Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

 

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM ) hususunda sizlere bilgilendiren bir makaledir. Buderus marka kombi aldıysanız çok doğru bir tercih yaptığınız belirtmek isterim. Kombinizin sıfır aldıysanız yanında kullanma klavuzu veriliyor. Kullanma klavuzu kaybettiyseniz yazımızın devamında bilgi sahibi olacaksınız.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır Genel Anlatım.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

Yeni aldığınız veya mevcut olan Buderus kombi modeli cihazınızın da öncelikli yapılması gerekenler. Petekler havalarını alınması gerekir. Bu işlem kolay dır ve peteklerin üst kısmında bulunan hava alma yerlerinden kolaylıkla siz de alabilirsiniz.

Peteklerin havası alınırken dikkat edilecek husus hava ile beraber pis suyun da çıkabileceğidir. Petekten su ip gibi akar alt kısmına kap koymanız yeterli olacaktır.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM ) Yeni aldığınız veya mevcut olan Buderus kombi modeli cihazınızın da öncelikli yapılması gereken petekler havalarını alınması gerekir ( bu işlem kolay dır ve peteklerin üst kısmında bulunan hava alma yerlerinden kolaylıkla siz de alabilirsiniz )
Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Evinizin Isı Yalıtımlı Olmasının Önemi; Son 5 yıldır yapılan evlerde dış izolasyon malzemesi kullanılıyor. Bazı izolasyon malzemeleri kalitesiz ve kalınlığı düşük oluyor. Dış izolasyon sahip bir eviniz olsa bile tam anlamı ile kombiden ısı tasarrufu sağlanmaya bilir.

Evinizin Termometre ile Isı Derecesi Otomatik Ayarlar. Gün içerisinde güneşin ve havanın da etkisi ile evinize yansıyan ısı değerleri değişkenlik gösterecektir. Oda sıcaklığına göre otomatik ısıyı ayarlanması tasarruf sağlar

Periyodik Kombi Bakım Yapılması; Buderus kombi kış ayarı nasıl yapılır ? Kış aylarında evinizi ısıtmak için 7/24 saat çalışan kombilerdir. Özellikle yaz aylarında periyodik bakımları yapılmaz ise bir çok etkenden dolayı yakıt kullanımında ve arıza yapımında başınızı ağrıtabilir. Avrupa da yakıt tasarrufu özendirmek için devlet destekli olarak yapılmaktadır. , Türkiye’de bu tarz kampanyaların yapılması gerekmektedir.

Peteklerin Önü Kapanmamalıdır. Petekler odayı tam olarak ısıta bilmesi için etraflarının kapalı olmaması gerekir. Örneğin perdenin veya koltuğun peteklerini ısının engelleyecek tarz da olmaması gerekir.

Termostatik Vana Kullanım; Termostatik vananın odanın sıcaklığını ( veya odaların sıcaklıklarını farklı olması sağlanabilir. ) odanın ısısına göre otomatik ısı ayarlaması sebebi ile özellikle tavsiye ediyorum. ( kampanyalı ile çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. ) Bu sebeple Buderus’un resmi sitesini sık sık takip etmenizi tavsiye ederim.

Buderus Kombi Kullanımı Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

“Bu sayede basınç ayarını gösteren kombinizin de dijital ekranında arıza kodu kalkması gerekmektedir.  Ayrıca kombi basınç ayarı sık sık azalıyor ise tesisat da bir kaçak olabilir. Yetkili buderus servisi çağırmanızı tavsiye ederim.”

— Buderus Kombi Kullanımı

Kombininizin arıza kodu basınç cı yükselttiğiniz halde düzelmiyor ise SIFIRLA düşmesine basmanız gerekebilir.  Altta bulunan su doldurma musluğu çok hassastır. Her hangi bir sorun oluşur ise mutlaka Yetkili Servisin müdahale etmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.

 

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM ) Bar basınç Ayarlama

BUDERUS Kombinin Musluk Su Basma Yeri

Kombinin alt kısmına baktığınızda mavi renk plastik uçlu bir musluk görmeniz gerekiyor. Kombiye su doldurma musluğudur. Kombinin bar basınç ayarı azaldığında takviye yapacağınız musluktur. Dolum musluğun da dikkat edilecek husus sonuna kadar açılmama yavaş yavaş su takviye yapılmalıdır. Benim başıma geldi hızlı dolsun diye çok açtım vanayı fazla doldu tekrar petek den boşaltmak zorunda kaldım J

Bazen de şöyle bir sorun da yaşanabilir. Suyu altta doldurduğunuz hale ( su sesi de geliyor ) bar basınç göstergesi hareket etmiyor ise su basıncını gösteren parça bozulmuş olabilir. Yetkili servisin çözebileceği bir konudur.

BUDERUS Kombinin Nasıl Su doldurulur

Dolum musluğu saat yönünün tersine çevrilir ( sol tarafa ) kazana dolan suyun sesini sizde duyacaksınız . Su sesi kombinin su takviyesinin yapıldığını gösterir. Kombinin ön panelinde görülen bar basıncını gösteren analog gösterge göreceksiniz.

Bu gösterge sayesinde kombinizin basınç ayarını tam olarak ayarlayabilirsiniz. Olması gereken bar basınç ayarı 1 ile 2 arasıdır. Bu basınç aralığına gelindiğinde altta bulunan mavi musluğu sağ tarafa doğru çevirip kapatabilirsiniz.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

Buderus kombi kullanımı – Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Buderus Kombi Yaz ve Kış Modu

Yaz Modu ; Ekranda Petek sembolünü görene kadar kombi ekranın sol alt kısmındaki “mode” düğmesine art arda basın. Ayarlanan kalkış suyu sıcaklığı ekranda yanıp söner. “- “ekranda düğme”. .”görüntü oluşana kadar tutun. Ardından” mode ” düğmesine tekrar basın ve yaptığınız değişikliği kaydedin. Ekranda görüntülenir ve cihaz yazmak için değiştirilir. Yaz aylarında, kazan yalnızca musluklardan sıcak su verir.

Kış Modu; Ekranda Petek simgesi görünene kadar kombi ekranın sol alt kısmındaki “mode” düğmesine basın. Ekranda Petek sembolü göründüğünde, ayarlanan su sıcaklığı yanıp söner.

İstediğiniz Petek sıcaklığını belirlemek için”+, – ” düğmelerini kullanın. Ardından ayarınızı kaydedin ve” mod ” düğmesine tekrar basarak değiştirin. Bu şekilde, kazan kış pozisyonuna alınır. Kış pozisyonunda Petek çalışır, bu sebeple ısıtma ve kombi sıcak su beklentilerinize cevap verir.

Buderus kombinin modelleri arasında fark lı ☼ Yaz / ☃ Kış modları olabilir. Yapılması gereken yukarıda ki anlatım sizin kombiye uymuyor ise internet’den kombi modelinize göre bakmanızdır.

Buderus Kombi Isı Ayarları Nasıl Olmalı

Isının dereceği BUDERUS KOMBİ modelleri arasında değişiklik göstermemektedir. Dış etkenlerin özellikle evinizin ısı yalıtımı olmaması ,binada bulunan kat sayısı ,ayrıca binada bulunan ( üst ve alt ) katlarda kombini yanıp / yanmadığı konular doğrudan sizin evinizin ısı değerlerini etkileyecektir.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )
Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Komşumuzun ile benim evimdeki kombi aynı marka ve model olmasına rağmen güney – kuzey cephe farkı. Oysa ki her evin ısı kaybı farklılık gösterir. Ayrıca belirtmek isterim ki oda termostad’ı ile fazla ısı sarfiyatını önlemiş olursunuz.

  • Başka evde aynı marka ve modele sahip olsanız bile kombinin evi ısıtma değerleri farklılık göstere bilir ( yukarıda genel nedenlerden bahsettim )
  • Kombinizin periyodik bakımları kombinizin performansını doğrudan etkiler.
  • Peteklerin tam ısı vermemesi içlerinde hava kaldığını gösterebilir.
  • Peteklerininiz odaların büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre takılmamış oluşu da bütçenize zarar verebilir.
  • Doğalgaz tesisatında kullanılan ürünlerin kalitesiz oluşu son model buderus marka kombiniz de olsa yakıt sarfiyatını arttırabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.