G-HH501HMZHX

Arçelik Kombi Ayarları

Makalede Neler Var

 

Ülkemizde bu sıralar Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri sıkça konuşulmasına rağmen yıllardır ülkemizde ithal olsa da kullanılan doğalgaz için en önemli araç olan kombi konusunda üretim konusunda ülke olarak oldukça iyi bir konumdayız. Arçelik Kombi Ayarları Özellikle Alman menşeili markaların yanı sıra tamamen yerli sermaye ile oluşturulmuş ve dünya markası olan ürünlerimizde de çeşitli kombi üretimleri mevcuttur.

Örneğin; 1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan, günümüze kadar ulaşan ve ürünlerini dünyanın dört bir yanına pazarlayan Arçelik, kombi üretiminde oldukça önemli bir pasta payına sahiptir. 10’dan fazla modeli ile yoğuşmalı veya hermetik kombiler ile bugün hem evlerde hem iş yerlerinde hizmet veren Arçelik kombi sahipleri ürünlerinden oldukça memnundur.

Arçelik Kombi Ayarları

Yerli sermaye ile oluşturulan ve dünyanın dört bir yanında ticari faaliyetlerini yürüten Arçelik, ülkemizin 81 ilinde yaygın teknik servis ağı ile problem karşısında çözüm bulma konusunda oldukça hızlı ve esnek davranmaktadır. Ayrıca bu denli yaygınlık sayesinde almış olduğunuz ürünlerde garanti kapsamının dışına çıkacak davranışlardan sakınmak, işi bilen profesyonel teknik servis ekibinin müdahalesi ile ürünlerinizin uzun ömürlü olmasının yanı sıra yanlış bir işlem sonucu cihazın zarar görmesi en az ihtimale düşmektedir. Bu nedenle sizde evinizde ve iş yerinizde Arçelik marka kombi kullanıyorsanız ciddi bir problem durumu söz konusu olduğu zaman teknik servis ekiplerine başvurmak daha yararlı olacaktır.

Öncelikle ürünü ilk aldığınız zaman Arçelik ekipleri tarafından evinize kombi kurulur ve ayarlamaları yapılır. Aksi bir durum söz konusu olduğu zaman teknik servise danışmadan bile kombi ürün paketinin içerisinde yer alan ya da internet ortamından erişebileceğiniz belge dosyası sayesinde siz de kombinizin ayarlarını rahatlıkla ve kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Arçelik Kombi Ayarları Yapılırken Kurulum Aşaması Süreci

Arçelik kombi ayarı yapılmadan önce kurulum aşamasının tamamlanması gerekmektedir. Zaten profesyonel teknik servis ekibi tarafından elektrik, gaz, ürün güvenliği gibi konularda işlemler size ait değildir. Bu tür aşamadaki işlemleri lütfen teknik servis ekibinin yapmasına imkân tanıyın.

Kurulum öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kombinin gaz tesisatı ile bağlantısının doğru olduğunu kontrol edin. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız bir tesisatçı veya elektrikçi çağırarak kontrol ettirebilirsiniz. Kombiyi çalıştırmadan önce baca temizliğini kontrol edin ve bacanın tıkanık olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca garanti kapsamı dışına çıkmaması için montaj işlemi tamamlandıktan sonra kullanım suyunu bir süre akıtınız. Bu işlem sayesinde cihazdan geçen ilk suyun atılmasını beklemek ve bu süreci tamamlamak gerekir. Aksi durumlarda cihazınızda hatalar meydana gelebilir.

 

Kombinin İlk Kullanımı ve Ayarlarının Yapılması

Eğer evinize veya iş yerinize aldığınız kombi cihazı Arçelik’e ait ise ilk kurulum ve ilk çalıştırma işlemini Arçelik teknik servis ekibi yapmalıdır. Eğer teknik servis değil siz yaparsanız ürün garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Ayrıca ilk kullanımda; elektrik, su, gaz kaynaklarının gidiş ve gelişi ile ilgili yönergelerin doğru takip edilmesi, uygulanması gerekmektedir. Montaj edilen kombi cihazı kanun ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yerleştirilmelidir. Elektrik kaynağı için priz topraklama bağlantıya uygun olmalıdır.

Arçelik kombi ayarı yapmadan önce bulunduğunuzun mevsiminde oldukça önemi vardır. Yaz mevsiminde iseniz kombiyi yaz mevsimine göre, kış mevsiminde iseniz kış mevsimine göre ayarlamanız gerekmektedir. Çalıştırırken öncelikle enerji kaynağını aktif edin. Fiş kablosunun prize takılı olması ve gerekli şalterlerin açık olması… Ardından ısıtma işleminin aktif olabilmesi için gaz vanası açılışı yapılmalıdır. Kış mevsiminde iseniz kombinizin üzerinde yer alan ON / OFF düğmesine basarak cihazınızı çalıştırın.

Açma kapama düğmesinin üstünde merkezi ısıtma (kalorifer) ve su sıcaklığı ile ilgili arttırma, azaltma düğmelerinden istediğiniz sıcaklık değerlerini ayarlayın. Bu düğmeler ortada bulunan ekranın sağ ve sol kısımlarında bulunur. Ekrana baktığınızda sol kısımda kalan yer musluk suyu sıcaklığı ayarını belirtirken sağ kısımda kalan yer ise merkezi ısıtma (kalorifer) sıcaklığı ile alakalıdır. Açma kapama düğmesinin hemen yanında ise yaz modu ile kış modu tuşları bulunur. Ekranın altında orta kısımda ise reset tuşu bulunur. Bu kombinizi ilk ayarlarına getirmek için kullanılır.

Arçelik Kombinin Korunması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kombinizi çalıştırmadan önce kombide yer alan plastik koruyucu kaplama çıkartılmalıdır. Ayrıca kombi cihazları üzerindeki boya katmanı hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle temizlik yapılırken deterjan gibi boya aşındırıcı malzemeler kombi üzerinde kullanılmamalıdır. Yine aynı şekilde zemine zarar verecek sert kısımları bulunan aletlerde uzak tutulmalıdır.

Kombinizi kullanırken sıkça kapatıp açmak, düşünülenin aksine daha maliyetli bir iştir. Bunun yerine kombinizin sürekli açık kalması enerji tasarrufu için yapılması gereken ilk adımlardan biridir. Çünkü kombi her açılışında ısıtma işlemi için daha fazla enerji harcayacağı için elektrik faturaları yüklü gelebilir. Kullanımı oldukça basit olan bu cihazlarda Arçelik kombi ayarı yaparak tek seferde, uzun bir süreli kullanımı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi ayarı yaparken hangi odada ne sıcaklıkta kullanacağınızı bilmiyorsanız odalar, yatak odası gibi yerler için önerilen kombi sıcaklığı 20 ile 22 derece arasındadır. Bu derecelerde kullanım idealdir. Lakin daha tasarruflu hem de sıkıntı çekmeyeceğimiz şekilde kullanmak istiyoruz diyorsanız dereceyi 1 (bir) düşürerek %7’ye kadar varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Genel olarak ayarlaması oldukça kolay olup, genel geçer güvenlik önlemleri kontrol ettikten sonra cihazınızı başlatmanız ve istediğiniz sıcaklık değerlerine getirdikten sonra mevsim boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kimi zaman su kaynağının kesilmesi, kimi zaman kombi içerisinde fazla su dolumu ya da az su olması nedeniyle çeşitli hata kodları verse de oldukça rahat bir şekilde problemleri çözülebilmektedir.

Arçelik enerji tasarrruflu kombi modelleri görmek için alttaki bağlantıyı ileyebilirsiniz.

Arçelik kombi ayarları
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.