Alarko Kombi Bakımı

 

Alarko Kombi Bakımı yetkili servis, uzman teknisyenler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde, sonrasında oluşabilecek aksaklıklar kombinizin garanti kapsamından çıkmasına sebep olacaktır.

Alarko Kombi Bakımı ve müşteri ilişkilerinde her geçen gün çok daha fazla kendini geliştirmiştir. Geçmiş yılların sayısal değerlerine göre de kombi bakımı yaptıran kullanıcı sayısı, yapılan araştırma sonuçlarına göre % 10-15 arasında değişiklik göstermektedir.

☑ Alarko Kombi Müşteri İletişim 
Tüm işlemleriniz için 444 0 128 den ulaşabilirsiniz.

Alarko Kombi Bakımı ile paslanmayı önleme

Oysaki her dönem kombi ürünlerimize bakım yaptırmak zorundayız. Çünkü; Kombiler multi metal cihazlardır. Malzeme niteliği bakımından demir, bakır, alüminyum ve sarı madenlerden oluşurlar. Bu madenler hiç bir şey olmasa dahi atom yapılarından dolayı birbirlerini paslandırırlar ve oksidasyon’a uğratırlar.

İster Alarko Kombi olsun, ister de başka markalar olsun zamanla bunların Alarko Kombi Servisleri bakım işlemlerini yapılması gerekir. Alarko Kombi Bakımı konusunda yalnız bunlarla da kalınmayarak kombi cihazlarının içerisine Doğalgaz, Elektrik ve suda bulunmaktadır.

Dolayısıyla böyle bir cihazın hiç bir şey olmasa bile bu kadar alaşım bulundurması sebebiyle hiç arıza yapmaması yada tehlikeli olmaması söz konusu değildir.

alarko kombi bakım ve tamirat konusunun yazısı için tasarlanmıştır. bakım ve onarım işlerinizi yetkili servis ile gerçekleştirmeniz tavsiye ederiz

Alarko Kombi Bakımı  Ne Zaman Yaptırılmalı ?

Elimizde ki Alarko Kombi Bakımı grafik verilerine göre, kullanıcılar bu işlem için çok geç kalmaktadırlar.

Satışı yapılmış Alarko cihazının,ilk yıl içerisinde arıza yapma  oranı çok düşüktür. Ama bunu takip eden yıllar içerinde bakımlarını periyodik olarak yapmalarını öneriyoruz.

Havaların soğumasıyla birlikte oluşan arıza kayıt ve bakım işlemleri, sektörde çok yüksek yoğunluklara neden olmaktadır. Müşteri memnuniyeti ve kış aylarında yüksek performans ile arıza durumların önüne geçerek mağduriyetleri gideriyoruz. Bu yüzden de bakım zamanı olarak, yaz ve sonbahar aylarında yaptırılmasını tavsiye ediyoruz.

Zaman aralığı olarak ta, cihaz durumuna ve kullanıma göre yılda en az 1 kez kombi bakımı yaptırmalıdırlar.

Alarko Kombi Bakımı ve Tesisat (Petek) Bakımı Fiyatları Ne Kadardır?

2016-2017 Alarko Kombi Bakım yazımız güncellenmiştir.

2020 Ücretlerimiz,cihaz tipine ve kapasitesine göre 120 TL ile 350 TL arasında değişmektedir. Standart Alarko kombi ürününde ortalama bu fiyat 120 TL dir. Alarko Tesisat bakımı,evin m² sine ve petek sayısına göre minimum 250 TL den başlamaktadır.

Yukarıda belirtilen rakamlar ortalama olması gereken fiyatlardır. Doğru bir fiyat analizi için Alarko yetkili servisi ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim.

Kombi Bakımı Nedir?

Kullanıcıların bu Konuda çok araştırması var. Kombi bakımı dediğimiz işlemler aslında, kombinin temizlenmesi anlamına gelmez. Kombi bakımı öncelikle cihazın doğru çalışıp çalışmadığını, mevcut durumunu,arıza yapma olasılığını tespit edip ve bunun önüne geçilmesidir.Bu arızaların önüne sadece kombinin iç temizliği ile değil parça değişimleri yada kullanım önerileri ile de olur.

 

Kombi bakımında yapılması gerekenler, piyasadaki yapılan bakım fiyatlarıyla bir değildir. Bunu bir araba bakımı gibi düşünürsek arabamızı servise götürdüğümüzde,iç-dış yıkayıp bize geri verseler ve bakım işlemini yaptık deseler, tepkimiz ne olursa piyasada ki 30 TL veya 50 TL konu günceleniştir. 75 – 150 tl yapılan kombi bakımları da bunun gibidir. Alarko kombi bakımında yapılanlar ben size şu şekilde anlatabilirim.

Alarko Kombi Bakımı ve gaz ayarı nasıl yapılır ?

İlk olarak kombinin doğru şekilde çalışıp çalışmadığının testinin yapılması gerekir.Sonra sıcak su devresinin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilerek Swicler, Ntc, Ptc sensörleri, akış şalterleri ve 3 yollu vananın kontrol edilmesiyle bu tespitin sağlaması yapılmalıdır.

Daha sonra ise radyatör devresi doğru çalışıp çalışmadığına bakılarak; sirkülasyon pompası,3 yollu vana, ntc ptc sensörleri ile dönüş filtresinin kontrolleri yapılmadır. Son olarak Kombimizin hava akışı doğru mu? Bu çok önemli bir maddedir.  Çünkü yanlış kontroller,bacadan çıkan atık gazların yaşam mahalline dolmasına ve zehirlenmelere yol açabilir.Bu nedenle; fan kanatçıkları temizliği doğru şekilde yapılıp,baca bağlantıları,hava prosestatı kontrolü,gaz akışı ve modülasyonu ile gaz grubu ayarı (mim. max. ) dikkatlice yapılmalıdır.

Alarko Kombi Bakımı ve arızanın giderilmesi

Sensörler ise yüksek sıcaklıklara maruz kaldıkları için yüzeylerinde toz ve partiküller oluşur. Bu partiküller ısıyı net algılamasına neden olur. Dolayısıyla çok gaz tüketerek, faturaların yükselmesine sebep olur.

Tüm bu gerek görülen kontroller yapıldıktan sonra Alarko kombimizin katalog verilerine göre çalışabilmesi için sensör lerinin kontrol edilip değiştirilmesi gerekir. Bunların yanında ısınan suyun sistemde rahat dolaşabilmesi için dönüş filtresinin de temizlenmesi gerekir.

Çünkü; asıl kombi bakımın amacıda budur. Hem kombimizin değerlerini korumuş oluruz hem de arıza riskini ortadan kaldırmış oluruz. Dönüş filtresinin her ne kadar temizlesek de radyatörler yani petekler içerisindeki kirliliğin önüne geçemiyoruz. Kullanımı 4 yılı aşan kombi tesisatlarında kirlilik ısı verimliliğini önlüyor.  Bu kirliliği temizlemek mümkün.Bunun için bizler kombi bakımının yanı sıra sistem temiz temizliği yani Petek Bakımını öneriyoruz.

Yetkili servis iletiş için 444 0 128 numarayı aramanız gerekiyor. bakım ve tamirat işlerinizi yetkili servis ile çalışmanızı tavsiye ediyorum.

kombide dünya markası olan alarko Türkiye'nin ilk çift yoğuşmalı kombisini üretmiştir
Alarko Kombi Bakımı ve  Petek Temizliği Nasıl Yapılmaktadır ?

Her konuda olduğu gibi bu konuda da ülkemizde çok yanlış bilgiler ve uygulamalar var.

Tesisat bakımı adı altında bileşenlerinin ne olduğu bile belirli olmayan kimyasalları kombi sistemlerine filtreden yada peteklerden veriyorlar. Bunun sonucunda başta kombi, radyatörler ve tesisat erimeye, delinmeye başlıyor.İşlemin sonrası ise pahalıya mal oluyor. Servis Hizmetleri A.Ş. firmasının ürettirdiği özel kimyasallar ile öncelikle tesisattaki kirlilikler dışarıya çıkartılıyor. Sonra ilk kullandığımız kimyasalın etkisini nötralize etmek için,tesisata farklı bir ilaç veriliyor.

Bütün bu işlemlerin sonucunda peteklerden gelen su musluktan akan su gibi temizleniyor. Ama bu işlemlerin sonucunda unutulan en önemli nokta ise, şudur. Kombi ve petekler üretimleri sırasında içerisinde suyun metale temasını engellemesi için koruyucu kimyasal yağ vardır.Bu kimyasal,zaman aşımında çürümelerini önler.

Fakat sistem temizliği yapıldığında pisliklerle birlikte bu yağda gitmektedir.Bunun içinde tekrardan o koruyucu kimyasalın ayrıca  sisteme eklenmesi gerekir. Ayrıca Tesisat Bakım işlemlerimiz makine ile yapılmaktadır. Bütün Alarko kombi ve tesisat bakımı işlemlerinin sonunda kombi tesisatınız ilk günkü temizliğine ve performansına kavuşur.

Alarko Kombi Bakımı dikkat etmeniz gerekenler
 • Kazan bakımı nasıl yapılır?
 • Yanma odası temizlenir
 • Brülör çıkarılır ve özel sıvılar ile yıkanır
 • Tıkanan gözenekleri temizlenir
 • Ateşleme elektrotları sorun var ise hafiften zımparala nır.
 • Cihaz tozu temizlenir.
 • Fan motoru fan tozu fırçayla temizlenir
 • Gerekirse genleşme tankındaki hava oranı özel aletlerle ölçülür, gaz basılması gerekebilir.
 • NTC termostatları değerler olarak ölçülür. Düşük kıymetli kırılgan termostat değiştirilir.
 • Kurulum filtresi kaldırılır ve temizlenir
 • Kazanın kalorik kapasite ayarı gaz valfi ile yapılır
 • Pervane gözleri temizlenmeli
 • Bakım bittikten sonra cihaz çalıştırılır ve test edilir
 • Sıcak su akışı test edilir
 • Cihazın son kontrolü satın alan nezareti altında yapılır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.