G-HH501HMZHX

Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri

Makalede Neler Var

 

Kombide yaşanan başlıca sorunlarından biride basınç yükselmesi veya düşmesidir. Su basıncının Yüksek veya Düşük olması nedeni ile banyo suyunda veya evin ısınması sorun yaşanabilir. Zamanında müdahale edilmez ise ilerleyen zamanlarda kombide kalıcı bir hasara neden olur.

Bu tarz olaylarda parça değişimi yapılmaktadır. Bu tarz durumlarda Kombi basınç düşürme yöntemleri su tesisat borularına patlama, su kaçırma problemlere yol açabilir.

Basıncı olması gereken 1,5 bar getirmek için ilk etap da kolaycana sizde yapabilirsiniz. Kombi basınç yükseltme ve kombi basınç düşürmek için işlemi konunun devamında açıklanmıştır.

Kombi basınç yükselmesi tehlikeli mıdır Banyo tahliye vanası, KOMBİ BASINÇ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ  kombi bar nasıl düşürülür
kombi bar düşürme – kombi basınç düşürme yöntemleri Banyo tahliye vanası

Bu nedenden ötürü basıncı ideal seviyelerde tutmak önemlidir. Cihazınızın ideal basınç seviyesini bilmiyorsanız internet kombinizin PDF dosyasını bulunuz. Olması gereken basınç 1,5 bar dır. Su takviyesi sizde rahatlıkla yapabilirsiniz. önemli olan su takviyesi yaptığınız halde kısa aralıklar ile su basıncının düşmesidir

bosch kombi bar ayarı nasıl düşürülür veya farklı bir marka farketmez çünkü bazı hususlar kombi markasından ziyade genel durumları içerir konu içinde ayrıntılı olarak sizlere genel durum paylaşılmıtır

Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri

kombi basınç nasıl düşürülür? Evlerimizde sıcak su ve ısınma ihtiyacımızı karşılamak için kombi kullanırız. Kombimizin belirli zaman aralığında su basıncını ayarlamamız gerekir. Aksi durumda ise 0,7 bar altına düştüğünde, alçak basınç sensörü sebebiyle çalışmaz ve arıza durumuna geçer.

Kombi servisleri tarafından da önerilen basınç değeri 1,5 bar olmakla beraber kaloriferi çalıştırıp su sıcaklığı yükseldiğinde 2 bara kadar yükselebilmektedir. Bu normal bir durumdur.

Çünkü su genleşir ve basıncı artırmaya başlar. Ama 2,5 bara yaklaştıkça su akıtır, 3 bara geldiğinde ise tamamen akıtmaya başlar. Bu basınçlı suyu, emniyet ventili tahliye etmeye başlar ve kapatır.

 Eğer şebeke suyunuz basınçlı geliyorsa ve su doldurulan musluğa erişim konusunda sıkıntı yaşıyorsanız su doldurma musluğunu açıp kapamanız zordur. Bu sebeple 1,5 barda ayarlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. 1,5 barın üstünde basar iseniz 1,7-1,8-2 gibi bu durumun bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Ama 2 barın üzerinde su basarsanız, kombinizi çalıştırdığınızda da yarım bara yakın değerde yükselme göstereceği için bu durum tehlike yaratabilir.

kombi barı Nasıl düşürülür

Kombinasyonun yüksek basınçtan zarar görmemesi için kombinasyon üzerindeki baskıyı azaltmak hakkında bilmeniz gerekenler.

Kazan basıncı yükseldiğinde, yani 2,5 – 3 barı aştığında, kazan yüksek basınçtan zarar görebilir. Kombinasyondaki basınç çok yüksekse, emniyet valfini açın ve kombinasyondaki suyu boşaltın. Sorunlar, kazanlar ve sıhhi tesisattan kaynaklanabilir.

 Dijital kombilerde maksimum su basıncı 2,5 bar tavsiye edilir. Tipik olarak, genleşme tankı sorunları ve ana ısı eşanjörü sorunları nedeniyle kazan suyu basıncı artabilir. Çoğu kazan üreticisi, ortalama su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerektiğini belirtir. Kombi basıncınız yükselmeye devam ediyorsa mutlaka servis desteği almalısınız.

Su basıncı, kombine ekipmanlarda çok önemli olarak kabul edilmeyen basit arızalardan biridir, ancak yükselirken veya düşerken büyük arızalara neden olabilir. Kazan suyu basıncı yükseltilebilir veya düşürülebilir. Her iki durumun da farklı etkileri vardır.

genel anlamda kombi su basıncı, su seviyesi 2,5 barı aştığında ve 3 bara yaklaştığında, yeni nesil kombilerde güvenlik nedeniyle kendini devre dışı bırakır. Kombinin genleşme tankı ve kazanın ana ısı eşanjöründeki problemlerden dolayı kazan su basıncı yükselebilir. Bu gibi arızaların tespiti onarımı kombinizin yetkili servisi ile iletişime geçilmesi gerekir.

Kazana olması gerekenden fazla su basarken (basınç değeri 2,5 veya 3 barı geçtiğinde) basıncı düşürmenin en kolay yolu radyatör havası almaktır. Radyatörden hava çekmek yerine radyatörün hava girişinden suyu dışarı atar. Radyatörün kazan yakınındaki havalandırma bölümünü açmak için düz uçlu bir tornavida veya havalandırma anahtarı kullanın.

Not: Kombi basıncınız yükselmeye devam ediyorsa mutlaka kombi servis desteği almalısınız.

Kombi basıncı yüksek Olursa Ne olur

Kombi basıncı yüksek Olursa Ne olur, kombi servisi çağırmadan önce kombinizin ön panelinde görülen bar basıncın dan derecenin 1,5 olmasına önem veriniz.

Su eklediğiniz veya kombi bacıncı yüksek diye kombinizin içinden su çıkardığınızda bar basınç göstergesi değişmiyor ise bar bacınç göstergesi bozulmuş olabilir

Kombi basıncı yüksek Olursa Ne olur;

  • kombiniz çalışmaya bilir
  • olması gerekenden çok daha fazla yakıt tüketir.
Kombi su Boşaltma vanası nerede Kombi su tahliye vanası

Küçük artışlarda öncelikle kombinin altında bulunan Kombi tahliye vanası hortumuyla basıncı azaltmayı deneyebilirsiniz. Tesisatın ana tahliye musluğu veya peteklerinizdeki Kombi su tahliye vanası müşürü yardımıyla da basınç düşürülebilir.

Kombi su Boşaltma vanası nerede diye bir soru soracak olursanız hemen kombinizi altında yer almaktadır. yukarıda bir örnek olsun diye görsel paylaşılmıştır

Evinizde mutfak, banyo gibi ıslak olan alanların herhangi birinde ana tahliye musluğu bulunur. Bu musluğu kullanarak basıncınızı normal seviyeye gelene kadar düşürebilirsiniz.

Yetkili Servis Numaraları

Arçelik Kombi Basınç düşürme 444 0 888
Alarko Carrier Kombi Basınç düşürme 444 0 128
Ariston Kombi Basınç düşürme 0850 840 92 12
Baymak Kombi Basınç düşürme 444 0 235
Bosch Kombi Basınç düşürme 444 63 33
Buderus Kombi Basınç düşürme 444 5 474
Daikin Kombi Basınç düşürme 444 999 0
Demirdöküm Kombi Basınç düşürme 0850 222 1 833
Eca Kombi Basınç düşürme 444 0322
İmmergas Kombi Basınç düşürme 444 88 22
Vaillant Kombi Basınç düşürme 0850  222 2 888
Viessmann Kombi Basınç düşürme 0 216 528 46 00
Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri

Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri

Suyun biranda boşalması ihtimaline karşı etraftaki halı vb eşyalarınızı toplayınız. Bununla beraber peteklerimizin yan kısmında bulunan müşürü, hava alma anahtarı veya düz tornavida yardımıyla gevşeterek de fazla basınç oluşturan su ve havayı tahliye edebilirsiniz.

 

demirdöküm marka bir kombiniz var ise …

Petekler fazla suyu tahliye etme ye başladığında etrafa su sızdırabilir, tahtaların kabarmasına sebep olabilir. Kombinizin altından su sızması fazla su eklendiğinin göstergesi sayılabilir. Kombiniz bunu göstergede arıza koduyla gösterebilir.  Böyle bir durumda arıza kodunu internet üzerinden aratarak kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoğuşmalı kombi kaç bar olmalı

Yoğuşmalı kombi kaç bar olmalı;
1,5 bar olması yeterli olacaktır. 
kombinizin ön panelinden bar basınç
Kontrol edebilirsiniz.
Kombi Bar Düşürme Yöntemleri
Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri

Kombi Bar Düşürme Yöntemleri

kombi bar düşürme Bunun dışında eğer ki suyu tamamen boşaltırsanız kombiniz bu sefer su olmadığı için çalışmaz. Kombide en az 1,5 bar seviyelerinde su bulunması gerekir. kombi su basıncı düşürme işlemi peteklerden veya su tahliye vanasından yapılabilir. Banyoya bağlanan bir vanadır genelde kör tıpa olarak bırakılır. Mütahitlerimiz işinin ehlidir. sanırım görüntü olsun diye kör tıpa takıp bırakırlar.

Kombiye su doldurmak için su doldurma musluğun kullanabilirsiniz. Kombiyi 1,5-2 bar civarına getirdiğinizde musluğu veya müşürü tekrardan sıkabilirsiniz. Kombinin altında bulunan su ekleme vanası, işiniz bitince tam sıkılmış durumda olması gerekir.

Su ekleme vanasındaki gevşeme, açık bırakma ya da bozulmuş olması durumu da basıncın yükselmesine sebebiyet verir. Sıkmanıza rağmen kombinizin basıncı artmaya devam ediyorsa kombi basınç düşürme vanası bozulmuş olabilir. Bu durumu yaşıyorsanız teknik servisi aramalısınız.

kombinin barı nasıl düşürülür ? dikkat edilmesi gerekenler sırası ile altta belirtilmiştir.

  • Yerden ısıtma kombi basınç düşürme Kombi yanında basınç önce ölçülmelidir. 3 Bar üstünde olduğundan emin olun bazen bar basınç göstergesi bozuk olabiliyor. bar basıncı sürekli tekrarlanıyor ise teknik servis çağırın.
  • Kombi bar Ayarı, için yapmanız gereken fazla suyu tahliye etmenizdir.
  • Yoğuşmalı kombi kaç bar olmalı, 1,5 bar yeterli olacaktır. Su dolumu içi kombinin altında bulunan vanadan kombiye takviye yapmanız yeterli olacaktır.
  • Demirdöküm nitromix bar düşürme : kombiden ziyade peteklerden su dışarı atılır. kombiniz bu sırada çalışır durumda olmalıdır. yavaş yavaş basıncı düşürün sonra tekrar su takviyesi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

kombi basınç azaltmak için Genleşme tankı, imbisat tankı veya membranlı tank adı verilen parçaların bozulmasından dolayı bir sorun yaşıyor da olabilirsiniz. 100 litre su 90 derece ısıtıldığında 4 litre kadar genişlemektedir.  Kombimiz ısınmış olan ve genleşen suyu, su tankında depolamaktadır. Bu tankın içinde basıncı dengelemek adına membran ve azot gazı vardır. Düzenli olarak bakımı yaptırılmayan kombilerde tankın membranı zarar görmüş olabilir veya azot gazı azalmış olabilir.

Kombi bakımı her sene düzenli olarak yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde bu tür hatalarla sık sık karşılaşılmaktadır.

kombi basıncı azaltma işlemi nedir? kombi su seviyesi düşürmek anlamına gelmektedir. peteklerden fazla su alınabilir. Basit bir işlemdir.

Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri-Kombi Basınç Yükselmesi Tehlikeli Midir kombi bar düşürme
Kombi Basınç Yükselmesi Tehlikeli Midir – kombi bar düşürme

Kombi Basınç Yükselmesi Tehlikeli Midir

Kombi basınç yükselmesi tehlikeli midir. Bakımı yapılmayan kombilerde kalan azot gazı ya da membran kaynaklı hatalarda tankın içindeki basıncın dengelenmesini engelleyip basıncın ise yükselmesine sebebiyet verir. Bu durum kullanıcının teknik destek alması gereken bir durumdur.

Son olarak ise şebeke sunu tesisat suyundan ayıran esanjör parçasının hatalı olması veya bozulması da kombinin basıncının yükselmesine neden olabilir.

Bu yöntemlerle basıncı düşüremiyorsanız, hata; başka eskimiş, hatalı veya bozulmuş parçalardan kaynaklanıyor olabilir. Parçayı değiştirmek için yetkili servisten destek almanız gerekir.

kombi basınç arttırma tehlikeli midir? olması gereken gibi çalışmayan elektronik eşya tehlikeli olmasada Kombi bileşenleri bakımında tehlikelidir. kombinizin yetkili servisi tarafından müdahale edilmesi gerekebilir

Kombi basınç olması gereken bar ayarı 1,5 olmalıdır. 3 bar üzerine su basıncı çıkar ise kombiniz arıza durumuna geçer. Kombinizde fazla suyu attığınızda bar basıncı düzeliyor mu? ilk defa böyle bir sorun ile karşılaştıysanız. Suyun bar basıncını atınız ( peteklerden dışarı atılabilir )

Kombiye Fazla Su Basıldığında Nasıl Düşürülür ? Kombi tahliye vanası

  • Banyodaki peteğin ya da havlupanın altında suyu Kombi tahliye vanası etmek için bir musluk olması gerekmektedir. Eğer var ise bu musluğu kullanarak fazla basınç oluşturan suyu tahliye edebilirsiniz.  Aşamalı bir şekilde kullanarak ani su boşalmalarına karşı engel olmakta alınabilecek önlemlerden biridir. Banyo tahliye vanası
  • Kombinin altındaki plastik borulardan sağdan ikincisi olan, soğuk su giriş borunun üst kısmındaki vanayı kapatıp, doldurma musluğunu ve herhangi bir kısımdan sıcak su musluğunu açıp boşaltabilirsiniz. (Tam tersi işlem sırasıyla ise sistemi eski durumuna getirebilirsiniz)
  • Radyatörlerin herhangi birinden hava alır gibi fazla basınç oluşturan suyu Kombi tahliye vanası edebilirsiniz. (Banyo tahliye vanası En yaygın kullanılan yöntem)

Kombi basıncının yükselmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir.  Bu nedenlere baktığımızda; sistemde fazla su olmasının yanı sıra kalorifer peteklerinde bulunan fazla hava bu nedenlerden biridir.

Bunun yanında su basma vanası, genleşme tankı, esanjör gibi parçalarda oluşan hatalar kombideki basıncın yükselmesine sebep olabilir. Oluşan problemlerden bazılarını kendiniz çözebilirsiniz. Ama problem hatalı ya da bozuk bir parçadan kaynaklanmaktaysa teknik servisten yardım alın.

Kombi Basınç Düşürme Yöntemleri -Buderus Kombi Basınç Düşürme İşlemi
Buderus Kombi Basınç Düşürme İşlemi

Buderus Kombi Basınç Düşürme İşlemi

Sık sorulan sorulardan bir tanesi de buderus kombi için basınç kontrol edebilmedir. Basınç yükseltme ve Buderus kombinde su basınç’ı nasıl azaltılır. alttaki videoda anlatılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=MlHc06jMS58

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.