G-HH501HMZHX

Viessmann F5 Arızası ve Çözüm Yolları

Makalede Neler Var

 

Viessmann f5 arızası ve çözüm yolları, kombinizin Hava sürkülasyonun da meydana gelen bir sorundan ötürü ”viessmann kombi f05 hatası ” oluşmuş demektir. F5 arızasının giderilmesi için maalesef sizin müdahale etmenizle çözebileceğiniz bir problem değildir.

Not: Kombiniz Viessmann F5 Arızası verdiğinde Yapılması gereken Yetkili Servis ile iletişime geçmektir. Çünkü marka aynı olsa da kombi modellerine göre F5 hatası farklı sorunlardan dolayı kaynaklanmış olabilir.

Viessmann F5 Arızası ve Çözüm Yolları

  • Viessmann F5 ( Prosestat Kaynaklı ) Arızası: Siz Müdahale etmeyiniz teknik servis müdahalesi neticesinde Prosestat Kaynaklı kombiniz arıza verdiği belirtilebilir. Bu arıza Prosestat işlevini yitirmiş ateşleme yapmayabilir. Parça değişimi ile sorun giderilecektir.
  • Viessmann F5 ( Fan Kaynaklı ) Arızası: Siz Müdahale etmeyiniz teknik servis müdahalesi neticesinde Fan çalışmadığı için Atık gazın sistemden atılamaması neticesinde kombiniz F5 arızası verecektir. Parça değişimi ile sorun giderilecektir.
  • Viessmann F5 ( Anakartdan Kaynaklı ) Arızası: Siz Müdahale etmeyiniz teknik servis müdahalesi neticesinde Kombinin tabiri caiz ise beyni konumundaki Anakart sorun tespit edilebilir. Parça değişimi veya tamiratını neticesinde sorun giderilecektir. ( yetkili servis karar verecektir )
  • Viessmann F5 ( Baca sensörüden Kaynaklı ) Arızası: Siz Müdahale etmeyiniz teknik servis müdahalesi neticesinde sorun girilecektir. Hava akışının kombiden atılamaması neticesinde F5 arızası oluşur. Baca sensörü değiştirilmesi neticesinde sorun giderilecektir.
  • Viessmann F5 ( Baca tıkanmasından Kaynaklı ) Arızası: Siz Müdahale etmeyiniz teknik servis müdahalesi neticesinde sorun giderilecektir. bacalı kombiniz’de atıl durumdaki gaz dışarı atılamadığı için ( baca deliği kapalı veya çekmiyor olabilir )

Viessmann kombinasyon ekranında F5 arıza kodu göründüğünde kombinasyon çalışmayacaktır. Anakart, işlemci, fan motoru arızalı olabilir veya kablo hasar görebilir. Baca bağlantılarını kontrol edin ve varsa değiştirin. sıfırlamak.

Kombinizde Prosestat hatası olabilir.

Prosestat, kazandaki hava sirkülasyonunu kontrol eder. Contalı model kombiler için baca koruyucusu olarak da bilinir. Fan motorundan gelen hava basıncına dokunarak baca hava akışını anakarta bildirir. Kazan hava akış anahtarı, kazana giren toz ve kir gibi partikül maddeler nedeniyle sıklıkla arızalanır.

Prostat (hava akış anahtarı) arızalandığında kazan ekranında baca havalandırma sorunu ile ilgili bir hata kodu görüntülenir. Prosestat, tamir edilemeyen parçalardan biridir. 

Yetkili servis ile iletişime geçiniz.

Kombi Fan Motoru Hatası

Kombi fan motorları, düzenli bakım yapılmazsa genellikle arızalanır. Toz, zemin fan motoruna yapışır ve dışarıdan kombinasyona temiz hava girer. Zamanla, bu kirlilikler fan motorunun yüksek sesle çalışmasına neden olabilir. Bu gürültülü çalışma dikkate alınmalı ve yetkili servis personeli tarafından bakım talep edilmelidir.

Kombi fan motoru arızaları, yanma nedeniyle Kombiye zararlı ve zehirli dumanlar çıkarabilecek tek yedek parçadır. Çoğu zaman, kazanlar düzenli bakım eksikliği nedeniyle başarısız olur. Uygun onarım hizmeti, arızalı kombi fan motorlarını  servis tarafından değiştirilir

Fan, kapalı ve yoğuşmalı kombilerin önemli bileşenlerinden biridir. Dışarıdan taze hava çekerek brülörde yanmayı sağlar. Kazan uzun süre kullanılırsa ve bakımı yapılmaz ise rulman zamanla eskir ve arızalanabilir.

Kombinizdeki Anakart Arızalı Olabilir

Kombi anakart arızasının ana nedeni akım dalgalanmalarıdır. Anakartın içindeki sıcaklık nedeniyle böcekler yuvalarını kışın yaparlar. Bazen kombide su akar ve bu su kablo filtresinden geçerek anakarta gider ve tamiri mümkün olmayan bir arızaya neden olur.

Kazandaki tüm elektrik aksamlarını yöneten ana kartın arızalanmasının sebepleri vardır. Kazanın eskimesi, arızanın ana nedenlerinden biridir. Kombi anakartlar hassas donanımlardır ve onarılan anakartlar kısa süre içinde tekrar arıza yapma eğilimindedir.

VİESSMAN kombi modeli veya tipi ne olursa olsun hemen her arızada elektronik kart yani anakart arızaları ile karşılaşmaktayız. Anakart hataları sadece viessman kombi de  değildir. piyasanın en kaliteli ürünlerinden biri viessman markasıdır. 

viessmann f5 arızası ve çözüm yolları

 

Viessmann F5 Arızası Nedir

  1. Hava Akış Şalteri Kaynaklı Hata Oluşumu : hava akış şalteri mekanik ve elektronik birşelimlerinden oluşan bir parçadır. Mekanik tarafı zamanla yıpranması neticesinde hata vermesi muhtemeldir. Havanın birden değişiklik göstertiği zamanlarda veya uzun süre kullanılmadığında, kombiniz de viessmann f05 hatası vermesi muhtemeldir.
  2. Fan Motorundan Kaynaklı F5 Arızasi : Kombide Yıllık Bakımı yapılmamış ise zamanla mekanik parçalardan kaynaklı olarak arıza verebilir. teknik servisin müdahalesi ile çözüm bulunacaktır.
  3. Anakartdan Kaynaklı F5 Arızasi : Teknik servisin müdahalesi ile elektronik arıza giderilecektir. Burada servisin parçayı değiştirmesi veya tamir etmesi gerekebilir. Anakart dan kaynaklı farkı bir hata ise Fan motoruna gerekli elektrik akışını sağlayamayışı dır. Bu durumda Viessmann F5 Arızası verecektir.
  4. Viessmann Yetkili Servisi Uzman personelin kapsamlı içerikle eğitildiğini hatırlatmak isterim, ayrıca uygulamalı açıklamalarla kolay bir şekilde kombinin anlaşılmasını sağlamaktadır. Dünyada ve Türkiye’de bir çok yenilikle piyasaya sürülen kombiler arasında üstün teknoloji kullanıldığı, viessman kombilerde ” Viessmann Kombi F5 Hatası” vermesi durumunda yapılması gereken yetkili servis ile iletişime geçmektedir.
☑ Viessmann Yetkili Servis
☑ Yetkili Servisi Müşteri İletişim

Merkez ( Genel Müdürlük) / ☏ Tel.: 0 216 528 46 00

İstanbul – Merter Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 212 414 89 79

Ankara Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 312 205 19 20

Bursa Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 224 248 00 99

İzmir Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 232 492 09 09

Antalya Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 242 311 83 93

Konya Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 332 324 77 43

Adana Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 322 230 00 95

Samsun Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 362 315 06 01

Kayseri Bölge Müdürlüğü / ☏ Tel.: 0 352 223 18 14

Viessmann Kombi F5 Hatası ve Garanti Şartları

Viessmann F5 Arızası ve Çözüm Yolları hakkında detaylı bilgiler sizlerle paylaşılmaktadır. Viessman marka kombi kombinizin garanti kapsamında ise mutlaka yetkili servis tarafından müdahale edilmeli aksi durumda garanti kamsamın dan kombiniz çıkarılır. ” viessmann kombi f5 hatası” dolayı yapılacak bir müdahale sizin tarafınızdan olmamalı kombi servisi çağrıldıktan sonra ( servisin kombinize bakıp incelemesi sonucunda problemin tam olarak hangi kısımdan kaynaklandığı ortaya çıkacaktır )

Herhangi bir şekilde kombinizde parçası değiştirilmesi gerekiyor ise de ( kombiniz garantisi bitmiş olsa da ) takılan ürün 1 yıl süre ile ( yetkili servis takıyor ise ) garanti kapsamına alınır.

Viessmann F5 Arızası ve Çözüm Yolları

Viessmann Kombi F5 Hatası Nasıl Giderilir

Sizin yapacağınız tek işlem Kombinizi resetleme işlemidir. 3 kez denediğiniz halde F5 arızasından kombiniz çıkmıyor ise Yapılacak  şey bölgenizde bulunan yetkili viessmann kombi servisi ile iletişime geçmektir.

Fan Motorunun zamanla deforme olması yakılan gazları atamaması ve F5 arızasına neden olması Çözüm olarak servis müdahale eder gerekiyor ise yerinde tamir eder gerekiyor ise sizden de onay alarak parça değişimini yapar.

Anakart yani kombinin beyninde herhangi bir neden den dolayı oluşan arızadan dolayı F05 Arızası verir aynı şekilde yetkili servisin müdahalesi ile çözülebilecek bir sorundur. 

Hava akış şalterinin bozulmaıs neticesinde F05 arızası vericektir. şalterin değiştirilmesi neticesinde kombiniz arızadan çıkacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.