G-HH501HMZHX

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

Makalede Neler Var

 

Yeni alınan veya mevcut durumdaki, Buderus kombi ayarları nasıl yapılır, bunu anlatacağız. Öncelikle peteklerdeki havayı almak gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için peteklerin üst kısmında bulunan hava alma yerini kullanarak kolayca halledebilirsiniz.

Unutmayınız ki peteklerin havasını almak için vanayı açtığımızda, etrafa su akacaktır. Bu işleme başlamadan bir kap yardımıyla ıslanmanın önüne geçebiliriz. Akan suyun ise kirli su olma ihtimali yüksektir. İnce ip gibi akacağı için alt kısmına koyulacak küçük bir kap yeterli olacaktır.

Daha Konforlu Isınma Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde Isı Yalıtımı Olması; Geçtiğimiz 5 senelik dönem içinde yapılmış olan evlerde, dış izolasyon sağlayacak malzemeler kullanılıyor. Bazı izolasyon maddelerinde ise kalitesi ve ince olmaları sebebiyle, ısı yalıtımı konusunda verim alınamayabilir. Beklenen tasarruf ise sağlanmayabilir.

Evinizin Isısının Termometre Yardımıyla Otomatik Ayarlanması; Gün boyunca güneşin ve havanın durumuna göre evinize gelen ısının değeri değişecektir. Evin sıcaklığına göre, otomatik olarak ısının ayarlanması tasarruf sağlamaktadır.

Periyodik Olarak Kombi Bakımının Yaptırılması; Kış aylarında sürekli olarak çalışan kombiler, özellikle yazın periyodik bakımı yaptırılmadığında birçok sebepten dolayı yakıt kullanımı konusunda ve arıza konusunda başınızı ağrıtabilmektedir. Avrupa’da bu, devlet tarafından yakıt tasarrufunu özendirmek ve artırmak için devlet destekli olarak yapılırken ülkemizde böyle bir uygulama yapılması faydalı olacaktır.

Peteklerin Önünün Kapanmaması; Peteklerin odayı tamamen ısıtabilmesi için etrafının kapanmamış olması gerekir. Örneğin perde, koltuk gibi eşyaların önünde olması ısınmayı zorlaştırır.

Termostatik Vana Kullanımı; Termostatik vananın, odanın sıcaklığına göre odanın ısısını otomatik olarak ayarlıyor olması sebebiyle tercih edilmesi gerekir. Yapılan kampanyalar ile uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

BUDERUS KOMBİNİN SU BASMA VANASI NEREDE?

Kombinin alt tarafına baktığınızda mavi renkli plastik bir vana görmeniz gerekir. Bu kombiye su doldurma musluğudur. Kombinin bar basınç değerinin azalması bazı sorunlara yol açtığında, bu musluğu kullanarak kombiye su doldurabilirsiniz. Dolum için bu musluğu kullanırken dikkat etmeniz gereken şey musluğu sonuna kadar açmamak olmalıdır. Su takviyesi ise yavaş yavaş yapılmalıdır. Hızlı olması için çok açarsanız, fazla dolduğunda tekrar boşaltmak zorunda kalabilirsiniz.

Dolum musluğu öncelikle saat yönünün tersi yönünde, sol tarafa çevrilir. İçeri dolan suyun sesini duyacaksınız. Bu kombiye su takviyesi yapıldığını göstermektedir. Kombinizin ön kısmında bir analog gösterge bulunmaktadır.

Buradan basıncı kontrol edebilir, ihtiyaç duyulan ideal seviyeye geldiğinde ise su doldurmayı bırakabilirsiniz. Bu gösterge sayesinde basıncı ayarlamanız kolaydır. Olması istenen bar basıncı ise 1 ile 2 arasındadır. Bu değere geldiğinde musluğu sağ tarafa çevirerek kapatabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra göstergede görülen arıza kodunun ise kalkması gerekir. Ayrıca kombinizin basınç değeri sıklıkla azalıyorsa tesisatınızda bir kaçak söz konusu olabilir. Buderus yetkili servisini çağırmanız gerekir.

 

Kombinin arıza kodu basıncı yükseltmenize rağmen “Sıfırla” tuşuna basmanız gerekir. Alt kısımda bulunan su doldurma musluğu çok hassas bir parçadır. Herhangi bir sorun yaşadığınızda profesyonel yetkili servisin müdahale etmesi gerekir. Bazen ise daha farklı bir sorun yaşanılabilir. Örneğin, suyu doldurduğunuz halde göstergede basınç değeri değişmiyorsa, suyun basıncını gösteren parçada bozulma söz konusu olabilir. Bu da yetkili servisin çözebileceği bir sorundur.

Buderus Marka Kombi Yaz ve Kış Moduna Nasıl Ayarlanır?

 Kombinizi yaz moduna almak için, ekranda petek sembolünü görene kadar “mode” tuşuna basın. Bu tuş kombi ekranının sol alt tarafındadır. Ayarlanan kalkış suyunun sıcaklığı ekranda yanıp sönerek görünmelidir. “-“, ekranda “..” olana kadar tutun. Daha sonra “mode” tuşuna tekrar basın ve yaptığınız bu değişikliği kaydedin. Ekranınızda “.” görüntülenecektir. Yaz aylarında ısınma ihtiyacı duymayacağınız için, kazanınız yalnızca musluklarınızdan sıcak su verir.  

Kombinizi kış moduna almak için, kombinin ekranında petek simgesi görünene kadar “mode” tuşuna basın. Petek simgesi göründüğünde, sıcak suyun sıcaklık değeri ekranınızda yanıp sönecektir.  Petek sıcaklığını istediğiniz seviyeye ayarlamak için “+, -“ tuşlarını kullanabilirsiniz. Daha sonra ayarlarınızı kaydedin ve “mode” tuşuna basarak tekrar değiştirin. Bu işlemi yaparak, kazanı kış pozisyonuna alın. Kış pozisyonuna aldığınızda petek çalışmaya başlar, kombimiz ısıtma ve sıcak su ihtiyacımıza cevap vermeye başlayacaktır.

Buderus Marka Kombinin Isı Ayarları

Isının değeri, Buderus marka kombi modelleri arasında değişiklik göstermemektir. Evinizin ısı değerini değiştiren bazı çevresel unsurlar vardır. Evinizde ısı yalıtımı olmaması, binanızda bulunan kat sayısı, binanızda bulunan alt ve üst katlarda kombinin yanıp yanmaması durumu doğrudan evinizdeki ısı değerini etkilemektedir.

Dilerseniz buderus ayarları anlattığımız konuyu da okuyabilirsiniz

Evinizin güney ya da kuzey cephede bulunması da evinizdeki ısıyı etkileyebilir. Kombinizin periyodik bakımlarının yaptırılmamış olması kombinizin performansını etkiler. Peteklerin tam ısı vermiyor oluşu, içlerinde hava kaldığını gösterir. Peteklerin odaların boyutlarına göre takılmış olması gerekir. Peteğin uyumsuz olması bütçenizi etkileyebilir. Doğalgaz tesisatınızda kullanışmış olan ürünlerin kalitesiz olması, son model bir Buderus Kombiye sahip olsanız da yakıt sarfiyatını artırabilir. Soğuk günlerde geceleri kombiyi kapatmak yerine daha düşük sıcaklıkta yakmaya devam etmek sizin için daha tasarruflu olacaktır.

Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır

Gündüz sıcaklığı 22, geceleri ise 18 de tutmak ideal sıcaklık olacaktır. Eğer oda termostatına sahipseniz üzerinden ayar yapılabilir. Yok ise oda içindeki sıcaklığı bir termometre ile ölçebilir ve gece 18 olacak şekilde kombi üzerinden ayarı yapabiliriz. Buderus Kombi Ayarları Nasıl Yapılır Eğer evimizin izolasyonu çok iyi yapılmışsa ve gece kombiyi kapattığımızda evimizdeki sıcaklık çok azalmıyorsa geceleri çalışmasına gerek yoktur. Kombiyi olabilecek en az düşük derecede çalıştırmak her zaman daha fazla tasarruf sağlatır. Önemli olan evimizin uygun sıcaklıkta olmasıdır. Bu sebeple oda termostatı kullanmak, evimizin sıcaklığını sürekli olarak ideal derecede tutacağı için çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.