G-HH501HMZHX

Basit Kombi Bakım Kontrol Listesi

Makalede Neler Var

 

Günümüzde Yetkili servisler ve Ev sahipleri Kombilerin ömrünü uzatabilmek ve randımanlı çalışması için Kombi bakım için Ellerinde bir liste bulundurmaktadır. Doğru Kombi bakımının önemini bir kezdaha belirtmek isterim. Basit Kombi Bakım Kontrol Listesi konunun devamında sizinle paylaşılmıştır.

Kombi yıllık bakımlar aynı şekilde kombinin çalışma ve enerji giderlerini sınırlar, cihazın ömrünün uzamasına katkı sağlar ve güvenliği artırır.

Sonunda, kombinize bakım yapmaya kadar verdiniz. ( benim tavsiyem yetkili servis den yardım almanızdır ) bakım yapmanın En iyi yanı,Bakımdan sonra tasaruflu çalışan bir kombinizin olduğunu bilmenizdir. Kombinize günlük, Aylık ve Yıllık bakım yapmayı ihmal etmeyiniz Özellikle kışın kombinizde bozulmasını istemiyorsanız.

Basit Kombi Bakım Kontrol Listesi nelerdir ne yapılmalı
Basit Kombi Bakım Kontrol Listesi

Günlük Kombi Bakım Kontrol Listesi

Önemsenmeyen durumlar sonrasın da büyük problemlere neden olur. ” Günlük Kombi Bakım Kontrol Listesi” bu sebeple önemlidir.

Büyük çoğunluk kombilerin bakımının ayda bir kez veya her yıl iki kez olduğunu düşünürken, Kombiniz den tam olarak yararlanmak için her gün kombinizin yüzeysel yapabileceğiniz bakım kontrol listesi kullanabilirsiniz.

kombinizin içini açmadan; Kaçak Su damlatıyor mu gözünüzle kontrol edebilirsiniz ( kombinizin alt kısmından aşağıya damlayan su var mı?

Kombinizin etrafında çalışmasını engelleyecek bir malzeme var mı? örneğin gaz borusuna dayanmış bir merdiven elektrik sigortasın üzerine yaslanmış ağır bir malzeme vs. Bu durum dikkat ediniz kazanın oluşmadan önleyebilirsiniz.

kombinin ısı değerlerin ( kombinin ön panelinde ısı değerlerini gösteren dijital ekran) kontrol ediniz sıcaklık değerleri ve su basınç değerleri kombinin doğru çalışması için önemldir. Aksi durumda kombi arıza moduna geçer ve yine müdahale etmeniz gerekir.

Kombinizin ön panelinde Arıza Konu verebilir. Kontrol ediniz. Kontrol etiniz ve arızanın konunu öğrendiniz yapmanız gereken arıza koduna öğreneniz en doğru yöntem konu içinde vereceğim yetkili servis numarasından müşteri hizmetlerini aramanız ve arıza konunun karşılığını öğrenmeniz dir.

Kombinin Atık Gaz çıkış borusunu kontrol ediniz aşırı kar yağışından veya farklı bir neden dolayı tıkanmış olabilir.

Kombinizin titresim, aşıırı ses gibi normal dışı yaptığı sesleri kontrol ediniz ve servis ile iletişime geçiniz.

Aylık Kombi Bakım Kontrol Listesi

Günlük olarak kontrol ettiğiniz kombinizin aylık kontrol listesi szlerle paylaşmak gerekir ise;

Havalandırma ve kombi yanma borularında herhagi bir çatlak veya sızıntı oluşumu kontrol edilmelidir. Bu kontrol göz ile sizin tarafınızdan yapılsada herhangi bir sorun hissediyorsanız yetkili servis çağırmanız gerekir.

 

Su tahliye vanası ( kombinin altında ) herhangi bir su kaçağı varmı dikkat bir şekilde kontrol edilmeli

Yoğuşmalı bir kombiye sahipseniz kombi yoğuşma borusunda herhangi bir sızıntı var mı veya tıkanıklık kendinizi ehliye atmayacak şekilde gözle kontrol edilmeli

Yıllık Kombi Bakım Kontrol Listesi

Özellikle yazdan kış aylarına geçiş dönemlerinde peteklerin ısınma işlemi gerçekleşmeden yapılması gerekenler ;

Peteklerde hava var mı kontrol edilmeli var ise petek lokal ısınır peteğin hemen üst kısmında bulunan yerinden peteğin havası alınabilir.

Kombinin tesisat borular görünen kısımlar gözle kontrol edilmeli ve kaçak sızıntı varmı bakılmalı

Su filtresi temizlenmeli basit bir şekilde sökülebilen kombinin hemen altında bulunan bir filtredir. Zamanla oluşan çamur kombizin tesisatından filtrelere takılır fakat bu durum da kombinin sıcak suyu iletmesini zorlaştırır. Dikkatli bir şekilde sökülüp temizlenebilir. Fakat tavsiyem yıllık bakımlarını yaptırmak için çağırdığınız servise temizletmeniz dir.

Su debisi düşük olduğunda bile sıcak su iletimini kesmeden verebiliyor mu kombizi test ediniz. Bu durum yukarıda su filtrelerinin tıkalı olması ile bağlantılar. ilk yıllarda sorun yaşamazken zamanla kireçli sular tesisatı filitreleri tıkar kontrol ediniz.

Servis Kombi Bakım Kontrol Listesi

yetkili servis çağırdınız ve kombinize yıllık bakım yaptırıyorsunuz. Yapması gereken işlem sırası firmadan firmaya değişse de yapılması gereken bakım işleri ortalama altta sıraladığım gibi olmalı

  • Kombinin peteklere ilettiği su tesisatı kontrol edilir
  • Kombi içindeki ısı esanjörleri kontrol edilir ve gerekiyor ise temizlenir.
  • kombiye bağlanan gaz, su tesisat boruları göz ve elle kontrol edilir. gerekiyor ise müdahale edilir sizden onay alarak
  • kombi içindeki su seviyesi kontrol edilir düşük ise uygun bar seviyesine getirilir. 2 veya 3 ayda bir kombi içindeki su basınç ayarı azalabilir. fakat bu durum sık sık oluyor ise mutlaka servisi çağırmadan önce bilgi veriniz.
  • Alev sensörleri, ateşleyici ve brülör kontrol edilmelir. temizlenmesi önemlidir.
  • Kombi gaz çıkış borusu, kombi bahlantı valpleri kontrol edilir. valfler kapalı konumdayken gaz veya su geliyor mu vs.

müşteri memnuniyet formu verilir ve siz den verilen hizmet den memnun musunuz anketi yapılır. Bazı firmalar sonradan arar ve gelen teknik servisin hizmetinden memnun musunuz sorar

Olması gereken genel bir durum ise işlemler bittikten sonra kombinin düzgün çalışır bir halde müşteriye teslim edilmesidir.

Basit Kombi Bakım Kontrol Listesi ne olmalı

Kombinizi yeni aldınız ve yerine montajı yapıldı çalışır durumda size teslim edildi. Mutlaka kombinin kutusunda çıkan kullanım kılavuzunu okuyunuz. Hangi kombi markası veya modeli olursa olsun ortak yapılması gerekenler ve sadece o kombiye özel ayrıcalıklar vardır. Bunlardan bir tanesi ekonomik mod gibii Ayrıca kombi kılavuzuna kombiniz arıza kodunun açıklamsına bakmak içinde ihtiyacınız olacak, bu sebeple kolaylıkla ulaşabilileceğiniz bir noktada kombi kullanım kılavuzunu saklayınız.

Kombiniz olması gereken gibi çalışmıyor ise panik yapmadan yetkili servis aramalı çağrı merkezinden arıza kaydı oluşturulduktan sonra anına müdahale edecektir.

konusunda uzman ekipler çalıştıran yetkili servisleri tercih ettiğinizde gereksiz parça değişimi veya gereksiz maaliyetlerinde önüne geçmiş olursunuz konu içinde paylaştığım Yetkili servis iletişim numaralarını aramanızı tavsiye ederim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.