G-HH501HMZHX

Peteklerin Havası Nasıl Alınır

 

Kış aylarında peteklerin yoğun bir şekilde kullanıldığını, en çok karşılaşılan sorununda ” Peteklerin Havası Nasıl Alınır ” dır. kombinizi kış moduna aldınız, kombi üzerinde bulunan oda ısı değerlerini ayarladınız ve kombi tesisatına sıcak su aktarımı başladı. bir odanızın veya birden fazla odadaki peteklerin ısınmadığını fark ettiniz.

Bazen peteklerin tamamı veya belli bir kısmı ısınmadığını fark ettiniz. Teknik yardım talep etmeden önce kendinizin de kolaylıkla yapabileceğiniz çözüm yollarını konunun devamında paylaşılmıştır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır

Kombinin yıllık bakımlarını yaptırmanız böyle sorunların oluşmasını engelleyeceğini bilmenizi isterim. petek temizliği ve havasının alınması işleminin detayları;

Peteklerin havası nasıl alınır; Isıyı iletmeyen petek hangisi ise o petek üzerinde işlem yapılacaktır. Öncelikle düz tornavida almanız ve havayı alırken kullanacak bir kap bulundurmanızdır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı

“Burada dikkat edilecek en büyük husus peteklerden havayı alırken suyun da çıkabileceği bu sebeple sıçrayan suyun halıları batırması dır.”

 — Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalı EVET Açık olmalı

Peteklerin havası alınırken kombi açık mı olmalıdır.

Evet KOmbininiz açık durumda olmalıdır

Bar basıncının düştüğünü görebilmek için kombinizi açık tutunuz.

Bu vesile ile Tüm halıların yıkatılması kombinize bakım yapacak servisi çağırmamanız dan çok daha fazla masraf açacaktır. 🙂

Not: Peteklerin havası alınırken kombinizin açık konumda olması tercih edilir. Ayrıca su bar basınç cı düşecektir. tekrar su aktarımı yapılmalıdır. Nasıl Su ekleneceği alttaki yazıda detaylı anlatılmıştır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır

Petek den düz tornavida ve hava deliğinden hava alma işlemi yaparken müşürün saat yönünün tersine doğru yavaş çevirmeniz ve bir elinizlede altına kova tutmanız isabetli olacaktır. Bu işlemi yaparken müşürden hava yerine su gelmesinden sonra torna vidayı saat yönüne çevirerek müşürü kapatınız

Dikkat: kombinizde bu işlemi yaptıktan sonra su bar basıncı düşmesi muhtemeldir.

Kombinizde de ısınmayan peteklere tek tek bu işlemi yapmanız sonucunda su bar basıncı düşebilir. Bu da başka bir sorunu olurturacaktır. Bar basıncının ”peteklerin havası nasıl alınır ” dan sonra nereden kontrol edileceğini açıklamak isterim.

Kombinizin yanına gidiniz ön panelde su bar basıncının göreceksiniz olması gereken ideal değeri 1,5 bar dır. Düşen basıncı değeri kombinizin altında bulunan su aktarım vanası azar azar açarak ( açmak için saat yönünün tersine çevirmeniz gerekmektedir ) su takviyesini yapabilirsiniz.

Dikkat: Çok hızlı şekilde suyu açarsanız, fazla su basmış olabilirsiniz. dikkat etmenizi aksi taktirde petek den nasıl havayı aldıysanız tekrar dan fazla suyu tahliye edebilmek içinde aynı işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.