Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır

 

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır Kış aylarında havalarında soğuması ile pek çok kişinin ortak sorunlarından biri olan Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır sorusudur.

Buna benzer problemlerin oluşmasındaki en büyük sorun Kombilerin yıllık bakımları yapılmadığıdır. Kombinizden kaynaklı sıcak su gelmeyebilir, veya dalgalanmalar sıcak soğuk geçişleri gibi problemlerde de karşılaşılabilir.

Kombinizin markası Kombinizin markası ne olur sa olsun uzun yıllar konforu evinizde tutmak istiyorsanız yıllık bakımlarını kombinize yaptırmanız önem arz etmektedir.

Öncelikle yapılması gereken kombinin Kombi Sıcak Su Ayarı kontrol edilmelidir. Kombiniz çalışıyor mu? sizde farkındasınızdır kombiler su , doğalgaz ve elektirik gibi bir den fazla etkenden doğrudan etkilenebilir.

Kombiden Sıcak Su Neden Gelmez

kombide sıcak su neden gelmez konu içinde farklı arıza durumları ve çözüm önerileri tek tek anlatılmıştır

yaz veya kış fark etmeksizin sıcak su evlerimizde veya iş yerlerimizde önem arz etmektedir. Bir çok ülkelere göre Türk halkı temizliğe önem verir.

Yıllık bakımları yaptırılmayan kombilerin muhtemelen arızalanması da şaşırtıcı gelmemelidir.

kombinizin periyodik bakımları ( yılda en az 1 defa ) yapılmalıdır. aynı zamanda daha az yakıt harcar cebinize iyi gelir.

kombiden sıcak su gelmemesi için bazı durumların kombi içinde veya çevresel olarak gerçekleşmiş olması gerekir.

kombinin içindeki parçalarında biri ve bir kaçı arızalı olabilir. Bu problemin çözümü sizi aşar yapılması gereken Yetkili servis ile iletişime geçmenizdir…

Kombinin dışında oluşan sorunlar ise Suyun kesilmesi, elektrik olmayışı veya gazın var olup olmayışına bakılmalıdır.

Dİkkat: kombinizin ön panelinde yaşadığınız sorun hakkında bir arıza kodu verecektir. Arıza kodunun anlamını bilmiyor sanız dert etmeyin, kombinizin markası ne ise müşteri temsilcisi ile görüşmeniz ve arıza kodunu bildirmeniz yeterli olacaktır…

Yazın Kombi Sıcak Su Ayarı Kaç Derece Olmalıdır ?

Yazın kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalıdır? Sorunun cevabı tamamen sizin sıcak sudan bekletiniz ile doğru orantılıdır. Benim evimde Bocsh marka kombi var ve banyo sıcaklık ayarını 40 ° olarak ayarlı, Sizin evinizde aynı marka ve model kombi olsa bile sıcaklık konforunuz farklıdır.

Banyo suyu sıcaklık ayarı marka ve sizin konforunuza göre değişir

banyo suyu sıcaklık ayarı

Yazın 40 derece ideal gibi olsa da kışın 45 derece alınabilir. Burada bazı denemeler yapılabilir.

Kombinizin markası ne olur sa olsun, kombinin üzerinde bulunan su basınç ayarı, Dijital ekranda Herhangi bir arıza kodu var mı? Kombiniz yaz modunda kadlı ( yaz modunda ise peteklere sıcak su gönderilmez bu sebeple petekler ısınmaz ve sizde kombinizde bir arıza oluştuğunu düşünebilirsiniz.)

Gaz olmayabilir. kontrol etmek için gazla çalışan ocağınızı yakarak deneme yapabilirsiniz. Bazen bölgesel bir sorundan dolayı geçici bir gaz, elektrik kesintisi yaşıyor olabilirsiniz. Kontrol ediniz.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır
Yazın kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı

Kombinizin çalışmasında yukarıdaki hususlarıda kontrol ettikten sonra hayla bir çözüm bulunamadıysa Kombinin kendisinden kaynaklı sorun olabilir. Sıcak suyu siz kombinin dijital ekranından ayarladınız fakat NCT parçası arıza vermiş olabilir.

Kombiniz özellikle eski bir model ise ( marka fark etmeksizin ) NCT parçasında zamanla sorun yaşanması muhtemeldir. Kombinizin markasına ait Yetkili Kombi Servisi çağırmanızı tavsiye ederim.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır

Bazı kullanıcılarında kış aylarında peteklerinin ısınmasında sorun yaşamazken banyo suyunda dalgalanmalar, sıcak suyun az veya tamamen gelmemesi gibi sorunlarda yaşayabiliyorlar. Yukarıda ki gibi zamanla yıpranan kombinin parçaları bozulmuş, parçanın değiştirilmesi veya tamiri ile problem ortadan kalkacaktır. Yetkili servis taktığı parçaya 1 yıl garanti vermektedir.

Kiracısınız ve yeni bir eve taşındınız kombinin istediğiniz derecede ısı veremeyebilir. Bunun nedeni kombinin eski ve yıpranmış olmasından tutunda sizin konfor anlayışınızın yüksek kaliteli bir kombi modelinin karşılansı gibi farklı etkenlerde olabilir.

Yetkili Kombi  Servisi Adıİletişim
Arçelik kombi sıcak su Açılmaz ise444 0 888
Alarko Yoğuşmalı kombi sıcak su Açılmaz ise444 0 128
Ariston kombi sıcak su Açılmaz ise0850 840 92 12
Baymak Yoğuşmalı kombi sıcak su Açılmaz ise444 0 235
Bosch kombi sıcak su Açılmaz ise444 63 33
Buderus Yoğuşmalı kombi sıcak su Açılmaz ise444 5 474
Daikin kombi sıcak su Açılmaz ise444 999 0
Demirdöküm kombi sıcak su Açılmaz ise0850 222 1 833
Eca Yoğuşmalı kombi sıcak su Açılmaz ise444 0322
İmmergas kombi sıcak su Açılmaz ise444 88 22
Vaillant Yoğuşmalı kombi sıcak su Açılmaz ise0850  222 2 888
Viessmann kombi sıcak su Açılmaz ise0 216 528 46 00
Musluktan sıcak su gelmiyor

Sıcak banyo suyunun debisi fazla ise sizde suyu sonuna kadar açmı iseniz belkide kombi suyu randımanlı suyu ısıtmayabilir. Tam tersi bir durum da oluşabilir. Az açılan su musluktan az geldiği iççin sıcak su devreye girmiyor da olabilir.

üç yollu sıcak suyun tesisatta dolaşmasını sağlayan vana bazen bozulabilir ve bunun sonucunda sıcak su akışı yaz modun da bile çalışabilir. çözümü yine servis müdahalesi ile yapılmalıdır.

 
Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır Arızaları ve Çözümleri

Sıcak su ayarları genellikle dış etkenlerden ziyade kombinin kendinden kaynaklanıyor olabilir. Teknik servisin çözmesi gereken durumlarda bilinçsizce sizin müdahale etmeniz istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Yazın kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı Kombinin yetersizliğinden kaynaklanan sorunlarda buna örnek vermek gerekir ise genellikle tüketiciler internet’ den uygun olsun diye kombilerini kendileri sipariş ediyorlar.

fakat evin statik hesabını göre aklınızda ki kombi markasının hangi modelini almanız, sıcak su konforu gibi teknik konuları göz ardı edilmektedir. Halbuki evin yapısına göre ( konumu bile suyun ısısını, yakıt sarfiyatını etkilemektedir ) doğru bir kombi seçilmelidir.

Kombiyi sıfırladıysanız mutlaka Yetkili servis tarafından takılmalı ve garantisinin başlaması gerekmektedir. Kombinin montaj ekipmanları kendi kutusunda mevcuttur. Elektrik şalteri sıfır kutusunun içinden çıkmaya bilir almanız gerekebilir. Markadan markaya farklık gösteren durumlar var dır.

Kombi seçimi Yoğuşmalı Kombi Sıcak Su Ayarı sorunun da bir cevabı olabilir. Çünkü sorunların baştan en az edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz konumda suların çok fazla kireç barındırmasına tesisata, flitreye ve dolaylı olarak kombiye zarar verebilir. ( yıllık kombi bakımları bu sebeple önemlidir )

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır
Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır – Kombi sıcak su neden vermiyor?

Kullanıcıların en çok sorduğu sorular

Baymak kombi sıcak su Nasıl açılır
Baymak kombinin ön panelinde bulunan musluk işeretli iconu  çeviriniz
Kombi sıcak su vanası Nasıl açılır
kombinin altında vanalar vardır. Kombi markasına göre değikenlik gösteren şey vananın yeridir.
Kombiden banyoya sıcak su gelmiyor
Kombiden banyoya sıcak su gelmiyor ise bunun bir ok nedeni vardır. 
A) Sular kesik olabilir
B) Su vanaları kapalı olabilir
C) Şebekeniz eskimiş veya yıpranmış bu sebeple su az veya hiç gelmeye bilir.
Musluktan sıcak su gelmiyor
Musluktan sıcak su gelmiyor fakat peteklerde sıcak su var ise kombinin iç aksamında  3 yollu vana bozulmuş olabilir.
Kombiden mutfağa sıcak su gelmiyor
Kombiden mutfağa sıcak su gelmiyor ise şebekenizden kaynaklı olabilir. Eski su şebekesi tıkalı olabilir ayrıca su çıkış filitreside tıkalı olabilir kontrol ediniz.
Eca kombi sıcak su ayarı kaç derece olmalı
eca banı sıcaklığı özellikle sizin konforunuz ile doğru orantılıdır. İstanbul’da ortalama 40 derece ideal bir banyo sıcaklık ayarı gibi olsa da evin konumu, mevsim sel durumlar sıcaklık ayarını yukarı doğru arttırmanıza neden olabilir. Yapmanız gereken dereceği azar azar deneyerek yukarı çekmeniz ve ideal banyo sıcaklık ayarını kendinize göre ayarlamanızdır

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılmalı

Kombileriniz ön panelinde bulunan sıcak su ayarı derecesi ( kiminde dijital ekranda kiminde düğme şekilde çevirmelidir ) ayarlayınız. Buradaki sıcak su ayarı sizin konforunuza göre değişkenlik gösterebilir denemeler yaparak bulabilirsiniz.

Peteklere sıcak su gönderilmesi soğuk havalarda kullanılır. soğuk havalarda istenildiği gibi sıcak su gelmiyor ise sıcak su derecesi kombiden açılabilir veya sıcak su musluğu ( banyodaki) az açılabilir.

Sıcak su ayarı evin şeklinden tutunda oda sayısına kadar bir çok etken den direk etkilenir. çok fazla para kışın özellikle cebinizden çıkmasını istemiyorsanız yazdan kombi bakımını yaptırabilirsiniz.

Kombi marka ve kendi içinde modelleri evin konumu oda sayısı, cephesi, gibi etkenler için mühendislik firması ile görüşüp evin duruma uygun kombi seçilmelidir.

Kombi Sıcak Su Vermiyor ise Neler yapılmalı

Kombi sıcak su vermiyor kombinin sıcak su vermemesini bir çok sebebi olabilir. Mutfak dan sıcak su geliyor banyodan gelmiyor veya az sıcak su geliyor olabilir. bunun nedeni kombiden değil eskimiş su tesisatın dan veya tıkalı musluk filtresin den kaynaklanıyor olabilir.

yapılması gereken servis çağırmadan önce musluk bataryasında bulunan filtreyi açmanız ve kontrol etmenizdir. temizledikten sonra sorun ortadan kalkmış ise kombinizde sıcak su vermesi rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yukarıda belirtiğim musluk filtresine baktığınız halde Kombi sıcak su Vermiyor ise; Yetkili Servis ile iletişime geçiniz

Kombi sıcak su kaç derece olmalıdır

Kombi sıcak su kaç derece olmalıdır cihazınızın ısı ayarı banyo suyu için 40 derece ideal gibi görünse’ de ortamın ısısı su şebekesinin eski olup olması ve iklimsel olarak bulunduğunuz konum gibi birçok etken ısı ayarını direk etkilemektedir.

kombinin iç donanımlarından birinden arıza oluşmuş olabilir. Bunu kombinizin dijital ekranında görebililirsiniz. ( ARIZA KODUNU ) yetkili servisi dijital ekranda görülen arıza konu du belirtirseniz. Tamire gelen servis yanında yedek parçasını getirir. Kombinizin iç aksamında oluşan arızaların çözümü konusunda uzman kombi servisleri tarafından tamir edilmelidir.

Su şebekesinde ki aşırı kireç olması da eşanjörün tıkanmasına neden olabilir. Tıkalı eşanjör yeteri kadar verilmiş çalışmaz ve suyu istediğiniz konfor derecesine getirilmeye bilir. ( servis eşanjöre göre yerinde müdahale edemez ise söker ve tamir edilebilecek bir durum var ise  tamir eder değişim gerekiyor ise size bilgi vermeden değiştirmemesi gerekir )

kombiniz eski ve aşırı kullanımdan dolayı yıpranmış ve Üç yollu vana arızası vermiş olabilir. Çözümü yetkili servis tarafından hızlı bir şekilde tamir edilebilir.  Arıza parça sıcak suyu musluktan vermesi gerekirken peteklere gönderebilir Bu durumun tespiti servisin kontrol etmesi ile anlaşılır.

Kombide sadece sıcak su kullanımı

Kombide sadece sıcak su kullanımı için yapılması gereken kombinizin ön panelinde görülen petek işaretli icon veya düğmeyi belirtilen istikamaetde kapatmanızdır.

Böylelikle Kombide sadece sıcak su kullanımı gerçekleştirmiş olursunuz. sıcak suyun ısı ayarı musluktan yeterli gelmiyor ise bu sefer de banyo suyu derecesini yukarı çekmeniz yeterli olacaktır.

Kombide sadece sıcak su kullanımı istiyorsunuz fakat banyodan su geliyor mutfaktan yeterince sıcak su gelmiyor ise mutfaktaki banyo bataryası bozulmuş olabilir.

kolaylıkla musluğun ön tarafında bulunan bataryayı değiştirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.