G-HH501HMZHX

Hermetik Kombi Nedir

Makalede Neler Var

 

kombisini yenilemek isteyenler ve yeni kombi alacakların merak ederek internetten araştırdığı konulardan bir tanesi de Hermetik Kombi nedir sorusu ve sorusunun cevabıdır.

Kısaca tanımlamak gerekirse ateşleme için lazım olan havanın kombi içerisindeki fan ile alınmakta ve oluşan Atıl gazında dışarıya atılmasıdır.

Hermetik kombinin avantajları bir diğer adı da konvansiyonel kombi olan hermetik kombiler hermetik baca sistemi ne sahiplerdir.

hermetik kombi nedir Hermetik Kombi modelleri tasarrufta ve fiyat avantajları ile hala tüketicilerin ilgisini çekmektedir

Yoğuşmalı kombi sistemleri gibi değildir. Bu sebepten dolayı enerjinin bir kısmının dışarı attığı için çok da karlı bir sistem değildir. fakat bazı kombi markalarının Yeni nesil geliştirdiği Hermetik Kombi modelleri tasarrufta ve fiyat avantajları ile hala tüketicilerin ilgisini çekmektedir.

Hermetik Kombi Nedir

Kombi, ısıtma sirkülasyon suyu ve kullanım sıcak suyu sağlamak amacı ile sac, bakır, alüminyum, plastik ve çelik malzemelerden üretilmiş, doğal gazlı ısıtma sisteminin bir parçasıdır. Birleşik (kombine) kazan olarak da adlandırılırlar.

Kombi kullanımının yaygınlaştırılması birçok avantajı da beraberinde getirmiş olup bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Her bağımsız bölüm kendi ısı kontrolünü yapabilmesi açısından merkezi sistemden ayrılır.
 • Bağımsız bölüm içerisinde her mekân birbirinden ayrı olarak ısıtılabilir ve istenilen sıcaklıkta ısı ayarı yapılabilir.
 • Kullanılan gaz miktarına göre her kullanıcı kendi faturasını öder.
 • Kullanıcının yakıt depolama gibi bir derdi bulunmaz.
 • Kömür kullanımında meydana gelen hava kirliliği oluşmaz.
 • Cihaz ve kullanıldığı ortam temiz kalır.
 • Duvara monte edilmesiyle alan sıkıntısı oluşturmaz.
 • Cihazın otomatik kullanımı konfor yaratır.

Tüm bunlara istinaden bazı dezavantajları da bulunur:

 • Merkezi ısıtma sistemine göre ilk yatırım maliyeti yüksektir.
 • Isıtılan alanlardaki bağımsız bölümlerin farklı derecelerde ısıtılması ile istenilen düzeyi sağlanamayabilir.
 • Bağımsız bölüm haricindeki ortak kullanım alanlarında (giriş holleri,merdiven holleri, vb. ) ısınma sağlanamaz.

Bina inşaatı izolasyonu kaliteli malzemeler kullanılmamış ise kombiniz yakıt tüketimi fazla olacaktır. Ev ısıtması için harcanan yakıt doğrudan cebinize yansır.

Hermetik kombi ne anlama geliyor ?

kombiler Hermetik ve yoğuşmalı olarak 2 ye ayrılmaktadır. Konumuz ” hermetik kombi ne demek ” olduğu için hermetik kombinin çalışma prensibi üzerine ayrıntılı açıklama verilecektir.

kombi çalıştığında eğerki youşmalı bir kombiye sahip değilseniz kombiniz çalışır atık gaz bacadan çıkar ve kombi bu devir daim ile çalışmaya devam eder…

Dikkat : Hermetik kombiler kötümü dür ? Tabi ki değildir. Yoğuşma teknolojisi nin en büyük avantası ısıdan tasarruf sağlamasıdır. Peki hermetik kombiler neden hayla satılmaktadır ? Avrupa da yoğuşmalı kombi kullanımı devletler tarafından desteklenmektedir.

Ben yeni bir ev aldığım da yoğuşmalı bir kombi bakıyordum. Evime çağırdığım mühendislik firmasına istediğim model yoğuşmalı kombi söyledim. Fakat kendileri evi görmek istediler tabiki keşif için gelebilirsiniz dedim.

Geldiler ve bu eve yoğuşmalı kombi almaya gerek yok çünkü yoğuşmaya girecek devir daim yok ( ev küçük ) bu sebeple yoğuşmaya girmeyen bir kombiyi almak cebinize zarar dedi…

Kombi Türleri

Gelişen teknoloji ile birlikte iklim kontrolü sağlayan kombiler de gelişim göstermiş kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı donanımlarla üretilmeye başlanmıştır. Kombileri birçok sınıfa ayırmak mümkündür ancak yaygın olarak sınıflandırılması kullanımı sırasında açığa çıkan yanmış atık gazın ortamdan uzaklaştırılma şekline göre olmaktadır.

Kombi kullanımı sırasında açığa çıkan atık gaz cihazdan ve ortamdan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılmalıdır. Aksi bir durum hayati risk barındırır. Açığa çıkan gazın uzaklaştırılması iki farklı yöntem ile mümkündür. Kullanılan yöntem, kombinin 

Hermetik Kombi ya da Bacalı Kombi olarak adlandırılmasını sağlar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Hermetik Kombilerdir.”

Kombi Türleri

Bacalı Kombi

Atık gazın tahliyesinde kullanılan yöntemlerden ilki ve daha eski olanı bacalı tahliye yöntemidir. Atık gazın tahliyesinin bir baca vasıtası ile yapıldığı kombilere Bacalı Kombi denilmektedir. Kullanımı esnasında gerekli oksijeni bulunduğu ortamdan alırlar ve yanma sonucu oluşan atık gaz bacaya verilir.

Bacalı kombilerde fan bulunmadığı için açığa çıkan sıcak gaz, sıcaklık farkı nedeni ile yükselerek doğal hava akımı ile bacadan dış ortama atılır. Bacadan kapalı ortama gaz sızıntısı olması, insan sağlığını tehdit eder.

Bu nedenle bacalı kombi cihazlarının bağlandıkları bacaların standartlara uygun yapılmış olması çok önemlidir.

Bu bacalar çelikten yapılmalı, sızdırmaz özellikte olmalı ve mutlaka müstakil olmalıdır. Bacalı kombi kullanılan mekanlar sürekli havalandırılmalıdır. Aksi halde ortamdaki oksijenin azalması ile cihaz çalışamaz duruma gelecek ve sorun yaratacaktır.

Hermetik Kombi

Diğer yöntem ise yanma sırasında kullanılan oksijenin fan yardımıyla dış ortamdan alınması ve açığa çıkan yanmış gazın yine aynı yöntemle dış ortama atılmasıdır.

Bu sistemde bacalı kombiye göre daha yeni bir teknolojiyle yapılmış olan Hermetik Kombi kullanılır ve Denge BacalıKombi olarak da adlandırılırlar. Hermetik kombilerin çift hava akımını sağlayan boruları bulunur. Bu boru temiz ve kirli havanın sirkülasyonunu sağlar.

Boru çıkışı dış ortamda bulunmalıdır ve eğimi kombinin yoğuşmalı olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Yoğuşmalıkombi kullanımı tercih edilmişse boru eğimi %2 yukarı doğru olmalı, yoğuşmalı değilse boru eğimi %2 aşağı doğru olmalıdır.

Hermetik kombi ne anlamda kullanılıyor

Hermetik kombi nasıl çalışır ?

Hermetik kombinin çalışma esnasında ortamda bulunan oksijen kullanılmaz bu nedenle bacalı kombide olduğu gibi ortamı sık sık havalandırma ihtiyacı doğmaz.

Günümüzde en çok kullanılan kombi türüdür. Açık balkonlarda dolap içerisine, kapalı balkonlara, mutfağa, kilere kolaylıkla montajı yapılabilir. Baca problemi oluşturmaması tercih sebebidir.

Hermetik kombiler yoğuşmalı olabilir. Yoğuşmalı kombinin gazı iki defa yaktığı gibi yanlış bir düşünce hakimdir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Kombiden çıkan su buharının enerjisi alınarak su haline gelen buhar dışarı atılır. Atık gaz sıcaklığı klasik kombilerde 200-250ºC iken yoğuşmalı kombilerde bu sıcaklık 50-60ºC’ ye düşer ve enerji tasarrufu buradan sağlanır. Daire yalıtımının iyi olması ve mevcut radyatör kapasitesinin uygun olması istenilen yoğuşmanın sağlanması için gereklidir.

Aksi takdirde istenilen yoğuşma sağlanamaz ve sistem klasik kombi gibi çalışacaktır. Yoğuşan su asidik özelliktedir ve drenaj hattı ile uzaklaştırılması gerekir.

Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ya da lavaboya ait atık su hattından tahliyesi sağlanabilir.

Kombi Alırken Nerelere Dikkat Edilmeli?

Kombi ihtiyacı doğrultusunda alım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlardan en önemlileri;

 • Almaya karar verdiğiniz kombinin bulunduğunuz mevkide teknik servisinin olması önem arz etmektedir. Servis hizmeti kombinin kurulumundan cihaz arızalanmasına kadar her alanda gerekmektedir.
 • Kombiler eşanjör büyüklüklerine göre değişik kapasitelerde üretilmektedir. Burada önemli olan kombinin kullanıldığı alanın metrekare olarak belirlenmesi ve uygun kapasitede bir kombiye karar verilmesidir. Bunun için yetkili kişilerden yardım alınması önerilir.

Hermetik Kombi Yoğuşmalı Mı

Hangi özelliklere sahip kombi kullanılması gerektiği ve alacağımız kombinin bütçemizde ne kadar para ayırdığınız ile doğru orantılıdır.

yoğuşmalı kombinin mantığını doğru anlamak gerekir. eviniz küçük ise kombinizin yoğuşma moduna girmesi zordur. fakat Avrupa devletlerinin yoğuşma teknolojine sahip yeni nesl kombilerin satın alınmasını özendirdiğini belirtmek isterim.

Ülkemizde maalesef yoğuşmalı kombilerin çalışma sistemi veya hermetik kombinin çalışma sistemi hakkında bir çok kişi konuya hakim değildir

satıcıların yönlendirmesi maddi kayıplara neden olabilir.

 

Yoğuşma nedir;

Doğalgazın çalışırken ürettiği atıl durumdaki baca gazındaki su buharındaki enerjiyi geri kazandırmasıdır.

Bu kombinin veirmini yükseltir. özel bir ısı eşanjörü ile bacadan boşaltılır. Bu ekipmanlara kombine yoğuşmalı kobiler denir.

Hemetik kombi evimde kullanıyorum. Bunu nedeni evimin küçük olması kombi tercihlerinin yaparken mühendislik firmalarından yardım alın…

internet den sipariş ederek aldığınız ürünlerin evinize uygun olup olmadığı 2 kere düşünün…

Evimize Hermetik Kombi Almak Doğru mu?

Yoğuşmalı kombiler hermetik kombiler e göre yüzde on daha çok verimlidir fakat fiyat olarak hermetik kombiler daha uygundur ileri ki zamanlarda verim arttırabilmek için daha çok Yoğuşmalı kombiler kullanılacaktır ve yoğuşmalı kombilerin fiyatları düşücektir.

evimize en uygun hangi kombi modelini seçmeliyiz bu sorunun cevabını tek bir cümle ile vermek neredesin imkansızlar uygun kombi seçmek için evin ısısı değerlerini doğru şekilde saplanmak

Bunun için de evi ölçmek ve bu ölçülere göre gerekli olan Petek yerleştirmek gerekir bir başka husus ise vin İzolasyon bulunduğu bulunduğu kat izolasyonlu pencere sistemleri ebatları bulunduğu yön gibi bir çok etken vardır.

Peteklerin doğru seçimi içinden geçen ısının doğru bir şekilde odaya ısınmasını sağlar evin büyüklüğü kombinin içindeki kazanında büyüklüğü ile doğru orantılıdır ama kombi kapasiteleri 20 – 24 – 28 KW dir.


Hermetik Kombine Kazan Nedir? Nasıl Çalışır? Yoğuşmalı Kombine Kazanın Farkı Nedir?
✔ Hermetik Kombi Kombi olarak da bilinen hermetik kombi, dışarıdan yanması gerekli olan havayı besleyen ve çalışmakta olduğu ortamın havasını kullanmayan egzoz gazlarını ihraç eden bir ısıtma aracıdır.
Hermetik Kombi ve yoğuşmalı kombi arasındaki farklar nelerdir?
✔ Yoğuşmalı kazan hermetik kombi ailesindedir, ancak aralarında bazı farklılıklar vardır. Yoğuşmalı kazanın baca eğimi %2 iken, hermetik kazanın baca eğimi %2’dir.

Alarko carrier kombi servisi
● Arçelik kombi servisi
● Ariston kombi servisi
● Baymak kombi servisi
● Bosch kombi servisi
● Buderus kombi servisi
● Demirdöküm kombi servisi
● Eca kombi servisi
● Ferroli kombi servisi
● Immergas kombi servisi
● Protherm kombi servisi
● Vaillant kombi servisi
● Vıessmann kombi servisi
● Alpha kombi servisi

Hermetik Kombi Üreten Markalar ve Servisler

● Alarko carrier kombi servisi
● Arçelik kombi servisi
● Ariston kombi servisi
● Baymak kombi servisi
● Bosch kombi servisi
● Buderus kombi servisi
● Demirdöküm kombi servisi
● Eca kombi servisi
● Ferroli kombi servisi
● Immergas kombi servisi
● Protherm kombi servisi
● Vaillant kombi servisi
● Vıessmann kombi servisi
● Alpha kombi servisi

Burada dikkat edilecek husus kombininizin markası ne olursa olsun yetkili bayi ile çalışmanız gerektiğidir. Kombinizin garantisi bitmiş olabilir. yeni takılacak parçaların garanti kapsamında olduğunu biliyor muydunuz ?

Hermetik Kombi Avantajları Nelerdir

 • Hermetik Kombi Avantajları nelerdir ayrıca kazanlarının en büyük pozitif yanları, çalışma sırasında ortam havasını kullanmalarına gerek olmamasıdır. Hermetik kombi, yanma için gereken oksijeni ve yanma sonrası oluşan atık gazları aynı sistem üstünden dış ortama aktarır. Bu sebeple, hermetik kombi sahiplerinin kombi montajı sırasında yer seçmeye zorlanmaları mümkün değildir.
 • Hermetik kombi kullanan kişilerin Daire bacasını kullanmasına gerek kalmamıştır. Hermetik kombi Daire baca kaynaklanan Olası problemlerden ortadan kaldırılabilir kullanıcılar bireysel kombi seçme lüksü yaşayabilirsiniz.
 • Hermetik kombi kazanlar, oldukca büyük evlerden ziyade minik ve orta ölçekli evlerde kullanıldığında yüksek verim sağlar. Hem sıcak su ihtiyacı bununla beraber ortam sıcaklığına olan gereksinim hermetik kombi ile bereketli bir şekilde karşılanabilir. Ortalama olarak, 100 metrekareden daha az olan evlerde Petek sayısı sınırlı olacaktır, bu nedenle hermetik kombi Tercihlerinden maksimum memnuniyet elde etmek mümkündür.
 • Hermetik kombi de herhangi bir tehlike olmadan hava sirkülasyonu olmadan kapalı yerlerde kullanılabilir. Hermetik kombinin montajı sırasında dikkat edilmesi gerekli olan en önemli unsur, evin dış ortamına bakan bir yerin seçilmesidir. Hermetik kazan bacası, kazanın monte edilmiş olduğu duvardan direkt dış ortama bağlanır.
 • Hermetik kombi kombinin avantajlarından biri, kombiyi maliyet olarak kullanmak isteyenlere fazlaca yük getirmemesidir. Bu sebeple, hermetik kombi tarzı, dairelerde yaşamakta olan insanlar için çok daha avantajlı olacaktır.
 • Baca kombi kombilerden daha sağlıklı ve güvenilir bir kombi kullanım tecrübesi sunan hermetik kombi, odalarda tertipli aralıklarla havalandırma ihtiyacını ortadan kaldırır. Böylece, ortam sıcaklığı daha uzun bir süre tutulur ve enerji tüketimi kısıtlanır.

Yoğuşmalı Kombi ve Hermetik Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Satış noktasına gittiğimizde temel olarak sizi bekleyen iki seçim vardır. Bu iki kombi arasında farklar neler dir ? konunun ilerleyen bölümlerinde bilgi edine bilirsiniz. kombileri teknolojilerine göre temel olarak iki derslik ayırmak mümkündür yoğuşmalı ve yoğuşmanın olmayan modeller yoğuşmalı olmayan eski teknolojiye sahip kombilere konvansiyonel cihazlar adı da verilir.

hermetik kombi tanımı halk arasında yoğuşmalı olmayan kısaca konvansiyonel kombi tanımı yerine kullanılmaktadır. ama esas itibarıyla hermetik kombi yanma havasını dışarı buradan kombi aygıt anlamına gelmektedir. Hermetik kombi fiyatları yoğuşmalı kombilerden çok daha uygun dur.

Bu tarafı birazcık daha netleştirelim kombiler yanma için kullanacakları havaya aldıkları ortama nazaran iki sınıfa ayrılabilirler bir yanma havasını kombini bulunmuş olduğu iç organlar alan kombiler 2 yanma için lüzumlu havayı dış ortamdan alınan kombiler kısaca kapalı yan mahalleleri yardımıyla monte edildikleri mekan havasından bağlarımsız olarak çalışırlar burada önemli bir nokta ise hermetik kombilerinde bacaları vardır.

Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi farklar nelerdir

Fakat hermetik olmayan kombi olarak adlandırılan kombilerin bacıların aksine hermetik cihazların bacıları çiftçiler ay kısaca boru içinde burada tasarımına haizdir yanma için lüzumlu olan babayı dış ortamdan kombiye çekerler ve yanma sonrası oluşan atık kızı aynı bacanın farklı bir cidarında dış ortama bırakırlar doğrusu yaygınlıkla konvansiyonel kombiler hermetik olarak isimlendirilir.

Hem yoğuşmalı bununla beraber konvansiyonel kombiler hermetik baca sistemine sahip olabilir. Bu tanımlamaları yapmış olduktan sonra sorumuz aslına bakarsak yoğuşmalı olmayan kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki farklar nelerdir sorusuna dönüşmektedir yoğuşmalı kombiler teknoloji ve kurmacam itibariyle yoğuşmalı olmayan kombilerden daha çağdaş ve daha düştüm tasarımlardır yoğuşmalı kombilerin kullanışı pratik faydası daha verimli olmalıdır

Kendi evimde de tercih etiğim bosch kombiYoğuşmalı Kombi ve Hermetik Kombi Arasındaki Fark Nedir? ” hakkında bilgi içeren videosu altta görülmektedir. Bu arada bosch kombi den çok memnunum 🙂

1.
Hermetik ile yoğuşma teknolojisi nedir

Bütün hazırlıkları tamamlanmış olduğundan, şövalyemiz düşündüklerini gerçekleştirmeyi daha fazla geciktirmek istemedi. Zira, böyle bir gecikmenin yeryüzünde sebep olacağı kötülükleri düşünerek bir an önce harekete geçmek istiyordu.

Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark nedir ?

Bana hermetik bir kombi önerdi . ( buradan marka belirtmeyeceğim )

Hermetik bir kombi almadan önce yapılması gerekenler

Kombiyi ek garanti yaptırın böylelikle yıllık bakımlarının ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Kombi almadan önce mühendislik firmasına ücretsiz keşif yaptırın

Hermetik kombiler kötü değildir. yoğuşma ile arada fark bacadan kaçan sıcak ısının bir kısmını tekrar sisteme kazandırmasıdır.

Burada avrupa’ da özendirilmesinin asıl nedeni tabana göre düşünüldüğünde % de olarak sağlanan kar dır.

Hermetik kombilerin ısı verimi % 80 ile% 92 arasında değişmekle

Yoğuşmalı kombilerde ise verimlilik % 105 ile% 109 arasındadır.

ilk etap da hermetik kombiler dah aucuz gibi görünsede ( youşmalı kombilere göre ) yıllara göre düşünüldüğünde parasını amorti eder…

2.
Hermetik kombi zehirler mi ?

Hermetik kombi zehirler mi ?

Kombinin kurulumunu mühendislik firması yapar ve yönetmeliklere göre düzenler

elektirkli kombilerin de piyada azda olsa olduğunu biliyormuydunuz ?

kombilerin çoğunluğu gaz + su + elektirik üçlüsü kullanarak ısı üretir. yıllık bakımlarını yaptırmanız gerektiğini tekrar buradan sizlere hatırlatmak isterim..

Kombiniz hermetik veya yoğuşmalı olsun 2 kombi de gaz ile çalıştığından çok dikkatli olmanız gerekir.

Kombinizin olduğu nokta özellikle mutfak ise gaz dedendektörü evinize taktırın

Mühendislik firması kombinin bacasını ve diğer önemli ayrıntılar konusunda sizi uyaracaktır. zaten onlar uyarmasa gazın ilk açışını yapacak gaz dağıtım firması ( bölge bölge adı değişiyor ) gazın ilk açılışında kombinizi, ocağınızı kontrol eder…

Uygunluk vermez ise gereken revizeler yapılmadan gazınız açılmaz ve budur çok önemlidir.

Sizde benim gibi tetbirli biri iseniz evden çıkarken gazı 2 kez kontrol edersiniz.

Küresel ısınmanın ileri yıllarda çok daha başımızı ağrıtacağı malum fosil yakıt olan gaz ve türefleri elbet tükenecektir. Alternatif çözüm bulunana kadar yapmanız gereken hermetik kombi yerine yoğuşmalı bir kombi evinize taktırmanızdır.

İzolasyonu olmayan bir evde oturmanın ve bir çok etkenden ötürü evinizi ısıtmak zaten zor ! Bir de küresel ısınmayı da sizlere hatırlatmak yerinde mi oldu bilemedim….

Haberle de izlediğim doğalgazın kış ortalarında ev hanesine 400 ile 650 tl arasında maddi bir yansıması var. 3 ayda neredeysen 1 asgari ücret kadar.

Bu sebeple yapılacak her tasarruf bütçemiz için önem arz etmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.