G-HH501HMZHX

Petek Boyuna Göre Kombi Seçimi

 

Yapılan seçim mutlaka evin metrekaresine göre olmalıdır. Petek boyları piyasada standart olarak üretilmektedir. Kaba bir hesaplama yapmak gerekir ise 100 cm eni ve 60 cm yüksekliği ( 22 tipi ) olan bir kalorifer peteğini standart ısıtması gereken alan 10 m² alanı ısıtacağı hesaplanır. Petek Boyuna Göre Kombi Seçimi de En Uygun kombi hesaplaması Mühendislik firmasında destek talep edilebilir.

Bir çok Mühendislik firması ücretsiz keşif hizmeti sunmaktadır. Evinizin konumu, oda sayısı, M² , banyo sayısı, vs. birçok etken kombinizin kapasitesini belirleyecektir. Evde iki banyo varsa ve aynı anda iki banyo kullanılıyorsa, 8 litreden en az 16 litreye sıcak su üreten bir kombiye ihtiyacımız var.

Petek Boyuna Göre Kombi  seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara en önemlisi bir mühendislik firmasının evinize keşif yapması ve peteklerin metre küp olarak ısıtabileceği alanın hesaplanmasıdır. bir çok marka ve boy da petek seçimi yapılabilir. Gereğinden büyük veya küçük bir petek seçimi kombinin yakıt tüketimi doğrudan etkiler.

 Petek Boyuna Göre Kombi  seçerken; eviniz dublex mi kaç m² kaç oda var?  eviniz kuzey cephe mi? bu soruların muhatabı mühendislik firmalarıdır. kendilerinden randevu alıp destek talep edebilirsiniz. Kimi firmalar bu iş için keşif ücreti talep eder. Kimi firmalar ise petek seçimi için keşif bedeli talep etmez 

 

 kombinizin kapasitesini belirleyecektir. Evde iki banyo varsa ve aynı anda iki banyo kullanılıyorsa, 8 litreden en az 16 litreye sıcak su üreten bir kombiye

Petek Seçimi Nasıl Yapılır

Evinizi yeni almış iseniz zaten en ucuz Kalorifer Petek hangisi onu takıyorlar, 3 yıl sonra peteğin ısı verimi düşüyor. Arızalar yüzünden tamir etmek yerine kalorifer peteğini yenilemek isteyenler için piyasadaki kaliteli bilinen markalarını sizlerle paylaşacağım. ( Çoğu müteahhit sonradan başı ağrımasın diye kaliteli radyatör takıyorlar ) Kombi Markaları ‘’ Kalorifer Peteği ’’ üretmektedir.

Hatta Çin malı radyatörler veya merdiven altı üretim olarak tabir edilen kalitesiz ürünler yüzünden son tüketiciler mağdur olmaktadır.

 Evinizin kapasitesine uygun uzun ömürlü bir kombi satın almak istiyorsunuz. Kombilerde yoğuşma sanıldığı gibi sadece büyük, uzun peteklerde oluşmaz.

Kazanınız ERP yönetmeliklerine uygun olmalıdır. Kombileri hiç duymadıysanız, onlara daha yakından bakmanın zamanı geldi!

Kombi, enerji verimliliğini artırmak ve hizmet ömrünü uzatmak için birden fazla bağımsız ısı kaynağını tek bir ünitede birleştiren bir ısıtma sistemidir.

Kombi, gereksiz enerji tüketimini azaltarak enerji tasarrufu sağlarken yeterli sıcak su veya alan ısıtması sağlamak için birlikte çalışan ısı kaynaklarıdır.

Piyasanın bilinen en iyi markaları Demirdöküm ve Vaillant markalarının üretimidir. Peteklerin ısı dolaşım arası ortalamanın altında bu sayede çok daha fazla ısı üretmektedir. ( Tabi bu Yazının 2018 yılında yazıldığını düşünürseniz yeni kaliteli üretim yapanlarda piyasaya olacaktır. )

 
petek boyuna göre kombi seçimi
petek boyuna göre kombi seçimi

Petek Boyuna Göre Kombi Seçimi

Kombiler Teknolojik yapılarına göre yoğuşmalı ve konvansiyonel (konvansiyonel: yoğuşmalı olmayan kombi demektir ) ikiye ayrılmaktadır
Konvansiyonel Kombi: Bu tarz kombiler basit bir açıklama ile ısıtma ihtiyacınızı karşılamak üzere doğalgazı yakıp ısı enerjisine çevirir ve yanma reaksiyonu sonrası açığa çıkan atık gazları baca sistemi vasıtası ile tahliye eder. Yüksek ısıya sahip bu buhar da dış ortama bırakılır. 4

Yoğuşmalı kombil: Konvasiyonel kombilerde dışarı atılan su buharı yoğuşmalı kombilerde değerlendirilir. Su buharının sahip olduğu enerji de ısıtma ihtiyacınız için kullanılır gerçekleşen ısı transferi sonrasında sıcaklığı düşen su buharı sıvı Faz oluşur yani yoğuşur. ( Yoğuşma teknolojisi adı da buradan gelmektedir )

Eski tasarım kombilerde atık hızına sahip olduğu kullanılmayan enerji ve ısı sıcak suyun aktarlar Bu da aynı birim yakıttan daha fazla miktarda yararlanmak anlamına gelir ve doğalgaz faturalarında tasarruf sağlar kombi satın alırken alacağınız kombinin yoğuşma teknolojisine sahip olmasının yanı sıra kullanılacak  özellikleri de önemlidir. 

Evi ya da Ofisi metrekaresi bulunduğu konum yapının izalasyon kalitesi banyo sayısı ve benzeri verilerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu kriterlere göre en uygun kapasiteli kombi tespit edilmelidir bir cihaza en hesaplı şekilde faydalanmak için mümkün olduğu kadar fazla yoğuşma gerçekleşmelidir bunun için doğru sistem tasarımı çok büyük önem arz eder tesisattan dönen suyun sıcaklığı mümkün olduğunca 55 derece ve altında olmalıdır.

Bu amaçla kombi gidiş suyu sıcaklığı da buna göre ayarlanmalıdır radyatörler için maksimum 60 70 derecesi yani ısıtıcı yüzeyler buna uygun seçimidir

petek boyuna göre kombi seçimi

Kalorifer Petek Seçimi

Türkiye’de en çok satan kombi 24 KW sıcak su kapasitesi üretmektedir. kombi kapasitesi 24 kw ile 30 kw buradaki standart kombi değerleri evlerin yapıları düşünülerek hesaplanmıştır. KW kapasitesi ile ısı konforu değerleri doğru orantılı olarak 24 KW ısıtma kapasiteli cihazlar çokça tercih edilmektedir.

Bunun en temel nedeni sıcak suyu konforlu bir şekilde sağlamak için tavsiye edilen seviyede olmasıdır. Evlerin ve iş yerlerinin ısınma ihtiyaçları ise bu kw değerlerinin genellikle oldukça alt seviyelerin de kalmaktadır. Kombinin kapasite değeri ısıtma ihtiyacınıza en uygun kombinin belirlenmesinde kullanılır.

En uygun kombi kapasitesi konutun çevresel değeri, cephe yalıtım düzeyi büyüklüğü ya da kullanımdaki banyo adeti gibi kriterler göz önüne alınarak ısı kaybı ve sıcak kullanım suyu Konfor beklentisine göre belirlenmelidir.

Malzeme seçimi ( kombi peteğinin, Kombinin, ısı yalıtımının ) doğru tercihler seçilmesi de ısıtma ihtiyacınızın verimli kat ve kar arttırmaktadır. Yukarıda da belirtmiştim konusunda uzman yetkili bayiden, Mühendislik firmasında yardım alınarak, ‘’ Petek Boyuna Göre Kombi Seçimi ‘’ hesaplar doğru şekilde yaptırılabilir. ( bazı firmalar ücretsiz keşif hizmeti vermektedir.

Çağıracağınız kişileri bu konuda ‘’ ücretsiz keşif hizmeti ‘’ var mı? diye sorulabilir. Unutmayınız, Kombinizde modülasyon aralığı geniş olması ekonomik olarak size geri yansımaları olacaktır.

Geniş modülasyon kabiliyetine sahip bir kombi mevsim geçişleri gibi ihtiyacının yüksek olmadığı dönemlerde enerji sarfiyatını önlemiş olur geniş modülasyon aralığı seçenekleri ile kullanıcılarına verimli ısınma imkanı sunar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.