G-HH501HMZHX

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Makalede Neler Var

 

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM ) hususunda sizlere bilgilendiren bir makaledir. Buderus marka kombi aldıysanız çok doğru bir tercih yaptığınız belirtmek isterim. Kombinizin sıfır aldıysanız yanında kullanma klavuzu veriliyor. Kullanma klavuzu kaybettiyseniz yazımızın devamında bilgi sahibi olacaksınız.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır Genel Anlatım.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

Yeni aldığınız veya mevcut olan Buderus kombi modeli cihazınızın da öncelikli yapılması gerekenler. Petekler havalarını alınması gerekir. Bu işlem kolay dır ve peteklerin üst kısmında bulunan hava alma yerlerinden kolaylıkla siz de alabilirsiniz.

Peteklerin havası alınırken dikkat edilecek husus hava ile beraber pis suyun da çıkabileceğidir. Petekten su ip gibi akar alt kısmına kap koymanız yeterli olacaktır.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM ) Yeni aldığınız veya mevcut olan Buderus kombi modeli cihazınızın da öncelikli yapılması gereken petekler havalarını alınması gerekir ( bu işlem kolay dır ve peteklerin üst kısmında bulunan hava alma yerlerinden kolaylıkla siz de alabilirsiniz )
Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Evinizin Isı Yalıtımlı Olmasının Önemi; Son 5 yıldır yapılan evlerde dış izolasyon malzemesi kullanılıyor. Bazı izolasyon malzemeleri kalitesiz ve kalınlığı düşük oluyor. Dış izolasyon sahip bir eviniz olsa bile tam anlamı ile kombiden ısı tasarrufu sağlanmaya bilir.

Evinizin Termometre ile Isı Derecesi Otomatik Ayarlar. Gün içerisinde güneşin ve havanın da etkisi ile evinize yansıyan ısı değerleri değişkenlik gösterecektir. Oda sıcaklığına göre otomatik ısıyı ayarlanması tasarruf sağlar

Periyodik Kombi Bakım Yapılması; Buderus kombi kış ayarı nasıl yapılır ? Kış aylarında evinizi ısıtmak için 7/24 saat çalışan kombilerdir. Özellikle yaz aylarında periyodik bakımları yapılmaz ise bir çok etkenden dolayı yakıt kullanımında ve arıza yapımında başınızı ağrıtabilir. Avrupa da yakıt tasarrufu özendirmek için devlet destekli olarak yapılmaktadır. , Türkiye’de bu tarz kampanyaların yapılması gerekmektedir.

Peteklerin Önü Kapanmamalıdır. Petekler odayı tam olarak ısıta bilmesi için etraflarının kapalı olmaması gerekir. Örneğin perdenin veya koltuğun peteklerini ısının engelleyecek tarz da olmaması gerekir.

Termostatik Vana Kullanım; Termostatik vananın odanın sıcaklığını ( veya odaların sıcaklıklarını farklı olması sağlanabilir. ) odanın ısısına göre otomatik ısı ayarlaması sebebi ile özellikle tavsiye ediyorum. ( kampanyalı ile çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. ) Bu sebeple Buderus’un resmi sitesini sık sık takip etmenizi tavsiye ederim.

Buderus Kombi Kullanımı Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

“Bu sayede basınç ayarını gösteren kombinizin de dijital ekranında arıza kodu kalkması gerekmektedir.  Ayrıca kombi basınç ayarı sık sık azalıyor ise tesisat da bir kaçak olabilir. Yetkili buderus servisi çağırmanızı tavsiye ederim.”

— Buderus Kombi Kullanımı

Kombininizin arıza kodu basınç cı yükselttiğiniz halde düzelmiyor ise SIFIRLA düşmesine basmanız gerekebilir.  Altta bulunan su doldurma musluğu çok hassastır. Her hangi bir sorun oluşur ise mutlaka Yetkili Servisin müdahale etmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM ) Bar basınç Ayarlama

BUDERUS Kombinin Musluk Su Basma Yeri

Kombinin alt kısmına baktığınızda mavi renk plastik uçlu bir musluk görmeniz gerekiyor. Kombiye su doldurma musluğudur. Kombinin bar basınç ayarı azaldığında takviye yapacağınız musluktur.

Dolum musluğun da dikkat edilecek husus sonuna kadar açılmama yavaş yavaş su takviye yapılmalıdır. Benim başıma geldi hızlı dolsun diye çok açtım vanayı fazla doldu tekrar petek den boşaltmak zorunda kaldım J

Bazen de şöyle bir sorun da yaşanabilir. Suyu altta doldurduğunuz hale ( su sesi de geliyor ) bar basınç göstergesi hareket etmiyor ise su basıncını gösteren parça bozulmuş olabilir. Yetkili servisin çözebileceği bir konudur.

Buderus Logamax Plus GB12 Combi’yi yaz moduna ayarlayın Açılan ekranın sol alt kısmındaki “Mod” düğmesine ekranda petek sembolü görünene kadar art arda basın. İstenen merkez sıcaklığını ayarlamak için “+,-” düğmelerini kullanın. 

 

Ayarları ve değişiklikleri kaydetmek için, ardından ayarları ve değişiklikleri kaydetmek için “Mod” düğmesine basın. Tekrar basın. Yakıt tasarrufunda en önemli faktör evin iyi ısı yalıtımıdır. Kış ayları için ideal sıcaklık 22ºC’dir. Sıcak su (sıcak su) 40ºC ile 60ºC arasında ayarlanabilir. Oda termostatlı cihazlar yaz veya kış moduna alınabilir. Kablosuz önerilir. çünkü binadaki herhangi bir kullanım alanına yanınızda götürebilirsiniz.

BUDERUS Kombinin Nasıl Su doldurulur

Dolum musluğu saat yönünün tersine çevrilir ( sol tarafa ) kazana dolan suyun sesini sizde duyacaksınız . Su sesi kombinin su takviyesinin yapıldığını gösterir. Kombinin ön panelinde görülen bar basıncını gösteren analog gösterge göreceksiniz.

Bu gösterge sayesinde kombinizin basınç ayarını tam olarak ayarlayabilirsiniz. Olması gereken bar basınç ayarı 1 ile 2 arasıdır. Bu basınç aralığına gelindiğinde altta bulunan mavi musluğu sağ tarafa doğru çevirip kapatabilirsiniz.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

Buderus kombi kullanımı – Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Buderus Kombi Yaz ve Kış Modu

Yaz Modu ; Ekranda Petek sembolünü görene kadar kombi ekranın sol alt kısmındaki “mode” düğmesine art arda basın. Ayarlanan kalkış suyu sıcaklığı ekranda yanıp söner. “- “ekranda düğme“. .”görüntü oluşana kadar tutun. Ardından” mode ” düğmesine tekrar basın ve yaptığınız değişikliği kaydedin. Ekranda görüntülenir ve cihaz yazmak için değiştirilir. Yaz aylarında, kazan yalnızca musluklardan sıcak su verir.

Kış Modu; Ekranda Petek simgesi görünene kadar kombi ekranın sol alt kısmındaki “mode” düğmesine basın. Ekranda Petek sembolü göründüğünde, ayarlanan su sıcaklığı yanıp söner.

İstediğiniz Petek sıcaklığını belirlemek için”+, – ” düğmelerini kullanın. Ardından ayarınızı kaydedin ve” mod ” düğmesine tekrar basarak değiştirin. Bu şekilde, kazan kış pozisyonuna alınır. Kış pozisyonunda Petek çalışır, bu sebeple ısıtma ve kombi sıcak su beklentilerinize cevap verir.

https://www.youtube.com/watch?v=sAaksxqCFlo

Buderus kombinin modelleri arasında fark lı ☼ Yaz / ☃ Kış modları olabilir. Yapılması gereken yukarıda ki anlatım sizin kombiye uymuyor ise internet’den kombi modelinize göre bakmanızdır.

Buderus Logamax Plus GB012  Kombi nasıl kullanılır

Buderus Logamax Plus GB012 ile kış geldi ve peteklere sıcak su göndermek gerekiyor. kombi ayarları değiştirip kış moduna geçiş yapın, varsayılan ekranda “Mod” yazan tuşa basarsanız ekrana hücresel ikonu gelecektir. Ayarlanan akış sıcaklığı ekranda yanıp söner. Ayarlanan merkez sıcaklığı yanıp söner. bunu gördüğünde + ve – tuşlarını kullanarak sıcaklığınızı düzenleyebilir ve istediğiniz sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra hiçbir şeyi hatırlamanıza veya kaydetmenize gerek yoktur. Cihaz ayarlarınızı otomatik olarak kaydeder.  (yaz modu); maksimum akış sıcaklığı (kart sıcaklığı) 35 °C ile yaklaşık 82 °C arasında ayarlanabilir.

Güncel akış sıcaklığı ekranda görüntülenir. Merkez sıcaklık ayarını değiştirdikten sonra (-) tuşuna basılı tutmanız gerekmektedir ve ekranda (.) ikonunu gördüğünüzde  kapanacaktır. 

Bilgi: Oda termostatlı cihazlarda yaz veya kış moduna geçmek için oda termostatını kullanın. Bu mümkün! Sıcak su sıcaklığını değiştirmek isterseniz;

Buderus Kombi Kullanım Özellikleri

Sıcak su (ılık su) 40°C ile 60°C arasında ayarlanabilir. Ekranda bir çerçeve içinde (dokunma) simgesi yanıp sönene kadar MODE düğmesine basıp bırakmalısınız. Hücresel bir ayar gibi istenen sıcaklığı ayarlamak için + ve – düğmelerini kullanabilirsiniz. Notlarınızı özel işlevlerle düzenleyebilirsiniz. Otomatik kaydet. 

Hücresel akış yöntemi için; Doldurma vanası kolu, ünitenin alt kısmında, ısıtma sistemi akış hattı ile sıcak su bağlantısı arasında bulunur. Genellikle kelebek şeklinde siyah plastik bir koldur. Hata ekrandan kaybolana kadar “- (eksi)” tuşunu basılı tutmanız gerekir.  Buderus yetkili servisi ile çalışmanız gerekir.

Buderus Kombi Isı Ayarları Nasıl Olmalı

Isının dereceği BUDERUS KOMBİ modelleri arasında değişiklik göstermemektedir. Dış etkenlerin özellikle evinizin ısı yalıtımı olmaması ,binada bulunan kat sayısı ,ayrıca binada bulunan ( üst ve alt ) katlarda kombini yanıp / yanmadığı konular doğrudan sizin evinizin ısı değerlerini etkileyecektir.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )
Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır ( KESİN ÇÖZÜM )

Komşumuzun ile benim evimdeki kombi aynı marka ve model olmasına rağmen güney – kuzey cephe farkı. Oysa ki her evin ısı kaybı farklılık gösterir. Ayrıca belirtmek isterim ki oda termostad’ı ile fazla ısı sarfiyatını önlemiş olursunuz.

  • Başka evde aynı marka ve modele sahip olsanız bile kombinin evi ısıtma değerleri farklılık göstere bilir ( yukarıda genel nedenlerden bahsettim )
  • Kombinizin periyodik bakımları kombinizin performansını doğrudan etkiler.
  • Peteklerin tam ısı vermemesi içlerinde hava kaldığını gösterebilir.
  • Peteklerininiz odaların büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre takılmamış oluşu da bütçenize zarar verebilir.
  • Doğalgaz tesisatında kullanılan ürünlerin kalitesiz oluşu son model buderus marka kombiniz de olsa yakıt sarfiyatını arttırabilir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ismail dedi ki:

  eski model buderus kombi kulanıyorum ancak çalışma sistemini bir türlü anlayamadım.
  15 dakika çalışıp bir saat çalışmıyor dolayısı ile ev soğuduktan sonra tekrar çalışmaya başlıyor tekrar tekrar aynı enerji ile evi ısıtmaya çalışıyor ev soğumadan tekrar faaliyete geçmiyor ben bunun mantığını anlayamadım

  1. admin dedi ki:

   İsmail Bey,

   comfort modu açık olabilir.

   Kontrol ediniz.

 2. Dogan dedi ki:

  Petekler acik oldugu halde isinmiyor nedeni ne olabilir

  1. admin dedi ki:

   Doğan Bey,

   1) kombi basınç ayarı 1,5 civarında olmalıdır ( kontrol ediniz )
   2) peteklerde hava olabilir. tek tek peteklerin havasını alınız..( konu hakkında detaylı bilgi site içinde bir çok konuda vardır )
   3) kombiye giden devir daim filitreleri tıkalı olabilir ( yıllık bakım önemli )
   4) kuzey cepheli evlerin ısınması sorunludur. ( cephelerde izolasyon varmı )
   5) pencere kenarlarında hava girer veya pencelerin yaz veya kış ayarları vardır ( kontrol ediniz )

   iyi günler dilerim

 3. Mehmet Ünsal dedi ki:

  Buderus tam yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombinin altı su damlatıyor. Acaba çalışdırdığımda su göstergesi 2 nin üzerinde idi. Belki bundan olmuştur dediler servis görevlisi de yağmurdan bacadan gelmiştir dedi. Ne yapayım.

  1. admin dedi ki:

   Mehmet Bey,

   garanti süreci devam ediyor ise Yetkili servis ile iletişime geçiniz. Garanti süreci bitti ise de yinede yetkili servis kontrolünde kombinizin iç aksamına bakılması gerekir.

   Damlayan su kombinin bar basıncını düşürüyor mu ?

   kombi parçaları zamanla yıpranır ve değiştirmek gerekebilir.

   İyi günler dilerim

 4. Acib dedi ki:

  Lomax plus gp042-22K lo yazıp 43 yazıyor başına gelen var mı yoğuşmalı bu da

  1. admin dedi ki:

   Acib Bey,

   Buderus Eco Plus GB042-22K Hermetik Yoğuşmalı kombi ürün kodudur.

   müşteri temsilcisi ile görüşmenizi ve bu durumun hangi faktörden dolayı kaynaklandığı hususunda bilgi talep etmenizi rica ediyorum.

   iyi günler

  2. Cengiz dedi ki:

   logamax plus gb062-24 kd h v2 modeli kullanıyorum sadece petek kullanmak istiyorum, sıcak su ilgili düğmeye basılı tutmama rağmen kapanmıyor eko özelliğini açıp kapatıyor sadece

 5. Ayhan dedi ki:

  Buderus gb062 logmax puls kombi kulnıyorum ECA poly kablosuz oda termostatı aldım 8y uyarısı veriyor kombinin L1’L2’L3 ayarlarından yapılıyormuş yardım eder misiniz

 6. samet yılmaz dedi ki:

  Logamax plus GB062 kulanıyorum açıldıktan sonra sadece açık olduğunun işareti çıkıyor mod düğmesine bastığımda mod değiştirmiuor su ve petek ışıkları yanmıyor bile

  1. admin dedi ki:

   Samet Bey,

   öncelikle geçmiş olsun, yıllık bakımları yapılmayan kombiler bir çok arıza verebiliyor.

   Yetkili servisin müdahale etmesi gerekir. iletişim numarası : 444 5 474

 7. Tanzer Atılgan dedi ki:

  Merhaba Buderus gb072 modelini oda termostati ile kullanıyorum oda Eco modda oda termostatini açtığım da isı yı görmeden makina duruyor manuel moda aldığımda da petekelere ayarlanan sıcaklığa bütün petekelere göndermeye çalışıyor termsotati kapattigim halde gaz yakmaya devam ediyor yardım lutfen

  1. admin dedi ki:

   kombiniz garanti kapsamında ise Yetkili servisin iletişim numarası : 444 5 474 aramanız ve kombinize baktırmanız gerekir.

   iyi günler dilerim

 8. hakan dedi ki:

  Merhaba;
  Buderus gb020 kombi kullanıyorum kış geldiği çin petekleri actım fakat kombi çalışmıyor ne yapmam gerekıyor her hangi bir arıza kodu da yok kalorifer işareti yanında musluk onun yanında da petek ustu çizgi çeklimiş işaret var sıcak su gelıyor petekler çalısmıyor.

  1. admin dedi ki:

   Buderus GB020 kombinizde peteklerin ısınmaması sorunuyla karşılaşıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek sorunu çözmeye çalışabilirsiniz:

   Kombiyi Kontrol Edin:

   Kombinizde herhangi bir arıza kodu görüyor musunuz? Kombinin ekranında veya panelinde herhangi bir hata mesajı var mı kontrol edin.
   Kombi çalışma durumunda mı? Eğer kombi çalışmıyorsa, enerji kaynağını kontrol edin ve gerekirse kombiyi tekrar başlatın.
   Su Basıncını Kontrol Edin:

   Kombinizin su basıncı normal değerlerde mi? Su basıncı 1,5 ila 2,0 bar arasında olmalıdır. Eğer basınç düşükse, su basıncını ayarlamak için kombinin ön panelindeki basınç artırma valfini kullanabilirsiniz.
   Kalorifer Devresini Kontrol Edin:

   Kombinizde kalorifer devresini aktive eden bir anahtar veya düğme var mı? Eğer varsa, kalorifer devresini açık konuma getirin.
   Kombinin kontrol panelinde “kalorifer” veya “ısıtma” işareti olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu işaret yoksa, kombinin kalorifer devresini etkinleştirmek gerekebilir.
   Petek Vanalarını Kontrol Edin:

   Petek vanalarını kontrol edin ve açık konumda olduklarından emin olun. Eğer vanalar kapalıysa, peteklere su gitmeyebilir.
   Petek vanalarını yavaşça açın ve peteklerin ısınmasını bekleyin.
   Yetkili Servisi Arayın:

   Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun devam ediyorsa, Buderus kombinizin kullanım kılavuzunu kontrol ederek veya markanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek daha fazla yardım alabilirsiniz.
   Kombiniz garanti kapsamında ise, yetkili servisi arayarak profesyonel destek almanız önemlidir.
   Eğer yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun devam ederse, kesin çözüm için yetkili bir teknisyen veya servisten yardım almanız önemlidir.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.