G-HH501HMZHX

Bosch Kombilerde Banyo Suyu Neden Isınmaz

Makalede Neler Var

 

Evlerimizde ısınmak ve su sıcaklığını oluşturabilmek için doğalgazları kullanırız. Doğalgazları kullanabilmemiz için gerekli olan aletler ise kombilerdir. Lakin kombiler yapıları gereği oldukça hassas cihazlardır. Bosch Kombilerde Banyo Suyu Neden Isınmaz Güvenlik önleminin en üst düzeyde olması gereken bu cihazlarda herhangi bir hata veya yanlışlık sonuçları pahalıya patlayan bir dizi olaylara gebe kalır.

Bu tür bir güvenlik aşamasında yer alan ürünlerde bazı çözümü basit hatalarla sık sık karşılaşılır. Aslında hatadan ziyade kombi cihazının kendini güvene alması ile kombiden yararlanamama durumudur. Bu tür durumlardan en çok karşılaşılanı ise banyo suyunun ısınmama problemidir. Özellikle duş almak için tüm hazırlıkları yaptıktan sonra suyun kısa sürede ısınabilmesi için açılan musluğun bir türlü ısınmaması hem sinir edici hem de banyo keyfini kaçıran bir problemdir.

çözüm önerileri bosch kombi banyo suyu ısıtmama problemleri

Genellikle tüm kombi sahiplerinin yaşadığı bu problemin daha doğrusu hatanın birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepleri tek tek inceleyerek neden oluşabileceği konusunda bilgi verirken aynı zamanda evinizde neden banyo suyunun sıcak gelmediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu problemi yaşayan kombi sahipleri genelde çözüm bulmak için internet üzerinde marka adı banyo suyu ısıtmaması gibi aratırken biz bugün yazımızın konusu olan Bosch kombi banyo suyunu ısıtmaması üzerinde hataların nedenlerini ve çözümlerini konuşacağız.

Bosch Kombilerde Banyo Suyu Neden Isınmaz ?

Kombi cihazlarında banyo suyunun ısınmamasının altında birçok problem neden olabilmektedir. Öncelikle bu hatanın neden kaynaklandığını bilmek hangi konuda nasıl ilerleneceği yönde fikir vermektedir. İlk olarak kombi cihazının üzerinde yer alan dijital ekran kontrol edilerek bir hata kodunun var olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir hata kodu varsa kombi cihazının paketinde yer alan kullanma belgesi içerisinde hata kodu ile ilgili bilginin var olup olmadığı incelenmelidir. Eğer hata koduna dair bir anlatım durumu söz konusu değilse internet üzerinde sadece bilgi edinmek amacıyla yardım alınabilir.

Eğer bilmediğiniz durum söz konusu halen devam ediyorsa kombi cihazı üzerinde yer alan yetkili teknik servis numarasını arayarak yardım istemek en iyi tercihtir. Yapılan bir işlemde kombi cihazınızı bozabilir, kullanılmaz hale getirebilir veya garanti kapsamının dışına çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden temkinli davranmak en iyi seçenek olacaktır. Öncelikle kombinin neden suyu ısıtmadığı yönünde oluşabilecek sebeplere bakalım;

Banyo suyu neden ısınmıyor ?
  • Kombinin yeteri kadar elektrik gücü alamaması,
  • Eşanjörde kireçlenme durumu,
  • Kombiye gelen üç yollu vana içerisinde meydana gelebilen sıkıntılar (delinme, kesilme, patlama, kireçlenme, tıkanma)
  • Su basıncının yeterli seviyede olmaması,
  • Hata koduna göre gösterilen problemler

Yukarıdaki sebeplerin her biri kombi cihazının suyu ısıtmasına engel olacaktır.

gerekli hususlar banyo suyunun ısınmaması nedendir

Kombide Elektrik Gücünün Yeterli Olmaması

Bazı hanelerde elektrik tesisatının eski olmasından kaynaklı olarak elektrik aksamlarında yeteri kadar güç aktarımı sağlanamaz. Bu tür durum yaşanan bir tesisat problemi mümkünse kombi cihazınızın suyu ısıtması mümkün değildir. Bu pek karşılaşılan bir durum olmasa da akıllarda bulundurulması gereken sebeplerden biridir. Genellikle kombilerde suyun ısınmama problemlerinde en az karşılaşılan durum budur. Lakin diğer sebeplerden sonuç alınmadıysa bir elektrik tesisatçısının gelen aktarım kablolarını kontrol etmesinde fayda olacaktır.

 

Eşanjörde Kireçlenme Durumu

Eşanjör makinelerde ısı aktarımı için oluşturulmuş metal tabakalı bir cihazdır. Bir akışkandan diğerine aktarım sağlayarak temas ettiği yeri ısıtma gücüne sahip olan bu cihazlar kombide ısıtma temelinin merkezinde yer almaktadır.

Uzun süreli kullanımlarda ve bakımı yapılmayan kombi cihazlarında eşanjör metal tabakası üzerinde kullanılan suyun kalitesinden kaynaklı olarak kireçlenme durumu söz konusu olabilir. Kireçlenme durumlarında su ısınmaz. Bu sadece kombi cihazlarında değil örneğin kettle adı verilen su ısıtma cihazlarında da aynı durum söz konusudur. Eğer bu nedenden kaynaklı bir şekilde su ısınmıyorsa yetkili teknik servis ekibini arayıp yardım almak en iyi seçenek olacaktır. Aksi durumlarda cihazınızı bozabilir, kullanılmaz hale getirebilir veya garanti kapsamının dışına çıkartabilirsiniz.

Kombiye Gelen Üç Yollu Vanada Meydana Gelen Problemler

Kombi cihazınızın altında yer alan demir kalın ve sert tabakaya sahip olan üç yollu bir vana görürsünüz. Bu vana içerisinde yer alan hatalarda suyun ısınmaması gibi problemlere yol açabilmektedir. Sıcak su, soğuk su ve atık su akışının sağlandığı bu vanalarda kireçlenme, kırılma, delinme, hava birikimi nedenler suyun ısınmasına engel olabilmektedir. Bu yüzden yetkili teknik servis ekibinin bu vanayı kontrol etmesi suyun ısınmama problemi konusunda yardımcı olabilir.

Su Basıncının Yeterli Seviyede Olmaması

Kombi cihazlarında çeşitli nedenlerden dolayı basınç düşebilir. Basınç düşmesi sonrasında musluklara aktarılan suda sıcaklık oluşmaz. Isıtılmayan suyun sebeplerinden biri olan basınç düşüklüğü ya da yeterli basınç olmayışı genellikle cihazınızın üzerinde yer alan dijital ekran üzerinde gösterilir.

Böyle bir durum söz konusu ise yukarıda belirttiğimiz gibi hata kodunun kullanım belgesinde aranması, eğer orada bulunmazsa internet üzerinde araştırılması gerekmektedir. Eğer burada da net bilgiye ulaşamadıysanız yetkili teknik servisi arayarak bilgi edinmek en iyi seçenek olacaktır. Su basıncını ideal seviyeye getirmek işlemi ise oldukça kolaydır. Genellikle vananın altında yer alan kombiye su doldurma musluğunu yavaşça çekerek kombinizin ideal su basınç aralığına getirdiğinizde musluğu kapatırsanız kombi yeterli basınç seviyesine ulaşır.

kombinizin ayarlarını kontrol etmek için ” Bosh kombi ayarları” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hata Kodlarından Kaynaklı Problemler

Her kombi cihazında farklı hata kodları olsa da genel olarak neden oluştukları aynıdır. Bosch kombi su ısıtmama probleminde yer alan hata kodları bellidir ve standartlara sahiptir. Ekranda yer alan hata kodu genellikle kullanım belgesinde yer alır. Kullanım belgesini iyice okumak, araştırmak ve anlamak kombi cihazınızda meydana gelecek bir çok hatayı çözecektir.

Bosch Kombilerde Banyo Suyu Neden Isınmaz

Kombinizin yıllık bakımlarını yaptırmazsanız ileriki yıllarda yukarıda bellirtilen hususlarda sorunlar yaşayabilirsiniz. Yetkili servis tarafından yapılan bakım ve onarım işlerinde yüksek verim elde edersiniz. Ayrıca garantisi bitmiş ürünlerin içine takılan yeni parçaların 1 yıl garantisi olduğunu biliyor muydunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.