G-HH501HMZHX

Bosch Kombi Montajı nasıl yapılır

Makalede Neler Var

 

Evinizi yeni aldınız veya mevcut kombinizi her hangi bir sebepten dolayı değiştirmek istiyorsunuz ? bosch marka kombiyi tercih ettiniz yetkili servisi çağırdınız evinizin kombinin takılacağı yer ve evinizin büyüklüğüne göre kombi modeline karar verdiniz, yazımızın devamında  Bosch Kombi Montajı nasıl yapılır sorusunun cevabı verilecektir.

Bosch Kombi Montajı nasıl yapılır ve bu işleminde kombinizin doğru sevkiyatın yapılmadığı taktirde kombinizin dış veya iç aksamında bozulmalar veya taşıyan kişilerin fiziksel olarak kendilerini sakatlamaları muhtemel olacaktır.

Tecrübeli bir ekibe sahip olan boss kombi konunun başında belirttiğim hususlara dikkat edecektir. Ayrıca kombinin taşınma kutusunu üstünde de dikkat edilmesi gereken hususular tek tek belirtilmiştir.

Kombi taşındı ve evinize ulaştı ilk yapılacak işlem kombinin muhafaza edildiği kutudan çıkarılmasıdır. Kutu asla ters ten açılmamalıdır. kombinin kutudan çıkarılması bosch yetkili servisinin kalite hizmet sunan ekipleri tarafından yapılır. Kutunun içinden boss kombiye ait aksesuarlar bulunmaktadır.

Bosch Kombi Montajı bosch yetkili servis kombi servis

Bosch Kombi Montajı nasıl yapılır

Dikkat Edilecek Hususlar ; kombinin doğru montajın da bilmesi için montaj kılavuzu incelenmeli gerekli aletlerin resimleri kutunun içinden çıkan kombi aksesuarları karşılaştırılmalıdır. ilginizi çeker mi bilmiyorum fakat sizi bir kaç konuda daha bilgilendirmek istiyorum.

  •  Doğru montaj için dikkat edilmesi gereken mesafeler
  • Elektirik devre şemaları
  • Atık gaz tahliye şemaları

önemli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

kombi montaj tesisat şeması önemi

kombinin doğru ısıtması ve su tesisatından düzgün bağlantı yapılması için gereklidir.

kombi motajının yapılacağı duvar kombi takılmadan önce mutlaka elle kontrol edilmelidir. Bazen duvar üzerinde montalama ( strafor ) gibi yalıtım malzemeleri olabiliyor. mümkünse olmamalıdır.

Zeminin düzgünlüğü bir su terazisi ile kontrol edilmelidir. Duvarı matkapla delmeden önce metal dedektörü ile kontrol edilir ise kazalar oluşmadan önlenebilir. duvar ile kombi arasında ( yan taraf) ortalama 1 metre kadar ayrılmalıdır. tabi artık evlerin özellikle balkon kısımları çok büyük mesafe standartlara uymuyor bu durum da mecburen duvar ile kombi arasındaki mesafede kısalıyor.

 

Bosch Kombi Montajı nasıl yapılır

Kombi mutlaka takılmıyor ise balkona takılıyor ise mecburen kombi dolabı takılması gerekiyor bu kombi dolabının taktırır iken kombi ile dolap arasında da her köşesinde boşluk olması şarttır. Kombinin duvara montajlanan esnasında montaj şablonu kendi içinde bulunmaktadır.

işaretleme bittikten sonra şablon duvardan çıkartılır ve matkap ile delme işleri gerçekleştirilir. Plastik dubelle kombi duvara montaj yapılır. askı sacı su terazisi ile kontrol edilir ve düzgün olmalıdır. Eğer ki kombi mutfağa takılıyor ise baca deliği de yok ise matkaba bağlanan parça ile duvarda baca deliği açılır.

Baca adaptörü ile olarak kombiye takılır ve kombi duvardaki askı sacına takılır. Düzgün olarak yerleştirildi diye kontrol edilir. Burada dikkat edilecek başka bir husus ise konvensiyonel yoğuşmalı kombilerin bacalarını farklı olduğudur ve orjinal baca borularının takıldığından emin olunuz.

Baca borusunun uzunluğu 100 cm yi geçiyor ise tavana veya duvara kelepçe atılarak destek alınmalıdır. Orjinal kombi bacasını almanın bir başka yolu ise üzerinde top yani yukarı tarafı gösteren etiketin oluşudur.

Bosch kombinin montaj yapılamayacak yerleri

  • Binaların merdiven boşlukları
  • Genel kullanıma açık koridorlar
  • Baca duvarları üzeri
  • Açık balkonlar
  • Yatak odası
  • Banyo ve wc

♦ ÖNEMLİ ♦  ” Kombinin alt bağlantı ekipmanlarını takılmasıdır. Filtre, vana ve gaz bağlantılarının montajıdır. kombi montaj kılavuzun da belirtilen gibi yapılmalıdır”

Kombi Montajında Dikkat edilecek Hususlar

kombilerde klingrit conta kullanılması

Gaz fleksi kombiye bağlanmadan önce klingrik conta koyulur. tıpkı eskiden mutfak tüpünün ocağa bağlanmasın da takılan conta misali gaz kaçağını önler.

kombinin alt kısmında kullanılan soğuksu , sıcak su vanalarının ayrı görevleri vardır renkleri farklıdır kırmızı sıcak mavi ise soğuk suyu belirtmek için kullanılır.

Tıpkı ev bataryalarındaki gibi soğuk su vanasının üstünde su filtresi vardır ki bunun görevi sudaki tortularını kombinin sistemine girmesini önlemek içindir.

Yılda bir yapılan rutin kontrolde filtrenin temizletmeyi unutmayın ! yoğuşmalı kombi ile konvansiyonel kombilerin arasında montaj farkı ise yoğuşmalı kombilerin montajında ayrıca yoğuşma gideri bağlanır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.