G-HH501HMZHX

Demirdöküm Nitromix Basınç Düşürme işlemi nasıl yapılır

Makalede Neler Var

 

Demirdöküm Nitromix Basınç Düşürme işlemi nasıl yapılır, en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Aslında marka gözetilmeksizin ortak bir sorun gibi algılanmalıdır. Özellikle bar yükselmesi kış aylarında kombinizin petekleri ısıtan moda alıması ile biraz yükselebilir veya düşedebilir. Bu durum olahan karşılanmalıdır.

Kombi Çalışır durumda kalabilmesi için 1 ile 2 bar arasında olması önerilir. Bar basıncı 2 e üstünde ise kombinin altında bulunan tahliye kısmında su dışarı atılabilir.

Demirdöküm Nitromix Basınç Düşürme ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Demirdöküm Nitromix Basınç Düşürme Kısacası; kombinizde bar basıncı yükse, kombi altındaki küçük bir hortum yardımı ile suyu alt bölümden tahliye ediniz. dışarı atılan su sıçramaması için önlem almayı unutmayınız.  yanınızda kombinin altına koacağınız bir kova çıkan suyun sıcraması önler.

Demirdöküm Nitromix Basınç Düşürme işlemiş yaparken oluşabilicek sorun ve çözüm: Kombi hava yapmış olabilir. Bu sebeple petekelerden hava yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.

Demirdöküm Kombi Basınç Düşürme

 Demirdöküm kombi basınç göstergesinde bar basıncı 1,5 barın üstünde olduğunu kontrol ediniz. çok fazla su ile aktarıldı ise  (basınç değeri 2,5 veya 3 bar’ı geçtiğinde) peteklerden fazla suyun atılması en zahmetsiz olan basınç düşürme yönetimiz.

herhangi bir odanın içinde bulunan petekden su ile beraber havayı boşaltın. .Uygulamayı kısa sürede kolaylaştırmak için Demirdöküm kombinize en yakın radyatördeki havayı almalısınız.

 

Düz   tornavida   ile Demirdöküm’ün yanındaki radyatör havalandırma bölümünü açın. Açtığınızda altına derin bir kase veya kova koyun. su pis akacaktır dikkat ediniz. Demirdöküm kombinin basıncının düştüğünü göreceksiniz.

Çubuk sayısı 1.5’e ulaşana kadar devam edin, ardından çıkın. Tahliye vanasını açtığınızda demirdöküm kombiye giden boruların bulunduğu ıslak mermer zemin üzerinde tahliye vanası olmalıdır. Buna evrensel bir boşaltma valfi de diyebiliriz.

Genellikle kırmızıdır,  Açıldığında basınçlı su girer. Burada suyu tahliye edebilir ve Demirdöküm kazanın yüksek basıncını düşürebilirsiniz.

Demirdöküm Nitromix Basınç Düşürme işlemi nasıl yapılır

Demirdöküm Nitromix kombiniz bar basıncı kendiliğinde sık sık basınç’ı yükseliyor ise Kombinizde arıza oluşmuş olabilir. Yapılması Gereken demirdöküm çağrı merkezini aramak ve yetkili servis tamir talep etmenizdir.

Peteklerde ( radyatör ) hava alma işlemi

Kombiniz olması gereken bar basınç ayarını geçtiğinde ( bunun bir çok nedeni olabilir örneğin kombinin altında bulunan su takiyesinin yapıldığı vana tam sıkılmamış olabilir. ) kombiniz arıza konumuna geçecektir. Basıncın normale gelmesi için fazla suyun tahliye edilmesidir. Peteklerde bulunan hava alma yerlerinde kombinizin fazla suyu aktarabilirsiniz.

Aslında peteklerin içinde hava kalıp kalmadığını bir nevi kontrol etmiş olusunuz. peteklerden hava alma ( fazla suyun atılması) işlemini yapabilmeniz için düz tornavida veya peteğin müşürüne uyan anahtarı olması gerekmektedir. Su almaya başaladığınızda Kombinizin ön bpanelinde bulunan bar basınç ölçme yerinde kontrol ederek ne kadar su almanız gerekiğini kontrol edebilirsiniz. Fazla su aldıysanız kombinin altındaki vanadan yavaş yavaş su ekleyebilirsiniz.

fazla su başaltım vanası ile suyu tahliye etme

banyolarda petek altında veya ona benzer bir konumda kombi suyunu tahliye etme vanası vardır. Bazı durumlarda kör tıpa ile kapalı bir şekilde bırakılmış olabilir. Bu sebeple kombi bakımlarını yaptıracağınız zaman kombi bakımını yapan kişeye kör tıpanın vana ile değiştirilmesini sağlayınız.

Dikkat : Kombinin altında bulunan emniyet ventili otomatik olarak kendiğinden suyu tahliye etmek içindir. Manuel müdahale ederseniz kombiniz arıza durumuna geçebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Eşref Özsoy dedi ki:

  Kombim çalışırken basınç 1,2 olurken, durduğunda 0,8-0,7 lerde görünüyor.
  İşin ilginç yanı nitromiksin altında olması gereken su ilavesi için kullanılan mavi renkli vana-aparat yok

  1. admin dedi ki:

   Kombinizin çalışırken basınç değerinin 1,2 bar olması normaldir, ancak durduğunda 0,8-0,7 bar’a düşmesi bir sorun işareti olabilir. Ayrıca, nitromiksin altında bulunması gereken mavi renkli su ilave vanası olmaması da endişe verici bir durumdur.

   İşte bu durumu çözmek ve kombinizin düzgün çalışmasını sağlamak için izleyebileceğiniz adımlar:

   Su Basıncını Kontrol Edin:
   Kombi basınç değeri, genellikle 1,5 ila 2,0 bar arasında olmalıdır. Eğer durduğunda basınç 0,8-0,7 bar’a düşüyorsa, bu düşük bir basınç seviyesini gösterir. Kombi kullanım kılavuzunu kontrol ederek basınç artırma valfini kullanarak basıncı artırabilirsiniz.

   Mavi Renkli Su İlave Vanası Yoksa:
   Nitromiksin altında olması gereken mavi renkli su ilave vanası olmaması durumu, kombi montajında bir eksiklik olabilir veya vananın yanlış yerleştirilmiş olabileceğini gösterir. Bu durumu yetkili bir teknisyene bildirmeniz ve eksik parçanın temini veya doğru bir şekilde yerleştirilmesi için yardım almanız önemlidir.

   Yetkili Servisle İletişime Geçin:
   Mavi renkli su ilave vanasının eksik olması ve basınç sorunu gibi durumlar, genellikle uzmanlık gerektiren durumlardır. Bu nedenle, kombinizin markasına uygun yetkili servisle iletişime geçmeniz ve durumu detaylı bir şekilde anlatarak teknik destek almanız önemlidir.

   Unutmayın ki kombi ile ilgili herhangi bir müdahaleyi, yetkili olmayan kişilerin yapmaması önemlidir. Güvenlik ve sorunsuz bir çalışma için her zaman yetkili servis ve teknisyenlerden yardım almak önemlidir.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.