kombi basınç düşürme yöntemleri

 

Kombi sahiplerinin kombi cihazlarında sıkça karşılaştığı problemlerin başında basınç problemleri gelmektedir. Basınç problemlerinden kaynaklı olarak su veya merkezi ısıtmada ısınma problemleri meydana geldiği gibi kombinin çalışma işlevinde de bozukluklara yol açabilir. kombi basınç düşürme yöntemleri su tesisat borularına patlama, su kaçırma gibi çeşitli problemlere yol açabilir.

Çözümü oldukça kolay olan bu problem için küçük bir araştırma ile basıncı dengeleyebilirsiniz. Eğer kombi cihazlarına karşı bir korku durumunuz veya bilmeme durumunuz söz konusu ise teknik servis ekibini arayarak bu konuda destek alabilirsiniz. Yine aynı şekilde sürekli düşen basınçta kombilerde bir hata durumunun olduğunun göstergesidir.

Bu nedenden ötürü basıncı ideal seviyelerde tutmak önemlidir. Cihazınızın ideal basınç seviyesini bilmiyorsanız internet üzerinden kombinizin belge dosyasını bularak önerilen ideal basınç değerlerini öğrenebilir, uygulayabilirsiniz ya da kombi cihazınız üzerinde yer alan yetkili teknik servis numarasını arayarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri

Evlerimizde sıcak su ve ısınma ihtiyacımızı karşılamak için kombi kullanırız. Kombimizin belirli zaman aralığında su basıncını ayarlamamız gerekir. Aksi durumda ise 0,7 bar altına düştüğünde, alçak basınç sensörü sebebiyle çalışmaz ve arıza durumuna geçer. Kombi servisleri tarafından da önerilen basınç değeri 1,5 bar olmakla beraber kaloriferi çalıştırıp su sıcaklığı yükseldiğinde 2 bara kadar yükselebilmektedir. Bu normal bir durumdur. Çünkü su genleşir ve basıncı artırmaya başlar. Ama 2,5 bara yaklaştıkça su akıtır ,3 bara geldiğinde ise tamamen akıtmaya başlar. Bu basınçlı suyu, emniyet ventili tahliye etmeye başlar ve kapatır.

 Eğer şebeke suyunuz basınçlı geliyorsa ve su doldurulan musluğa erişim konusunda sıkıntı yaşıyorsanız su doldurma musluğunu açıp kapamanız zordur. Bu sebeple 1,5 barda ayarlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. 1,5 barın üstünde basar iseniz 1,7-1,8-2 gibi bu durumun bir tehlikesi bulunmamaktadır. Ama 2 barın üzerinde su basarsanız, kombinizi çalıştırdığınızda da yarım bara yakın değerde yükselme göstereceği için bu durum tehlike yaratabilir.

Küçük artışlarda öncelikle kombinin altında bulunan tahliye hortumuyla basıncı azaltmayı deneyebilirsiniz. Tesisatın ana tahliye musluğu veya peteklerinizdeki tahliye müşürü yardımıyla da basınç düşürülebilir. Evinizde mutfak, banyo gibi ıslak olan alanların herhangi birinde ana tahliye musluğu bulunur. Bu musluğu kullanarak basıncınızı normal seviyeye gelene kadar düşürebilirsiniz.

 

kombi basınç düşürme yöntemleri

Suyun biranda boşalması ihtimaline karşı etraftaki halı vb eşyalarınızı toplayınız. Bununla beraber peteklerimizin yan kısmında bulunan müşürü, hava alma anahtarı veya düz tornavida yardımıyla gevşeterek de fazla basınç oluşturan su ve havayı tahliye edebilirsiniz.

Petekler fazla suyu tahliye etmeye başladığında etrafa su sızdırabilir, tahtaların kabarmasına sebep olabilir. Kombinizin altından su sızması fazla su eklendiğinin göstergesi sayılabilir. Kombiniz bunu göstergede arıza koduyla gösterebilir.  Böyle bir durumda arıza kodunu internet üzerinden aratarak kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunun dışında eğer ki suyu tamamen boşaltırsanız kombiniz bu sefer su olmadığı için çalışmaz. Kombide en az 1,5 bar seviyelerinde su bulunması gerekir. Kombiye su doldurmak için su doldurma musluğun kullanabilirsiniz. Kombiyi 1,5-2 bar civarına getirdiğinizde musluğu veya müşürü tekrardan sıkabilirsiniz. Kombinin altında bulunan su ekleme vanası, basıncın normal seviyeye getirildiğinde tam sıkılmış durumda olması gerekir. Su ekleme vanasındaki gevşeme, açık bırakma ya da bozulmuş olması durumu da basıncın yükselmesine sebebiyet verir. Sıkmanıza rağmen kombinizin basıncı artmaya devam ediyorsa vana bozulmuş olabilir. Bu durumu yaşıyorsanız teknik servisi aramalısınız.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

Genleşme tankı, imbisat tankı veya membranlı tank adı verilen parçaların bozulmasından dolayı bir sorun yaşıyor da olabilirsiniz. 100 litre su 90 derece ısıtıldığında 4 litre kadar genişlemektedir.  Kombimiz ısınmış olan ve genleşen suyu, su tankında depolamaktadır. Bu tankın içinde basıncı dengelemek adına membran ve azot gazı vardır. Düzenli olarak bakımı yaptırılmayan kombilerde tankın membranı zarar görmüş olabilir veya azot gazı azalmış olabilir.

Kombi bakımı her sene düzenli olarak yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde bu tür hatalarla sık sık karşılaşılmaktadır. Bakımı yapılmayan kombilerde kalan azot gazı ya da membran kaynaklı hatalarda tankın içindeki basıncın dengelenmesini engelleyip basıncın ise yükselmesine sebebiyet verir. Bu durum kullanıcının teknik destek alması gereken bir durumdur.

Son olarak ise şebeke sunu tesisat suyundan ayıran esanjör parçasının hatalı olması veya bozulması da kombinin basıncının yükselmesine neden olabilir. Bu yöntemlerle basıncı düşüremiyorsanız, hata; başka eskimiş, hatalı veya bozulmuş parçalardan kaynaklanıyor olabilir. Parçayı değiştirmek için yetkili servisten destek almanız gerekir.

Kombiye Fazla Su Basıldığında Nasıl Düşürülür?

  • Banyodaki peteğin ya da havlupanın altında suyu tahliye etmek için bir musluk olması gerekmektedir. Eğer var ise bu musluğu kullanarak fazla basınç oluşturan suyu tahliye edebilirsiniz.  Aşamalı bir şekilde kullanarak ani su boşalmalarına karşı engel olmakta alınabilecek önlemlerden biridir.
  • Kombinin altındaki plastik borulardan sağdan ikincisi olan, soğuk su giriş borunun üst kısmındaki vanayı kapatıp, doldurma musluğunu ve herhangi bir kısımdan sıcak su musluğunu açıp boşaltabilirsiniz. (Tam tersi işlem sırasıyla ise sistemi eski durumuna getirebilirsiniz)
  • Radyatörlerin herhangi birinden hava alır gibi fazla basınç oluşturan suyu tahliye edebilirsiniz. (En yaygın kullanılan yöntem)

Kombi basıncının yükselmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir.  Bu nedenlere baktığımızda; sistemde fazla su olmasının yanı sıra kalorifer peteklerinde bulunan fazla hava bu nedenlerden biridir. Bunun yanında su basma vanası, genleşme tankı, esanjör gibi parçalarda oluşan hatalar kombideki basıncın yükselmesine sebep olabilir. Oluşan problemlerden bazılarını kendiniz çözebilirsiniz. Ama problem hatalı ya da bozuk bir parçadan kaynaklanmaktaysa teknik servisten yardım alın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.