G-HH501HMZHX

Kombi Basıncı Kaç Olmalı Detaylı Çözüm

Makalede Neler Var

 

Kombi Basıncı Kaç Olmalı Detaylı Çözüm adlı yazımızda ayrıntılı olarak yapabilecekleriniz anlatılmıştır. Kombilerin verimli çalışabilmesi için içerisinde bulunan suyun belli oranda basınca sahip olması gerekmektedir. Bu basıncın ideal düzeyde tutulmaması aşağıda sıralanan sorunlara neden olmaktadır.

1. Sıcak su çıkışından kombi üzerinden ayarlanmış sıcaklığın altında su çıkışı

2. Kalorifer peteklerinin ayarlanan sıcaklığa ulaşamaması

3. Elektrik, doğalgaz ve su kullanımının artması

4. Fazla yüklenmeden kaynaklı parça arızaları Kombi basıncının uygun olmaması durumunda karşılaşılan sorunlardır.

Yukarıda bahsi geçen sorunlar kombi basıncı kaç olmalı sorusunu akıllara getirmektedir. Kombi basıncınıkombinizin üzerinde yer alan manometre üzerinden görebilir ve yine kombinizin üzerinde yer alan vanayı açıp manometredeki düzeyi takip ederek kombibasıncını ayarlayabilirsiniz.

Kombinizin ideal çalışma basıncı 1 bar ile 2 bar arasındadır ve tavsiye edilen 1.5 bardır.

Belirtilen değerlerin üzerinde veya altında değerlerde kombiniz verimli çalışmamakla birlikte konunun başında belirttiğimiz sorunlar açığa çıkacaktır.

Bunun yanı sıra kombiniz üzerinde yer alan manometre de görülen seviye kış aylarında suyun ısınarak genleşmesi sonucu 2 bar seviyelerine gelebilmektedir. Bu durum gayet doğaldır su soğuduğunda normal seviyeye gerileyecektir.

Kombi Basıncı Kaç Olmalı Detaylı Çözüm
Kombi Basıncı Kaç Olmalı Detaylı Çözüm

Kombideki Basınç düşük veya yüksek ise yapılması gerekenler

Kombiden sıcak su gelmiyor ise kombide ilk bakmanız gereken bölüm kombinin çalışıp çalışmadığıdır. Kombiden sıcak su gelmemesinin birkaç nedeni olabilir bunlar;

1. Elektrik bağlantısı (Elektrik şalterinin açık olup olmadığını kontrol ediniz. Kapalı ise açık konuma getiriniz.).

2. Kombinin suyu (Kombiye bağlı su hattının vanasının açık olup olmadığını kontrol edip kapalı ise açınız.).

3. Kombiye gelen gaz bağlantısı (Kombiye bağlı gaz hattında gaz akışının açık olup olmadığını kontrol edip gaz vanası kapalı ise açık konuma getiriniz.).

4. Ana gaz bağlantısı (Bulunduğunuz daire, ev, dükkân vs. Dış kapısının yanında yer alan doğalgaz vanasını kontrol ediniz kapalı ise açık konuma getiriniz.).

5. Arıza lambası yanıyor (Bir yetkili servisten yardım talep ediniz.)

Yukarıda bulunan ilk 4 maddede yer alan işlemleri gerçekleştirmenize rağmen kombiden sıcak su gelmiyor ise bir yetkili servise başvurmalısınız.

Bu konuda firmamız gerekli bilgi ve ekipmana sahiptir ve kombi üretici firmalar tarafından sizlere daha iyi hizmet vermek için yetkilendirilmiştir. İletişim bilgilerimizde yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Konuyu fazla çaba harcamadan alanında uzman ekip arkadaşlarımıza iletiniz.

Size yardımcı olmak için bekliyor olacağız. Konuyu ilettikten sonra ekibimizin sizin için gelmesini beklemeniz yeterli olacak. Ekip arkadaşlarımız son teknoloji ürün ve gelişmiş çözümcü yetenekleri ile sizin için en kısa sürede harekete geçecektir. Servis bakım onarım çalışmaları tamamen şeffaf olmakla beraber sorun ve uygulanacak çözümler size bilgi verilerek, isteklerinize uygun olarak yapılmaktadır.

Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

kombi içindeki su ile peteklere sıcak su aktarır ve eviniz bu devir daim ile ısıtılır. kombide basınç ayarı bu sebeple önemlidir.

 

“kombi içindeki su ortalama olarak 1,5 bar ayarlanır. Bu durum kombi markası gözetmeksizin standart bir uygulamadır.”

— Kombi Basıncı Nasıl Ayarlanır

Su basıncı çeşitli nedenlerden dolayı azalır veya çoğalabilir. Burada neden basınç kendiliğinden azalır veya niçin kombinin su basıncı kendiliğinden yükselir makalenin devamında size açıklama yapılacaktır.

kombi basıncınızı arttırabilmek için yapmanız gereken ( markalara göre değişir ) kombinin alt kısmın da bosch markada mavi renk vana veya farklı renk de de olabilir. Kombinizin klavuzundan bakınız bir vana vardır…

o vanayı yavaş yavaş saat yönünün tersine doğru çevirdiğiniz de kombi içine su basmaya başlarsınız.

Burada dikkat edilecek husus bu işlem sırasında azar azar vana açılmalı ve kombi açık konumda olur ise bar basıncının artışını gözlemleyebilirsiniz.

fazla su kombinin bar basıncını yukarı çeker ve bu seferde içindeki fazla suyu atmaya çalışmak gerekiyor.

En Uygun Bar Basıncı Kaçtır ?

1,5 bar en ideal basınç ayarıdır. Bar basın ibresi genelde kombinizin ön panelindedir. Peki 1,5 barın altına ibre düşer ise ne olur. ideal bar basınç değerlerinde çalışmayan kombi çok fazla devir daim yapar ( çok çalışır ) bu durumdan ötürü kombi çok yakar veya çalışmaz…

çalışmayan kombi dijital ekranda hata kodu verir. Su takviyesi yapıldıktan sonra kombi yine çalışmaz ise kombinizi resetleme yapabilirsiniz…

bar basınçcı çeşitli nedenlerden ötürü düşebilir. Fakat bu basınç düşmesi her ay mı oluyor yoksa 6 ayda bir mi oluyor…

bu sorununu sık sık yaşayanlara tavsiyem

  • Bar göstergesi bozuk olabilir
  • Tesisatta bir kaçak olabilir
  • Kombinin içinde kaçırıyor olabilir.

sizin kombinize yıllık bakımlarını yaptırmanız neticesinde sorunların azaldığını göreceksiniz.

tabi tesisatınızda bir kaçak var ise kombi bakımı yapan ekipler den ziyade sıhhi tesisat dan anlayan mühendislik firması veya yetkinlik belgesi olan biri ile çalışın…

eskiden komple tesisat kırılırken şimdi nokta atışı ile kaçaklar tespit ediliyor…

kombinizde basınç değeri 3 ve üzerinde ise bu seferde ısıtmama ve çok daha fazla enerji harcaması gerekir. kombi zorlanır ve hata verir. bu hatanın oluşması için 3 yollu vana arızalı olabilir. veya farklı bir sorun dan da kaynaklanıyor olabilir…

kombinizin garantisi var ise özellikle kombinizi ön panelini açmaya çalışmayın garantisini bitirirsiniz…

Kombi Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı

 Kombiler sürekli çalışmalarından kaynaklı zamanla verim kaybına uğramaktadır. Özellikle kış aylarında aşırı yoğun çalıştığı için;

içerisinde bulunan malzeme kalitesinden bağımsız olarak parçalarda biriken kir, oksitlenme ve kireç birikintilerinin temizlenmesi, ısıtma mekanizmasındaki parçaların temizlenmesi, atık buhar gaz filtrelerinin temizlenmesi ve gerekli görülür ise filtrelerin yenilenmesi gerekmektedir.

Bu konu önemsenmeyip gerekli bakım onarımlar yapılmaz ise fazla elektrik su ve doğalgaz tüketimine neden olmaktadır. Hatta bazı durumlarda kombi işlevini tamamen yerine getiremez hale gelebilmektedir. Bunun yanı sıra bakımın nasıl yapıldığı, yapan kişinin yetkinlik düzeyi ve bakım sırasında kullanılan parça ve ekipmanlar büyük önem arz etmektedir.

Kombi Basıncı Kaç Olmalı Detaylı Çözüm

 Bu konuda kombinin bakımını yapacak kişinin yeterli bilgi ve kombi üretici firmanın uygun gördüğü işlem ve ekipmanları kullanması gerekmektedir.

Kombi firmaları bu konuyu oldukça önemsemekte ve sizlere daha iyi kalitede hizmet sunabilmek için bu işi yapabilecek yetkinliğe sahip firmaları gerekli eğitim ve sınavlardan geçirerek kendileri için hizmet sunmalarına izin vermektedir.

Bu konuda firmamız şuan yoğun olarak kullanılmakta olan kombi markalarının yetkili servisliğini üstlenmiş olup sizleri daima güler yüzle karşılayıp gerek duyulan bakım ve onarımı gerçekleştirecek yeterli bilgi ve ekipmana sahip ekip arkadaşlarıyla hizmet vermektedir.

Peki kombi bakımı ne sıklıkla yapılmalı? Kombilerin yoğun çalıştığı dönemler olan kış aylarından önce ve sonra yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede kombiden yıl boyu en yüksek verimi alabilirsiniz.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımı kişisel çözümler ile yapılamamaktadır. Kombi bakımı için yetkili bir servisle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kombi basıncı, kombiye su gelmemesi ve diğer pek çok kombi bakım hizmeti için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.