşturun ve teknik destek ekibinin gelmesini bekleyin. Bu bekleyiş süresi içerisinde kombi cihazınız ile ilgili herhangi bir işlem yapmamanız önerilir.

Konunu devamında Viessmann Kombi Banyo Suyunu Isıtmıyor adlı farklı bir yazımızı okuya bilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.