G-HH501HMZHX

Kombi Neden Çalışmaz

Makalede Neler Var

 

kombi neden çalışmaz, bunun birkaç nedeni olabilir. En yaygın olanı, kombinin prize takılı olmamasıdır. Fişin prize sıkıca oturduğundan emin olmak için kontrol edin. Ayrıca bir sigorta atmış veya bir devre kesici atmış olabilir. Cihaza güç geldiğini doğrulamak için bir devre test cihazı kullanın. Elektrik varsa, devre kesiciyi kapatın ve sigortayı değiştirin.

 Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık bir balkona bir kombi koymak gerçekten tavsiye edilen bir durum değildir. Bunun nedeni kombilerin hava koşullarından çok çabuk etkilenmesidir.   eviniz yeni yapıldı ise kombinin yeri planlarda çizilmiş olması gerekir. aslında burada dikkat edilecek husus balkona konacak olan kombinizin ( balkon açıkta ise ) ayrı bir dolap ile koruma altına almanızdır.

Kombiyi koruyucu dolabı olmayan bir balkona koyarsanız; yağmur, soğuk hava gibi koşullarda bozulabilir ve evinizi ısıtmayabilir.

Ayrıca bu durum güvenliğiniz için oldukça tehlikelidir.

Kombi Bakımı Düzenli Olarak Yapılmalıdır.

kombi kullanırken  Evdeki diğer eşyaların düzenli olarak temizlenmesi gerektiği gibi, kombinizinde  düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Bunun için sonbahar ayından önce kombinizin bakımını kombi markanızın yetkili servise yaptırmalısınız. Aksi takdirde bakımı ihmal edilen bir kombi tam olarak çalışamayacaktır. Bunun ötesinde ısınamayabilirsiniz ve hatta ağır gaz faturaları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

kombi markanız ne ise markanızın yetkili servisi ile iletişime geçiniz

Kombi Nedir

Kombiler, ev veya ofis gibi küçük iç mekanlar için doğalgaz ve sıcak su kullanım ihtiyacını karşılamak üzere üretilmiş ısıtma cihazlarıdır. Bu ısıtma cihazlarının boyutlarının küçük olması ve bu nedenle fazla yer kaplamaması en çok tercih edilme sebeplerinden biridir.

Bir diğer önemli sebep ise kombi çalışırken çok sessiz olmasıdır.

Montaj kolaylığı ve hafifliği de önemlidir.

Doğalgaz Kombi Neden Çalışmaz

Her kombinin  su basıncını gösteren analog veya dijital bir göstergesi vardır. Buradan kombinin basıncını düzenli olarak izlemeye devam etmelisiniz.

İdeal kombi basıncı 1,5 ile 2 bar arasındadır. Basınç düşerse veya yükselirse çeşitli arızalar meydana gelebilir. Bu durumda basınç düşük ise kombinin altındaki küçük vanayı çevirerek cihazınızın içine  su eklemelisiniz.

Basınç yüksek ise bu durumda peteklerin üzerinde ( üst kısmın da )  hava alma yerinden fazla suyu tahliye edebilirsiniz.

Böylelikle  basınç düşürülecektir. Ayrıca, petek tesisatının içinde su düzgün bir şekilde dolaşmıyorsa, ısıtma elemanlarına zarar verebileceğinden veya kazanın çalışmamasına neden olabileceğinden sıcaklık çok düşük olabilir. doğalgaz kombi niçin çalışmaz bir kaç örnek vermek istedik kombi içine müdahale edilecek ise kombinin markasının yetkili servisi ile iletişime geçiniz.

Kombi Bakım ve Onarım

kombi niye çalışmaz, kombinin içinde toz ve diğer yabancı cisimlerin birikmesi nedeniyle zamanla kirlendiğinde veya aşındığında temizlenmesi veya değiştirilmesi gereken birçok parça olduğunu göreceksiniz.

Bu önemli ekipmanların doğru kullanımı için kullanım klavuzuna bakarsanız. herhangi bir hasarla karşılaşma şansınız azalacaktır. Özellikle kış aylarında ısıtma ve sıcak su ihtiyacının çok önemli olduğu anlaşılırsa, kazan bakımı ve tüketimi konusunun önemi daha iyi anlaşılır.

Baymak kombi neden çalışmaz

Baymak Kombiniz çalışmıyor ve bunun nedeni nedir diye düşünüyorsanız. sizin kontrol edebilecekleriniz ve yetkili servisin kontrolleri olarak konuyu 2 ye ayırmak gerekebilir.

 
 • kombinizin açık olup olmadığını kontrol ediniz. ( kombi evin bireyleri tarafından kapatılmış olabilir. )
 • gaz faturası ödendimi ? ( otomatik ödemelerde bazı durumlarda sorunlar yaşanabilir) hesabınızda para olmayabilir. bölgenizdeki dağıtım firması ile iletişime geçiniz.
 • kombi ışıkları yanıyor mu? led ekranrı olanları hariç eski kazan tiplerinde ışıklar vardır. bunar gaz veya sıcaklığı ifade eder kontrol ediniz.
 • aşırı soğuk havalarda kombi tesisat borularının içindeki su donar. ( kombi hata verir )
 • evinizde elektrik var mı ? elektrik var kombinizin dijital ekranı ve ışıkları yanıyor mu?
 • kombi su basınç 1,5 olarak ayarlımı ? kontrol ediniz ve yüksek bar basınç var ise peteklerden suyu tahliye ediniz. su basınç az ise kombi altından su takviyesi yapınız
 • evinizde gaz varmı ? ocak tan kontrol ediniz. ocakta gaz var ise kombi ye gidene gaz vanaları açık mı kontrol ediniz.
 • dijital ekranda herhangi bir hata kodu var mı var fakat siz bu arıza kodunu bilmiyorsanız. Baymak Yetkili servis ile iletişime geçiniz 444 24 96  arıza kodunun ne anlama geldiği konusunda sizi bilgilendiriceklerdir. kullanım klavuzun dan da kontrol edebilirsiniz.

Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombiler genellikle balkan veya mutfak kısmına yerleştirilir. Kombinin bulunduğu bölge önemlidir. Açık havada olması gereken bu cihazlar, yanlış yere yerleştirildiğinde  güvenliğini tehdit edebilir. Bu sebeple sizin istediğiniz yer değil de yetkinlik belgesi olan bir mühendislik firmasından destek talep ediniz. zaten mühendislik firmasından proje çizilmeden bölgenizde bulunan gaz dağıtım firması  doğalgazın açılışını yapmaz

Kombiniz çalışmıyorsa ne yapmalısınız – kendinizin yapabilecekleri ve sorun giderme yöntemleri nelerdir. Bazı konular bir profesyonel gerektirir. bu nedenle şüpheniz varsa yetkili servisden yardım isteyin. Kombi problemlerinizi tespit edip hızlı ve güvenli bir şekilde tamir edebileceklerdir.

Kombinizin çalışmamasının daha sonraki zamanlarda fazla yıpranacaktır. ve maliyetli nedenleri yakından takip edilmektedir.

Ev ve işyeri ısıtma ve soğutma sisteminiz için ne kadar güce veya enerjiye ihtiyacınız olduğunu etkileyebilecek başka birçok faktör vardır. ancak bunu anlamanın ilk adımı, evinizde tam olarak ne tür bir ısıtma ve soğutma sistemine sahip olduğunuzu bulmaktır.

termostat ayarlarınızı kontrol edin; çok düşük ayarlarsanız, evin dışına aşırı miktarda ısı çekiyor (ve dolayısıyla gereğinden fazla elektrik yakıyor) ve donmanıza neden oluyor olabilirsiniz.

Kombi Termostatı Neden Çalışmaz

Kombi doğalgaz, su ve elektrik kullanır. Kazan elektrik olmadan çalışmayacaktır. Kalorifer sistemindeki su basıncı düştüğünde kombi çalışmaya devam eder ancak ısınmaz. Bu durumda sistemdeki basınç arttırılmalıdır.

Kombine Termostat Arızası Nasıl Tespit Edilir? Kombinasyon içerisindeki aşırı ısınmayı ölçerek yüksek sıcaklıklarda kombinasyonu engelleyen bileşenin adı termostattır. Termostatlar zamanla aşınır ve arızalanır. Bunun dışında herhangi bir arıza nedeni yoktur. Termostat arızalandığında kombinin marka ve modeline göre ekranda termostat hata kodunu veriyor.

Bazı kazanlarda aşırı ısınma uyarısı verir. Bu durumda termostat arızası olduğu anlaşılır. Termostat arızalandığında, termostatı tamir etmenin bir yolu yoktur. Bunun için termostat profesyonel bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Kombi Termostatı Çalışmama Nedenleri

 • Kazan termostatı prize takılı olmayabilir veya kablosu hasar görebilir.
 • Termostat istenilen sıcaklığa ayarlanmamış olabilir.
 • Sirkülatör pompası düzgün çalışmıyor olabilir.
 • Tıkanmış hatlar, tıkanmış filtreler veya sızdıran bileşenler gibi sirkülasyon sisteminde bir sorun olabilir
 • Yanlış tasarlanmış kanal sistemi veya hava işleme ekipmanı
 • Kapı ve pencere ünitesi arızaları (e) Çok fazla pencere açık
 • Çok fazla ışık yandı
 • Havalandırma eksikliği
 • Arızalı mekanik sistemlerden kaynaklanan problemler

Eviniz İçin Doğru Kombi Tipini Nasıl Seçersiniz?

Satın alabileceğiniz birkaç farklı kombi türü vardır: yoğuşmalı kombiler, yoğuşmasız kombiler ( artık yeni nesil tamamı yoğuşma teknolojisidir ) . Yoğuşmalı bir kazan, su buharını suya yoğunlaştırarak su ve enerji tasarrufu yapabilme avantajına sahiptir.

Gaz, akaryakıt gibi farklı yakıtlar arasından seçim yapabilme imkanı isteyen tüketiciler için en iyi seçenektir.

Kombi Nasıl Çalıştırılır Detaylı Anlatım adlı makalemizi okumak isterseniz..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  Yorum Yaz

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.