Kombi Su Akıtıyor Nedenleri ve Çözüm Önerileri

 

Kombi; su basıncı fazla ise, doldurma hataları varsa, bakımı yapılmamış ve tesisat bağlantısı arızaları varsa bizi su akıtma durumuyla karşı karşıya bırakabilir. Soğuk geçen günlerde ısınma ihtiyacımızı ve sıcak su ihtiyacımızı kombi sistemleriyle karşılıyoruz.

Bir kombi bu ihtiyacımızı elektrik, doğalgaz ve suyu birlikte kullanarak karşılıyor. Her cihaz gibi kombilerde bizi çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Bazen sistemden bazen ise kullanımdan kaynaklı sorunlarla baş başa kalıyoruz.” Kombi Su Akıtıyor Nedenleri ve Çözüm Önerileri ” adlı yazımız kışın sorun yaşamamak için gerekli önlemlerin anlatıldığı bir yazıdır.

Piyasada birbirinden farkı özelliklerde ve çeşitlerde kombiler bulunuyor ama tüm kombilerin amacı, sıcak suyu sağlamak ve bu sıcak suyun hem kullanım için hazırlanması hem de kalorifer sistemine gönderilerek ısınma ihtiyacının sağlanmasıdır. Kombimiz uzun ömürlü olsun istiyorsak ısıtma pompası, genleşme tankı, termostat gibi parçaların bakımdan geçmesi gerekmektedir.

Kombi Su Akıtıyor Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kombi Neden Su Akıtır ?

Kombilerin arızaları farklıdır. Kombi arızaya geçiyor gibi problemlerle beraber sıcak suyun aktığı ama kaloriferlerin çalışmadığı durumlarla da karşılaşılabiliyor. Kombinin hiç ateşleme yapmaması gibi sorunlarda karşımıza çıkabiliyor. Ancak kombilerde en çok karşı karşıya gelinen sorunlardan biri kombinin su akıtması oluyor. Bu sorun genelde, belirli zaman aralıkları ile düzenli bakım yapılmamasından kaynaklıdır. Periyodik bakım yaptırmak sorunların önceden tespit edilmesi ve daha büyük arızalara yol açmadan ortadan kaldırılmasını sağlar. Aynı zamanda tasarrufu sağlar. Kombinin su akıtması problemi çok küçük bir sorundan kaynaklı olabilirken daha karmaşık bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir.

Kombinin Su Akıtmasının Nedenleri Neler Olabilir?

Basınç Problemi

Basınç sorunuyla sık sık karşılaşılır. Kombide istenen basınç değeri 1,5 bar ve civarındadır. Bu değer 1’in altına düşerse peteklere istenen kadar su gitmez ve ısıları azalır. Eğer tam tersi bir durum söz konusu olur da basınç 1,5 barın üstünde olursa kombi suyu tahliye etmek ister ve su akıtmaya başlar. Kombinin bunu yapması tamamen güvenlik amaçlıdır. Tahliye ederek basıncı azaltır. Eğer sorun bağlantı noktalarının yıpranmasından ve doldurma vanasından kaynaklı bir arızadan değilse şunlar yapılabilir;

  • Su basıncını arttıran vanayı düzgünce kapatıldığına emin olunmalı.
  • Basınç 3 bar seviyesine yaklaştıkça fazla su akmaktadır, kombi emniyeti sağlanmıştır. Kombi servisi tarafından incelenmelidir.
  • Kombinin su basıncını 1,5 bar civarına ayarlamak için tahliye vanasıyla fazla su tahliye edilebilir.
  • Kalorifer peteklerinin herhangi birinden fazla olan su akıtılabilir.

Bu işlemler sonrasında fazla basıncın oluşmasına sebep olan su tahliye edilmiş olur ve basınç kombinin güvenle çalışacağı seviyeye getirilir. Tüm bu işlemlerden sonra kombiniz su akıtmaya devam ediyorsa hata sistem kaynaklı olabilir. Parça değişimi gerektiren bir durum söz konusuysa kullanıcının müdahale etmemesi gereklidir. Uzman ve profesyonel bir ekip çağırılmalıdır.

Kombi Su Akıtıyor Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kombi Su Akıtıyor Nedenleri ve Çözüm Önerileri Ucuz Malzeme Kullanımı

Kombinin su akıtması problemi tesisat ve kombi arasında bulunan vana, filtre ve bağlantı problemleri olabileceği gibi, ucuzluğundan dolayı tercih edilen plastik ve dayanıksız kombi bağlantı setleri sebebiyle de olabilmektedir. Plastik malzemenin ilerde sorun çıkaracağını unutmamalı, kombi bağlantı setini pirinç malzemeden yapılmış tercih etmeliyiz.

 

Bazen ise kombide görülen su kaçağının sebebi tesisat olmaktadır. Bu yüzden sorunumuzu çözmek için kombi servisi değil, tesisatçıya da ihtiyaç duyabiliriz.

Genleşme Tankı Problemi

Sıvı maddeler genleşme yaşarlar. Bu basit fizik kuralına dayanarak kombinin içindeki suyun da genleşebileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir. Bu sebepten ötürü kombi içindeki suyun genleştiğinde herhangi bir soruna sebep olmaması için genleşme tankları düşünülmüştür. Genleşme tankını bir top kadar büyüklükte şambrel olarak düşünebiliriz. Bu tankların içinde azot ve su bulunur ve zamanla yırtılıp delinebilmektedir.

Genleşme tankıyla alakalı bir sorun yaşanıyorsa artık içindeki suyun basıncını dengelemek mümkün olmayacağı gibi sürekli artış görülür. Bu durumla karşılaşıldığında kombi kendi suyunu boşaltarak güvenliği sağlama yoluna gider. Sonuç olarak kombimizin su akıtması problemiyle karşı karşıya kalırız. Bu problemin çözümü ise kesinlikle genleşme tankının değiştirilmesidir. Bu işlemi kullanıcı kendisi yapamaz, kombi servisi çağırması gerekir. 

Su Doldurma Vanası Problemi

Vana ile alakalı bir sorundan kaynaklı olarak, su akıtma burada oluyor olabilir. Bakım ya da onarım için çağırılan kombi servisi ekibinin, bu vanayı kontrol etmesi ya da değiştirmesi gerekmektedir.

Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Kombinin içindeki suyun sıcaklığı yükseldikçe genleşme olacağından basınç yükselecektir. Basıncın yükseldiği durumda ise su, vana ve tesisatın bazı yerlerinden akmaya başlayabilir. Bu durumla karşılaştığımızda öncelikle ne yapacağımızı bilmiyorsak su basıncına bakmalıyız. Eğer basınç yüksekse tahliye işlemi yapmalıyız. Olması gereken seviyeye gelene kadar bu işleme devam etmeliyiz.

Nasıl yapacağımızı bilmiyor isek, petek suyunu boşaltmak için musluk yoksa peteklerin havasını aldığımız kısımdan purjör anahtarı ya da tornavida kullanarak fazla suyu tahliye edebiliriz. Bu işlemlerden sonra kombide basıncı istenilen seviyeye ayarlamayız.

Kombi Su Akıtıyor Nedenleri ve Çözüm Önerileri

İstenen seviye 1 ile 2 arasıdır. 2 ve üzeri ise yüksek basınç olmaktadır. İstenilen değerde bıraktıktan sonra, basınç tekrar yükseliyorsa kombinin arıza yapmış olma ihtimali fazladır. Doldurma işlemi esnasında yanlışlıkla su doldurma musluğu açık unutulmuş olabilir. Veya doldurma musluğu arızalı olduğu için doldurma işlemine devam ediyor olabilir, musluğu kontrol etmeliyiz.

Kombiye yeni su doldurmuş isek ve hemen ardından kombimiz su akıtmaya başladıysa işlemi hatalı yapmış veya istenen basınç seviyesini geçmiş olabilirsiniz.

Eğer doldurma vanası açık unutulmadıysa ilk önce tazyikle akan su, biraz sonra yavaşlayarak azalabilir ve tamamen kesilebilir. Eğer hizmet aldığınız bir servis varsa çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.  

Bir başka ihtimal ise esanjör denen kombi parçası iç kısımdan delinip devamlı olarak şebeke suyunu petek sistemine aktarır, bu sebepten kombiniz su akıtıyor olabilir. Kombinin altında bulunan soğuk su giriş vanasını kapatmanız geçici olarak durumu sonlandıracak ve size acil çözüm sunmuş olacaktır.

Kombinin Değiştirme Zamanının Geldiğini Gösteren 6 İşaret

Kaliteli bir kombi 15 yıldan fazla dayanabilir, ancak bu, bu süre boyunca sorunsuz çalışacağı anlamına gelmez. Yıllar geçtikçe, kazan evinizi ısıtmak için daha çok çalışacak, verimini ve işlevselliğini kaybedecektir.

Daha az verimli olan bir kazanınız varsa, bu sadece dakika içinde para kaybettiğiniz anlamına gelir. Ek olarak, mülkünüz ve orada yaşayan herkes için bir güvenlik riski oluşturur. Kazanınızı değiştirmenin en iyisi sizsiniz. Size huzur verecek ve daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Ama dikkat etmeniz gereken işaretler nelerdir?

Çok eski bir kazan – uzmanlar size söylemese bile ilk bildiğiniz şey, kazanın yaşıdır. Sizinki 15 yaşında veya daha büyükse, onu değiştirmek kesinlikle iyi bir şeydir. İyi bakılmış ve bakımı yapılmış olsa bile, verimli olmadığı için modası geçmiş bir kazanı etrafta tutmak istemezsiniz. Teknolojideki gelişmeler her zaman daha iyi ve daha verimli kazanlar sağlar ve bunlara yatırım yapmak akıllıca olur.

Hızlı ısınmaz – bu, kazan onarım servislerini aramanız veya mevcut kazanınızı değiştirmeniz gerektiğini gösteren açık bir işarettir. Modern kazanlar neredeyse anında ısınır, bu da çok kolay düzeltilebilir olduğunda böyle bir soruna katlanmamanız gerektiği anlamına gelir. Kimse mülkün ısınmasını veya sıcak suyun gelmesini beklemek istemez.

Daha fazla onarım gerekli – değişim için başka bir işaret, kazanınızın sık sık onarıma ihtiyacı olduğu zamandır. Kombinizdeki basıncı sık sık doldurmanız veya sıfırlamanız gerekiyorsa, onu değiştirmek akıllıca olabilir. Değiştirme maliyetinin çok yüksek olabileceği doğrudur, ancak onarımlar için zaten çok fazla harcama yapıyorsanız, kesinlikle daha iyidir.

Eviniz sıcak değil – yılın soğuk mevsimlerinde, ısıtma açıkken eviniz soğuk hissediyorsa, bunun sorumlusu kombiniz olabilir. Sorunu araştırmak için ısıtma mühendislerini aramalısınız. Bununla birlikte, radyatörleriniz iyi çalışır durumdaysa, bu sorunun olası nedeni kombidir ve değiştirilmesi gerekir.

Kazandan koku geliyor – kazandan hafif bir koku geliyorsa karbon monoksit yaydığı anlamına gelir. Sorun kazanın düzgün yanmamasından kaynaklanıyorsa, kazanın kasasında bazı koyu lekeler fark edebilirsiniz. Dikkatli olun ve bu tür noktaları görür görmez hemen harekete geçin.

Kombiniz sesler çıkarıyor – kombinizden alışılmadık bir ses geliyorsa bunu anlayacaksınız. Bunun birkaç nedeni olabilir, en yaygın olanı fanın ve pompanın aşınması ve yıpranmasıdır. Değiştirmeye ihtiyaç olup olmadığını görmek için uzmanları vakaya alın.

Sürprizlere kapılmak istemediğiniz için kazanınızı değiştirmek için bu işaretleri ciddiye alın. Yeni bir kazan almak genellikle en iyi çözümdür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.