Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor

 

Birçok kullanıcının şikayetlerinin başında kombi ateşleme yapıp sönüyor, kombi alev almıyor konuları yer almaktadır. Peki ateşleme yapmıyorsa ya da  ateşlemeden hemen sonra sönüyorsa neler yapabiliriz? Öncelikle kontrol etmemiz gereken belli başlı şeyler var. Kombi ateşleme elektrotları sayesinde ateşleme işlemini gerçekleştirir. Ateşleme grubu ise şunlardan oluşur:

 • Çakmak Buji
 • Çakmak trafosu
 • İyonize Çubuğu
 • Baca Fanı
 • Hava Akış Sensörü
 • Elektronik Ana Kart

Kombinin ateşleme sistemi bu parçalar oluşturur. Çakmakların çakmamasının en yaygın sebebi kombi bakımının yaptırılmamış olmasıdır. Eğer kombi bakımını yaptırmış iseniz bakmanız gereken başka sebepler olabilir. Kombi ateşleme yapıp daha sonra sönüyor ise bunu 3 kez dener ve daha sonrasında arıza verir.

Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor nasıl yapılmaldıır
Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor

Buna sebebiyet veren 3 neden olabilir. İyonizasyon alev oluştuğunu hissetmiyordur, ana kart iyonizasyon devresi sorunludur, üçüncü olarak ise gaz valfi minimum ayarı düşüktür veya arızalı olabilir. İyonizasyon elektrotunda arıza olup olmadığını anlayabilirsiniz, cihaz alev aldığında çakmak ateşleme yapmayı bırakmalıdır.

Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor

Eğer alev oluştuğu zaman kapanana kadar çakmak yanmaya devam ediyor ise gaz valfi arızasını eleyebiliriz. Geriye kalan iyonizasyon elektrodu ve anakart oluyor. Bunlardan birinde arıza vardır. Yapılması gereken iyonizasyonu temizlemek olmalıdır bu parça alevin oluştuğu yerde bulunur. Çakmağın çaktığı elektrodun ise bir benzeridir.

İlk olarak şu adımları izleyebiliriz. Bina ve kombiye gaz girişinin açık olup olmadığını kontrol etmek için vanaları ve sigortayı kontrol etmeliyiz. Kombinin su basıncını kontrol edin. İstenen basınçta değilse 1,5 bar ve üzerine çıkana kadar basıncı artırın. Daha sonrasında doldurma musluğunu kapatıldığından emin olunmalıdır. Reset tuşuna basın ve yeniden başlatın. Cihaz tekrar çalışmaya başlayacaktır ve ısıtma devresi gidiş suyu sıcaklığı ekranda görünür.

Daha sonra reset tuşu yanıp sönmez ise cihazı kapatıp açmalısınız. Cihaz çalışmaya başlar ve sonra kalorifer gidiş suyunun sıcaklığı ekranda görünür. Bu işlemlere rağmen kombiniz çalışmaya devam etmediyse servise danışmalısınız. Burdan sonraki işlemler ise servisin yapması gereken adımlardır.

Kombi çalıştırıldığında alev oluşması için çakmak trafosunun çalışması ve soketlerin gevşek durumda olmamaları gerekmektedir. Bu gibi problemlerde genelde ateşleme iyonizasyonu kurumlaşma ve paslanma durumunda çakmak yanmamaya başlar ve ateşleme gerçekleşmez. Bu arızadan kurtulmak için zımparalanması gerekebilir. Eğer kombinin baca borusu çıkmış ise ya da ucundaki kuşluk kısmında kırılma söz konusu ise kombiniz ERROR hatası verecektir.

 
Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor nasılsır nasıl yaılır

 Bacayla İlgili Ateşleme Problemleri

 • Baca yerinden çıkmış mı?
 • Bacada kuş yuvası var mı?
 • Dış cephe yapıldıysa baca ağzı kapanmış olabilir mi?
 • Baca yukarı bakıyor mu?
 • Rüzgar var mı?
 • Kar yağıyor mu?

Baca Yerinden Çıkmış Mı?

Bir sebepten ötürü; çamaşır ipi, güvercinlerin konması sonucu baca yerinden çıkmış olabilir. Bu durum gerçekleşmişse ekranda hata kodu görünmektedir.

Genel olarak bu kodlar; f5, E30, E01, F1, F02, C4, E14, E82 hata kodlarıdır. Bu durumla karşılaştıysanız kombi çıkış kısmını takip edip bacanın çıktığı yeri kontrol ediniz. Baca 2 adet parçadan oluşmaktadır. Bu iki parça ise atık gaz tahliye borusu ve temiz hava emiş borusudur.

Eğer baca yerinden çıkmış ise kullanıcının takması bazı tehlikeli doğuracağından ötürü servis çağırması gerekmektedir.

Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor Bacada Kuş Yuvası Var Mı?

Eğer kuş yuvası görürseniz bunu başka yere taşıyın ve bacayı iyice temizleyin. Genelde kuşlar bu kısma yuva yapmasın diye kuşluk adı verilen siyah koruyucu bir ızgara bulunmaktadır. Bu parçanın mutlaka bulunması gerekir. Bulunmadığı durumlarda kuşlar içine girerek yuva yapabilmektedirler. Temizlik işleminden sonra kombinizi çalıştırın eğer çalışmazsa servis çağırın.

Dış Cephe Yapıldıysa Baca Ağzı Kapanmış Olabilir mi?

Bir diğer sorun ise binaya dış cephe ya da mantolama yapılırken bacanın ağız kısmının kapatılmış olmasıdır. Genelde temiz hava emiş borusunun ağzı kapanır. Bunun sonucunda kombi brülörünün yanma gerçekleştirmesi için gerekli olan taze hava ihtiyacı karşılanamaz. Sonuç olarak kombi ateşleme yapmayacaktır.

Kombi bunu 3 kez tekrarladıktan sonra ise arıza verir. Bunun olmasını engellemek için ise dış cephedeki temiz hava emiş borusu girişini dikkatlice temizlemek gerekir. Daha sonra arıza veren kombiyi yeniden başlatıp çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz. Buna rağmen devreye girmezse servis çağırmalısınız.

Baca Yukarı Bakıyor Mu?

 Bacanın ağız kısmı yukarı doğru dönük ise yağmur yağması halinde baca ağzından giren yağmur suyu kombiyi çürütür ve parçaları bozabilir. Kombinin bacasının ağız kısmı kesinlikle yukarı dönük olmamalı. Eğer yukarı doğru dönükse baca ağzını kendi imkanlarınızla aşağı doğru çevirin, yapamıyor iseniz servis çağırmalısınız.

Şayet kombinin bacası yerinden çıkmış ise baca ağzı meylini bilen birine veya servise yaptırmalısınız. Daha sonrasında ise kombinin içinde bozulan parça olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Bu durum genelde hava sensörü ya da fan motorunun bozulmasına sebep olur. Uzun zamandır yağış alıyor ise hasar sandığınızdan daha büyük olabilir. Kontrol sağlanıp gerekli işlemler yapıldıktan sonra kombiniz çalışmaya devam edecektir.

Rüzgar Var Mı?

Yüksek ya da etrafı açık bir alanda ikamet etmekteyseniz rüzgarlı havalarda sık sık f5,E03,E01-F1,F02,C4,E14,E82 hatalarını alırsınız. Rüzgarın azaldığı durumlarda kombi kendi kendine düzgün çalışmaya başlar. Kullanıcı olarak yapmamız gereken kombi bacasının ağzına doğru gelen rüzgarı engellemektir.

Peki bunu nasıl sağlayabiliriz? Bu işlem basit gibi görünmektedir ve kombi balkonda takılı ise müdahale etmemiz daha basittir.  Baca ağız kısmından en az 30 cm uzaklıkta rüzgarı engelleyecek bir nesneyle rüzgarı kesersek sorunumuz çözülür. En sağlıklı şekilde ise servis çağırarak bir dirsek yardımıyla kalıcı bir çözüm elde edebiliriz.

Kombi Ateşleme Yapıp Sönüyor Kar Yağdığı Zamanlarda Neler Yapılmalı?

Kar yağdığı zamanlarda f5, E03, E01, F1, F02, C4, E14, E82 hatalarını alıyorsanız baca ağzında kar birikmiş olabilir. Bunu önlemek için sık sık baca ağzındaki karı temizlemeliyiz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.