G-HH501HMZHX

Peteklerden Neden Ses Gelir

Makalede Neler Var

 

Kışın evlerimizde olup biten sorunlardan biri de peteklerden gelen sestir.  Peteklerden Neden Ses Gelir internet den bu ses neden gelir diye araştırdınız.  özellikle Bu ses, merkezi ısıtmalı binalarda daha da can sıkıcı. çünkü kontrolünüzde olmayan bir sistem ses çıkarmaya başlarsa, peteği kapatabilir ve atabilirsiniz.

Peteklerden Uğultu Sesi Neden gelir Çözüm Önerileri

Evinizdeki Problemleri çözmek eskisi kadar zor değildir, çünkü bir uzmana sormak çok daha basit hale gelmiştir. Ev eşyalarımız, satın almış olduğumuz kişisel eşyalar artık çok basit bir şekilde internetden sipariş edebilirsiniz. Satın aldığımız her ürünle alakalı bir problemimiz varsa yada evimizde bir yerde bir sıkıntı var ise, birinden bir çözüm önerisi almayı kolaylaştırır. Aslında, kendi imkanlarımızla yapabileceğimiz bir şey varsa, aldığımız bilgilere bakılırsa işimizi çok rahat yapabiliriz

Peki, üzerinde ağır olan petekten gelen gürültünün sebebi nelerdir? Birkaç farklı nedene haiz olabilen bu hata genellikle radyatör peteğinin kalitesi ile ilgilidir. Bir radyatörü ısıtırken ses gelir, ısıtmadan sonrasında ses kesilir, ısıtma esnasında petek malzemesi genişler. Zamanla, malzemelerin özellikleri bozulabilir. Genişletme kabiliyetini kaybeden bir araç-gereç, belirli bir müddet sonra ses çıkarmaya başlayabilir. Peteklerden uğultu sesi gelmesi

Peteklerden Neden Ses Gelir

Termostatik vana arızalı olabilir. Bunun dışında, ses termostatik vana dışarı ortaya çıkabilir. Bunun arkasındaki fakat, valfteki iğnedir. Bu valfler sonuç olarak ayarlandığından, iğne suyun etkisiyle içeri ve dışarı gelir. Her durumda, termostatik valf kısa olduğunda, vanadan geçen su iğneyi çılgınca hareket ettirir.

Bu petek bir kene tıklama sesi yapar. örneğin, peteklerden gelen ses benzer biçimde bir sorunla karşılaşmış olduğunız için, işte uzman bir yönetimden yardımcı bulmanın pozitif yanlarını görüyoruz.


Petekten Gelen Ses Nasıl Geçer

“Termostatik vana neden ses yapar Sorununuz böyle ise, ısınana kadar bu ses  5 dakika dayanacaksınız yahut peteği değiştirmeniz gerekecek. Peteklerin musluklarından gelen ses de var. Bu çoğu zaman termostatik valflerde görülür. Valfler kendi haline düzenlenmiş olduğundan, bir mekanizmaya sahiptirler.”

— Termostatik vana neden ses yapar

Petek temizliğinin göz ardı edilmesi gerekir Niçin Önemlidir

Petekler, belirli periyotlarla temizlik gerektiren aletlerdir. özellikle evaporatör ve petek bakımı, kışa girmeden bir yardımla tamamlanmalıdır. Her durumda, eğer temizlik yapılmazsa petek tortuları şekillenir. Bu silt su ile beraber hareket eder ve peteğe çarpar. Bu, peteklerin sesine neden olur. Kalsifikasyon bir kere daha su ısıtıcısı boru oldu kapalı şans, ses ısıtıcı boru kaynaklanabilir.

Düşük kaliteli petekler su gürültüsüne niçin olabilir

Düşük kaliteli petekler su gürültüsüne niçin olabilir

Petekten gelen suyun sesinin arkasındaki en önemli amaçlardan biri, düşük petek kalitesidir. Petekler montaj aşamasında fırın boyası ile boyanmalıdır. Olması icap ettiği şeklinde, bazı düşük kaliteli petekler soba boyası ile boyanmaz.

Tıklayın gelmek için tekrar motivasyon-ses petek geliştirme tıklayın. Peteklerin yapıldığı araç-gereç ısı sebebiyle büyür ve bu büyüme er veya geç durur. Arada, petek sesleri.

Düşük kaliteli petekler su gürültüsüne niçin olabilir

Termostatik vana neden ses yapar

Termostatik vana neden ses yapar Sorununuz böyle ise, ısınana kadar bu ses  5 dakika dayanacaksınız yahut peteği değiştirmeniz gerekecek. Peteklerin musluklarından gelen ses de var. Bu çoğu zaman termostatik valflerde görülür. Valfler kendi haline düzenlenmiş olduğundan, bir mekanizmaya sahiptirler.

Bu ayarı icra eden bir iğne ihtiva eder. Suyun itişi ile açılan ve kapanan bu iğne, çöktüğünde dokunarak bir ses çıkarmaya adım atar. Radyatör vanalarındaki gürültünün nedeni budur. çözüm gelince, vanayı değiştirmek en akıllı yöntem olacaktır. Bu tıklamalar arasında değişiklikler var. Genleşme ve valflerin neden olduğu ses, birbirine çarpan iki metalin sesi gibidir. Suyun sesi darbe sesleri ile karıştırıldığında, sebep farklıdır.

 

1.
Petekten Gelen Ses Nasıl Geçer

Genel hatlarıyla, sistem kirli olduğunda ve içeride kireçlenme oluştuğunda ve döngü sırasında minik parçalar vurulduğunda bu sesleri duyarız. Alüminyum petek daha yaygın bir sorundur. Petek temizleme makineleri ile banyodaki yada birindeki petekleri kaldırarak bütün tesisatları ve petekleri oradan yıkamak mümkündür. Maliyeti daha azca olan ve öteki çözümlerden daha kirli olmayan bu yöntem en fazla tercih edilen yöntemdir.

Peteklerden uğultu sesi

Petekler ve kazanlar daha fazla ses oluşumuna niçin olan bir faktördür. Bu probleminin çözümü, en uygun maliyetli ve bir ihtimal de kendi başımıza yapabileceğimiz tek iştir. Bu sıkıntı, petek hava sorunu da oluşur.

Her şeyden önce, sıcaklığına bakarak havanın bir petek içinde olup olmadığını söyleyemeyiz. Yarım veya tüm petek hava dolu olduğunda, durumu ayrım edebiliriz. Aksi takdirde, radyatördeki sesten gelen hava anlaşılması imkansız. Sudaki hava dönerken, bir ses çıkarır.

Borudan geçen çok fazla ses olmamasına rağmen, özellikle petek geçtiğinde, yüksek sesle olur. Sessiz ortamda, özellikle geceleri daha net ve daha rahatsız olur. çözüm çok basit. Petek içindeki havayı boşaltmak yeterlidir.

Peteklerden Neden Ses Gelir nasıl ltamri edilir
Peteklerden uğultu sesi – Peteklerden Neden Ses Gelir

Peteklerden Neden Ses Gelir çözüm önerileri

Hava girişi, bir purjor anahtarı veya düz bir tornavida dönüşü ile peteğin sağ veya sol üst köşesindeki vidaya benzeyen  ve havayı görene kadar bekleyin ve suyun tamamen çıktığını görün.

Bunu bütün peteklerde yapar yapmaz, biraz hava alırız. Işlem, kazan altındaki su doldurma valfinden kazan basıncını 1,5’e getirdikten sonrasında biter. Ses petekten gelir, ısıtıcı ses çıkarır, radyatör vanası tıklama sesinden gelir, bunun nedeni ve hepsi için çözüm bulunduğunu söylersiniz

Kirlenmiş peteklerin sesinin evet olup olmadığı sorusunun yanıtının olduğunu söyledik. Esasen her 2 yılda bir radyatör peteklerinin tertipli olarak temizlenmesini yapmış olduysanız, kil yapmak için pis peteklerin durumuyla yüz yüze kalacaksınız.

Petekleri çıkarmadan temizlik yapan firmamız, radyatör peteklerini makine ile temizler. Radyatördeki gürültüyü boşlamak için peteklerinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Petek temizliği yakıt tüketimi ve bereketli ısıtma açısından önemlidir.

Termostatik Radyatör Vanası Nedir

Termostatik Radyatör Vanası Nedir. Peteklerin yani radyatörlerin üst kısmında sıcaklığın odaya dağılımını sağlayan bir vana vardır.

Manuel vanalarda ( eski tip ) reglaj ayarını yani vanaların eşit şekilde ayarlanmaması ısının odalara eşit dağılımın da bozar.

yapılması gereken Termostatik Radyatör Vanası odanın ısı sistediğiniz dereceye geldiğinde, kendiliğinden vanayı kısar böylelikle evin diğer odalarına çok daha fazla sıcak su akışı olur ve ısı eşit bir şekilde evin içine dağılır.

Termostatik vana yatay mi dikey mı ?

Termostatik vana yatay mi dikey mi sorununa cevap olarak Peteğe göre düşünülmelidir. Peteklerden Neden Ses Gelir

Termostatik vana yatay mi dikey mi sorunun cevabı evinizde peteğin durumuna göre ve aldığınız termostatik vananın markasına göre değişkenlik göstere bilir.

Örnek olarak demirdöküm markasının çıkardığı termostatik vanaya bakarsak Yatay durmaktadır. Bknz

Termostatik vana kullanımı ısının evin içinde dağılımı işini kolaylaştırıyor. Böyle bir işlem yapmadan önce mutlaka bir bilene danışın evinizde m² bazında bakıldığında küçük ve 2+1 stadart evlerden ise belkide evinize böyle bir vana takmanız gerekmiyordur.

Bunu mühendislik firmalarına veya termostatik vana satan yukarıda da link paylaştığım demirdöküm gibi güvenilir firmalara danışabilirsiniz.

Kombiden tık tık ses gelmesi

Kombiden tık tık ses gelmesi Düşük kaliteli Petek sebebiyle gürültü oluşumu , Bir ev satın aldığımızda, evde kullanılan malzemelerin standardını ve derecesini bilmiyoruz. Bilgimiz haricinde bu mevzuda araştırma bile yapmıyoruz.

Peteklerde de durum aynı. Petek yapılırken fırın boyası ile boyanması gerekir. Sadece bazı düşük kaliteli peteklerin ucuz olması için fırın boyası ile boyanmıyorlar. Peteklerin maliyetini düşürmek için kalitesiz boyama yapılır. Peteğin içindeki boya zaman içinde solmaya başlar. Küf şeklinde çıkarılan boyalar Peteğn içinde birikir ve zamanlar bu durum Tık Tık sesini tetikler.

Petek TIK TIK sesni çıkarmasının bir başka sebebi de genişlemedir. Petek ısındığında, ısının tesiri altında genişlemeye adım atar. Bu genişleme bir süre sonrasında durur. Aynı şekilde petek soğuduğunda da aynı ses devam eder. Genişleme durduğunda ses durur. Sadece bu ses yalnızca peteğin ısıtıldığında yada soğutulduğunda ortaya çıkar.

Tesisatın temizlenmediği yerlerde ses azalabilir. Petek içinde oluşan zamanla pas vs. kalıntılar su ile beraber hareket eder, Peteğin çevresine çarpar ve petek den TIK TIK ses gelir . Isıtıcı borusunda kireç oluşmuşsa, bu da aynı şekilde ses oluşumunu tetikler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

    Yorum Yaz

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.